Šta je novo?

Primer Skoplja

Pa dobro sad, koliko je bugarski razvijen toliko je otprilike i makedonski jezik. Ne bih ga bas nazvao nekakvim "razvitkom na gore" ili sl. vec jezik koji je imao svoj evolutivni put. Slavenski jezk koji je mozda najvise od svih ostalih bio pod uticajem drugih starih balkanskih i maloazijskih jezika. Kada se spajaju dve razlicite forme jezika obicno se pojednostavljuju, ali i dobijaju na dubini i viseslojnosti. To znamo iz nekih turskih pojmova koje jos uvek koristimo. Slikovito gledano, jezici sa vise padeza kao nas imaju razgranatiju arhitekturu, sto licno smatram zanimljivim bas zbog te pra-kompleksnosti.

Najbitnije od svega je mozda da treba izbegavarti ideoloske stavove , vec napraviti pristup sa naucen strane sto je vise moguce.
 
Mogla bi o ovome zanimljiva rasprava da se napravi.

Znači, lingvosti podržavaju princip: jednostavniji jezik = napredniji.....interesantno.
To ima smisla, ljudi se lakše sporazumevaju,barem u teoriji bi tako bilo, ali me to mnogo podseća na Orvelovu 1984. i rečnike Novogovora. Ko je čitao zna o čemu pričam. Ne znam koliko bi taj put bio evolucija ka nečem boljem...
...uostalom i posle vukove reforme naš jezik je pojednostavljen, standardizovan tkz. "narodni" koji je bio daleko prostiji od crkvenog staroslovenskog....

Meni lično je jednostavniji = siromašniji jezik.
 
Tako i jeste... Koliko ja znam lingvisti smatraju makedonski jezik bukvalno najstarijom vrstom slovenskog jezika jer se najmanje menjao... Mi smo se tu mnogoo udaljili vukovom reformom...

Meni licno je krivo sto se to desilo jer nas je udaljilo od Makedonaca koje vidim mnogi pogresno smatraju iskljucivo Bugarima...

Makedonski nije lak za ucenje... Meni je nekako nelogican, prost (bez namere da uvredim) nema pravila, a opet fali mu dosta... Moj utisak je da ima znatno manji fond reci od srpskog... Nisam lingvista i strucnjak, samo govorim utiske iz licne komunikacije sa Makedoncima... Kada slusam makedonski, a razumem ga fino, ne mogu da se otmem utisku da tu nesto fali, tj. da je govor previse jednostavan...
 
Оффић:
Заправо, развијенији језик је језгровитији, тј. онај у којем можеш да кажеш више са мање речи. Нпр. често ми није лако да преведем неке енглеске конструкције на српски, обрнут процес није никакав проблем.
Није увек непостојање падежа показатељ развијености: руски је, нпр. развијен, а има 6 падежа (у односу на српски нема само вокатив). Или, наравно, латински.

Зато ће Македонци богатство свога јАзика да употпуне богатством архитектонских стилова... :laugh:
 
Feanor":1od4nh73 je napisao(la):
Tako i jeste... Koliko ja znam lingvisti smatraju makedonski jezik bukvalno najstarijom vrstom slovenskog jezika jer se najmanje menjao... Mi smo se tu mnogoo udaljili vukovom reformom...

Он се као и бугарски највише, а не најмање мењао. Погледај било који старословенски текст, и прилично је ближи српском него македонском. Такође македонски је изгубио многе словенске особине прихватањем ромаснких облика вероватно асимилацијом цинцара. Македонци су имали реформу 1945. још касније од нас, где су просто битољски дијалекат прогласили језиком.

А на Џонибигудову опаску да смо ми на нивоу афричких језика од пар стотина речи зато што имамо падеже а поједини западни језици су их изгубили немам шта да кажем. Па црнци многи немају ни појам броја у својој глави. Имају ''један'' и ''много''. Објективно се може сматрато потпуном глупости да је једноставнији језик напреднији.

Пантограф":1od4nh73 je napisao(la):
Заправо, развијенији језик је језгровитији, тј. онај у којем можеш да кажеш више са мање речи. Нпр. често ми није лако да преведем неке енглеске конструкције на српски, обрнут процес није никакав проблем.

Енглески има далеко више речи, синонима, и нијанси једног појма од нашег језика, тако да ти није добра тврдња.
Баш зато ти је лакше да преводиш са речима сиромашнијег српског на енглески него обратно.

Иако је граматички поприлично поједностављен, лексички је енглески један од најбогатијих језика на свету.
 
