Šta je novo?

Primer Skoplja

То су слике од јуче а дан након отварања:

Heyder_Eliyev_Merkezinde_yangin_200712.jpg


Није све у парама.

ПС: Погледајте само околину овог здања и схватићете колико је ово неприродан и исфорсиран процес који се тамо дешава.


Ја сам мислио да смо ми са лупањем новог трамваја стоке, али ови су нас за***али...
 
Feanor":1pgajag6 je napisao(la):
Stf taj blok GTC je mogao da bude drugaciji tako sto bi se napravile dve vise zgrade na manjem placu sa vise zelenila... Veruj mi to je itekako moguce... Cak je moglo da kosta gazdu isto kao sto sad kosta... Cenu gradjenja u visinu bi nadoknadio sa manjim zakupom placa...
U stvari je ovde problem veličina placa. Baš gledam na Bingmaps, GTC je zauzeo oko 40% parcele, što je na nivou drugih metropola.
Problem je što što na placu nemaju zelene površine, sve je parking. To je moglo da se reši, ali NBG ima problem što nijedna građevina ne sme imati više od 1 etaže ispod zemlje, te za podzemni parking nema uslova.
Ali, u pravu si da bismo kombinacijom manjeg placa a vežom dozvoljenom spratnošću dobili daleko bolje blokove.

Feanor":1pgajag6 je napisao(la):
Blok 11 jeste trenutno usamljen slucaj, ali problem je sto grad i drzava ne daju okvire i pravila kako bi u buducnosti imali uredjen, human, i isplativ grad...
BLok 11 je kod Opštine, negde na preseku NBG i Zemuna. Ima mi smisla da taj kraj bude malo popunjeniji. Ali taj recept ne treba da važi za ostatak NBG-a

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moderatori su izgleda na godišnjem, te ja predlažem da diskusiju nastavimo ovde a oni će to prebaciti u odgovarajuću temu.
 
Pa da stf ako gledamo da je to kao centar NBG i mogu da progutam tako popunjen plac, ali da se na tome zavrsi... :)
A i mnogo dobro je ispala "kula" od stakla... Fali jos par spratova i bila bi bas top...

Nego sto se tice Skoplja, bio sam krajem jula dole i rece mi taksista da u onim soliterima sto grade Turci (navodno se jos ne zna konacna spratnost) u pretprodaji kvadrat kosta oko 600 EUR na nizim spratovima a da cena jos vise pada kako spratnost raste... On cak tvrdi da preko 35 sprata (ako budu isli dotle) kvadrat kosta 350 EUR...

Da li to mozete nekako da proverite... Ja sam na skyscraper-u video samo temelje... Nema nekih novih vesti...
 
Nekako mi je to nelogično, obično kod takvih zgrada cena raste sa spratnošću mada možda su Makedonci povukli na nas strah od poslednjih spratova. :laugh:
 
Bivis":biiq8vsj je napisao(la):
Nekako mi je to nelogično, obično kod takvih zgrada cena raste sa spratnošću mada možda su Makedonci povukli na nas strah od poslednjih spratova. :laugh:

I zemljotresa, oni su super-trusna zona :( ... mada kad drmne ne znam koliko si sigurniji na nizem spratu visoke zgrade nego na visem. Ali da se gore vise njises to svakako.
 
spatiotecte":oqvgdzao je napisao(la):
Ova tema vise nema nikakve veze sa Skopljem...

Ne mora. Tema je zapoceta skopljem, mada se "primeri" slicnog razmisljanja i delanja mogu sresti i u drugim gradovima, sta god to znacilo.
 
To sa Trusnom zonom valjda nije problem kada po svetu ima toliko solitercina na trusnim podrucjima... Meni je cena nerealna... A opet ne vidim razlog da me lazu jer su vec dali depozit za stanove...

Izgleda je samo kod nas normalno da subvencionisani socijalni stan kosta 1200 eur po kvadratu...
 
Feanor":2wj0yum5 je napisao(la):
To sa Trusnom zonom valjda nije problem kada po svetu ima toliko solitercina na trusnim podrucjima... Meni je cena nerealna... A opet ne vidim razlog da me lazu jer su vec dali depozit za stanove...

Izgleda je samo kod nas normalno da subvencionisani socijalni stan kosta 1200 eur po kvadratu...

