Šta je novo?

Primer Skoplja

Sta je bre ovo sa ovom koskom u parku? Neko je dobio "boner" :D od silnih statua Aleksandra Makedonskog?
 
Erysimum Cheiri":2iu4m709 je napisao(la):
Firebird-011":2iu4m709 je napisao(la):
Гага":2iu4m709 je napisao(la):
......a u levoj ruci drži pištolj naopako dok na desnoj ruci ima 6 prstiju....

Да није неко скривено значење... :?:

Verovatno jeste, posto i zastava Kosova ima 6 zvezdica koje simboliziju teritorije gde zive albanci na Balkanu: Kosovo, Albanija, Presevo, Ulcinj, Zapadna Makedonija i Severna Grcka.

6 zvezdica je navodno 6 etnickih grupa koje na Kosovu zive: Albanci, Srbi, Romi, Goranci, Bosnjaci/Muslimani i Janjevci (Hrvati). Mada ni to nije zvanicna interpretacija (zavisi kako ih brojimo, etnickih grupa na Kosovu ima vise). Neki kazu da je prva verzija zastave bila sa 12 zvezdica u krugu, kao zastava EU, pa se to ambasadorima EU nije svidelo, te se onda broj zvezdica sveo na 6. Zastava Kosova je dizajnirana da bude "evropska", "ne-etnicka" i bezlicna, kao i zastava Bosne. Sumnjam da ima bilo kakvo pan-albansko znacenje. Da su Albanci birali zastavu, oni bi napravili neku varijantu crveno-crne sa orlom.
 
Prvobitno planiran projekat...

fotomontaza2.jpg


Je zamenjen ovim...

glavna.jpg


Brzo narode još malo pa nestalo, cirkus je u gradu... :D

Katna%20garaza%20Automakedonija%20viz0103.jpg


Katna%20garaza%20Automakedonija%20viz0104.jpg


Garaža...
sam04462.jpg


sam04472.jpg


8066125364_2029b8af1e_b.jpg


teatar%20skulpturi%207.jpg


teatar%20skulpturi%206.jpg


Name of the game je uglaviti što je više moguće figura na kvadratnom metru. :mrgreen: Podseća me na one pokušaje da se obori Ginisov rekord tipa najveći broj ljudi koji može da stane u miniju ili telefonskoj govornici.

8066083156_b0a1644336_b.jpg


Ovo mi se sviđa, poruka majkama o neophodnosti dojenja svoje bebe. :kafa:
 
Smorice se sa tolikim figurama, nece imati gde da kace klime.
 
O, Isuse! Trljam oci i ne mogu da verujem. Do sada mi je Vasington bio pojam grada zakrcenog spomenicima i memorijalima ali ovi stvarno ubedljivo odnose titulu sampiona.

JT, na ovom kruvu guzva kao da je autobuska stanica :D ...
Bivis":2aqa76fl je napisao(la):
 
a kakve su im ovo antene na glavama (mislim na kipove)? uzemljenje, oreol ili zakačka za lakši transport?
 
Svaki put kad pomislim da me nemogu iznenaditi oni me opovrgnu.Te kuke su za lakse postavljanje predpostavljam.Inace stvili su duplo vise figura nego na predratnom pozoristu ima se moze se .Za garazu memam komentar ni za onu poslovnu sta li je vec.Nadmasili su partizane po broju spomenika po kvm
 
Woland":39n7lhyf je napisao(la):

:shock: :D :lol: :bash: :o :lool: :shok: :D :mrgreen:

PS Ovo je izgleda izlozeno u nekoj galeriji. Zivo me zanima gde i kojim povodom. Ali najtragicnije je sto me posle svega ovoga ne bi iznenadilo da vidim na ulicama Skoplja.
 
JohnyBgood":36k5n3ye je napisao(la):
Do sada mi je Vasington bio pojam grada zakrcenog spomenicima i memorijalima ali ovi stvarno ubedljivo odnose titulu sampiona.

:shock:

S jednom ogromnom, proždirućom, džinovskom razlikom da je Washington planiran kao grad po baroknim principima još 1791. godine (L'Enfantov plan) i da su ga gradili ponajbolji američki arhitekti, skulptori i klesari. L'Enfant je inače, jasno, bio Francuz, i njegov plan, plan usvojen, dakle, pre Haussmannovog, i dan-danas osnova je razvoja federalne prestonice.
 
.:Aleph:.":zgbhpnz1 je napisao(la):
JohnyBgood":zgbhpnz1 je napisao(la):
Do sada mi je Vasington bio pojam grada zakrcenog spomenicima i memorijalima ali ovi stvarno ubedljivo odnose titulu sampiona.

