Šta je novo?

Primer Skoplja

Mislim da bi to ipak bilo vise "Skoplje", nego sto ne bi bilo. Mozda bi bilo ok da se napravi jedna manja, kao ova na Terazijama np. ili dve manje zgrade, ali ne vise. Skoplje je i taj monumentalizam, preterivanje, ne samo izgradnja neceg sto nikad nije postojalo.
 
Moji su kriterijumi niski.
Uz to, znam kako je izgledalo Skoplje pre desetak godina.
Sada izgleda sjajno !
Neoklasicizam ? Pa šta? Kakve ima veze dal' je napravljeno u 19. ili 21. veku ?
Pseudo klasicizam imamo u oba slučaja.
Evo, na ovoj slici primera - kako jedna zgrada izgleda u Soc-brutalizmu, a kako se prepravlja u neoklasicizam .
Da.. lepota je oku posmatrača...
Skopje-2014-22.jpg
 
Najbolje da ostave ovako na pola
Kao sto su jednu zgradu sredii samo sa prednje strane
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=500701#p500701:3u838v95 je napisao(la):
direktor » 14 Dec 2017 11:03 am[/url]":3u838v95]Najbolje da ostave ovako na pola
Kao sto su jednu zgradu sredii samo sa prednje strane

Зошто да журиме ?
Не е шекер на вода, бре...
Ке заврши некои фтори , когаш го намакна буџетот.
 
Ja bi reko da pripada karicima jedna od njihovih
 
Vila jefimija 2007 ???

Liči na Kariće. Tu pored u Generala Šturma ja ona njihova Vila Jelena i ceo taj kompleks. Tu je snimana scena u Senkama nad Balkanom, Kaluđerova gajba.
 
Ta vila je skoro bila na prodaju. Spolja nije ni priblizno kicasta kao sto je unutra. xD
 
Ne, bio je oglas sa slikama unutrasnjosti pa sam tu video.
 
Иначе постоји "Скопље пре Скопља", као Јошкар-Ола у Сибиру где су ваљда прекопирали цео део Амстердама или неког другог града.
 
Tu su, mozda, isto bacene velike pare, ali "Skoplje" je asocijacija na jos vecu tragedija od bacanja para.
Nadam se da novi rezim u Makedoniji nece ulaziti u te pseudo- nacionalne zablude.

Mozda ce ih sada Grci uceniti da sklone onaj spomenik A. Makedonskom. Bice zanimljivo to pratiti.
 
Ispada da su ovi kičasti brodovi koje sam video pre neku godinu zapravo betonske konstrukcije ankerisane za dno Vardara koje je uticalo i na vodotok i povećavalo rizik od plavljenja.

Skoplje demontira vardarsku mornaricu

Vardar1.jpg


Gradske vlasti makedonske prestonice počele su demontiranje prve od ukupno tri galije, koje su u korito Vardara "posađene" pre nekoliko godina, u sklopu projekta "Skoplje 2014".

Gradonačelnik Skoplja Petre Šilegov najavio je da će grad ukloniti tri galije sa Vardara, ali da će demontaža prve od tri ove građevine trajati nekoliko sedmica.

Skoplje demontira vardarsku mornaricu

Tri galije, koje u zabetonirane u koritu Vardara, postavljene su kao deo kontroverznog projekta „Skoplje 2014", koji je vlada Zorana Zaeva zaustavila odmah po dolasku na vlast. Galije su deo urbanističkog projekta koji još čini dvadesetak objekata izgrađenih po uzoru na antičke građevine, kao i nekoliko desetina kipova.

Pre nekoliko godina procenjeno je da bi uklanjanje ova tri "broda" koštalo oko pet miliona evra.

Vlasti u Skoplju su, ranije, saopštile da neće više trošiti novac na projekat „Skoplje 2014", kontroverzni poduhvat bivše vlade Nikole Gruevskog, koji je Makedoniju koštao više od 400 miliona evra.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... alije.html
 
Posto je tema bila zakljucana 3 godine, sada mozemo sa malom vremenskom distancom da vidimo koliko je ovo sto se radi u Beogradu slicno Skoplju 2014. Ne po tome sta se gradi, vec kako se uzimaju pare. Barokna palata ili kula od 40 spratova dodje mu na isto, samo se mi plebejska raja svadjamo oko toga sta je kich, a sta umetnost.
 
Гледано из угла финансија и права, свакако да дође на исто.

Из свих других углова, укључујићи и естетски, разлика је битна.

Ово што имамо у Београду није кич. Оно што имају у Скопљу апсолутно јесте, и то не зато што црпи инспирацију из историјских стилова - баш као и мање-више целокупна европска архитектура од ренесансе наовамо, до модерне - већ зато што својим дизајном, избором материјала и квалитетом израде одудара од њих у свим погледима у којима би требало да их опонаша.
 
Nevezano za estetuku samog Skoplja, veliki deo zgrada napravljenih u tom procesu rekonstrukcije se raspada, jer su radjene od gipsa...
 
Ово уз мало напора може да постане хит очистити ђубре и спречити да се ново гура. Оставити била без репа може да постане симбол, атракција.
 
Ja podrzavam primer Skoplja i to čak da se ceo grad preradi u anticke ili bar renesansne fasade, sem naravno nekih starih zasticenih objekata. Pa sta ljude misli sto nam se sviđa Pariz ili Diznilend ? Pa isto zato sto su "kičerica", sigurno nikome se neće svidi ružna moderna arh ili brutalizam ovih arh sektasa. Zamisli neko sa strane dolazi u Beograda da "vidi" njihova uzvisena dela moderne arhitekture poput Beograđanke, Genexa, Istocnih Kapija Beograda hahahahahahahahhahahahahhahahahahahahhahahah.....
 
Znam da ovo možda prelazi u sferu politike, ali ipak je ovaj "barok" projektovao Sandulović, koliko se sećam....pa razmišljam šta bi bilo da je on malko ozbiljniji politički faktor, da li bi stvarno danas gradio u nekom klasičnom stilu
 
Vrh