Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=832635#p832635:103362t3 je napisao(la):
salevs » Čet Mar 18, 2021 9:27 pm[/url]":103362t3]Stiropor je već otišao prošle nedelje je 10-ka bila 400 din u grmeču. Ko zna dokle će ići cene ovo je samo početak. Ima debelo da platim sl godine stolariju za prizemlje a tek izolaciju za 3 god.... To se zove baksuz

Znam o cemu pricas. Nama je razlika samo u armaturi +90.000rsd sto smo sad krenuli sa gradnjom umesto u oktobru 2020. :(
 
Pitanje za deku
Da li su skrivene sarke losije od obicnih? Hteo sam da uzmem od sigenie jer su estetski lepse i obezbedjuju bolju izolaciju jer se ne prekida dihtung. Ali mi je ponudjac rekao da su se lose pokazale i da ih ne bi stavljao i da bi stavio klasicne sarke od sigenie.
 
Isto za deku, sta mislis o micro ventilaciji odnosno opcija kada se rucka okrene za 130 stepeni i prozor se ot ori za milimetar i tada omogucava da svez vazduh udje u stan. Ne znam kako se ta opcija tacno zove kod okova ili kako ga sigenia zove. Pitanje je mozda glupo ali posto je kod mene rec o starogradnji ipak brinem zbog moguce pojave budji a cini mi se da bi sa tom opcijom resio mogucu pojavu bez otvarajja na kip prozora
 
Poštovani, skrivene šarke, pogotovo od Siegenie, su veoma kvalitetne, ako ne i kvalitetnije od klasičnih. Jeste da su smišljene najviše zbog estetike i arhitekata, ali i ne prekida se dihtung u tom delu. Jesu nešto skuplje, i mora štok i pogotovo krilo da se urade veoma precizno. To možda smeta tom proizvođaču.
Mikroventilacija postoji kod svakog proizvođača okova, i uglavnom je smišljena zbog Rusije i sličnih ozbiljnih klimatskih uslova. Ručica se okrene na 135 stepeni, i otvara krilo na kip nekih 5 do 10 mm. Dovoljno za ventilaciju, a da se ne izgubi mnogo toplote.
Eventualno, protiv buđi i kondenzacije, tj pojave povišene vlage, može se boriti i širom otvaranja svih prozora na 5 minuta, 2 ili 3 puta dnevno. Čisto da se provetri prostorija i izađe vlaga.
 
Pozdrav, nije baš pitanje za stolariju, ali je povezano. Htedoh da vidim da li je neko imao iskustva ili ima neke preporuke.
Imam sasvim korektne drvene prozore koje bih sredio na proleće, ali treba da ugradim komarnike pošto očekujem prinovu pa nema zezanja posebno sa ovim beogradskim "zaprašivanjem". Da li je neko radio zasebno komernike bez prethodne ugradnje novih prozora?
 
Raspitivao sam se poslednjih dana, u suštini nešto mislim da je ugradnja komarnika na staru stolariju trošak koji u eksploataciji nije isplativ. Za moj stan treba preko 500e da se urade rol komarnici, tako da sad razmišljam da zamenim stolariju i odmah uradim sve kako treba. Ovako ako budem menjao za 5 ili 10 godina, što će jednom svakako doći na red, bukvalno sam bacio pare na komarnike.

Deka u akciji, ako mogu da zamolim za preporuku nekih firme u PM ili ako bilo ko drugi od vas ima neku preporuku.
 
Pozdrav,
Imam pitanje oko stakala.Kako se moze utvrditi da li su stakla obicna ili cetiri god doba?
Kako sa sigurnoscu utvrditi?
Mozda je glupo pitanje,ali postoji sumnja u prevaru i ne znam sta da radim jer sam laik u tome
 
Molim za pomoć, cena je ista

Trocal 76, okovi Siegenia ili
Rehau Euro 70, okovi Roto NT ?

Hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835147#p835147:dqmbe6uc je napisao(la):
vex011 » Pet Mar 26, 2021 2:01 pm[/url]":dqmbe6uc]Molim za pomoć, cena je ista

Trocal 76, okovi Siegenia ili
Rehau Euro 70, okovi Roto NT ?

