Šta je novo?

Primer Skoplja

Meni je i Dedinje odvratno... Smatram takav nacin zivota bahatim i odvojenim od stvarnog zivota...
Meni je zivot u kucama a orijentisan na gradske poslove prihvatljiv u planiranim naseljima nalik SAD... Ali vec sam naveo zasto smatram da taj nacin zivota vise nije moguc...
 
Meni su delovi Vozdovca a i Bezanijkse kose sa privatnim kucama recimo sasvim OK, a Gardos prelep. A neke visespratnice (recimo ona nedavno napravljena na pocetku Juznog bulevara) odvratne i nehumane. Tako da sam vise protiv sabanluka i tranzicione gradnje kao takve nego protiv privatnih kuca. Po meni i u velikom gradu ima mesta i za jedan i za drugi tip komsiluka.
 
Gde god ima plana i red ja sam sa tim ok... Medjutim, kada bi celokupnu nelegalnu gradnju na periferiji Beograda sveo na ulice sa dve trake, kanalizaciju, siroke trotoare, velika dvorista, jednostavno red pretrpao bi grad i on bi se sirio...

Valjda ti je jasno da sirenje nije isplativo, da povecava troskove infrastrukture, prevoza, jednostavno nije ekonomicno... U stvari jeste kad imas 11 nosaca aviona i kada stavljas sapu na svaki svetski resurs koji nije na teritoriji Kine ili Rusije...
 
tragac":2q89ki0m je napisao(la):
Milanche, to što ti potenciraš gradnju po pravilima, to je zapravo gradnja na sopstvenu odgovornost. Čak i ako neko gradi po propisima, odn tek posle izdavanja dozvole ne znači da će ispoštovati projekat do kraja i da neće zakinuti na nečemu (debljina stiropora, kvalitet stolarije, debljina armature, veličina radijatora, kvalitet instalacija - sve redovni primeri u našoj građevinskoj praksi), nije nikakva alarmantna stvar ako sam ja recimo napravio kuću na klizištu, sutra kad proces legalizacije bude gotov doći će procenitelj iz osiguranja i razrezaće mi astronomsku premiju, i to je moja stvar, problem su komercijalni stanovi i poslovni prostori koji i u sred recesije niču kao pečurke, a kako se konttrolišu ti radovi bolje da ne znamo, sve se izvodi kako ko stigne, i gleda da ućari gde god se ukaže prilika, a stanove prodaje kao da imaju svi parket od čileanskog bambusa, alustolariju sa hrastovom oblogom i zidno grejanje. Uz to kupovinom takvog stana rizikujete ogromne pravne probleme, pa znam bar 5-6 ljudi koji su kupili stan a nikad se nisu uselili u isti - zgrada nije gotova a investitor zapalio negde ili još gore - duplo prodat. Pa naravno da ću onda da idem u divlju gradnju, neću da čekam da me neko odere i ukrade ono što je sticano generacijama samo da bih ispoštovao neki suvi legalistički princip.

Nemam ja nista protiv sopstvene odgovornosti. Jednostavno, zelim da se usppostavi sistem odgovornsoti, gde ce svako odgovarati za ono sto uradi, ili ne uradi i na koji nacin. Ako je neko lud, da plati da mu se uradi projekat koji sadrzi sve detalje i proracune vezane za gradnju kuce, a onda gradi suprotno tome, onda on preuzima odgovornost na sebe. U Crnoj Gori ima zakonska obaveza "nadzor projektanta" znaci onaj ko ti je projektovao kucu ima zakonsku obavezu nadzora izvodjenja i niko ne sme da promeni projekat bez dozvole projektanta. Kod nas je to opcija, i zavisi od licne volje i mogucnosti investitora.

Osiguranje privatne imovine je stvar licnog izbora, pa ti ne stoji poredjenje. Ja govorim o tome da svi koji grade nelegalno, posle plavljenja, zemljotresa, klizista.... traze da im drzava/grad sagradi novu kucu. To nije uredu prema onima koji su legalno sve sagradili, jer su prvo platili sve takse koja opstina propisuje, a drugo, obesmisljava se svrha dozvola. Zasto se onda ne bi sve zgrade gradile bez projekta i dozvola? Koga briga za seizmiku, koga briga gde je kliziste i kako se ono sanira,..? Populisticki potezi koje povlaci ova drzava, "legalizacija besplatna" umesto da se uklone uzroci nelegalne gradnje i postaviti pitanje licne odgovornosti za svakog koji je tako izgradio ili gradi, sve vise potvrdjuje da se radi o banana drzavi i sa takvim resornim ministrom.