Mislio sam na to da ljudi u Skoplju ne vole vise spratove (u odnosu na nize), moguce da i strah od zemljotresa ima neke veze sa tim.

Sto se cene stanova kod nas tice, slazem se, i uvek sam mislio da je ovo u Stepi cist reket. Cena gradnje tih stanova je verovatno 500 evra po kvadratu (ako i toliko s obzirom na fuseraj), zemlju su dobili za dzabe pa ti vidi... jos kad te prave budalom i pricaju o nekakvim subvencijama dodje ti da posizis. To ni u jednoj kombinaciji ne bi smelo da kosta vise od 600-700 evra po kvadratu. A onda bi sigurno bilo vise traznje.
 
JohnyBgood":2hap82pq je napisao(la):
Feanor":2hap82pq je napisao(la):
To sa Trusnom zonom valjda nije problem kada po svetu ima toliko solitercina na trusnim podrucjima... Meni je cena nerealna... A opet ne vidim razlog da me lazu jer su vec dali depozit za stanove...

Izgleda je samo kod nas normalno da subvencionisani socijalni stan kosta 1200 eur po kvadratu...

Mislio sam na to da ljudi u Skoplju ne vole vise spratove (u odnosu na nize), moguce da i strah od zemljotresa ima neke veze sa tim.

Sto se cene stanova kod nas tice, slazem se, i uvek sam mislio da je ovo u Stepi cist reket. Cena gradnje tih stanova je verovatno 500 evra po kvadratu (ako i toliko s obzirom na fuseraj), zemlju su dobili za dzabe pa ti vidi... jos kad te prave budalom i pricaju o nekakvim subvencijama dodje ti da posizis. To ni u jednoj kombinaciji ne bi smelo da kosta vise od 600-700 evra po kvadratu. A onda bi sigurno bilo vise traznje.

I onda me bahati tranzicioni dobitnici poput onog Nevenkovica ovde na forumu (ako ga jos ima)prozivaju da sam kriminalac i ja i svi oni sto su krenuli u divlju gradnju kuca u sopstvenoj reziji. Pa rodjace, za pare za koje sam ulozio u kucu od 160 kvm mogao sam pod tim "njihovim" uslovima da kupim eventualno jednoiposoban na periferiji
 
И сад ти ниси бахат, штавише, губитник си транзиције, а назидао си на дивље кућу од 160 квадрата?! А инфраструктуру ће да ти плати онај што купује једноипособан стан на периферији и плаћа све доприносе. И аутобусе, али никако "лиаз". Свашта!
 
Није баш тако. Инфраструктуру ћа да плати он сам.Као што је,сигуран сам,сам платио прикључак на струју,воду,телефон итд.

Дивља градња је ишла на руку држави од 90их на овамо. Имали смо огроман прилив несрећног народа а држава није имала пара ни за текуће трошкова а камоли за нову инфраструктуру па је само препустила том истом народу да се сам сналази и финансира сосптвеним новцем оснвне цивилазацијске тековине. Наравно да има примера бахатости и немара али то је 1%.Осталих 99% је једноставно мука натерала.

Ево и мог примера. Конкретно кућа у којој ја живим на Звездари је легална а све остале у комшилуку нису,тј нису биле по изградњи али ни ја ни моје комшије нисмо имали канализацију иако смо на 1.5км од Вука. Прошле године су три најимућније породице у комшилуку платили 50.000 евра за довођење канализације а пре три године смо сви својим средствима асфалтирали улицу да би следеће године општина асфалтирала све околне улице.Хоће ли нам сад та општина вратити средства потрошена на асфалтирање или можда платити 50.000 евра мојим комшијама кад се сете да изграде канализацију за цео крај? ;)
 
Najlakse je osudjivati one koje je muka naterala da zive bez kanalizacije ili adekvatne struje... Najlakse je osudjivati iz stana dobijenog za dzabe pre par desetina godina...

Drzava nema prava da kuka na nelegalne objekte jer ne radi svoj posao decenijama...

Drzava treba da zavodi red od pocetka i da ne radi retroaktivno... Nazalost, mnogo naselja je katastrofalno planirano i uradjeno ali sta je tu je... Treba planirati nova naselja i njih strogo kontrolisati ubuduce...
 
