Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Pozdrav svima. Jedno pitanje, pre svega za @deka u akciji, a i za ostale forumaše, zašto da ne. :)

Elem, radi se o novogradnji, koja još uvek nije završena. ALU stolarija je u pitanju, Elvial, sa unutrašnjim kutijama za roletne, pa imam dva pitanja. Tokom zime, kada se naravno tek malterisalo, pojavljivao se kondenz, odnosno kapljice na vrhu prozora sa unutrašnje strane i to je, koliko sam video, skroz normalno zbog tih radova. Međutim, postavljam ovo pitanje zbog nečega što nisam ni znao da postoji, jer se ne razumem, a to su ove rupice za odvod kondenza. Da li je ta voda trebala negde da se skuplja, pa da kroz to otiče ili kako to funkcioniše? Te rupice sam viđao na dnu, a i sa strane, s tim da su prilikom obrade špaletni te sa strane zatvorili, a ove na dnu su i dalje tu, mada, kako to kod nas već funkcioniše, nije najsjajnije odrađeno, te je prag, iliti spoljni stepenik, otprilike na polovini te rupice. Da li je keramika, nevezano za estetiku, trebala da ide definitivno ispod rupice, ako će tu neka voda već da otiče, pa da to bude kako treba? I da li su ove sa strane potrebne ili je ok što su ih zatvorili sa apu lajsnama? Opet kažem, ne razumem se u starogradnji imam PVC prozore, koji imaju te rupice, ali su one zatvorene nekim čepovima.

Drugo pitanje je vezano za roletne, odnosno kutije, o kojima ste diskutovali na prethodnim stranama. Dakle, kutija za roletnu se otvara sa unutrašnje strane, pa me interesuje ovo što ste pisali o izolaciji, za vetar, zvuk i tako dalje. Sa spolje strane je ta površina kutija izolovana stiroporom, kao i drugi delovi fasade. Stavljena je kod četkica APU lajsna i zatvoreno je mrežicom i lepkom. Da li je to tako ok što se tiče te izolacije? Ne znam da li ste podrazumevali da se ta kutija isto izoluje?
prozor.jpeg
 
pozdrav deko, ja sam vas pitao pre mesec,dva za iskustva i savete prilikom ugradnje stolarije, dali ste mi neke smernice i rekli da javim utiske, naravno i dalje sam prisutan na forumu kad kad i citam i dalje vasa zapazanja i savete, ugradio sam gealan s8000iq sa dvoslojnim niskoemisionim staklom ,roto nx okov ali i UNUTRAŠNJE roletne, za koje sad citam da su problem. Naime ja sam na staroj stolariji imao unutrasnje roletne, imao sam taj prostor iznad prozora prazan pa sam i iskoristio to za roletne,iza tih roletna ka spoljnoj strani je neka vrsta betona sirine 10cm tj svaki prozor je izbetoniran u visini kutije, priložiću i sliku ako je potrebno, mene sad zanima šta i koliko mogu da uradim da popravim tu izolaciju gore kod kutije? naravno od majstora niko mi nije predstavio da je to neki veliki problem. ja sad tražim neke načine ako mogu to da rešim ,plus nemam izolaciju pa dok je ne uradim ,ako je to uopšte tako veliki problem, možda sam ja loše shvatio, što se tiče postavke stolarije i svego ostalog prezadovoljan sam, i izvednom i kvalitetom svega, za sada naravno :)
Potražite malo na temi, pisao sam o tome dosta, kako da se nešto uradi naknadno.
Što se tiče roletni sa unutrašnjom kutijom, mislim da sam od svog prvog posta upozoravao kakvi problemi mogu da nastanu.
 
