Šta je novo?

Primer Skoplja

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495071#p495071:2205zllo je napisao(la):
Earthmoving » 23 Нов 2017 09:02 am[/url]":2205zllo]Ljudi, vi imate Kaluđericu - najveće divlje naselje u Evropi, toliko ružno da naši urbanisti i arhitekte mogu pošteno da budu proglašeni najgorim u Evropi, i onda se kao nešto podsmevate Skoplju ?!

Е сад си ми налетео на волеј. :D Тј. сам си себе укопао. Како?

Па зато што за Калуђерицу нису криве ни архитекте ни урбанисти јер је то насеље (као и остале дивљаштине на периферији БГ-а) настало а да се урбанисти и архитекте нису питали НИШТА. Тј. народ који је зидао куће игнорисао је целу струку, урбанизам, архитектуру, систем, законе ... све. Калуђерица је прави пример ШТА настане када се само грађани питају а држава и институције, струка не. Калуђерица је прави пример најдиректније могуће демократије која може да постоји. Демократија у којој се сваки грађан пита и директно утиче на развој свог насеља, дакле, директно одучује и спроводи своју одлуку.

Калуђерица је прави пример шта настане када се ВЕЋИНА ПИТА, она већина за коју се ти залажеш да се пита. Калуђерица је прави пример шта настане када се ПОТПУНО ИГНОРИШУ архитекте и урбанисти, за шта се опет, ти залажеш, јер, грађани знају шта је лепо.

Ето, видиш колико знају шта је лепо.
 
Ima dosta stranica na ovoj temi pa mozda mi je promaklo, da li se ustanovilo koliko moderno je previse moderno? Kad vec razglabamo o secesiji, antici, moderni...
Koji je to stil posle kojeg se ne sme? Neki period? Vek? mozda godina?
@Laki72 je predlozio kuce od naboja a ja bih podigao ulog i predlozio jedinu pravu prirodnu neukaljanu formu: Pecinu. Onako kako nam je majka priroda (ili bog otac) podarila. Dozvoljavam ukrasavanje enterijera iskljucivo u stilu paleolitskog slikarstva jer sta radi pecinski covek u svoja 4 zida je njegova stvar. Tamo gde dim otvorenog plamena, prirodnim propuhom izlazi, povlacim crvenu liniju ka ispraznom, otudjenom, devijantnom modernistickom "duhu"...
Samo vi hranite trolove....
 
Možda Stf za tebe nemaju veze ni odgovrnost ali za neme imaju :) Mene ne interesuju njihovi razlozi, ja od urbanista i arhitekata očekujem da grad izgleda lepo i funkcionalno (širine ulica, širine trotoara, drvoredi, dovoljno planiranih pakrirališta, dovoljno parkova i bašti, skladna iskorišćenost parcela...). Drugo, Kaluđerica je samo jedan od mnogo primera po gradu, dakle ona nije izuzetak ni slučajnost. Ako urbanisti i arhitekte nemaju veze sa svim tim i ako nemaju odgovornost za to, šta će nam, ne trebaju nam, nećemo da trošimo pare za njih, nek se rasformira parazitski urbanistički zavod i ostali koji me koštaju a ništa mi za uzvrat ne daju. Nek dete od 6 godina nacrta ulicu, kolka treba da bude širina, parkovi, parkinzi itd... i ispašće bolje nego ovi šta nam uradiše od grada. Ljudi putuju sat vremena do posla gužvama zbog lošeg urbanizma, kad stignu nemaju gde da se parkiraju, sve je moguće, dođe onaj sa onom nakaznom zgradom ispod Kališa i francuske ambasade i uništi čitav kvart... Ko je odgovoran, da nisam ja? Ako sam ja, evo ja se bar glasno borim protiv te pošasti.
Dakle, mi u svom dvorištu imamo mnogo više problema, da bi sad neko sa visine imao pravo da ismeva Skoplje. A ako je naš urbanizam već tako haotičan, onda bar budimo umereniji u kritikama prema Skoplju. Kod nas na jednoj raskrsnici ako imate 4 zgrade, one će biti različitih dobijenih dozvola spratnosti - haos u visniskim linijama. Dobra stvar kod Skoplja ovde je što je ono ipak dobilo jednu uniformisanost, red u centru grada. Sve je pokušano se staviti u sličnu formu, a ne kao ovaj haos kod nas gde svaka zgrada jedna do druge vodi svoju politiku, ima svoj stil, svoju visinu, svoju boju, svoje materijale... Za mene je to simbol haosa, da svako radi šta hoće, a da ljudi zaduženi za urbanizam i arhitekturu, na čelu sa glavnim gradskim arhitektama to dozvoljavaju.
 