Naravno ali to nikako da se desi. Covek je po prirodi licemeran i nikada nece da krene od sebe. Cak i kad drzava kojim slucajem zaista hoce da zavede red u nekoj oblasti, neko ce se osetiti pogodjenim i reci a sto bas na mene pored svih problema. E pa negde mora da se pocne! I nije bas taj odnos Delijo 99% prema 1%, ima nesto iskrivljeno kod nas, ne volimo red, volimo blato.
 
Шта вам је, људи? Кога то "мука натера" да сагради кућу од 160 квадрата?! Ја, на пример, живим са женом и дететом у стану од 43 квадрата и отплаћујем га на кредит; али, уопште нисам битан ја - невероватно је, мало је рећи "бахато", да у сиромашној земљи каква је Србија неко себи сагради кућерину, користећи слабост и општу корумпираност система, па да онда моралише о "добитницима транзиције". А да му мото буде: "En attendant le Metro" ("Чекајући метро")... А оће само немачке аутобусе. Наш рат против елементарне логике се наставља.
 
Bas tako.Recimo kao ovi ljudi na trasi obilaznice koji gradise u Bataji i to u zadnjih 20 godina a onda sprecavaju izgradnju iste i traze novac za svoje nelegalne kuce.A vec 40 godina stoji u planovima da je to zemljiste namenjeno za izgradnju obilaznice.
 
Bivis":2w5oar89 je napisao(la):
Bolesna, stvarno bolesna propaganda u Severnoj Koreji. Zanimljivo da unutrašnjost tih oblakodera u Pjongjanu uopšte nisu prikazali, ko zna možda je čak ni nema. :laugh:

Simptomaticno je da na prvom snimku iz Pjong Janga zena prikazuje kako funkcionise slavina (evo imamo i vodu). To dovoljno govori, cak i da je istina sve ostalo na snimku.
 
Divllja gradnja je konstantno sa nama od odlaska Turaka. Bilo je i za vreme komunizma, i za vreme svih kraljevina pre toga, a gavni razlog je reketaska drzava. U regulisanim gradskim zonama je normalnoj osobi nemoguce dobiti sve dozvolje za gradnju i tu te svi zajedno *** u zdrav mozak, da bi to bio ekskluzivni domen gradjevinske mafije i njenih enormnih profita. A van tih zona se prave ludi i uzimaju koliko mogu, za struju, za ovo, za ono. Umesto da naprave JEDNOSTAVNA pravila, povuku ulice i linije da moze kamion za djubre da prodje, i da se bar neke osnovne norme postuju ali da onda puste ljude da grade. Sada se samo desava ono sto se nekada desavalo sa leve i desne strane Carigradskog druma, pa te ulicice uz Bulevar izgledaju kako izgledaju. Nista novo, nije to lose procitati kod Dubravke Stojanovic ("Ulje na vodi" i "Kaldrma i Asfalt"). A nije ni Nusic pisao one silne satire i komedije tek tako.
 
Drzava mora da kaze sledece recimo: od 1. januara 2013. sve sto krenete da gradite nelegalno rusimo istog momenta... I da to sprovodi...

Ali u isto vreme, mora da iskoreni korupciju u drzavnoj upravi, i brze donese dup/ove za sve potrebno...
E sad vi vidite da li je to realno dok nam je drzava na ovom stepenu civilizacijskog razvoja...
 
Au koliko napada na momci, pa mozete i vi da menjate vase jednoiposobne stanove za kuce od 160 na periferiji, pa i za vece, cena je otprilike ista, a i ulaganje. Na takav nacin smo i mi dosli do takve kuce. Nikoga nismo ubili, opljackali, nikome nismo dilovali drogu. To rade privatni investitori koji se na svoje jednosobne prcvarnice ugradjuju 50% Samo mi nije jasno kako se neko moze osecati toliko prozvanim da vredja i ocenjuje moja avatar potpis i sl. kad to nema veze sa temom. Ako vec hocete, mozete i majke da mi se napsujete, ali u privatnoj poruci.
 
