Šta je novo?

Primer Skoplja

ne bih imao problem ni da se malo ugledamo na sofiju.. pogledajte malo kakvi poslovni i strambeni objekti se tamo grade
 
Drakche":1gg6uht8 je napisao(la):
stf":1gg6uht8 je napisao(la):
Београд има своје аутентичности, и њих треба нагласити, а никако слепачки преписивати идеје мало из Беча, мало из Прага, а највише из Софије....будимо своји.

Ne vidim nista lose u prepiseivanju nekih ideja iz Beca i Praga, prilicno su nam bliski, imaju puno odlicnih resenja, a i tradicionalno se ugledamo na te neke centralno-evropske gradove onda kada je bilo teznji za uklapanjem u 'evropsko' ...
Све је погрешно у преписивању. На друге градове се треба угледати а не слепо преписати. Сваки град функционише за себе, и свако дословно преписивање било чега као крајњи резултат има нефункционално и бесмислено решење.
 
Svako ko smatra arhitekturu grada kao supermarket stilova, i da po nahodjenju izuma sta mu se svidi, je u velikoj zabludi. To samo oslikava malogradjanstvinu, koja se moze usporediti sa nosenjem kopija armani farmerka, LV torbi, DG kosilja... a sve zarad prikazivanja nekog laznog imidza, stvaranju lazne slike, zelje da se bude neko i nesta a u stvari se stvara kotra efekat. Sve te kapije, trijumfalne (ima slika na predgodnoj strani) su gradjene i bile najmodernije u svoje vreme i one svedoce o napredku tog drustva u tom vremenu. A danas praviti kapiju u neoklasicnom stilu je potpuno suludo, i zapravo predstavlja vekovni korak u nazad.
Beograd nikako ne treba da se ugleda na Skoplje, ima on sasvim dovoljno svoje istorije koja stvara karakter mesta. Pa pogledajte samo Kalimegdan, koji svi spominju, koiko tu slojeva istorije ime, i koliko razlicitosti, i opet predstavlja jedinstvenu skladnu celinu. Ne treba se plasiti novog, a treba ceniti i postovati staro nasledje koje vec postoji. Nikako praviti neku novu istoriju i predstavljati lazno urbano nasledje.
 
Mi ne treba da kopiramo sve sto negde drugde valja ili da imamo opravdanja za nase omaske samo zato sto ih i drugi imaju. Narano da ne. Ali je dobro da se Beograd uporedi sa drugima, da bi odrzavali nekakvu viziju standarda i mogucnosti, pa cak i da znamo kako da pridobijemo goste da ne bi ostali odbaceni, a to sve treba uklopiti. Ne bojim se ja da ce Beograd izgubiti svoju unikatnost, jer mu to jednostavno nije u prirodi, ali je dobro imati neke pocetne crte vodilje ako zelimo nesto da unapredimo.

Takodje, treba ostati budan medju onima koji nemaju smisla za dizajn i kvalitet. Npr. kao ovo sto sada radite na ovoj temi: Preduhitriti sve te ljude koji nemaju smisla i reci im: "Bolje naka vam ne padne na pamet da u Beogradu napravite jednu takvu Trijumfalnu kapiju kao ovi u Skoplju (pa makar vam je Makedonci i poklanjali u znak prijateljstva). Nece vam biti dobro. Samo vas gledamo." To su krupne stvari koje obavezuju svakog onog kome je stalo i do istorije i do buducnosti. Ja licno imam potpunu veru u vas na ovom forumu da cete istrajati u tom trezvenom propagiranju. A opet dok uporedjujemo Beograd sa drugima i sami sebe preispitujemo i upoznajemo. Bravo i hocu da vam se zahvalim ovom prilikom sto me cinite jos ponosnijom Beogradjankom.
 
Како то да се угледа на Баку? Да открије милијарде барела нафте у Бољевцима па да новце од њих баца на љигаву промоцију и мегаломанске објекте,махом јефтине архитектуре?

За ову прилику ћу искористи Хомеров потпис


"Ovaj grad je nekada bacao svetla daleko, ovaj grad bi mogao bolje"
 
Hehe, to mi je potpis još od 2003/04 (još od starog SSC-a). Plašio sam se da je izbledeo do sada. Srećom nije ;)
 
Dok su kod nas uspeh zgrade od šest spratova, kod braće makedonaca u Skoplju se grade neboderi. Izgleda da će imati preko 130 metara. :shok:

CrazySerb;93323854":1yz6nj5i je napisao(la):
Jutros je i zvanicno pocela izgradnja novih nebodera u Skoplju, koje gradi turska firma Cevahir Holding u naselju Aerodrom, duz Srbija bulevara :

Oblakoderi%20Aerodrom%20mapa.jpg



kuli-aerodrom-1.jpg


kuli-aerodrom-2.jpg


kuli-aerodrom-3.jpg


kuli-aerodrom-5.jpg


kuli-aerodrom-6.jpg


kuli-aerodrom-8.jpg


kuli-aerodrom-9.jpg


kuli-aerodrom-11.jpg
 
Los primer graditi nesto preko 6 spratova?
 
Nit manje zemlje, nit veceg kompleksa.

Nezaposlenost 30%, ekonomija u recesiji od -1,4%, levo od Vardara je Aljbanija, ali zato je bitno da se grade anticki hramovi, trijumfalne kapije (ne znam samo kom trijumfu) i gipsani spomenici Aleksandru velikom. Zivi bili Makedonci...

A sto se tice ovih solitercina, o cijem je izgledu suvisno trositi reci, neka ih grade do mile volje samo pitam se ko ce se unutra useliti s obzirom da je zemlja u bankrotu.
 