Pa jes, potpuno si u pravu.
I ja mlatim praznu slamu i pokusavam da objasnjavam ocigledno.
Kao sto je nekima dzaba pricati da ne diraju u vatru. Sve dok se ne opeku, ne odustaju, tako je nekima dzaba objasnjavati da malo prosire svoje znanje i poglede.

Inace, da probam da prekinem ofovanje (makar u svoje ime)

Projekat u Skoplju je zavrsen, tacnije prekinut.
Koji su rezultati?
Stotine hiljada turista?
Dal su nasi juzni susedi homogeniji? Dal su posle 25 godina lazi, uspeli da izgrade identitet?
Dal ih iko u svetu smatra potomcima aleksandra makedonskog?
Dal se svi smatraju pripadnicima jedne nacije (jednog naroda)?

Ne, jer na lazi se ne gradi identitet. Ne, jer covek iz Tetova, koji je u mojoj kuci (rodjak mog pasenoga) docekao novu 2017. godinu u obicnoj, opustenoj prici jednom kaze "mi makedonci", a u sledecoj situaciji "mi srbi".

A tu ni korintski stubovi, ni galije carske (ili gusarske), ni ajfelovi tornjevi (...) ne pomazu.
Naprotiv, odmazu, kao i svaka laz.

Koja je razlika izmedju ovog projekta u skoplju i nasih "terazija '30 " ?
Pa nase kulise su mnogo manje kostale, i bile su jednostavne za uklanjanje. U skoplju je steta nemerljivo veca. Materijalna, ali i svaka druga...

Toliko.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Mi ćemo imati problem na Dorćolu kada bude došao na red da se rekonstruiše/renovira. Pogotovo u Cara Dušana. Tu ima dosta niskih zgrada, da ne kažem udžerica, koje treba uklopiti sa postojećim spratnicama (jedno-dvo-tro). Da li graditi u modernom stilu ili pratiti stil i spratnost tih starih zgrada? Tu će biti i pitanje usklađivanja sa budućim projektima prema Dunavu. Da li će i to biti kič kao onaj u Skoplju ili će biti neko uklapanje u postojeći ambijent?
 
Pre neki dan je makedonska pravoslavna crkva tražila da ih bugarska patrijaršija prihvati i dâ im autokefalnost. Zašto li su gradili tolike spomenike i pizdarije kad su na kraju pristali da ipak budu Bugari?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495141#p495141:ueyp0c0n je napisao(la):
Earthmoving » 23 Нов 2017 12:48 pm[/url]":ueyp0c0n]Možda Stf za tebe nemaju veze ni odgovrnost ali za neme imaju :) Mene ne interesuju njihovi razlozi, ja od urbanista i arhitekata očekujem da grad izgleda lepo i funkcionalno
Сад си се већ упетљао и не можеш да се извучеш из сопстевних контрадикторних речи и ставова. Прво на више тема причаш како архитектама и урбанистима треба забранити да се питају и да треба да се пита народ јер он зна шта воли и шта је лепо, а онда за пример узимаш насеље које је настало тако што су се грађани питали о функционалности и естетици а архитекте не (настало на начин за који се ти залажеш). И опет су ти криви архитекте и урбанисти..... Јел ти нас овде зајебаваш ил си глуп?
 
I Baku, koji je odlucio da razvija turizam, je u projektu ,,Skoplje 2014'' ali na mnogo vecem nivou! Mnogim sovjetskim zgradama se menja fasada u starinski stil.

