Šta je novo?

Projekat - Standarizovana vertikalna signalizacija.

Mislim da bi bilo dobro staviti dvojezicne znakove na glavne magistralne i tranzitne pravce i u sredinama gde zivi manjinska populacija. Ovo ostalo moze bez problema da bude potpuno cirilicno.
 
^^Dobro pitanje! Nemam pojma odakle ta rec kod nas. Licno ne znam ni jednu nemacku rec koja bi mogla da ima veze sa fronclama a madjarski ne znam stvarno ni jednu jedinu rec. :) Moguce da ce Nenad znati nesto vise o tome. Sta kaze baka? :D Eto nama malko off topic-a...
 
А какав би био начин заштите од крађе табли? Код нас је то веома уносан посао!!! :(
 
Sto se tice froncli, rec potice iz francuskog jezika :)

Srpska rec bi bila RESE :)


Михаило":118dcxka je napisao(la):
А какав би био начин заштите од крађе табли? Код нас је то веома уносан посао!!! :(
Na zalost tacno je! Ja bi im lepo pustio struju kroz stub pa nek se onda penju!
 
Ма сналажљиви су "људи" овде. Један би се опекао, други би већ обукао гумено одело и рукавице и готово... :mad:
 
Михаило":28etozzt je napisao(la):
Ма сналажљиви су "људи" овде. Један би се опекао, други би већ обукао гумено одело и рукавице и готово... :mad:
E pa u tom slucaju i STRUJA i BODLJIKAVA ZICA! I besni psi! :)
 
Михаило":11l4a3yh je napisao(la):
А какав би био начин заштите од крађе табли? Код нас је то веома уносан посао!!! :(
To ce biti easy, naime u okvir se kaci na onaj modul preko shipki koje se potom zakljucavaju - ukratko ako neko ukrade tablu onda ce to biti 101% neko iz puteva srbije posto bi samo oni imali taj kljuc za otkljucavanje modula drzaca.

U Makedoniji su to resili na interesantan nacin - potpuno su zabranili trgovinu starim gvozdjem ;)

A protiv sprejanja, table sa strane bi bile malo vecoj visini (oko 2m) i imale antigrafit foliju (citao sam da postoji to), ili bi sve table dobile posebne jeftine zastitne folije, pa ukoliko neko unakazi tablu se samo zameni ta folija i stavi nova i tako ukrug.
 
p.s. zaboravih da dodam da table u ovom predlogu ne bi imale vise delova koje se potom spajaju u jedan veci (kao sada) nego bi bile kompletno stampane, jedino su te table prezivele kradje kod nas :(
 
Kao i za sve drugo, resenje za kradju tabli su ostre kazne. Bitno je samo da postoji neko ko ce to sprovesti u delo. Specijalna jedinica policije zaduzena za autoputeve ili tako nesto... Meni se cini da drzava danas ne cini apsolutno nista da ovu pojavu spreci.
 
@Nenad, ona "niška" tabla koju si postavio, bi po ovom sistemu bila ovakva:

009.jpg


a još jednom simulacija izlaza za arandjelovac, sa novim držačima itd :) (doduše nije baš 300m izmedju tabli, ali čisto radi demonstracije):

008.jpg
 
Super ti je ovo Stevo! Bas mi se svidja! Aj sad malo da preteram - kako izgledaju table za lokalne puteve? :)

K'o sto rekoh, treba da prodas ovo resenje definitivno!
 
evo prvog predloga za lokalne puteve (koji bi bili svi u plavom)
012.gif
 
Svidja mi se i ovo! :) I svidja mi se vise od zute u Nemackoj! Nego, koliki bi bili troskovi zamene jedne table? Recimo, koliko bi kostala tabla, stub (veliki za autoput i mali)?
 
Nenad":235ihvp9 je napisao(la):
Svidja mi se i ovo! :) I svidja mi se vise od zute u Nemackoj! Nego, koliki bi bili troskovi zamene jedne table? Recimo, koliko bi kostala tabla, stub (veliki za autoput i mali)?
zanimljivo pitanje, ja mislim da su stubovi prilično skupi, ali dosta traju. Pročitah u ADAC magazinu da prosečan nemački znak košta 300 eur.
 
evo još jedne stvarčice, da bi skretanja bila olakšana, se kod ukrštanja pojavljuje broj puta :)
(brojevi su fiktivni, radi demonstracije)
013.gif


U srbiji generalno ima 3 kategorije puteva, Autoputevi, Magistrale (M) i regionalni putevi (R). Nije mi jasno što se neke magistrale obeležavaju plavom a većina žutom bojom kao i Regionalni putevi. Po ovom predlogu bi sve Magistrale imale plavu boju, a regionalci žutu. Primer na karti koje bi magistrale dobile plavu boju (deo zapadne srbije)
 
Stevo, ovo je odlicno, ali me zanima kako bi izgledala dvojezicna varijanta (cirilica/latinica). To je obicaj u zemljama EU koje imaju jedno ili dva pisma (tipa Grcka), a i za sada mislim da bi table morale biti na cirilici po sadasnjem ustavu. Nisam proponent ni jednog ni drugog resenja vec samo ukazujem na tekuce propise.

