Šta je novo?

Primer Skoplja

I ja bih voleo da vidim to Makedonsko čudo u Skoplju. Ta vaša tura mi je zanimljiva ali biće, po svoj prilici, da ću tih dana raditi. Da li ste računali da je za taj vikend Uskrs?
 
Sreda, četvrtak i petak su neradni. Ako recimo krenemo za prvi maj ujutru sa dva noćenja ćemo se vratiti u petak uveče. Ako je prvi maj problem krenemo u četvrtak ujutru i vraćamo se u subotu uveče i u nedelju smo kući za uskrs.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Ako se ne desi neka finansijska katastrofa, računajte na mene.
 
Sto da ne i ja bih isao ali da nije na dan uskrsa i prvog maja a koliko sam razumeo prvi maj je dan uskrsa ili ?
 
Prvi maj je sreda. Uslrs je u nedelju. Ako krenemo drugog maja, tj četvrtak ujutru sa dva noćenja vratili bi se u subotu uveče pred uskrs.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
2010 смо унајмили мини бус 18 места + возач, 1500 км је било 28 000 динара, нов комфоран ни 20 динара по км. 8+ је био око 33 динара по километру, не верујем да је толико поскупело упркос гориву. :shock:
Потребно је да нађете Панчевца и да се ценкате, јер посла немају.
Тај са којим смо ишли је био ја мислим ненекс трејд, из Панчева, али не могу да га нађем сада на гуглу.
Не мари, код сваког може да се постигне цена.
За 50+ места бус ако се скупите... можете и ауторитативно историју, архитектуру да им мењате :D
 
Pa srecan put, pazljivo vozite i napravite puno fotki da mozemo da se smejemo :D
ili da placemo ako je nesto mnogo dobro sto Beogradu fali.
+ fotke sa radova na putevima Nis - Skoplje.

Voleo bih da ostali forumasi koji ne idu ucestvuju u putovanju u smislu predloga na sta treba obratiti paznju, sta uslikati, kakva pitanja kome treba postaviti itd. Mene bi, recimo, licno bilo iteresantno da odete na taj arh. fakultet i pitate studente i profesore sta oni stvarno misle! Da li su ocajni ili su (tajno) ponosni i sl?

Za dalju diskusiju bi mozda bilo zanimljivo ono sto se nas konkretno tice na primeru Skoplja, a to je Beograd i da li mi trebamo u nekim slucajevima pratiti slican primer? Tu ne mislim na izgradnju izmisljenih starovekovnih i baroknih palata i trijumfalih kapija, vec , recimo, obnovu starog Beograda od sredenjeg veka pa do pre drugog svetskog rata... ? Do koje mere po dobrom ukusu i zdravom razumu uopste ima smisla , recimo, sagraditi repliku despotog grada na Kalemegdanu ili austrijske barokne zgrade iz 18og veka?
 
Ajde javlja te se ljudi ima i voz a redovan bus a moglo bi se nesto zakupiti od laste ali treba imati tacan broj
 
Iskren da budem ja sam nekako vise za jedno nocenje kako finansijski a tako i iz licno prakticnih razloga. Mislim da bi finansijski povoljnija varijanta bila vise odgovarajuca potencijalno zainteresovanim forumasima da se jave i pridruze ekskurziji do Skoplja :)

tnx Milisave tokom dana sam skapirao da se uskrs i prvi maj ne poklapaju sto sam shvatio posle lepe zvanicne objave o neradnim danima :)
 
Povratna bus je 4000 dinara.

Karta za voz je 32.5 eura. Po rečima moje sestre koja je često putovala vozom putuju samo entuzijasti pošto putovanje traje predugo. smeštaj dole je jeftin i najbolje nam je da uzmomo apartman neki više nas. Sutra ću okačiti link da vidite ostao mi na poslu.

Znači najjeftinije, najkomfornije i najbrže nam je da idemo kolima.

Pri tome ne verujem da će nas biti više od 5.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Борчанац":zz7kp6qo je napisao(la):
2010 смо унајмили мини бус 18 места + возач, 1500 км је било 28 000 динара, нов комфоран ни 20 динара по км. 8+ је био око 33 динара по километру, не верујем да је толико поскупело упркос гориву. :shock:
Потребно је да нађете Панчевца и да се ценкате, јер посла немају.
Тај са којим смо ишли је био ја мислим ненекс трејд, из Панчева, али не могу да га нађем сада на гуглу.
Не мари, код сваког може да се постигне цена.
За 50+ места бус ако се скупите... можете и ауторитативно историју, архитектуру да им мењате :D

ок, не знам те мале бусеве, али цена за 50+ је она коју сам ставио
 
Mожда је сад тако и за мини бусеве, временска релација није мала, треба се распитати на лицу места. Код Панчевачког моста је најбоље распитати се, срећно :vops:
 
Ne bih vam ja isao tim mini busom kod pancevca ni da mi plate.
 