Pozdrav svima. Jedno pitanje, pre svega za @deka u akciji, a i za ostale forumaše, zašto da ne. :)

Elem, radi se o novogradnji, koja još uvek nije završena. ALU stolarija je u pitanju, Elvial, sa unutrašnjim kutijama za roletne, pa imam dva pitanja. Tokom zime, kada se naravno tek malterisalo, pojavljivao se kondenz, odnosno kapljice na vrhu prozora sa unutrašnje strane i to je, koliko sam video, skroz normalno zbog tih radova. Međutim, postavljam ovo pitanje zbog nečega što nisam ni znao da postoji, jer se ne razumem, a to su ove rupice za odvod kondenza. Da li je ta voda trebala negde da se skuplja, pa da kroz to otiče ili kako to funkcioniše? Te rupice sam viđao na dnu, a i sa strane, s tim da su prilikom obrade špaletni te sa strane zatvorili, a ove na dnu su i dalje tu, mada, kako to kod nas već funkcioniše, nije najsjajnije odrađeno, te je prag, iliti spoljni stepenik, otprilike na polovini te rupice. Da li je keramika, nevezano za estetiku, trebala da ide definitivno ispod rupice, ako će tu neka voda već da otiče, pa da to bude kako treba? I da li su ove sa strane potrebne ili je ok što su ih zatvorili sa apu lajsnama? Opet kažem, ne razumem se u starogradnji imam PVC prozore, koji imaju te rupice, ali su one zatvorene nekim čepovima.

Drugo pitanje je vezano za roletne, odnosno kutije, o kojima ste diskutovali na prethodnim stranama. Dakle, kutija za roletnu se otvara sa unutrašnje strane, pa me interesuje ovo što ste pisali o izolaciji, za vetar, zvuk i tako dalje. Sa spolje strane je ta površina kutija izolovana stiroporom, kao i drugi delovi fasade. Stavljena je kod četkica APU lajsna i zatvoreno je mrežicom i lepkom. Da li je to tako ok što se tiče te izolacije? Ne znam da li ste podrazumevali da se ta kutija isto izoluje?
Pogledajte prilog 173612
Rupe za odvod vode se buše sa spoljne strane štoka SAMO u donjoj horizontali, oko 15 do 20 cm od ćoškova. Nigde drugde.
I, ne sme nikakva keramika ili gotov pod sa spoljne strane da ih prekrije ni malo.
Izolovanje kutije za roletne iznutra treba da izvede majstor koji je pravio prozore, a ne Vi. Tu idu specijalno profilisani profili od stiropora, veoma je teško budžiti nešto, čak i dobrom majstoru.
 
Rupe za odvod vode se buše sa spoljne strane štoka SAMO u donjoj horizontali, oko 15 do 20 cm od ćoškova. Nigde drugde.
I, ne sme nikakva keramika ili gotov pod sa spoljne strane da ih prekrije ni malo.
Izolovanje kutije za roletne iznutra treba da izvede majstor koji je pravio prozore, a ne Vi. Tu idu specijalno profilisani profili od stiropora, veoma je teško budžiti nešto, čak i dobrom majstoru.
Ja sam pronasla taj stiropor pa planiram sama da ga stavim. Svakako sam kontaktirala majstora koji je radio prozore pa cekam odgovor.
 
Hvala @deka u akciji na brzom i korisnom odgovoru. Sada sam video to za četkice, tako da bez obzira na stiropor koji ide spolja na okvir od kutije za roletne, četkice su ispod, jer tu prolaze roletne i tu vazduh ulazi i u kutiju. Pretpostavljam da je to to.

Dakle, izolacija takvih, unutrašnjih kutija, izvodi se stiroporom koji se ubacuje sa unutrašnje strane?
 
Hvala @deka u akciji na brzom i korisnom odgovoru. Sada sam video to za četkice, tako da bez obzira na stiropor koji ide spolja na okvir od kutije za roletne, četkice su ispod, jer tu prolaze roletne i tu vazduh ulazi i u kutiju. Pretpostavljam da je to to.