E, da, i drzaci mi se (licno) bas nesto ne svidjaju, mislim da je lepse (i jeftinije) postaviti ih tako da stoje noge sa obe strane puta, mogu da slikam primer ako nekog interesuje. Table su fenomenalne, doduse! Plavoj kod tabli za magistrale bih, ustvari, malo smanjio saturation, ali moguce je i da je to samo moj monitor.
 
jovanovm":379e8zg9 je napisao(la):
i za sada mislim da bi table morale biti na cirilici po sadasnjem ustavu. Nisam proponent ni jednog ni drugog resenja vec samo ukazujem na tekuce propise.
Ovo je velika zabluda, ne moraju uopšte, ustav samo kaže koja su pisma zvanična, ali može da se koristi bilo koje :) ovde se vidi na primeru (nova tabla, stara par meseci).

http://i3.photobucket.com/albums/y91/ppstevan/Serbia - From Belgrade to Mokra Gora/20070618-0057.jpg
ili ovde:
http://i3.photobucket.com/albums/y91/ppstevan/Serbia - From Belgrade to Mokra Gora/20070618-0145.jpg

Za ćirilicu ne postoji isti font :( ali i broj informacija bi se smanjio za duplo na tabli.
E, da, i drzaci mi se (licno) bas nesto ne svidjaju, mislim da je lepse (i jeftinije) postaviti ih tako da stoje noge sa obe strane puta, mogu da slikam primer ako nekog interesuje. Table su fenomenalne, doduse! Plavoj kod tabli za magistrale bih, ustvari, malo smanjio saturation, ali moguce je i da je to samo moj monitor.
Držači mogu da se promene, a to sa obe strane mislim da je skuplje.
 
^^Svidja mi se predlog. Samo, da li je stvarno potrebno uvoditi i TRECU boju? U Nemackoj se jedino na kartama razlikuju boje magistrala i lokalnih puteva (mag. crvene, ostale zute) i svi se lepo snalaze! Mada, kontam da bi mozda bilo jednostavnije za prepoznavanje puteva...

Inace, sto se tice novih tabli na autoputu, uopste nisu unitarne! Na nekima stoji "A1" (oznaka autoputa), na nekima ne, neke su sa dva pisma, neke ne... Pa da li je moguce da ne mogu ni tri nove table po istom principu da naprave??
Vrlo cesto je pocelo da mi se cini da imamo previse pogresnih ljudi na vaznim pozicijama...
 
Steva":391lc7ge je napisao(la):
...
Ovo je velika zabluda, ne moraju uopšte, ustav samo kaže koja su pisma zvanična, ali može da se koristi bilo koje :) ovde se vidi na primeru (nova tabla, stara par meseci).
...
Upravo to. Ljudi pogresno tumace zakon i ustav. Meni je totalno nepregledno kada postoje dva pisma na tablama. Ovo sto si ti napravio Stevo je stvarno odlicno. Jako pregledno i domisljato. Lepo!
 
^^ Svi ste vi u pravu. Ali ipak je Cirilica deo naseg identiteta... Ionako se polako gubi! Mislim da bi bila velika steta odreci se toga! U Evropskoj Uniiji se ogroman znacaj pridaje nacionalnom identitetu i ja to maximalno podrzavam!
 
evt. kompromis bi bilo dodavanje "tranzitnih" tabli na vrhu, ovako npr:

 
Nenad":1a2yadlt je napisao(la):
^^ Svi ste vi u pravu. Ali ipak je Cirilica deo naseg identiteta... Ionako se polako gubi! Mislim da bi bila velika steta odreci se toga! U Evropskoj Uniiji se ogroman znacaj pridaje nacionalnom identitetu i ja to maximalno podrzavam!
Ja sam to napomenuo zbog prakticnosti. Eto ova Stevina ideja o dodavanja tabli za tranzit je dobra ali to opet zahteva dodatne investicije koje nam sigurno sada ne trebaju. Upravo zbog takvih stvari je usledio moj komentar. Sve je to lepo sa tradicijom ali kao sto vec rekoh ajde da budemo malko konstruktivniji. Naravno cirilica je isto nase pismo i ok je da budu table tako ispisane ali onda neka sklone latinicu.
 
Vrh