Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Inače, gradske vlasti u Beogradu obećale su da će od jeseni na ulicama glavnog grada patrolirati policija za životinje, „animal polis”. Kažu, formacija će imati sedam-osam obučenih ljudi a u planu je i kupovina specijalnog vozila u te svrhe. Još se ne zna da li će ona biti u nadležnosti komunalne policije ili snaga MUP, niti na koji način će biti finansirana. Dodatan problem, prema rečima Elvira Burazerovića, jeste nedostatak zakonske regulative koji bi definisao nadležnosti policije za životinje.

- U zemljama centralne i istočne Evrope rad animal polisa nadzire veterinarska inspekcija, tako da policajci za životinje i nemaju neka veća ovlašćenja od veterinarskih inspektora. Međutim, u Velikoj Britaniji i Americi za jedan deo sprovođenja Zakona o dobrobiti životinja, posebno kada je reč o zlostavljanju, zadužene su NVO. Ovlašćenja policije za životinje su tu znatno veća, tako da pripadnici ove formacije imaju pravo da ulaze na privatne posede, oduzimaju životinje zlostavljačima i podnose krivične prijave - naglašava Burazerović. On dodaje da se Orka zalaže za izmenu Krivičnog zakonika kako bi se napuštanje životinja moglo okarakterisati kao krivično delo, jer najveći broj napuštenih životinja upravo potiče od neodgovornih vlasnika, koji ne sterilišu svoje ljubimce, već nepotrebno potomstvo ostavljaju na ulicama.

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/terazije/pse_vesaju_tuku_gaze_i_truju.14.html?news_id=189160
 
Pre nekoliko dana sam blejao sa ortakom, i on je pricao sa nekim likom sto radi u sinteraju u Pancevu. Istina je da ima tri Vuka. Icicu, slikacu.

A ovo je za nevericu i mozda jos gore nego onaj pas sto su mu otsecene sape. Mislim ne znam vise ni sta je gore.


Grupa na FBu Psu iskopane oci. :rant::shok::shok::shok::shok::shok: :rant::rant::rant::rant::rant::rant::notok::notok::notok::notok::notok::bash::bash::bash::bash::bash::bash::bash:



http://www.facebook.com/group.php?g...86060000645&v=wall&story_fbid=100638066652111

M. D. osumnjičen da je nesrećnog psa malog Arčija tako znažno udario drvenim kolcem po glavi da su mu oba oka ispala.
Pas Arči je izašao iz svog dvorišta i prešao u susedno da bi se družio kujom...ali na njegovu nesreću sačekao ga je zlikovac.
 
REKOH VAM JA DA IMA VUKOVA U AZILU U PANCEVU. Novija je vest. Kao logor funkcionise azil.
[video]http://www.youtube.com/watch?v=1e6Zgrd3o8E[/video] :notok:
 
Meni nije jasno kako nikome nije palo na pamet da organizuje praksu za studente veterine lepo i da sterilišu te kerove i označavaju.
 
ја би их скоро све успавао, јер реално представљају опасност
 
JohnnyLee":3i8dehrj je napisao(la):
ја би их скоро све успавао, јер реално представљају опасност
Uspavljuju se veliki psi. Mali i srednji se sterilisu. Tako to ustvari treba da funkcionise.
 
JohnnyLee":p06bmqrz je napisao(la):
ја би их скоро све успавао, јер реално представљају опасност
Већу опасност са грађане било ког града представљају њихови суграђани.
Број напада луталица на људе на годишњем нивоу је мизеран у односу на нападе људи на људе. Тако да твој коментар није на месту.

Највећи проблем представљају незрели и неодговорни суграђани који се наложе да имају пса, па га набаве, а онда, кад куче порасте и сконтају колико треба времена и пажње одвојити, они их пуштају на улицу. Луталице се стерилишу, па је њихово размножавање биолошки немогуће. Значи да луталице стварају многи наши суграђани.
 
Ne znam koliki je broj napada pasa ali to postaje veliki problem. Poznajem lično dvojicu koji su bili pre 2-3 nedelje ugriženi. Pri tom to nisu bili neki klinci koji ne znaju da se brane, mogu samo da zamislim šta bi bilo da su to bila deca. Kad je zvao da prijavi lutalice javila se neka cica ljubazno objašnjavajući da se zima odužila i da psi napadaju jer su gladni. Ovaj popizdeo da ne kažem šta im je rekao.
Lutalice se moraju smeštati u azile pa na udomljavanje a agresivni psi uspavljivati. Pomoćne i preventivne mere su čipovanje i sterilisanje.
Zašto uvek izmišljamo toplu vodu. Nema vraćanja pasa na ulicu!
 