Ja sam rekao da smo na pula puta, a i to vise figurativno, nikako ne da smo na nivou africkih jezika (mada ne vidim da bi to bila neka uvreda). Ima jezika sa vise od 10 padeza a mi smo ih sveli na 7. Rusi na 6. Vremenom se oni gube i jezik se uproscuje i pravila prevladavaju. A taj proces se ubrzava integracijom raznih etnickih grupa, tako da je sasvim moguce da se makedonski uprostio integracijom Cincara, kao sto se engleski oblikovao anglo-saksonskim, pa onda normanskim, i vikinskim uticajima. Da bi se svi ti ljudi lakse razumeli, uproscavali su jezik. Interesantno je da recimo italijanski koji vuce direktno iz latinskog nema padeze, samo se prepoznaju neki rudimentarni u zamenicama ("Io parlo / ja govorim", "mi parli? / govoris li meni?", "parli di me? / govoris li o meni") mada imenice ostaju nepromenjene.

Moja poenta je bila da nemamo razloga da smatramo makedonski "nizim" od srpskog zato sto nema padeze, i da se stvar moze izokrenuti i reci da je samo vise evoluirao. Pa se tako nema smisla smejati ni ljudima sa juga Srbije, jer stvarno kad realno pogledas - moze se i bez padeza, i to je zapravo smer u kome se jezici razvijaju, naravno na duzi vremenski period. No dobro, da ne gusim vise.
 
развијенији језик је језгровитији, тј. онај у којем можеш да кажеш више са мање речи.
A i slazem se da se po juznjacki moze nesto i jezgrovitije reci nego na knjizevnom srpskom. Evo bas sam citao primer kako reci leksovacki daj tri jabuke na tri deteta knjizevnim jezikom?
 
.:Aleph:.":3lzlk41m je napisao(la):
Ko im je uopšte bio arhitekt za ovu krasotu?
Ko god da je, sumnjam da je imao hrabrosti da se potpiše. :lol:

Послато са LG-E400 користећи Тапаток 2
 
А контоверзни пројекат "Скопље 2014." се приводи крају:

Skoplje 2014: Grad muzej antike

PLANETA,15:07, 10.11.2012.
Autor: Agencija TANJUG,Foto: Tanjug
Novi izgled makedonske prestonice privlači sve više turista kako se kontroverzni projekat "Skoplje 2014" privodi kraju

SKOPLJE - Skoplje ovih dana sve više liči na muzej probrane istorije - bronzani spomenici, antičke palate, fontane, skulpture znanih i neznanih likova, široke kupole, prostiru se gradskim centrom.
Novi izgled makedonske prestonice privlači sve više turista kako se kontroverzni projekat "Skoplje 2014" privodi kraju.
Ova "pozitivizacija duha naroda", kako se političkim jezikom predstavlja projekat "Skoplje 2014", smatra se zaostavštinom premijera Nikole Gruevskog, izraslom iz potrebe potvrđivanja antičkog identiteta Makedonaca. Tome u prilog često se navodi i jedna od namera autora ovog projekta da se gradu vrate simboli nestali u razornom zemljotresu 1963.godine.
Ipak, u šetnji gradom, neminovno se nameće pitanje šta je, recimo, makedonsko ili makedonski antičko u Trijumfalnoj kapiji ili Tajms skveru, čije se replike već uveliko šepure trgom? Ili u izgledu zgrade Sobranja koja je preslikani Rajhstag? Ili šta rade biste američkog predsednika Džordža Vašingtona, ruskog cara Petra Velikog i kineskog generala Sung Cua na zgradi makedonskog Ministarstva unutrašnjih poslova? Možda je sve to pomalo kičeraj, arhitektonski haos ili pobrkana istorija - kako kritičari ukazuju, ali autori i umetnici - izvođači projekta i vladine strukture smatraju da su u novi izgled grada utkali svoje i opštecivilizacijske vrednosti.
Najkontroverzniji od svih u ovom projektu je spomenik Aleksandru Makedonskom koji zvanično ne nosi njegovo ime - da se ne bi Grcima baš direktno "zabadao prst u oko" - već "Vojskovođa na konju". Grci se i nisu previše bavili skopskim projektom, smatrajući ga, kako su neki od medija u Atini ocenili, samo "potragom makedonskog premijera za makedonskim mitom".
Figura vojskovođe Aleksandra, 12 metara visoka, izrađena u bronzi i postavljena na postament visok 10 metara, ne samo da je najviši spomenik Aleksandru Makedonskom u svetu, nego verovatno i najskuplji - prema najčešće pominjanim spekulacijama, njegova izrada koštala je 5,3 miliona evra.
Stvarna cena i ovog spomenka i čitavog projekta je i dalje predmet nagađanja. Vlada tvrdi da "Skoplje 2014" košta 80 miliona evra, dok opozicija govori o minimum tri puta većim troškovima, a kako se radovi privode kraju, sve češće pominje i cifru od 400 miliona evra.
Kako bilo, projekt je praktično priveden kraju. Ostali su još manji radovi, između ostalog na zgradi Makedonske filharmonije, kao i na dva nova mosta preko Vardara, jednom u obliku oka po čemu i nosi ime, i na Mostu umetnosti koji krase 35 skulptura istaknutih makedonskih umetnika - od pisaca i pesnika do muzičara i slikara.
Stari most "Goce Delčev" je ulepšan kako bi se uklopio u novi izgled novog Skoplja. A, za novi izgled grada bili su zaduženi isključivo makedonski autori. Jedino su veliki spomenici izliveni u Firenci, a manji u Beogradu. I mada mnogim Makedoncima nije po volji rasipanje budžeta na ovakve stvari - s obzirom na visoku stopu nezaposlenosti i ekonomske teškoće - bez obzira na to koliki bude krajnji račun sve je više Skopljanaca, pokazuju ankete, koji su zadovoljni novim izgledom svog grada.
Možda je novo Skoplje, kako kažu njegovi kritičari, zaista pomalo kičasto i arhitektonski haotično, ali novi izgled grada već je nagovestio bolje dane za turizam - broj stranih gostiju praktično je utrostručen u odnosu na početak 21.veka.
I što je možda još indikativnije - od kako dobija svoje obrise za 2014.godinu, Skoplje je prvi put preteklo Ohrid na liderskoj poziciji makedonske turističke destinacije.