12514695524_5fa1b55bf6_b.jpg


0_ce512_82cbace5_orig


0_ce514_ef6ab448_orig


0_ce517_86d60624_orig


Ovakvim ruznim zgradama se masovno menjaju fasade
cf04dbc67dfc.jpg


Tehnicki fakultet ranije
0ca42219-d6bf-4cbb-bb47-db1e6b1f522d.jpg

Sada
78724102-BAKU-AZERBAIJAN-APRIL-25-2017-Azerbaijan-Technical-University-is-a-public-university-specialized-in--Stock-Photo.jpg


Naravno ima i dosta skroz novih zgrada u starinskom stilu

9553cc94b66f.jpg


fd671145bdd3.jpg


132014153331773.jpg


1483c8df4889.jpg


0_ce52e_989409ae_orig


251995eead41b35a665be0a63f8d0a0b.jpg


dn9zal9.jpg


r_95707023059976432.jpg


Zasto je lose da se ovo primeni i kod nas? Zasto smeta da Beograd bude lepsi i privlacniji turistima?

Inace ceo Baku se razvija neverovatnom brzinom. Oni idu na tu kartu da su mesto susreta istoka i zapada pa zato sada grade i moderne i retro zgrade. Zar par godina ce Baku postati top turisticka destinacija, vec sada imaju godisnji rast od 24%! Reklamiraju se po BBC, CNN,...imaju trku formule 1, sve poznate hotele, jednostavno uspeh im je zagarantovan.

29cdd319625f.jpg


Koga zanima ovde moze pogledati reportazu iz Bakua (od jednog naseg forumasa) http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... light=baku
 
Odličan primer Bakua! Oduševljen sam kolko su ispred nas. Strašno će patiti što se ovo neće sviđati šačici naših arhitekata a hoće desetinama miliona ljudi širom sveta.
Da sam glup to nema sumnje. A ono drugo, evo kako bi izgledao moj sistem: stručnjaci (arhitekte i urbanisti) predlože par ideja, stilova narodu i onda od toga narod izabere u kom stilu želi da mu se grad razvija (kod nas građani ne mogu na to uticati, a odnarođene arhitekte sa vrha piramide su uzurpirali to na sebe; njihov deo posla bi trebao biti samo da ponude, a ne i da oni biraju ukus umesto građana). Ja ne znam da li su građani na tim izborima u Skoplju direktno galsali za ovaj projekat ali znam da na gradskim izborima u Beogradu teme urbanizma i arhitekture nisu na dnevnom redu. Mislim, ko je recimo od građana odlučio da se gradi ružni tobogan ispod Kališa ? Ko je odlučio da se forsiraju moderni spomenici poput onoga Dđinđiću? Većina ili manjina? Građani ne kontrolišu urbanizam i arhitekturu grada koji je njihov, i to je problem. Znači upravo suprotno nego što si ti Stf rekao, mi sada imamo nedemokratiju u urabnizmu i arhitekturi, a ne demokratiju. A to dokazuje i primer Kaluđerice koji spominješ jer je opet par pojedinaca (manjina) mimo volje većina divlje napravila tamo šta je htela. Inspekcija (vlast) nije radila. Urbanisti nisu radili: odredili da minimalna parcelizacija bude recimo 10 ari, da širina ulica bude 10 metara, da minimalna širina trotoara bude 2 metra, da se tu i tu bude park, parkirališta za tolk i tolko kolam da asfalitra ulice, da uvede kanalizaciju... N I Š T A . Sve što navodiš nisu obeležja demokratije, nego upravo suprotno-nedemokratije gde par pojedinaca odlučuje umesto većine. I to je problem...
 
**bo vas Baku i ostali koji pokusavaju da se pretstave drugacijim nego sto jesu!!!
Akosu vam oni idoli, ajd kofere u ruke, pa tamo, docekace vas sa osusevljenjem, jer ce time biti 'evropskiji' sto im i jeste jedini cilj!
Iskompleksirana, nadobudna, masa, koja misli da je 'prirodno' najpamentnija...

Ma koj' se moj trudim i nerviram, niste vredni


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Tipican nacin razmisljanja i recnik jednog ruralca koji je sisao sa planine i doselio se u BG. :kafa:
Hvala bogu ljude kao ti niko ni ne pita za misljenje. Beograd treba da bude monumentalna prestonica a ne veliko selo.
 
Sinko, selo iz tvoje glave niko izbaciti ne moze.
-Okreci lavica u dvoristu, pre zime i ogrni ga da ne nazebe. Greota je da pukne od mraza, pa da na prolece hiljade tirista nemaju mogucnost da mu se dive.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
То је то, прво ћемо да градимо као Азербејџанци, после ћемо да се облачимо као они (и Турци)... на крају ћемо да мислимо као Турци.

Регресија Србаља у 21. веку: пут у Пусто турско. Антигорски антивијенац.
 