Videh danas na sred knez mihajlove lutalicu da spava,naravno nikome ne smeta dok komunalna prima mito od onih prodavaca diskova.
 
stf":3rx548ef je napisao(la):
Већу опасност са грађане било ког града представљају њихови суграђани.
Број напада луталица на људе на годишњем нивоу је мизеран у односу на нападе људи на људе. Тако да твој коментар није на месту
е јбг сад' ти узе да поредиш бабе и жабе. и ја нисам рекао да треба све успавати, него само оне најагресивније. ове мање агресивне само стерилисати и ставити у неко прихватилиште, а не стерилисати и назад на улицу. то није решење
 
Стерилизација, илити кастрација не спречава само биолошко разможавање, већ и смањује агресивност.
Слажем се да агресивце треба успавати, али пси нису дивље звери, шти значи да њихово понашање није усповљено њиховом природом, већ искуством. Уколико су имали лоша искуства са човеком, следећи пут ће га напасти. Агресивни пси се не рађају, већ их човек ствара.
Елем, поента је да је за проблем луталица крив човек, човек и опет човек.
 
Psi kada ogladne postaju agresivniji, ali ima i igresivnih pasa koji su doziveli losa iskustva sa ljudima pa ih se boje i zato ih napadaju.
Nazalost nisu sugradjani koji pustaju pse najodgovorniji za ovo stanje koje imamo, drzava odnosno vlada je ta koja je odgovorna.
Gradjani samo koriste nesposobnost vlade i rade sta pozele. Uskoro ce mozda i hleb da se uzima za dz iz prodavnice, ako milicija ne reaguje. Tesko je ovde ista uraditi, kada mozemo videti da pare namenjene za neke projekte retko kada stignu do samog mesta, a da se pre toga neko ne ugradi. Govorim o slucajevima koji su mnogo izlozeniji javnosti, od nekog pelcovanja, kastriranja pasa. Kod nas kada bi neko dao 100k eura za kastraciju, kastracija bi kostala 1k eura po kucetu, ako ne i skuplje.
Ako vec govorimo o cifri od skoro 10k pasa (to je ona gornja cifra), to je ogroman broj pasa, koji se nece sam od sebe resiti.
Po meni bi najdelotvornije bilo ( a mozda i najhumanije), da drzava izdvoji neki prostor u blizini Beograda koji poseduje, nekoliko hektara, koji bi se ogradio, i tamo smestilo svih 10k pasa. SVIH 10k, kastrirati, a sve one koje uhvate bez chipa ostro kazniti (500e +), takodje uvesti veci porez ukoliko zelite da imate nekastriranog psa (50e godisnje), tako ce vecina poceti da kastrira svoje ljubimce,osim ukoliko ne zele da se bave uzgojom.
To bi mozda bio najveci azil za pse (nisam uspeo da pronadjem nesto preko googla), a kao takav bi mogao biti i turisticka atrakcija. Mozda bi u blizini moglo biti sagradjeno i groblje za kucne ljubimce.
Ukoliko bi postojala ideje, sigurno da bi se moglo zaraditi jos nesto na tim psima. Padaju mi napamet serije o psima koje bi se pustale na animal planetu ili slicnim televizijama. Mogli bi da naprave nekoliko copora, npr copor od iskljucivo belih pasa, a drugi copor samo crni psi(copor od 300 belih i 300 crnih pasa, to nije do sada vidjeno nigde). Onda se osmisli veseli scenario, siguran sam da bi to proslo kod sve dece na svetu. Da ne spominjem albume sa slicicama , plasticne figurice junaka te serije, koje bi se mogle prodavati preko innterneta, a sav novac odlazio za hranu... Mogli bi se iskoristiti sponzori, koji bi se reklamirali u toj seriji. Mi posedujemo ljude koji imaju znanje, resurse i moc da nas ubede kako je cena sajta od 25k eura povoljna , a nismo u stanju da izreklamiramo nesto sto sam malopre napisao, a kukamo kako imamo problem.
Nakon maksimalno desetak godina ne bi postojao taj problem, cak bi i taj pozajmljeni prostor opet mogao da se koristi za nesto drugo.
 