Ono sto me jos zacudjuje, nevezano za Tragaca, je da je obicaj da se izgradi kuca 200-250kvm a da se izolacija spolja ne stavi. To je isto kao kad bi kupio nov auto sa izbusenim gumama. Gradnja kuce ili bilo cega, se podrazumeva pod odredjenim tehnickim i normativnim uslovima, ne moze svako da gradi sta hoce i kako hoce. Imam i ja u porodici iskustvo da su gradili vikedicu bez dozvole, i nemam opravdanja za tako nesto, nevezano dal je u pitanju moja porodica ili neko drugi.

stf":2q89ki0m je napisao(la):
Ogroman procenat Beogradske teritorije nije pokriven urbanističkim planovima i DUP-ovima, i ono što postoji je iz perioda Kneza Miloša (katastar koji su imali za vikendicu je iz tog perioda). Znači da je najveća površina BG-a i dalje poljoprivredno zemljište na kome ne sme a se gradi. Pa gde onda da se gradi?!?! Kako čovek da legalno reši stambeno pitanje ako para za stan nema a kuću ne sme da zida na njivi?!?!?
Tu postoji problem sto nije odredjeno gde moze a gde ne moze da se gradi (naselja, vikend kuce...), odnosno koja je povrsina predvidjenja za poljoprivredno zemljiste. To je definisano samo za centralne gradske opstine GUP-om, dok za ostale nije, bar koliko ja znam, nisam siguran. I meni je ta podela ok, da postoji i poljoprivredno zemljiste, za one koji zele da se time bave i privredjuju. Takve parcele bi trebalo da budu daleko vece od ostalih, >1ha. Za naselja gde nije predvidjen DUP ili gde nije uradjen i ne ocekuje se izrada, moze se izdaviti dozvola na osnovu "opstih pravila gradjenja i regulacije". Okacio sam link.

stf":2q89ki0m je napisao(la):
Ono što sam se oduvek pitao je, gde je narod, tj. u kom momentu izgubio prirodni osećaj za urbanizam? I nekada su se kuće gradile nelegalno, ali na ispravnoj poziciji na placu i nije se mogla razlikovati od legalnih. Zanima me u kom momentu je počelo zidanje na sred ulice, na trotoaru, ko gde i kako stigne. Zašto se to desilo? To je zanimljivo za sociološko istraživanje.
Da slazem se. Moje misljenje da se to desilo zato sto je postalo vaznije licno od opsteg i kolektivnog, ustvari jedino je postalo vazno licno. Zato sam pobornik gradnje po pravilima, jer na individuelnu svest pojedinca se ne moze osloniti.
 
mislim da je ipak problem bila nemaština, bar u početku. Npr. za što manje para kupiti što manji plac. Kada se kupi mali plac, onda se baš i nema mnogo lufta za pozicioniranje kuće. To je posebno pogodilo BG periferiju, koja je čini mi se imala precenjenu vrednost placeva....možda grešim....
 
Deluje kao lepo mesto za život, posebno mi se sviđa fasada od cigala.

Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200201.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200202.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200203.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200204.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200205.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200206.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200207.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200208.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200209.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200211.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200213.jpg


Ekskluziven%20kompleks%20Verina%200215.jpg
 
Ako nekog zanima...

U stvari ne... Slicno je ali nije isto... Ili su slike stare a preuredjivali su jezero...
 
Oni su potpuno poblesavili, prave od grada diznilend.
 
Vjestacka stjena vjestacki vodopad vjestacko jezero Pravi komarci jeli kad se skidaju kulise kad se zavrsava snimanje filma
 
Meni je lepo. Tako nesto izgledaju italijanska predgradja.
 
Делује интересантно, али биће прави рај за комарце, па још ако буду тиграсти са Нила !!! :lol: А неки ће моћи и да пецају са прозора :p
А да ли се зна колико је еврића по квадрату ?
 
Skopje zaista pocinje da lici na cirkus. Neo-klasicne i barokne zgrade i da razume covek. Makedonija je oslobodjena od Turaka tek pre 100 godina pa imaju zelju za necim evropskim u gradu. Ali ovi silne statue i skulpture po celom gradu deluju kao cirkus. Sa zgrada mostova ulica, svuda te pozdravi neki vajani covek. A tek sta uradi kriza nacionalnog identiteta. Ni manjeg naroda ni vise heroja, a nikada nisu ratovali. Na jednom trgu po 3 konjanika. Desetine kraljeva na tronovima. Grci, Bugari, Srbi svi postadose Makedonci. Stotine zastava. Lavovi po celom gradu. Ispred socrealisticne zgrade kopije antickih figura. Prometej, carigradski konjanici, Aleksandar, FIlip, sve se to nalazi u Skopju. Zaista smejurija.

Ne znam da li ima coveka kome se ove figure uklapaju na ovom mestu:
makedonska-vlada.jpg


Dok ova zgrada i most bi bili pristojni bez ovih stotinak skulptura:
8146052360_5fd176dfbc_b.jpg
 
Ahahahahahah, koja sprdnja... A jos veca sprdnja je to sto sledecih 100 godina niko nece naci hrabrosti da sve to porusi i pocne da gradi nesto na zdravoj osnovi... Prolupao narod skroz...
 
Ajoj ovo lici na Las Vegas. U stvari mesavina Causeskua i Las Vegasa. Strasno. Groteskno.