Момци, не требају вам два ноћења. Није Скопље метропола, већ релативно мали центар са великим бројем безличних насеља. Уз то, на левој обали Вардара вреди само погледати Стару чаршију (одмах преко Душановог или Старог моста) и Музеј савремене уметности. Остало је албанска варош од 200 хиљада душа у којој немате шта вредно да видите. Кренете, дакле, око 7 и до подне сте у Скопљу. Онда читаво поподне и вече проведете у ширем центру. Наснимајте се новокомпоноване историје до миле воље, а сутрадан се можда попнете на Водно, брдо изнад града, обиђете у земљотресу срушену железничку станицу, одете до Градског парка где је реконструисани стадион Вардара... И слободно разговарајте са што више људи. Највећа вредност овог града није урбанизам, већ диван, срдачан, топао свет који у њему живи. После касног ручка се спакујете и натраг за Београд.

За храну вам препоручујем неки од ресторана из ланца "Кај Злате" ("Код Злате"). То су махом монтажни објекти у којима се искључиво спрема скара (роштиљ) и у којима најчешће мора да се чека на слободно место, јер је месо изузетно свеже, а салате су феноменалне. И све по јако приступачним ценама. Такође, препоручујем да у Скопљу не пропустите да наручите "предјело". На овећем тањиру добићете велики комад белог сира, па ајварче, па печени пиперки, па пингјурче, па гриловано патлиџанче, па модро патлиџанче, па тиквице, па..." Јој, кад се само сетим године коју сам провео у овом граду.

Оно што може да вам поквари доживљај, јесу врло скупи хотели. На оне у центру и не помишљајте. Не знам каква је ситуација са хостелима, али би ваљало распитати се да ли има приватних станова на дан. У центру Београда, рецимо, за 40-50 евра можете наћи одлично намештен двособну гајбу за четворо људи.
 
Денес за прв пат го посетив овој форум, мислејќи дека е форум за градежништво и урбанизам, но гледам дека сте на дебело заинтересирани и за политичка дискусија, особено за Македонија и за Македонците.

Како и да е, Скопје дефинитивно е пример за урбан и инфраструктурен хаос и пред 2008 година кога за прв пат беше јавно презентирана анимацијата за проектот Скопје 2014, а од 2008 година па наваму, ситуацијата само се влошува.

Не знам кој од вас гледа негативно на Македонците и на нивните ставови околу проектот Скопје 2014, но имајте разбирање - мнозинството Македонци не го поддржуваат овој проект, но истовремено не се противат на истиот, бидејќи од 2008 година кога започна светската економска криза па наваму, Македонците се зависни на големо од јавни проекти. Со над 30% невработеност, Македонците немаат баш нешто многу избор, младината ја напушта татковината во потрага по подобар живот во странство, но постарите кои не можат да си дозволат започнување од почеток во странство, ќе прифатат било каква работа се додека има некаква заработувачка од истата.

Не знам кога Сизиф последен пат бил во Скопје, но дефинитивно има што да се види и од другата страна на Камениот мост, кој вие Србите го нарекувате Душанов мост. Освен Чаир, која е населба со доминантно албанско население, ги имате и Бутел, Железара, Автокоманда, Ченто и ред други населби, од кои само Автокоманда е во непосредна близина на централното градско подрачје.

Јас воопшто не ви препорачувам да одите Кај Злате, не е повеќе тоа што беше, но затоа од се срце ви препорачувам во старата скоспка чаршија да отидете во посета на некоја турска гостилница или во гостилница на македонски муслимани, како на пример кај Осман Пчела, кои според мене лично, прават најдобри ќебапи во градот.

Во скопската населба Аеродром се градат 40 катни станбени згради кои ги гради турски инвеститор Џеваир Холдинг, а истиот инвеститор треба да гради елитна населба Сончев град. Јужно од Ново Лисиче, односно во населба Лисиче, владата гради станбени згради за продажба и за социјални случаи, населбата која изникнува на таа локација е најтазе пример за урбанистичко промашување, бидејќи се гради без никаков план за иден урбанистички развој, освен станбени објекти и улици кои допрва ќе треба да се градат, не се направени никакви планови за паркови и зеленило.

Кога сме кај парковите и зеленилото, нив се повеќе и повеќе ги снемува во Скопје, веќе 10 години по ред нема доволно зеленило за секој жител на градот. Единствени места на кои може да се избега од урбаниот хаос се Водно и Матка, како и парк шумата Гази Баба. На Водно од 2011 година има жичарница која од средно Водно води кон Милениумскиот Крст, а до средно Водно е обезбеден превоз со автобус, иако јас лично повеќе уживам во искачувањето и до средно Водно и до Милениумскиот Крст, многу поздраво и подобро е во споредба со автобусот и жичарницата. Но и Водно не е поштедено од урбанистичкиот хаос, се градат 4 и 5 катници на падините на планината, а последиците се чувствуваат секое лето во затворената стаклена градина наречена Скопје. Последиците од урбанистичкиот хаос се почувствуваа и во летото 2012 кога неквалитетно изграден потпорен ѕид на Водно се урна, за среќа предизвика само материјална штета, без човечки жртви и без повредени.

