Šta je novo?

Preuređenje dunavske obale

Majore,
Nejasna je ta prica oko Luke Beograd po GUP-u, predvidjeno je da to ostane privredna zona, a Delta kupila celu Luku i planira da gradi stambeno, poslovno, trzni centar. Po ljudima koje znam i koji su bliski celnicima Delte, uveliko se radi projekat iseljenja Luke i projekat novog kvarta. O cemu se sad tu radi?? I kakva je to prica da ce na delu Ade Huje ostati privredna zona , a oko nje komercijalni sektori. Ne ide da pored fabrike betona bude trzni centar i bioskopi. I sam Bobic je najavljivao da ce na potezu od Marine Dorcol pa sve do Luke Beograd i zajedno sa njom biti novi komercijalno stambeni kvart koji ce znaciti '' cuveni silazak na reke''.
 
Ko sto neko rece, GUP nije ni Ustav, a ni Biblija, tako da se da promeniti... A kad Misko naruci, bice i promena :)
 
@ Ditrih

Priča oko Luke Bgd. je jasna i objašnjena na predhodnih 10str. ( 1/2h čitanja)
Ukratko : Delta nije kupila 'celu' luku, šta više ona nije kupila ništa.
Akcionarsko društvo 'Luku Bgd' je kupio neki ofšor račun iz Luxemburga sa adresom u motelu.
Pošto je Luka imala sudske sporove oko iznajmljivanja dela zemljišta, tek na sudu
se ispostavilo da je Delta vlasnik te firme iz Lux.

Na lokaciji sadašnje luke, osim AD'Luka Bgd' kao firme, postoje i druge firme.
Nap. 'Slobodna zona Beograd' http://www.szb.co.yu/slobodna_zona.html

Da bi se nešto gradilo mora prvo da se izmesti sadašnja luka i Direkcija je naručila
izradu 'Studije o izvodljivosti' za lokaciju kod pančevačkog mosta, ali u opticaju je
i preselenje u luku 'Dunav' -Pančevo ... što bi bilo i najbolje.

Dalje, angažovan je neki lik iz Glazgova da pomogne u izmeni GUP,tj u transformaciji
'prviredne površine u komerc.-stambenu' .... što će da potraje, pa tek onda ide DUP.

Taj ko ti je rekao "da se uveliko radi projekat iseljenja Luke i projekat novog kvarta"
nema pojima o čemu pruča, jer još nije definitivno ni odlučeno gde će biti nova luka.
Da ne pričam o ovoj gluposti : " projekat novog kvarta" koji se kao radi, a nema još DUP-a.

Mogu oni da kupe bojice u trafici i crtaju šta hoće, mogu to da plasiraju i u medije,pa
da se mi malo svađamo dal' je lepo ili nije .... ali, to nema nikakve veze sa realnošću.
Samo izmena GUP-a i Projekat za novu Luku Bgd. neće biti urađeni u ovoj deceniji.
 
Ma verovatno ljudi mislili na tog baju iz Glazgova... bio je i arhitektnsko-urbanisticki konkurs skoro i sl. Nije da se ne radi, i bez obzira gde bude bila nova luka evidentno je da ce citav deo od Marine Dorcol do Ade Huje biti komercijalno-stambena, a ne industrijska zona... Delta je crtkala i za druge lokacije projekte i pre nego sto je usvojen ili izradjen DUP (kao na Autokomandi, gde su je doduse skresali, ali kao sto smo vec konstatovali verovatno uz precutnu saglasnost samog investitora) Mozda je "uveliko" preteran termin, ali da se nesto radi, radi se ;)
 
Homer Jay":2lv8bktf je napisao(la):
..... ali da se nesto radi, radi se ;)
Da se radi - radi se ... na izmeni GUP-a i 'Studiji za novu luku'.

To područje Huje treba i biće stam.-komerc. zona u planovima.
Ali, tek kad se izmesti luka, može nešto da se i gradi ... popričekaćemo još.:)
 
Naravno, druze.. Nasi ljudi vole te termine "punom parom", "intenzivno", :ubrzano se radi", "prioritetan projekat".... Time gaje kod ljudi laznu nadu da moze nesto sto objektivno ne moze....
 
Mediji prenose takve vesti pompezno, kao da će ujutru biti gotovo.

Narod se napali, pa onda pita što se kasni, a ni planovi nisu gotovi.
 
To je na zalost tacno... priblizavaju se izbori tako da ce sledecih meseci verovatno biti puno interesantnih najava i strava projekata...