Ево решења које ником неће бити по вољи:

Развити српски стил архитектуре, потпуно друкчији оф свих претходних. Целу државу градити тако

А ово што раде источни Турци, се зове национално рогонисање, јер је то копирање стила културе која с њиховом везе нема, те показују да су спремни да почине културолошко самоубиство

Иначе, не сметају ми оне кич зграде које се појављују ту по Звездари, што игледа ради један исти архитекта. Боље од фуј стаклених коцкица или огавних браонжутих просторних аномалија, ал не треба тако јер није домаће
 
Ako je starogrcka arhitektura stigla preko Zapadne Evrope cak do Amrike pre 200-300 god (npr Capitol Hill itd), I to tada posle 2.000 godina nije smatrano za "nemoderno", zasto bi onda bilo problem da stigne do mnogo blize Makedonije I Azerbejdzana 2.200 godina kasnije...
Vidimo da sve zemlje na vrhuncu svoje moci upravo kroz istoriju vole osnovu starogrcke arhitekture: Rim pre 2.000 god, Zapadna Evropa pre par stotina godina, Amerika nesto kasnije, mi pre vek-vek I po, a danas Kina kao industrijski vodeca zemlja I Azerbejdzan kao bogata zemlja izvoznica energenata.
Dobro je neko ovde rekao da je ta arhitektura sa ukrasima zgrada skuplja. Zato je I imaju drustva kada su bogatija. Mi je sada nemamo jer smo siromasni. A onda se siromasi ubedjuju da je moderna arhitektura sa masom spratova, skucenim stanovima I zgradama bez ukrasa, kao vrh. Ne, to je mass arhitektura za trpanje sirotinje u kaveze. Vracanje u pecinu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495197#p495197:23w3aqst je napisao(la):
laki72 » Thu Nov 23, 2017 4:31 pm[/url]":23w3aqst]Sinko, selo iz tvoje glave niko izbaciti ne moze.
-Okreci lavica u dvoristu, pre zime i ogrni ga da ne nazebe. Greota je da pukne od mraza, pa da na prolece hiljade tirista nemaju mogucnost da mu se dive.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

Kako ja da diskutujem sa tobom kada tvoj mozak nije u stanju da prepozna razliku izmedju...

Ovoga...
5021868177_761d547abc_b.jpg


I ovoga...
avZHk6.jpg
 
Uopste nemoj da diskutujes jer ne umes:

bbb6304f188e3eee3d4e109f4137c2fb.jpg


A to nije samoslucaj u komunikaciji sa mojom malenkoscu, vec i sa drugima:

ccc13a235e1462eccc89c19ed877d05a.jpg


P.S
Treba javiti ovima u Bakuu da naruce iz Kine replike automobila iz 20-30 godina proslog veka, umesto japanskih dzipova.
Predstava ce im biti kompletnija :D


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
I cilindre i polu cilindre moda 30 tih
Srbo
Pokusaj nekog srb stila bila je posta u savskoj kao i zgrada centrale u kosovskoj npr
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495251#p495251:1abirxqr je napisao(la):
Earthmoving » 23 Nov 2017 19:40[/url]":1abirxqr]Ako je starogrcka arhitektura stigla preko Zapadne Evrope cak do Amrike pre 200-300 god (npr Capitol Hill itd), I to tada posle 2.000 godina nije smatrano za "nemoderno", zasto bi onda bilo problem da stigne do mnogo blize Makedonije I Azerbejdzana 2.200 godina kasnije...
Vidimo da sve zemlje na vrhuncu svoje moci upravo kroz istoriju vole osnovu starogrcke arhitekture: Rim pre 2.000 god, Zapadna Evropa pre par stotina godina, Amerika nesto kasnije, mi pre vek-vek I po, a danas Kina kao industrijski vodeca zemlja I Azerbejdzan kao bogata zemlja izvoznica energenata.
Dobro je neko ovde rekao da je ta arhitektura sa ukrasima zgrada skuplja. Zato je I imaju drustva kada su bogatija. Mi je sada nemamo jer smo siromasni. A onda se siromasi ubedjuju da je moderna arhitektura sa masom spratova, skucenim stanovima I zgradama bez ukrasa, kao vrh. Ne, to je mass arhitektura za trpanje sirotinje u kaveze. Vracanje u pecinu.