Dakle, izolacija takvih, unutrašnjih kutija, izvodi se stiroporom koji se ubacuje sa
Rupe za odvod vode se buše sa spoljne strane štoka SAMO u donjoj horizontali, oko 15 do 20 cm od ćoškova. Nigde drugde.
I, ne sme nikakva keramika ili gotov pod sa spoljne strane da ih prekrije ni malo.
Izolovanje kutije za roletne iznutra treba da izvede majstor koji je pravio prozore, a ne Vi. Tu idu specijalno profilisani profili od stiropora, veoma je teško budžiti nešto, čak i dobrom majstoru.
Mene zanima jos jednq stvar malo radikalna ali zanima me koliko je to izvodljivo. Kada bi majstor skinuo unutrasnju kutiju sa roletnom i nadomestio tih nekih 7-8 cm gore do zida sa profilom da li bi to imalo smisla? Mislim da samo izolovanje kutije nece mnogo resiti problem jer se bukvalno cuje sve preko te kutije ceo stan buci od saobracaja i cega god od napolje. Nisam ocekivala ovakav problem, ranije je bilo tiho u stanu. Bas fail.
 
Mene zanima jos jednq stvar malo radikalna ali zanima me koliko je to izvodljivo. Kada bi majstor skinuo unutrasnju kutiju sa roletnom i nadomestio tih nekih 7-8 cm gore do zida sa profilom da li bi to imalo smisla? Mislim da samo izolovanje kutije nece mnogo resiti problem jer se bukvalno cuje sve preko te kutije ceo stan buci od saobracaja i cega god od napolje. Nisam ocekivala ovakav problem, ranije je bilo tiho u stanu. Bas fail.
Nisam baš najbolje shvatio.
Hoćete da skinete roletnu i kutiju, i da umesto toga dođe majstor i zapuni ceo taj prostor, tu rupu sa nekom izolacijom, malterom, cementnim lepkom ili već nečim?
Naravno da može, nećete imati roletnu, ali ćete sigurno bar delimično rešiti problem buke.
Ako to nije dovoljno, onda troslojno umesto dvoslojnog stakla.
 
Nisam baš najbolje shvatio.
Hoćete da skinete roletnu i kutiju, i da umesto toga dođe majstor i zapuni ceo taj prostor, tu rupu sa nekom izolacijom, malterom, cementnim lepkom ili već nečim?
Naravno da može, nećete imati roletnu, ali ćete sigurno bar delimično rešiti problem buke.
Ako to nije dovoljno, onda troslojno umesto dvoslojnog stakla.
Pa da, bar su spavacoj jer je buka neverovatna budi me iz sna. Razmisljala sam o staklima. Hvala vam puno uvek na odgovoru.
 
deko, jos jedno pitanje 🙂. Postoji li nacin i kako provjeriti da li je prodavac stvarno ugradio staklo 4 godisnja doba ili neku jeftiniju varijantu ?
 
deko, jos jedno pitanje 🙂. Postoji li nacin i kako provjeriti da li je prodavac stvarno ugradio staklo 4 godisnja doba ili neku jeftiniju varijantu ?
Na žalost, može da se proveri samo jednim uređajem koji imaju staklari i poneki ozbiljan nadzorni organ.
Inače, stvar je poverenja....
 
Da li je u redu da stolarija ima ove rupe? Ozbiljno
razmisljam da reklamiram pa ako ne mogu da rese problem buke skinu i vrate novac.
B0BE170A-A5B0-455E-8AFC-70E22F25D3AB.jpeg
E01D9679-C59D-475E-89EE-06233F00C6E4.jpeg
263C919D-25F8-4D10-A57B-76530C887DE7.jpeg
B7E93EEA-821E-4B6C-BC67-8B45A07D0706.jpeg
 
Da li je u redu da stolarija ima ove rupe? Ozbiljno
razmisljam da reklamiram pa ako ne mogu da rese problem buke skinu i vrate novac.
Prve dve slike su Vam rupe od šrafova kojim se prozor fiksira u špaletnu/zid. Mora da postoje, obično ide beli plastični čep da pokrije rupu.
Druge dve slike su Vam rupe za odvod vode u donjoj horizontali štoka. Moraju da postoje, sa tim da sa spoljne strane imaju poklopčić, pa se ne vide rupe.
Da li ste merili buku unutra kod zatvorenih prozora? Imate besplatnu aplikaciju za pametni telefon, pa izmerite buku od saobraćaja.
 