Mada ce jednog dana biti znamenitost kao Herstov zamak u Kaliforniji. I ne verujem da ce se rusiti niti bi trebalo, jer je sad ovo vec spomenik jednom suludom vremenu i ukusu. Odnosno nedostatku ovog drugog. Ali je i to itekako istorijski vazno i ne sme da se zaboravi.
 
vranac":18n57ynb je napisao(la):
Ne znam da li ima coveka kome se ove figure uklapaju na ovom mestu:
makedonska-vlada.jpg

Što bi rekao Del Boj: ko normalan bi napravio statuu invalida???
 
Ali napraviti u startu "oštećenu" skulpturu je hit veka balkanskog prostora.

Ove skulpture mi ulepšaše veče posle onih mukotrpnih užasavajućih vesti za metro.....i od najgorih ima još gorih....dno ne postoji.
 
Na SSC forumu ima tema o ovom projektu na internacionalnom forumu.Stranci su uglavnom bili odusevljeni na pocetku projekta jer su mislili da ce biti neki retro fazon za lozenje turista.Ali posle nekog vremena i oni shvatise koje je ovo ludilo.Kao da pravis dizniled.Cak ce i praviti kopiju onog engleskog tocka samo u fazonu anticke makedonije!!? i ceo projekat skoplje 2014 ih kosta 500 miliona eura.Pukli su ko zvecka.Sto me uopste ne raduje vec plasi,jer je ovo zadnji trzaj Makedonaca.
 
stf":10ej34rd je napisao(la):
Ali napraviti u startu "oštećenu" skulpturu je hit veka balkanskog prostora.

Ove skulpture mi ulepšaše veče posle onih mukotrpnih užasavajućih vesti za metro.....i od najgorih ima još gorih....dno ne postoji.

Ne mislis mozda da je to novo? Te skulpture su tu vec preko 2 milenijuma, kao i ova zgrada i stepeniste, iz vremena Anticke Makedonije, iako se u njoj Skoplje nije nikada nalazilo.
Vlada%20postojna%200107.jpg
 
Dno mozda postoji, samo neki nadju nacina da se i u njega ukopavaju. Sve dublje i dublje.

Jedino je pitanje da li je namerno pravljenje obezglavljene statue (O, Isuse! :bash: ) sam centar zemlje, posle ceka se prokopava na drugu stranu :mrgreen:
 
Groteskno,tragikomično ili što bi stari Heleni rekli "drama" :kafa:
 
Prati li iko sta o svemu ovom zaista misle arhitekte i obrazovani ljudi u Makedoniji? Ima li otpora?

Ne samo zbog toga sto im znamenitosti u centru i bez statua lice na hotele na antalijskoj rivijeri, vec silnih finansijskih ulaganja, zaduzivanja, dok im stanovnistvo zivi na rubu siromastva?

Planiram da idem u Skoplje i ne znam da li bi nekog smrtno uvredio ako kazem svoje iskreno misljenje... ili je bolje da cutim, sto ce biti tesko, jer ce mi verovatno sve biti tragikomicno kao sto je i sada.
 
Pre 2 godine je bio profesor arhitekture iz Makedonije na jednom okruglom stolu na kome sam bio.Covek je bio u potpunosti protiv projekta.Jedini problem je sto je on profesor na privatnom fakultetu,inace niko ne sme od profesora koji su na drzavnim fakultetima da se usprotivi inace leti sa istog.Zamislite koliki je pritisak.Deo razumnih ljudi je protiv projekta ali su oni nazalost u manjini.
 
vucko":3nfo8o7w je napisao(la):
Na SSC forumu ima tema o ovom projektu na internacionalnom forumu.Stranci su uglavnom bili odusevljeni na pocetku projekta jer su mislili da ce biti neki retro fazon za lozenje turista.Ali posle nekog vremena i oni shvatise koje je ovo ludilo.Kao da pravis dizniled.Cak ce i praviti kopiju onog engleskog tocka samo u fazonu anticke makedonije!!? i ceo projekat skoplje 2014 ih kosta 500 miliona eura.Pukli su ko zvecka.Sto me uopste ne raduje vec plasi,jer je ovo zadnji trzaj Makedonaca.

Valjda nece biti na kraju zaista 500 miliona, vrtela se neka cifra od 80-500 miliona. Mada i 80 miliona je suludo dati na sakate figure i ovaj kiceraj.

Par prijatelja iz okruzenja (Hrvatska i Slovenija) su putovali skoro u Skoplje. Bili su puni utisaka, uglavnom ljudi ne veruju sta su videli i ne mogu da se nacude ljudskoj gluposti koju su videli. Skopljanci se neki srame, neki se prave da ih to ne zanima, ali retko ko ima pozitivno misljenje o svemu tome.

Skoplje sada izleda kao outlet centar u SAD. Besmilsica totalna. Koliko su decijih vrtica, skola i infrastukturnih gradskih objekata mogli da naprave za te pare...
 
Vrh