Ал најгоре кад окрече у бело онако, ако оће баш аутентик старогрчки треба да буде офарбано у све боје ко она циганска вила :lol:
 
Meni je ovo neinventivno, treba se fokusirati na ovako nesto i davati moc i dusu zgradama poput ove
Eagle tower New york
hV8t5In.jpg


Svet pocinje da bude unificiran i svuda je arhitektura monotona i bezlicna i kad tad ce ponovo da se vrate u modu dekorativni elementi na zgradama koje ce poceti da se razlikuju jedne od druge i time biti jedinstvene
 
Baku je Skoplje pre Skoplja.

Ovakva "arhitektura" je isto kao populizam u politici ili turbo folk u muzici.
Podilazi se misljenju i ukusu najglupljih medju nama, umesto najpametnijih, najobrazovanijih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495239#p495239:3d3dz6x5 je napisao(la):
SRBO » 23 Нов 2017 06:33 pm[/url]":3d3dz6x5]Ево решења које ником неће бити по вољи:

Развити српски стил архитектуре, потпуно друкчији оф свих претходних. Целу државу градити тако

То уопште није погрешно резоновање, и ја се као архитекта слажем са тиме. Стим што бих те допунио - развити српски стил МОДЕРНЕ архитектуре заснован на традиционалној основи која је уникатна.
 
Bravo Stf, moram da pohvalim kada domaći arhitekta tako dublje razmišlja :)
E sad ovo Drakchetovo pitanje je kompleksno jer razni krajevi gde Srbi žive imaju različite tradicionalne stilove arhitekture. Različiti su stilovi u : Vojvodini, istočnoj Srbijij, zapadnoj Srbiji, Bosni, Hercegovini, Dalmaciji, Kosovu... Zato je moj predlog da svakiu od ovih krajeva treba dobiti neki mali grad, centar koji će biti u duhu tradicionalne arhitekture tog kraja. A naravno sa modernim elementima, nisam nikada ni mislio da ne treba koristiti prednosti današnjih boljih i kvalitetnijih materijala i ostalog, tj. da sve mora biti pravljeno ko pre 500 godina. Znači ovo što Stf reče ako sam ga dobro razumeo, "moderan razvoj na tradicionalnoj bazi".
Što se tiče samo Beograda, postavilo bi se pitanje koji je to beogradski tradicionalan stil arhitekture jer je bogat mnoštvom stilova. S obzirom da je okolina Beograda, tj Vinča i Starčevo možda i najranija evropska arhitektura (jer su to jedna od prvih neolitskih naselja u Evropi, tj sa poljoprivredom ljudi su počeli više da žive stacionarnom načinom života kako bi bili blizu svojih useva) postavlja se pitanje da li bi Beograd trebao više uraditi i na tom polju. Možda bi mogao blizu Vinče ili negde napraviti jedno moderno naselje u duhu tradicije te arhitekture? Ipak moramo biti ponosni na taj deo naše istorije i tradicije od pre 7-8.000 godina jer je ona značajna ne samo u loklanom nego na svetskom nivou. U to vreme ovaj deo Evrope je bio preteča Zapadu i razvijeniji od njega, pa bi nas to trebalo podsetiti ko smo i da smo nekada bili napredniji i bogatiji od njih. Sem te tradicije u Beogradu imamo stilove bar (ako ne i ranije) iz vremena: Rimljana, Mađara, Srba, Vizantije, Turaka, Kraljevine Srbije i SHS, i moderne arhitekture posle II svetskog rata. Postavlj se pitanje koja od ovih tradicija je beogradska koju bi trebalo razvijati? Po meni turska otpada jer je ružna. U principu možda bi mogli imati neki deo grada posvećen rimskom periodu (omaž mađarskom imamo u gardoškoj kuli, Vizantiji u hramu Svetog Save), srednjovekovnoj srpskoj državi (iako znam da se ovde mnogi tome protive, ja sam za vraćanje srednjovekovnog Donjeg grada ispod Kalemegdana) ali mislim da najveći deo tradicije koji se danas vidi u Beogradu je arhitektura iz Kraljevine. Po meni je otvoreno za predloge koji bi smer tradicionalne arhitekture trebao se razvijati u modernom duhu i u kojim delovima grada. Ali mislim da je ideja jako dobra i osvežavajuća.
 
Vrh