http://www.kurir-info.rs/skoplje-2014-g ... nak-503814
 
Их како ће се Цигани обрадовати овој бакарној креатури у околини Скопља:

SKOPLJE: Adem Jašari u bronzi sa 6 prstiju
PLANETA,15:44, 19.11.2012.
Autor: EPK

Bronzani Jašari ima pušku na ramenu, a u levoj ruci drži pištolj naopako dok na desnoj ruci ima 6 prstiju. Za terorstu Jašarija kaže se da je bio krupan čovek, ali ovaj bronzani ne odaje takv utisak.
SKOPLJE - Terorista Adem Jašari iz Donjih Prekaza na Kosovu, koji je jedan od osnivača OVK, od juče ima spomenik u skopskom selu Raduša.
Spomenik ovom likvidiranom vođi OVK, koji je komandovao gotovo svim terorstičkim akcijama, naprvljen je u bronzi, a postolje mu je beli tenk koji je u vlasništvu vojske Makedonije. Na tenku piše UČK - 115 brigada.
Međutim, bronzani Jašari ima pušku na ramenu, a u levoj ruci drži pištolj naopako dok na desnoj ruci ima 6 prstiju. Za teroristu Jašarija kažu da je bio krupan čovek, ali ovaj bronzani ostavlja sasvim drugačiji utisak.
Postavljanju spomenika prisustvovalo je celo političkom rukovodstvu DUI, kao i zamenik premijera u Vladi Musa Džaferi.

http://www.kurir-info.rs/skoplje-adem-j ... nak-517092
 
Firebird-011":2zsk686s je napisao(la):
Гага":2zsk686s je napisao(la):
......a u levoj ruci drži pištolj naopako dok na desnoj ruci ima 6 prstiju....

Да није неко скривено значење... :?:

Verovatno jeste, posto i zastava Kosova ima 6 zvezdica koje simboliziju teritorije gde zive albanci na Balkanu: Kosovo, Albanija, Presevo, Ulcinj, Zapadna Makedonija i Severna Grcka.
 
Ko toliko energije slupa na gluposti, smanjuje sanse za opstanak. Dok oni vajaju anticke fantasticne likove, Albanci natalitetom zavrsavaju posao.
 
Гага":2mlfbtpv je napisao(la):
Управо ово што каже Ерисимум Чери.

Сумњам да је то.Ипак је превише морбидно,чак и за Шиптаре. Биће да је зато што је већину ових нових скулптура у Скопљу радила једна српска фирма,па вероватно и ову. Неки наш се мало спрдао са шипцима :D
 
I pistolj okrenut naopako je poznata simbolika... Previse slucajnosti na jednom mestu.
 
Koliko znam vecina skulptura je iz Italije dok su samo manje neke iz Srbije...
 
8234064387_c136316b49_b.jpg


83190483.jpg


18216_460676717311879_621127280_n.jpg


C265C518C71F337FBE04EBCA89374201.jpg


EA2B5AF79F0E5301B84CBC69CEB87311.jpg
 
Vrh