Anticki kompleksi su stvarno za svaku osudu, ali bar nemaju Zaklinu i famoznu zabranu...
Ja bih voleo da se ovo samo ne pretvori u srpski komleks jer se svugde oko nas napreduje na izgradni visokih objekata, a mi kao udaramo po njihovim kompleksima i omalovazavamo...
 
Srpski kompleks je frustrirano plaknje na nedostatak nebodera.....
 
Stf ako meni govoris za plakanje na nedostatak nebodera pogresio si adresu...

Ja ne placem za neboderima vec placem za upropascavanjem zelenila, javnih povrsina i zakrcavanjem slobodnog prostora gradnjom krmaca... Vise puta sam govorio da neboderi moraju da se uvode kako bi se oslobodile zelene zone i slobodan prostor...

Planeri Novog Beograda i blokova su bili doktori nauka za ove danasnje "arhitekte" i "prostorne planere"... Sve sendvic do sendvica i zauzimanje svake slobodne povrsine...

Idealan primer je blok 11a koji je imao lepu prespektivu u skladu sa lokacijom i slobodnim prostorom a pretvorili su ga u obicnu hrpu poslovnih zgrada i hotela bez ijednog parka, zelenila, slobodnog porsotra izmedju... Utisak ce biti kompletniji kada Banca Intesa izgradi svoju centralu...

Isto to rade i uz desnu stranu Juraija Gagarina gradnjom razlicitih stambenih zgrada jednu pored druge bez ikakvog osvrta na prostorno planiranje...
 
stf":3fn366ic je napisao(la):
Srpski kompleks je frustrirano plaknje na nedostatak nebodera.....

Ako želimo da ostanemo palanka koja je svoj poslednji neboder izgradila još pre 30 godina onda Skoplje definitivno ne treba da nam posluži kao primer. BTW. ovih dana u Beogradu se održao nekakav okrugli sto domaćih ''eksperata'' (prisutna je bila i čuvena Žaklina) i stranih predstavnika firmi u vezi sa mogućnostima koje Beograd nudi investitorima za izgradnju visokih kula. Ono što me je posebno zapanjilo jeste što su naši ''eksperti'' kao jedan od argumenta protiv izgradnje visokih kula naveli citiram '' loše iskustvo grada u vezi sa održavanjem postojećih''. :laugh:
 
Bivis":2hd5wawi je napisao(la):
(prisutna je bila i čuvena Žaklina)

Ta zena ne predstavlja nikakav bitan faktor u izgradnji nebodera.
Non stop se spominje njeno ime ovde na forumu i prosto je smesno ako neki misle da ona blokira izgradnju objekata visoke spratnosti.
 
Slažem se da je njen uticaj minoran, ali ko je onda odgovoran recimo za projekat kule kod hotela Jugoslavije?
 
Mnogima su ovde izgleda Atina i Budimpešta rugla od gradova, samo zato što nemaju nebodere. U Beogradu ne postoji tržišno opravdanje za izgradnju i jednog: ogromne poslovne zgrade na NBG izgrađene poslednjih godina zvrje prazne: Belvil, Blok 26 Energoprojekt, Avenija 19 još nisu popunjeni, a što se tiče stanova oni se prodaju na kašičicu. Mi nemamo infrastrukturnu podršku za ovakve objekte, aprva od njih je metro.
 
Ajde vec kad poredimo Atinu, Budimpestu i Bec recimo sa Beogradom da kazemo da Beograd nema nikave veze sa pomenutim... Da nema sta da cuva od vizura grada i da je rusen do temelja preko 20 puta kroz istoriju...

Ajde da kad vec pricamo o poslovnom prostoru i slaboj popunjenosti ponovimo da nismo mi za pravljenje kula od vazduha koje ce da zvrje prazne vec da sprecimo pravljenje novih krmaca koje ce da zvrje prazne a pritom blokiraju citave blokove bez trunke zelenila...

Ajmo jednom da budemo ispred svog vremena i nesto lose sprecimo a nesto dobro uvedemo... Znaci spreciti krmacizaciju Beograda i dovesti visoke objekte kako bi se javni prostor uljudio i vratio prirodi i zelenilu...
 
Feanor":47nn1p57 je napisao(la):
Ajde vec kad poredimo Atinu, Budimpestu i Bec recimo sa Beogradom da kazemo da Beograd nema nikave veze sa pomenutim... Da nema sta da cuva od vizura grada i da je rusen do temelja preko 20 puta kroz istoriju...

Isto vazi i za Atinu ako izuzmemo Akropolj...
 
@ Feanor

Лепо ти размишљаш, али јако малом броју људи недостатак небодера смета из тих разлога које си навео, а који су исправни и са којима се слажем.

Највећем броју кукаџија уствари једини разлог је комплекс.

И нисам мислио на тебе конкретно, него на целокупну атмосферу.

Што се тиче крмачизације, она је посреди на, у суштини, јако малом броју локација. И скроз је погрешна, и погубна слажем се. Али, на већем броју тих локација, зеленила и даље има довољно, а једном у будућности, крмаче ће се рушити и градиће се куле, али само ако буде било тржишта за тако нешто.

Јер, солитери су скупља работа од обичне шестоспратнице.

На крају, подсетио бих да је максимална дозвољена спратност беше 6+1.....А у Булевару Милутина Миланковића ничу зграде од 3-4 спрата, иако имају дозволу и могућности за 6.....па ако они немају потреба ни за 6, како ви мислите да настану куле? На лепе очи?
 
Bolesna, stvarno bolesna propaganda u Severnoj Koreji. Zanimljivo da unutrašnjost tih oblakodera u Pjongjanu uopšte nisu prikazali, ko zna možda je čak ni nema. :laugh:
 
Vrh