Hvala
eci, peci, pec, ti si mali zec.....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835025#p835025:3ieg727u je napisao(la):
cvarkuca » Pet Mar 26, 2021 2:14 am[/url]":3ieg727u]Pozdrav,
Imam pitanje oko stakala.Kako se moze utvrditi da li su stakla obicna ili cetiri god doba?
Kako sa sigurnoscu utvrditi?
Mozda je glupo pitanje,ali postoji sumnja u prevaru i ne znam sta da radim jer sam laik u tome
Ozbiljni staklari a i nadzori imaju poseban specijalni uređaj koji meri kvalitet stakla kad se prisloni.
 
Hvala veliko na brzom odgovoru.
Prozori su jos pod garancijom.Pri prvom padu temp,pocela je da se skuplja rosa na dnu stakla (5-6cm pri dnu) i to pocne da sliva niz okno.Zvali smo firmu da vide u cemu je problem,vlasnik se ne javlja god dana,a onda dodje i kaze da ce da zameni stakla jer je imao problema na jos nekim mestima.
Kao proizvodjac stakala ga je prevario i isporucivao stakla loseg kvaliteta.Posle mnogo laganja i odugovlacenja dosao je vlasnik licno i kao zamenio stakla.Problem je ostao isti,s tim da sad samo ne curi niz okno.Napominjem da smo platili stakla cetiri god doba.
Na staklima su kao neke masne fleke i otisci prstiju koji se vide kad se brise ili staklo zamagli.
Izvinite ako je preopsirno,ali da vlasnik firme nije sam priznao da je ugradio pogresno staklo,meni to ne bi ni palo na pamet.
Da znaju ljudi da se i to desava.
Hvala jos jednom,pomogli ste mi!
 
Da li je slučajno velika vlažnost vazduha u toj prostoriji? Da li se tu kuva, suši veš ili nešto slično? Da li ste probali da širom otvorite prozor na 5 minuta, kako bi eventualno izbacili vlagu iz prostorije? Da li Vam se to dešava na jednom prozoru, a na drugim, u isto vreme ugrađenim, se ne dešava?
 
Sve smo probali,ves se ne susi,kuva se sa aspiratorom,otvaramo...ali isto je i u sobama gde se ne kuva.
Desava se da, iako nismo kod kuce,opet bude oroseno.Cak i u sobi gde je pec ispod prozora,manje nego na ostalim,ali ipak ima.
Bas smo optereceni resavanjem ovog problema.Kilavo je to uradjeno od pocetka,pa ta zamena stakala,...prosto covek onda sumnja u sve.
Malo pretrazujem ,ali ne nadjoh nista oko tog uredjaja za merenje kvaliteta stakla.I na kakve ste nadzore mislili ?
Hvala sto pomazete☺
 
Da li su prozori pvc ili alu?
Možda bi razlog mogao da bude i nedovoljna termo i hidro izolacija u samom zidu. Pominjete peć, pa pretpostavljam da je gradnja nešto starija, a samim tim i nedovoljna prvenstveno termo izolacija.
Nadzori ili nadzorni organi su atestirani građevinski inženjeri koji kontrolišu kvalitet gradnje i svih ugrađenih materijala, uglavnom na velikim i većim projektima.
 
Prozori su PVC,zgrada je starija gradnja,grejanje na TA .Kada bi sve peci bile ispod prozora to bi se sigurno smanjilo,ali valjda za dobre prozore nije uslov da grejno telo mora obavezno stajati ispod.Toliko ovaj problem opterecuje da dok idem ulicom samo gledam ima li rose po tudjim prozorima.I ne videh skoro nigde.Uradjena je unutrasnja izolacija i otvori oko prozora su obradjeni stirodurom,mrezicom i sta vec ide uz to.Na donjem spoju krila i okna se, takodje,pojavljuje rosa kad je napolju niska temp.
Izvinjavam se na preopsirnosti :D
I zaista moram jos jednom da vam se zahvalim sto nesebicno pomazete i delite savete.Svaka cast!
Srdacan pozdrav
 
Moj predlog je da neki dobar i pouzdan majstor prvo dođe i dobro pregleda prozore. I da kaže šta eventualno može da se uradi ne bi li se popravilo stanje. Drugi korak je da taj isti majstor uzme mere i zameni staklo na jednom prozoru, i to pravim 4 godišnja doba, evtl Argon, ili šta je već trebalo da bude. Ako se ispostavi da je onda sve u redu, tražiti od onog prvog proizvođača da plati zamenu svih stakala (nikako on da menja, jer je već izgubio poverenje), ili ga tužiti.
 