Nije u opste u pitanju ulaganje, ili kolicina kvadrata, niti je u pitanju korisnik tragac, jer je on samo jedan od miliona. Pitanje je odgovornosti. Nemam problem svima (ili skro svima) da se legalizuju objekti, ali da sami snose odgovornost rusenja kuca usled zemljotresa (potres u kraljevu je bio 5.3Ruhtera. Ne bi smeo ni jedan objekat gradjen posle 1969 da se srusi vec samo ostecenja da pretrpi, ne narocito velika), da sami snose odgovornost usled poplava (zna se gde je vodoplavno podrucje), da sami snose odgovorst za posledice moguceg klizista (zna se gde su klizista) i da im se u slucaju izgradnje vaznih infrastrukturnih projekata placa 50% od cene. Jer ako neko misli sve da zaobidje, da mi majstor Zivadin koji je izgradio tries' vakih kuca projektuje i radi staticki proracun, struju, i sve instalacije, onda mora sam da snosi posledice svoje odluke.
Da ne govorimo o kvalitetu stanovanja, 200kvm kuce a bez izlocije spoljne, prozori od komsijne kuce na 1m i dr gluposti koje unistavaju kvalitet stanovanja, a i kvalitet urbane sredne i grad. Takva sredina koja nastaje bez pravila, je ogranicena po pitanju kvaliteta pruzanja usluga (voda, struja, javni prevoz, odvoz smeca...) i stoga je njena cena niza, i nikako nije bolja opcija od zivota u uredjenom okruzenju.

JohnyBgood":1tpc7aeh je napisao(la):
Umesto da naprave JEDNOSTAVNA pravila, povuku ulice i linije da moze kamion za djubre da prodje, i da se bar neke osnovne norme postuju ali da onda puste ljude da grade
Postoje opsta pravila regulacije, parcelacije i izgradnje, koja definusu sve, i primenjuju se u sredinama u kojima nije uradjen DUP, ili nije ni u planu da se uradi (seoske sredine, prigradska naselja i dr.)
http://www.zurbnis.rs/zakoni/Pravilnik o opstim pravilima za parcelaciju (50-2011).pdf

Problemi koji prate izdavanje dozvola se mogu svrstati u tri grupe;
1) stalteri
2) korupcija
3) sporost

Resenje: salteri su glavni problem. Nemogucnost dobijanja svih informacija i predavanje svih delova projekta na jednom mestu stvara nepotrebno setanje od saltera do saltera i generise korupciju radi dobijanja raznih dozvola. Resenja bi bilo uvodjenjem jednog saltera za sve i ogranicavanje za dobijanje dozvole (ili ne dobijanje sa rokom za ispravljenje nepravilnosti) u roku od 45 dana po ugledu na Hrvatsku. Sami propisi, kao propisu su manje-vise dobri.

Izvinjavam se na duzem postu :)
 
Milanche, to što ti potenciraš gradnju po pravilima, to je zapravo gradnja na sopstvenu odgovornost. Čak i ako neko gradi po propisima, odn tek posle izdavanja dozvole ne znači da će ispoštovati projekat do kraja i da neće zakinuti na nečemu (debljina stiropora, kvalitet stolarije, debljina armature, veličina radijatora, kvalitet instalacija - sve redovni primeri u našoj građevinskoj praksi), nije nikakva alarmantna stvar ako sam ja recimo napravio kuću na klizištu, sutra kad proces legalizacije bude gotov doći će procenitelj iz osiguranja i razrezaće mi astronomsku premiju, i to je moja stvar, problem su komercijalni stanovi i poslovni prostori koji i u sred recesije niču kao pečurke, a kako se konttrolišu ti radovi bolje da ne znamo, sve se izvodi kako ko stigne, i gleda da ućari gde god se ukaže prilika, a stanove prodaje kao da imaju svi parket od čileanskog bambusa, alustolariju sa hrastovom oblogom i zidno grejanje. Uz to kupovinom takvog stana rizikujete ogromne pravne probleme, pa znam bar 5-6 ljudi koji su kupili stan a nikad se nisu uselili u isti - zgrada nije gotova a investitor zapalio negde ili još gore - duplo prodat. Pa naravno da ću onda da idem u divlju gradnju, neću da čekam da me neko odere i ukrade ono što je sticano generacijama samo da bih ispoštovao neki suvi legalistički princip.
 
Moj stav iznosim kao osoba koja ima legalnu kuću a vikendicu smo gradili tek kada smo prikupili sve potrebne dozvole.

Zašto nelegalno?