Градските власти, барем сеуште актуелниот градоначалник, кој можеби би бил сменет за 2 недели во вториот круг од тековните редовни локални избори 2013, иако лично не верувам дека ќе ги изгуби изборите, планира да гради класична трамвајска мрежа, која е предвидено да поминува низ едно од најтесните сообраќајни грла во центарот на градот - Вељко Влаховиќ/Димитрија Чуповски, уште попознато како Рекорд. Наместо брз трамвај или подземна железница, скопските власти планираат класичен трамвај, кој верувајте ми, нема да биде од ама баш никаква корист за скопјани.

На градскиот водовод не се сменети цевките со децении, на некои места сеуште се користат застарени цевки и азбестни цевки, зборуваме за труење за кое скопјани плаќаат од сопствен џеб, а никој не сноси одговорност, ниту е планирано било какво менување на старите цевки. Како капак на се, железарската индустрија во скопската населба Железара не користи индустриска вода, туку користи вода за пиење која доаѓа преку посебен водовод, а за потрошената вода железарската индустрија не плаќа ни денар, туку сметката ја плаќаат скопјани кога ги плаќаат своите сметки за вода за пиење.

Железарската индустрија во Железара и фабриката Охис во Кисела Вода се најголемите загадувачи на скопјани, а рафинеријата ОКТА секојдневно ги труе жителите на околните села во источниот дел на градот во кој се наоѓа рафинеријата.

Се на се, доколку барате некаков пример во Скопје, дефинитивно тоа е пример за урбан и инфраструктурен хаос.
 
@коки88

Добро дошао, Коки.

Нажалост, последњи пут сам у Скопљу боравио пре десетак година и очигледно се понешто променило. Рецимо, квалитет хране у "Кај Злате". Верујем да си у праву, па препоручујем БеоБилдовцима да у обзир узму и твој предлог, уз опаску да се не шврћкају превише по албанском делу града с београдским таблицама. Наравно да је Стара чаршија незаобилазна дестинација, али само ако има неког ко би им показао најважније ствари. Можда не би било лоше да то будеш ти, јер претходни врло добар и свестран текст показује да си итекако упућен у ствари.

Што се тиче трамваја, моје је мишљење да би једна кружна линија (од Владе, па Илинденском до насеља Карпош 4, па натраг низ Народен фронт до Капиштеца, па поново крај Саборног храма ка Влади) ефикасно опслужила пола града. Колико се сећам, свуда има довољно простора и ако би се постигла највећим делом независна траса, био би то прилично брз и удобан превоз.

Ја бих волео када Скопљанци не би сувише лично примили критике које се односе на нове споменике и јавна здања. Овде људи не знају да је у земљотресу 1963. страдало готово све грађевинско наслеђе македонске престонице. Град је потом добро урбанистички постављен, али је њиме доминирала социјалистичка, прилично безлична архитектура. Можда је жеља власти (осим експлицитних политичких порука) била и да унесе мало живости и ексклузивитета у центар Скопља, заборављајући да нису споменици оно што привлачи госте већ људскост и топлина народа који тамо живи.

Жив био. Надам се да ћеш остати са нама на БеоБилду.
 
Most%20na%20umetnosta%200901.jpg


Ovo je vise nego STRASNO !
 
Čudi me da niko ne predlaže obilazak tvrdjave... Ja lično nisam bio jer je zbog nečega taj jedan dan bilo zatvoreno ali na lepoj je lokaciji i zanima me baš pogled sa vrha...

Dosta lepo mesto jeste kej pored Gradskog Trznog Centra... Jeste mainstream ali prijatno je pored Vardara piti pice ili pojesti nesto... Gradski park je lep takodje... Steta sto BG osim Kalemegdna nema nista slicno... Sada cu mozda neke da iznerviram ali kod nas bi bila dobra lokacija za tako nesto gde su sada sine u amfiteatru... Dok bih sa NBG strane pravio zgrade...

Da se vratimo na Skoplje. Mozda bi kolega mogao bolje da nam objasni ali ja sam cuo da je Markov manastir lepo mesto za obici... Malo je dalje iza planine ali kazu da vredi.
 
Skarabudzimoto!

Odusevljavaju me beli srafovi koji pricvrscuju zuti metal stuba na mermer na ovom mostu. Ako jeste mermer :mrgreen:

PS Nesto razmisljam, ovaj most mozda je zapravo od plastike?
 
Vrh