Da,tako nesto smo i planirali.Ali sad ce biti malo nezgodno posto kondenza ovih dana nema ,jer je otoplilo.
Svakako je vec dobio opomenu pred utuzenje,nakon cega je i zamenio stakla,ali nigde nema garancije da su sad to 4 god doba.
Zanima me jos da li prilikom ugradnje treba da se postavlja neka izolacija izmedju prozora i zida na donjem delu ili je dovoljna pur pena i da li se staklo 4 god.doba po boji razlikuje od obicnog?
Pre zamene su doneli sprimerak stakla malo tamnije, nekako zuckaste boje i rekli da je to ono pravo,a zamenjena stakla su sva svetlija nego ona ranije.
Kazu da to nema veze,ali vise nista ne verujem.
Hvala na strpljenju..
 
Staklo 4 godišnja doba je nešto zelenkastije/plavičastije od običnog stakla, i naravno, nešto tamnije i neprozirnije.
Ne ide ništa više od pur pene oko prozora, ako je montaža na kajle i pur penu. Kad se pur pena osuši, iseče se ravno, pa se popunjava i niveliše, i obrađuje špaletna gips kartonom, ako treba podmeće se stirodur ili neka druga termika.
 
Pozdrav svima,
Posle citanja ove teme sam u velikoj nedoumici. Ukoliko budzet nije prepreka koju stolariju izmati?
Da li ici na Bojenu PVC, Drvo-Alu ili Alu-Drvo stolariju?
Cekam ponudu za Drvo-alu stolariju, za alu-drvo (Termoplus profil) sam dobio i cena je oko 40%-50% visa od varjante Rehau Synego ili Softline 82 obojenih prozora. U tom pogledu cene razmisljam da li je bolje dodati jos "malo" i uzeti Alu-drvo ili Drvo-Alu stolariju?
Potrebna mi je solidna zvucna izolacija posto je stan okrenut ka ulici.
Takodje Sto se tice samog odrzavanja Alu-Drvo i Drvo-Alu stolarije koliko je zahtevna i trazi neko redovno odrzavanje?
Unapred hvala svima na odgovorima :sesir:
 
Evo jednog od mojih postova

Igor » Uto Jul 14, 2020 10:25 pm napisao:
Deko u temi Novi Minel si pomenuo razliku između drvo-aluminijum i aluminijum+drvo. Čini mi se da ljudi to isto percipiraju a da postoji razlika pa ne bi bilo loše da napišeš koju reč o tome.

Prijatelju su pre par dana ugradili spolja alu unutra drvo, imaš li možda iskustva sa Nišlijama http://smaj.rs/

Razlika postoji, i to bitna. Mada imam kolege koje su dugo u poslu, pa opet greše.
Prvo u imenu što se napomene, to je podatak od čega je prozor.
Kad se kaže drvo-aluminijum, to znači da je prozor DRVENI, i tek sa spoljne strane ima mali opšivni profil od aluminijuma koji sprečava da atmosferski uticaji unište drvo, kako bi to uradili inače. Drvo od kog se prave takvi prozori je uglavnom čamovina, ređe neko laminirano, a najređe hrast ili neko baš kvalitetno drvo, što je naravno, najskuplje, čak skuplje od aluminijum-drveta. Takvi sistemi imaju uglavnom dva dihtunga, vrlo retko tri, i isključivo zavise od kvaliteta drveta od kog se prave. Da li je drvo dobro osušeno, da li je dobro obajcovano, lakirano, itd, takođe je upitno. Znam samo par firmi koje to nešto bolje rade, i SMAJ je jedna od njih, jer dosta izvoze. Ali, cene im nisu male.