:shock:

S jednom ogromnom, proždirućom, džinovskom razlikom da je Washington planiran kao grad po baroknim principima još 1791. godine (L'Enfantov plan) i da su ga gradili ponajbolji američki arhitekti, skulptori i klesari. L'Enfant je inače, jasno, bio Francuz, i njegov plan, plan usvojen, dakle, pre Haussmannovog, i dan-danas osnova je razvoja federalne prestonice.

Svakako, meni bode oci uglavnom silan mermer i memorijali dodati u XX veku. OK, daleko od toga da je neukusno kao ovo u Skoplju ali brate preterase sa spomenicima i spomen-plocama :mrgreen: Uopste mi to velicanje drzave, nacije, istorije, i slicno malo ide na nerve. Ne valja kad uopste nema obelezja toga ali ne valja brate ni kad se pretera. A jos kad se izmislja kao sto rade ovi u Skoplju tek je to tragedija... :roll:

PS Vasington kao i Pariz impresionira, ali mi je nekako sterilan i sebe uzima preozbiljno. Zato city-break puno radje u Nju Jorku, Montrealu, Nju Orleansu, ma cak i Majami mi je interesantniji... eh i da mi je Pariz, Madrid, Barselona, ili Amsterdam blize...
 
tragac":2beekwbm je napisao(la):
Skoplje radi ono sto smo i mi radili 1920-ih u Bg: mnogo akademizma i neorenesanse, pogledajte samo zgradu Vlade, Ministarstva spoljnih poslova, upravnu zgradu Zeleznice, tehnicke fakultete, studentski dom na Bulevaru itd, izgledaju kao zgrade koje su u Berlinu, Parizu, Rimu itd izvedene jos sredinom 19-og veka.

Međutim, ipak zaboravljaš da spomeneš da su neke od tih zgrada vrlo uspešni primeri navedenih stilova. Na primer, zgrada Narodne banke u Ulici kralja Petra br. 12. Koja je čak i pregrađivana i nadrađivana pa je i to opet navedeno kao fantastičan primer kako se to može uraditi.

Inače neoklasicizam živi u svetu pa je tako Simfonijski centar Schermerhorn u Nashvilleu u Tennesseeju započeo da se gradi 2003., a dovršen je 2006.

4ca5e9d0a32c64.47035897.JPG


A da ne govorimo o rezidencijalnoj arhitekturi:

b_110_Front.jpg


Da ne govorimo o strahoti ovo

palaisgarnier3.jpg


vs. ovo, zgrada koju redovno zap_šavaju beskućnici i oko koje se okuplja sumnjivo društvo – Parižani u šali i kažu da je projekat izabran greškom:

Opera-Bastille.jpg
 
EEEE ZA IME..BOZE.. :shock: VERSACE kontinjere...a mi mislili da su podzemni u tredu.. :shock: :mrgreen: :lol:
 
Sreca pa je i skoplje pocelo da ugradjuje podzemne a ne ove dizajnirane inace mogo bi da im predlozim
 
pa siguran sam da mogu ove sličice da nalepe i na te podzemne. samo neko treba da im predloži.
 
Aleph":2d9lxzbz je napisao(la):
S jednom ogromnom, proždirućom, džinovskom razlikom da je Washington planiran kao grad po baroknim principima još 1791. godine (L'Enfantov plan) i da su ga gradili ponajbolji američki arhitekti, skulptori i klesari. L'Enfant je inače, jasno, bio Francuz, i njegov plan, plan usvojen, dakle, pre Haussmannovog, i dan-danas osnova je razvoja federalne prestonice.

U Vasingtonu je dominantan neo-klasicizam a ne barok.
 
vranac":1524418d je napisao(la):
Aleph":1524418d je napisao(la):
S jednom ogromnom, proždirućom, džinovskom razlikom da je Washington planiran kao grad po baroknim principima još 1791. godine (L'Enfantov plan) i da su ga gradili ponajbolji američki arhitekti, skulptori i klesari. L'Enfant je inače, jasno, bio Francuz, i njegov plan, plan usvojen, dakle, pre Haussmannovog, i dan-danas osnova je razvoja federalne prestonice.

U Vasingtonu je dominantan neo-klasicizam a ne barok.

Ne čitaš dobro. Urbanistički plan Washingtona je barokni (zvezdasti trgovi iz kojih se radijalno šire avenije, dominacija vizura itd.).
 
Zanimljivo je da podižu spomenike svima osim onima sa kojima su stvarno imali veze u svojoj istoriji.

Skopje_stari_spomenici.jpg


Spomenici kraljevima Petru i Aleksandru u Skoplju.
 
Vrh