Šta je novo?

Projekat - Standarizovana vertikalna signalizacija.

Steva

Advanced
Učlanjen(a)
08.12.2006.
Poruke
4.285
Pohvaljen
7.108
Ovako.. ožalostila me je prilično siromašna vertikalna signalizacija na autoputevima u našoj zemlji, pa ću da pokrenem projekat standarizacije i obogaćivanju istog. To bi podrazumevalo standarizovane stubove koji bi držali table, tipove tabli, zaštita protiv vandala, kradja i sprejanja, korišćeni materijali, sadržajni deo tabli, pravci, tipovi tabli itd... Dosada sam uradio jednu skicu jednostavnu skicu čisto da se vidi preview :)



nastaviće se, a predloge naravno pucajte!
 
Meni je najgore kod nasih tabli to sto je sve pisano duplo jednom na cirilici jednom na latinici. Mislim da je to totalno nepotrebno. Nek se odluce za jedno pismo i onda sve u tom pismu. Hajde malko da budemo prakticni a ne uvek tako do bola komplikovani. Meni ne smeta ni jedno ni drugo jedino sto licno mislim da je prakticnija latinica zbog stranaca...
 
Najzalosnije od svega je to sto Beogradput jos uvek radi znakove rucno. Pre par meseci sam pricao s covekom iz uprave koji kaze da silna racunarska oprema stoji u podrumu posto niko ne zna a i ne zeli da je koristi :rolleyes:

PS
Dobre su ti ideje Stevo. Svidja mi se ovaj stub drzac ;)
 
Super su ti predlozi Stevo! Ono sto sam ja primetio je da ima previse raznih "stilova" tih tabli kod nas. Valjda ce ih jednom zameniti unitarno!

Mada, ponavljam, tuga je sto se za takve stvari ne raspisuju konkursi, da lepo pravi dizajneri daju koji predlog!

A informacija da masine imaju, a da nisu hteli da nauce da ih koriste je jedna skoro neverovatna cinjenica! verovatno je slicna situacija i sa licnim kartama!
 
^^ Mali offtopic.

Oprema za nove biometrijske licne karte i pasose je instalirana pre skoro 4 godine u svim policijskim stanicama sirom Srbije i jos skuplja prasinu zbog pravne regulative. Zakon o licnim kartama je usvojen ali i dalje se ne primenjuje, dok zakon o putnim ispravama nije jos ni na dnevnom redu skupstine. Toliko o efikasnosti drzave :/
 
vrachar":qr1lpuyj je napisao(la):
^^ Mali offtopic.

Oprema za nove biometrijske licne karte i pasose je instalirana pre skoro 4 godine u svim policijskim stanicama sirom Srbije i jos skuplja prasinu zbog pravne regulative. Zakon o licnim kartama je usvojen ali i dalje se ne primenjuje, dok zakon o putnim ispravama nije jos ni na dnevnom redu skupstine. Toliko o efikasnosti drzave :/
ma divno! :mad: :mad:

evo dalje...

 
^^ WOOWW! E super je ovo, bas mi se svidja! Nego, Stevo, ti bi lokalne puteve stavio u plavu boju, ne u zutu kao u Nemackoj? Ja mislim da je zuta logicnija jer plava previse asocira na AUTOPUT u mnogim zapadnoevropskim zemljama.

A predlog obavezno da prodas JP Putevi Srbije! :)
 
Nenad":lbdk2t2t je napisao(la):
^^ WOOWW! E super je ovo, bas mi se svidja! Nego, Stevo, ti bi lokalne puteve stavio u plavu boju, ne u zutu kao u Nemackoj? Ja mislim da je zuta logicnija jer plava previse asocira na AUTOPUT u mnogim zapadnoevropskim zemljama.