Druga situacija je aluminijum-drvo, gde je prozor od ALUMINIJUMA u termomostu (minimum širina termomosta od 30mm može da postigne stvarno dobre rezultate što se tiče koeficijenta toplotne provodljivosti, uz troslojno staklo), a sa unutrašnje strane tog prozora su drvene lajsne sastavljene u ramove od hrasta ili eventualno jasena. Znači, sa unutrašnje strane to izgleda kao drveni prozor. Drvo je tvrdo, kvalitetno, bajcovano, farbano i lakirano. Ne postoji aluminijum-drvo sistem bez tri dihtunga, a ima ih i sa više, što puno znači nkod produvavanja, prolaska vode eventualno, itd.
I jedan i drugi sistem imaju sa spoljne strane aluminijum, koji je izuzetno postojan na sve atmosferilije. I to je bio cilj, da se produži vek drvenih prozora (kod drvo-aluminijum sistema), a da se izuzetno kvalitetni aluminijumski prozori sa unutrašnje strane opšiju kvalitetnim tvrdim drvetom, kako bi se dobio prirodniji i ekološkiji i topliji izgled prozora. Da ne pričam da je aluminijum-drvo mnogo zahvalnije za sve enterijerske zahteve, može da se upari boja sa parketom, laminatom, podom, itd.
To je ukratko elaborat na ovu temu.
Pozdrav svima, deka u akciji
 
Hvala deko u akciji!
Mnogo si mi pomogao,a i sada sam nasla vremena pa sam iscitala celu temu i sve mi je mnogo jasnije.
Srdacan pozdrav i sve najbolje !
 
deko, moze misljenje o PVC profilima koji nisu beli? Konkretno, svidja nam se antracit boja za stolariju. Alu je dosta skuplja, a kod PVC ima valjda dve varijante: sa folijom i od profila koji su ekstrudirani u toj boji originalno.
 
Pvc u nekoj boji, pa i antracit, može da se dobije samo nanošenjem folije u određenoj boji. Sa spoljne ili unutrašnje strane, ili sa obe strane.
Postoji i varijanta bojenja belog pvc profila specijalnim bojama, ali je to dosta skupo rešenje, i kod nas se ne radi.
Ekstruzija u boji se ne radi.
 
Zdravo :) renoviram stan pa je na red dosao i PVC. Citajuci kroz forum preporuke su nemacki profili, pa sam tako i trazila ponude. U sadasnje favorite su mi usli:
Mond LIne Pro :
troslojno--> VEKA / SOFTLINE 82 Uf=1.0 W/m2K/ROTO NT/ staklo 4x16x4x16x4 Solar/Premium Ug=0.6W/m2K
dvoslojno--> VEKA / EFECTLINE Uf=1.3W/m2K /ROTO NT/ staklo 4x16x4 LowE Premium Ug=1.1W/m2K
Sunce Marinkovic:
dvoslojno --> REHAU - EURO 70 ecosol/ TITAN AF Sigenia/24mm-4 Flot+16+4 C.G.Premium
troslojno--> REHAU - Synego MD/ TITAN AF Sigenia/2 * 44mm 4C.G.Solar+16+4Flot+16+4C.G.Premium

Pored dileme oko izbora firmi, imam i par tehnickih, pa bih vas zamolila za savet. Stan je na suncanoj strani na NBG, na visokom spratu tako da se ne plasim grejanja i buke, ali ne znam kako ce biti sa toplotom leti. Sta bi mi preporucili u pogledu opcija: dvoslojno ili troslojno staklo?
Takodje u stanu trenutno ima jedan prozor na trpezariji cca 140*140 i on je trenutno iz jedna. Neke firme koje su mi slale ponudu su rekle da to treba/mora da se podeli na dva dela jer je to prevelika dimenzija. Sa druge strane neke firme su mi poslale u ponudi tu dimenziju pa sad ne znam vise... Meni estetski izgleda mnogo lepse bez deljenja ali opet ako ne moze... Da li imate neka iskustva sa tim, do koje dimenzije prozor moze ostati jedinstven?
I na kraju, neki saveti su mi bili da kutija za roletne bude unutrasnja na spoljasnjim pozicijama, ali to opet ukrade od prozora 20ak centimetara. Pretpostavljam da ima uticaja ali da li je to zaista toliko bitno za dugotrajnost roletni, da li ce biti unutrasnje ili spoljasnje?
Hvala unapred na odgovorima i izvinite na dugackom postu, malko me sludilo ovo renoviranje :-S
 
Vrh