- Ljudi koji podižu nelegalne kuće to uglavnom čine jer im krov nad glavom hitno treba. Ako imamo u vidu da za je za dobijanje dozvole potrebano 2-3 godine minimum (iz ličnog iskustva), a ako nisi domišljat zna da se razvuče i do 5, zaista mi nije jasno kako iko sme da osuđuje te ljude koji su gradili nelegalno?
- Ogroman procenat Beogradske teritorije nije pokriven urbanističkim planovima i DUP-ovima, i ono što postoji je iz perioda Kneza Miloša (katastar koji su imali za vikendicu je iz tog perioda). Znači da je najveća površina BG-a i dalje poljoprivredno zemljište na kome ne sme a se gradi. Pa gde onda da se gradi?!?! Kako čovek da legalno reši stambeno pitanje ako para za stan nema a kuću ne sme da zida na njivi?!?!?

Zašto 160 kvadrata?

- Napad "pravdnika iz 40 kvadrata" uglavnom ide na kvadraturu kuće. Odmah da kažem, da je sve ispod 100 kvadrata za porodicu nehumano. To je razlog zidanja kuće od 160 kvadrata.
Zabluda je da "onaj ko zida kuću od 160 kvadrata pliva u parama" Netačno. Prvo, kuća od 160 kvadrata na periferiji košta uglavnom malo više od 40 kvadrata stana na istoj periferiji. Drugo, kuća se zida godinama, i teško se po Srbiji nalaze gotove kuće (sem gastrabajtera).


Ovo su neki od razloga koje sam se setio na prvu loptu, zašto te ljude ne treba osuđivati. Tako je sve počelo. Nadalje dolazimo do osoba koje su iskoristile takvu klimu i zidale dvorce bez dozvola krijući se iza sudbina prvobitnih "ilegalaca". Dalje je to preraslo u Kaluđericu/e

Ono što sam se oduvek pitao je, gde je narod, tj. u kom momentu izgubio prirodni osećaj za urbanizam? I nekada su se kuće gradile nelegalno, ali na ispravnoj poziciji na placu i nije se mogla razlikovati od legalnih. Zanima me u kom momentu je počelo zidanje na sred ulice, na trotoaru, ko gde i kako stigne. Zašto se to desilo? To je zanimljivo za sociološko istraživanje.
 
milanche":1ah6ht34 je napisao(la):
Nije u opste u pitanju ulaganje, ili kolicina kvadrata, niti je u pitanju korisnik tragac, jer je on samo jedan od miliona. Pitanje je odgovornosti. Nemam problem svima (ili skro svima) da se legalizuju objekti, ali da sami snose odgovornost rusenja kuca usled zemljotresa (potres u kraljevu je bio 5.3Ruhtera. Ne bi smeo ni jedan objekat gradjen posle 1969 da se srusi vec samo ostecenja da pretrpi, ne narocito velika), da sami snose odgovornost usled poplava (zna se gde je vodoplavno podrucje), da sami snose odgovorst za posledice moguceg klizista (zna se gde su klizista) i da im se u slucaju izgradnje vaznih infrastrukturnih projekata placa 50% od cene. Jer ako neko misli sve da zaobidje, da mi majstor Zivadin koji je izgradio tries' vakih kuca projektuje i radi staticki proracun, struju, i sve instalacije, onda mora sam da snosi posledice svoje odluke.
Da ne govorimo o kvalitetu stanovanja, 200kvm kuce a bez izlocije spoljne, prozori od komsijne kuce na 1m i dr gluposti koje unistavaju kvalitet stanovanja, a i kvalitet urbane sredne i grad. Takva sredina koja nastaje bez pravila, je ogranicena po pitanju kvaliteta pruzanja usluga (voda, struja, javni prevoz, odvoz smeca...) i stoga je njena cena niza, i nikako nije bolja opcija od zivota u uredjenom okruzenju.

JohnyBgood":1ah6ht34 je napisao(la):
Umesto da naprave JEDNOSTAVNA pravila, povuku ulice i linije da moze kamion za djubre da prodje, i da se bar neke osnovne norme postuju ali da onda puste ljude da grade
Postoje opsta pravila regulacije, parcelacije i izgradnje, koja definusu sve, i primenjuju se u sredinama u kojima nije uradjen DUP, ili nije ni u planu da se uradi (seoske sredine, prigradska naselja i dr.)
http://www.zurbnis.rs/zakoni/Pravilnik o opstim pravilima za parcelaciju (50-2011).pdf

Problemi koji prate izdavanje dozvola se mogu svrstati u tri grupe;
1) stalteri
2) korupcija
3) sporost

Resenje: salteri su glavni problem. Nemogucnost dobijanja svih informacija i predavanje svih delova projekta na jednom mestu stvara nepotrebno setanje od saltera do saltera i generise korupciju radi dobijanja raznih dozvola. Resenja bi bilo uvodjenjem jednog saltera za sve i ogranicavanje za dobijanje dozvole (ili ne dobijanje sa rokom za ispravljenje nepravilnosti) u roku od 45 dana po ugledu na Hrvatsku. Sami propisi, kao propisu su manje-vise dobri.