A predlog obavezno da prodas JP Putevi Srbije! :)
Ja sam koristio trenutne standarde boja u Srbiji koji su pomalo čudni :) Zeleno je za autoputeve, plavo je za magistrale (ibarska npr to nije, ali neke druge jestu), žuta je isto za neke magistrale, a bela je za gradske puteve. Ja ću ipak ostaviti plavu boju za magistrale, ali onda sve magistrale trebaju da budu plave :)

Inače ova standarizacija bi se obavila u više koraka:

1 - Osnovni tehnički standardi
- Vrste stubova držača tabli
- Držač okvira
- Vrste okvira
- "Upgardeabilnost" okvira za table (npr. mogućnost dodavanja wireless modula za bežično brojanje saobraćaja, radara, električnu signalizaciju..)
- "Upgardeabilnost" stubova na table
- Signalizaciona tabla (ono na čemu pišu informacije)

2 - Vizuelni standardi
- Boje koje će se koristiti
- Simboli
- Standardi za električnu signalizaciju

Ostali standardi
- Klasifikacija puteva
- Klasifikacija izlaza
- Sigurnosni standardi (protiv grafita, lomljenja tabli...)
- Udaljenost izmedju tabli
- Raspored tabli
 
.
Da li uopšte postoje standardi i da li će oni morati da se usklade sa EU?
 
Standardi su medjunarodni, s tme sto svaka zemlja ima pravo da doda neke detalje kao sto su boje, oblik strelica, dimenzije znakova, itd...
 
.
Pa, kad se dodaju 'ti detalji' u svakoj zemlji, dobije se takvo šarenilo

da više i ne znaš šta piše na tablama, već moraš da učiš za svaku zemlju posebno.:)
 
Tako nekako. Napr. u Francuskoj i Velikoj Britaniji boja autoputa je plava dok je u ostalim zemljama zelena.
 
vrachar":r1kiz2p6 je napisao(la):
Tako nekako. Napr. u Francuskoj i Velikoj Britaniji boja autoputa je plava dok je u ostalim zemljama zelena.
i u nemačkoj je plava, a postoje i velike razlike u signalizaciji. U SRB je signalizacija ubedljivo najsiromašnija od svih zemalja gde sam bio.
 
.
Pa, ti standardi onda samo propisuju da table moraju

da stoje na putevima .... a, ne na pruzi. :D
 
Pa uglavnom su svi autoputevi u Evropi plave boje. Sigurno znam za Svajcarsku da su zeleni i mislim da smo i mi odatle pokupili sistem!

U Americi (USA) i Kini su autoputevi isto zeleni (U Hong Kongu su plavi kao i u UK).
 
Evo nekih novih detalja:

Struktura standardne table sa strane i moduli iste:



i struktura držača znakova pored puta (za 1 i 2 znaka) :)

 
A vidim i po pitanju ogranicenja brzine si optimista :)

Jel si table zamislio iz jednog dela ili onako iz "froncli"?
 
hehe, kaze moja baka.
Mislio sam, jel si zamislio table iz jednog dela ili iz vise horizontalnih ploca?

A ovo mi je kod nas skroz ludo!!
 
Milance":2jykmwgj je napisao(la):
Meni je najgore kod nasih tabli to sto je sve pisano duplo jednom na cirilici jednom na latinici. Mislim da je to totalno nepotrebno. Nek se odluce za jedno pismo i onda sve u tom pismu. Hajde malko da budemo prakticni a ne uvek tako do bola komplikovani. Meni ne smeta ni jedno ni drugo jedino sto licno mislim da je prakticnija latinica zbog stranaca...
U Republici Srpskoj je sve na Cirilici i to izgleda ovako:


Ali mislim da kod nas to ne bi bilo u redu s obzirom na to da zelimo da se etabliramo kao tranzitna zemlja.
 
^^ slažem se!

Što se tabli tiče, sve table na autoputu osim brzinskih bi bile u delovima. Standardna veličina bi bila oko 3x2,29m, a razlog tome je niža cena kada se puno tabli pravi u seriji, dovoljno je samo "oštampati" informacije na istim i to je to. Ubaciću neke detalje kasnije o ovome :)
 
Steva":3jmmikio je napisao(la):
froncli? nikad čuo za tu reč? :D
Pa to je cuvena starosrpska rec!! :D :D
I ja je znam od moje bake. Eh te bake sta su sve znale... A tek kolaci :lol:
 
Vrh