Kad god se priča o sterilizaciji lutalica ja se setim onog Nišlije poslanika kog je ujeo pas. Raspravljaju oni na skupštini o tom problemu i između ostalog kažu treba lutalice pokupiti sterilisati i ponovo vratiti na ulicu. Kad izađe on pred govornicu i reče:
"Ljudi nije on hteo mene da j*** već da me ujede." :laugh:
 
shumar":10z6qstd je napisao(la):
Zašto uvek izmišljamo toplu vodu. Nema vraćanja pasa na ulicu!
Što da ne? U Bukureštu to rade.

stf":10z6qstd je napisao(la):
Стерилизација, илити кастрација не спречава само биолошко разможавање, већ и смањује агресивност.
!!!
 
Mog psa koji je sterilisan i bio je na povodcu su pre nekih 3-4 meseca napala dva sterilisana psa,lutalice koje hrani ceo kraj.Na kraju je morao ici na operaciju,a zamalo je izbegnuto da mu venu na vratu preseku.Zvao sam sintere ali njih boli uvo,kazu da bi reagovali samo ako je napadnut covek.I onda se pitaju sto neki truju pse,verujem da toga ne bi bilo kada bi veterina radila svoj posao
 
jlaki":3oj7w9fo je napisao(la):
shumar":3oj7w9fo je napisao(la):
Zašto uvek izmišljamo toplu vodu. Nema vraćanja pasa na ulicu!
Što da ne? U Bukureštu to rade.
Mislio sam na naprednije zemlje po pitanju pasa lutalica. Ako tako gledaš, imaš mnogo zemalja kod kojih je gore nego kod nas, ali to ne znači da je kod nas dobro već da je kod njih katastrofa.
 
Ti si upravo konstatovao da je Bukurešt u lošijoj situaciji nego Beograd?
Au. :violina:

Meni se taj grad nikako nije dopao, ali, bogami, moram konstatovati da ipak izgleda kao da su daleko ispred nas.
A veruj mi, imam jako pozitivne stavove prema Beogradu, nije da ga omalovažavam ili nešto.
 
Ипак и ти Румуни нису имали рат, санкције и онолику беду као Срби деведесетих. Исто тако и Бугари, али они су имали хиперинфлацију, само без толико трагичних последица.
 
jlaki":18d34ah8 je napisao(la):
Ti si upravo konstatovao da je Bukurešt u lošijoj situaciji nego Beograd?
Au. :violina:

Meni se taj grad nikako nije dopao, ali, bogami, moram konstatovati da ipak izgleda kao da su daleko ispred nas.
A veruj mi, imam jako pozitivne stavove prema Beogradu, nije da ga omalovažavam ili nešto.
Je li ti pričaš o psima lutalicama ili o nečem drugom?
 
Nekako mi ova tema odgovara za sledeće pitanje, da ne otvaram novu.

Naime, pre par dana sam video/uslikao kao dokaz neke nemile scene. 3 mrtva psa, tj. 3 leša psa i leš jedne mačke koja je obešena na drvetu (mislim da joj se noga zaglavila). E, to sad nije u centru pa će odma' da doleću i uklanjaju, već u Kovilovu kad se krene ka nasipu. Poslao sam mail juče na ovu adresu (beoeko@beograd.gov.rs), napisao tekst, lokaciju na mapi, poslao mapu, itd. Ovakve stvari nažalost viđam često i ne mogu da kuliram nekako, a i imam neke trase kuda vozim bajk pa ne bi' baš da gledam jednu te istu scenu 200x.

Mene zanima da li sam na dobar mail poslao poruku? Koliko sam izguglao, to je mail Sekreterijata za zaštitu životne sredine. Da li postoji neki drugi mail, neki bolji... šta znam, nisam ranije ovako nešto prijavljivao.

To mu dođe to, hvala na odgovoru.
 
Salji i na

komunalna.policija@beograd.gov.rs

Preporucujem ti da zoves i telefonom,a kontaktiraj i medije jer ce grad jedino poceti da radi svoj posao posle medijskog pritiska,do tada ce pricati svoje bajke o resavanju problema sterilizacijom i kobajagi kontrolom vlasnika domacih zivotinja.
 
Poslao sam mail komunalnoj. Što se tiče medija, oko toga tek nemam iskustva... kome slati, šta reći? Mogu isto ovo što sam komunalnoj napisao napisati i tom mediju ali da li će me saslušati ili pasti 'delete', šta znam.
 
Vrh