Izvinjavam se na duzem postu :)

Slazem se, voleo bih da vidim da se jednom opametimo i na lokalnom nivou glasamo za onoga ko ce da nam obeca OVO. Jedan salter, razuman rok, i eliminacija samovolje (sto je jako cesto simptom reketa) i za gradjevinsku i za saobracajnu dozvolu i za uplatu poreza, i sve drugo. A ne po principu vecitog preganjanja crni-zuti-crveni oko pitanja na koja niti mozemo bitno da uticemo niti ona toliko uticu na nas kvalitet zivota kao ovo.

Zivimo u drzavi koja jednostavno ne funkcionise i zaista ne treba osudjivati ljude koji sebi grade kuce. Bilo ih je i u komunizmu za koga je cinjenica da je nekim odabranima davao stanove za dzabe dok su svi drugi morali da se snalaze. A sada su mnogi bivsi "drugovi" napravili gradjevinsku mafiju pa su cene stanova u gradu tolike kolike su, cak i u "subvencionisanoj/jeftinoj" gradnji u Dulvilu. Oni koji mi najvise bodu oci su oni koji grade na otetom (prosirili su se na ulicu/prolaz koji nije njihov) ili su priterali uz ulicu kao da su lokaciju birali pijani i kao da ne postoje nikakve norme koje treba ispostovati. Ali ne treba zbog njih osudjivati jedan ceo veliki segment drustva koji je jednostavno primoran da se snalazi u necemu sto lici na dzunglu (pravo jacega, bezobraznijeg, i drskijeg, koje je procvetalo u ovoj nasoj tranziciji, pa se onda to jos nazalost poistovecuje sa "kapitalizmom") od sistema.

Ali to je kad je sistem takav da kad hoces legalno onda te dvesta pecatara zaje*******ava u zdrav mozak i ne da ti, a kad podmazes evrima mozes apsolutno da napravis sta god ti padne na pamet. I tako je i za sve drugo, pogotovo kad hoces da otvoris restoran, agenciju, ili bilo sta drugo da bi ziveo od svog rada.
 
Kako čovek da legalno reši stambeno pitanje ako para za stan nema a kuću ne sme da zida na njivi?!?!?

Hteli mi to da priznamo ili ne buducnost stanovanja je u ogranicenom i stedljivom prostoru planiranih stambenih blokova... Sve ostalo je bilo samo pusti san kapitalisistickog izivljavanja koji sada dolazi na naplatu...

I meni se svidjaju idilicne slike iz americkih gradova o uredjenim kvartovima privatnih kuca, podsisanih travnjaka i velikih dzipova u dvoristima... Ali ta kolicina trosenja je san... San koji skupo kosta svakoga ko ne bi da preda kontrolu prirodnih resursa propagatorima takvog nacina zivota...

Ljudi je sve vise, a resursa sve manje, ako se ne opametimo nece nam biti dobro...

Da se vratim na lokal, izvinite svi vi vlasnici privatnih kuca legalnih ili ne, ali ono sto se vidja na celoj periferiji Beograda je bez izuzetka odvratno... Neplanska naselja, sa uskim ulicicama, bez kanalizacije, saobracaja, skola, vrtica... Ogromne nedovrsene kucerine, sa jedva metar dvorista oko kuce, visoke zidine kao da cuvaju zatvor a ne dom itd...

Naravno ne krivim samo vas, vec prvenstveno vlast koja ne ume da prepozna da je jeftina gradnja planiranih stambenih blokova jedino pametno resenje a ne ova pljacka preko "subvencionisanih stanova" i pravljenje brloga od periferije grada konstantnim sirenjem nelegalnih naselja...
 
Pa i Dedinje je jedno veliko neplansko naselje, sa gomilom uskih ne ulicica nego prolaza, veliki broj kuca nije prikljucen na kanalizaciju, i ima puno ogromnih nedovrsenih kucerina, a o ogradama kao zidinama da ne pricam :D :D :D
 
Vrh