Prve dve slike su Vam rupe od šrafova kojim se prozor fiksira u špaletnu/zid. Mora da postoje, obično ide beli plastični čep da pokrije rupu.
Druge dve slike su Vam rupe za odvod vode u donjoj horizontali štoka. Moraju da postoje, sa tim da sa spoljne strane imaju poklopčić, pa se ne vide rupe.
Da li ste merili buku unutra kod zatvorenih prozora? Imate besplatnu aplikaciju za pametni telefon, pa izmerite buku
Prve dve slike su Vam rupe od šrafova kojim se prozor fiksira u špaletnu/zid. Mora da postoje, obično ide beli plastični čep da pokrije rupu.
Druge dve slike su Vam rupe za odvod vode u donjoj horizontali štoka. Moraju da postoje, sa tim da sa spoljne strane imaju poklopčić, pa se ne vide rupe.
Da li ste merili buku unutra kod zatvorenih prozora? Imate besplatnu aplikaciju za pametni telefon, pa izmerite buku od saobraćaja.
Nisam izmericu, osim
ove nesrecne kutije za roletnu imam utisak da su losi i profili mozda i staklo.
 
Na žalost, može da se proveri samo jednim uređajem koji imaju staklari i poneki ozbiljan nadzorni organ.
Inače, stvar je poverenja....
Hvala. Tako sam i mislio, iako sam negdje po internetu nalazio nesto kao, upaljac sa jedne strane, a ti gledas sa druge , pa kap plamen je vise plavicaste boje itd, ird...A, o povjerenju danas 🤭...
 
Ja bih išao na opciju broj 2. Nude najbolje staklo, solidna garancija na sve, široka ulazna vrata (ipak je to zgrada). Lično ne bih ni stavljao horizontalne prečke po vratima i sa strane (na 800mm visine), nego celo staklo, ali to je opet stvar ukusa.

Nije mi jasna ponuda prve firme, kako misle da zadovolje regulaciju za koeficijent provodjenja toplote samo sa float staklom i to još i na 9mm distanceru? Neverovanto je šta se sve prodaje i da to niko ne kontroliše.
 
Hvala. Tako sam i mislio, iako sam negdje po internetu nalazio nesto kao, upaljac sa jedne strane, a ti gledas sa druge , pa kap plamen je vise plavicaste boje itd, ird...A, o povjerenju danas 🤭...
traži da ti ostave na staklu nalepnice od staklare koja je napravila staklo. na njima će da pišu svi podaci.
 
Na ulaznim vratima u zgradu sigurnosno pamplex staklo bi trebalo da bude samo u otvarajućim krilima. U fiksevima nije neophodno, eventualno samo u donjim delovima.
Nema svrhe na ulazna vrata zgrade stavljati troslojno staklo jer se hodnik ne greje, vrata će se otvoriti nekoliko stotina puta na dan, dole je plitak ravan prag i nema dobrog dihtovanja.
Čak, šta više, mnogo su efikasnija dvoja vetrobrabskih vrata bez termo mosta. Jedna iza drugih na 2, 3 metra. Tako se dobija džep, nema promaje da zalupi vrata, vrata su lakša i jeftinija.
 
Deko, nisam razumeo, zbog čega se na rupe za odvod vode stavljaju čepovi sa spoljne strane? Gde onda voda da ode?

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Kondez čep se stavlja da voda ne uđe sa spoljašnje strane, na donjoj strani čep ima otvor na koji izlazi višak vode koja se nađe u štoku!
 
Poslednja izmena:
P
Da li mozete da mi preporucite firmu za troslojna stakla?
Poštovana, dvoslojno staklo u troslojno može da Vam zameni samo majstor sa iskustvom, jer tu ima dosta tehničkih ali i sigurnosno zahtevnih stvari. Najbolje da to uradi onaj koji je i pravio prozore, jer onda neće lutati mnogo. A i taj majstor ima svoje dobavljače za staklopakete. Vi ne možete da kupite i zamenite staklo. Ne ide to tako, na žalost.
 
Vrh