A ti se Dragane ljutis na mene kada postavim komentar koji je identican ovome tvome gore! :)
 
Evo jos jedne slike projekta za deo oko Luke Beograd i Pancevca (mozda je vec bila, ali da se podsetimo):
ada_huja3_230307.jpg
 
Ma shto planirati razvoj grada uz najvazniju evropsku reku kad moze lepo da se izgradi josh jedno 200 zgrada u blokovima,recimo uz Jurija Gagarina,a divlljim nadogradjnjama cemo polako doci i do dugo ochekivanog skyline-a.
 
Nenade,
Jel ovo neki kanal sto povezuje ada Huju i Luku Beograd?? Odakle ovaj projekat??

Bloq72
Vidim da su i ''televizorku'' pored autoputa poceli da nadogradjuju (bilo nedavno na TV-u)?? Imas pravo eto nam uskoro skyline-a domace radinosti.
 
Ditrih":bboy3blj je napisao(la):
Jel ovo neki kanal sto povezuje ada Huju i Luku Beograd?? Odakle ovaj projekat??
dragan .. #43 - 11.Februar '07":bboy3blj je napisao(la):
No1":bboy3blj je napisao(la):
Vidim kanal,mada ne znam bas da je to toliko potrebno ali to je samo predlog.
Kanal je neophodan radi pročišćavanja vode prirodnim putem.

Svako rešenje koje nema kanal je promašaj.
Skokni i na drugu str. ove teme, a još bolje na početak. :)
 
Budućnost grada je na Dunavu i Savi

Nacrt plana detaljne regulacije centralne zone Novog Beograda u Bloku 16, između
Bulevara Nikole Tesle i javne zelene površine uz Bulevar Mihaila Pupina, dostupan je
javnosti u zgradi Gradske uprave na Trgu Nikole Pašića i u opštini Novi Beograd do
12. novembra od devet do 15 sati. Stručnjaci se slažu da taj deo grada ima veliki razvojni
potencijal, ali i da je budućnost grada u silasku na reke i širenju gradskog jezgra.

MOGUĆNOSTI - Arhitekte napominju da je najveće bogatstvo našeg grada slobodan prostor
u samom gradskom jezgru pored reka.
- Nijedan milionski grad nema takav potencijal. Prostranstva pored reka treba iskoristiti, a
da bi se to uradilo na najkvalitetniji način treba pozvati vodeće svetske arhitekte - kaže
Ivica Mlađenović, organizator Beogradskog trijenala svetske arhitekture.

Dejan Miljković, docent Arhitektonskog fakulteta, tvrdi da bi trebalo urediti prostor duž Save i
Dunava izgradnjom objekata javnog karaktera. Ti sadržaji, smatra Miljković, trebalo bi da privuku
ljude, ne samo građane prestonice, već i turiste, koji u velikom broju dolaze u naš grad kruzerima.

Po mišljenju arhitekte Aleksandra Rodića, da bi naš grad postao metropola, nisu presudne samo
zgrade, već i da se građani odreknu divljaštva i nekulture.
- Čim se usele, čak i u nove zgrade, naši sugrađani vole da zastakle terasu po sopstvenom nahođenju.
Ne shvataju da su njihovo vlasništvo kvadrati stana, ne i fasada zgrade - kaže Aleksandar Rodić.

Branko Bojović, član Akademije arhitekture Srbije, Beograd vidi i van gradskog jezgra. On opominje da
u budućnosti treba povesti računa o razvoju izvan gradskog jezgra i da ne treba pristupati građevinskoj
parceli kao posebnoj celini, već kao delu jednog šireg urbanog prostora.
- Na ozbiljan način treba pristupi razvoju širenja grada i odrediti zemljišnu politiku koja određuje taj razvoj.
Izvan centra grada nema pravog urbanog tkiva, ulice su svedene na dva-tri metra, a u naseljima se
ne grade parkovi. Grad ne može da čini samo gomila kuća - tvrdi Branko Bojović.
24sata : http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=15226

E, sad valja ići u opš.N.Bgd. ... i slikati Nacrt plana, da ga i vidimo. :)
 
dragan":f4iv7ngq je napisao(la):
Budućnost grada je na Dunavu i Savi

Po mišljenju arhitekte Aleksandra Rodića, da bi naš grad postao metropola, nisu presudne samo
zgrade, već i da se građani odreknu divljaštva i nekulture.
- Čim se usele, čak i u nove zgrade, naši sugrađani vole da zastakle terasu po sopstvenom nahođenju.
Ne shvataju da su njihovo vlasništvo kvadrati stana, ne i fasada zgrade - kaže Aleksandar Rodić.
Potpuno tacno, zastakle terasu i dograde sprat..
Npr. stanari u nasoj zgradi placaju po 200 din. mesecno za ciscenje i sredjivanje zgrade 2 puta mesecno i uredjenje zelenih povrsina i bastica oko same zgrade.
E sad, ako pogledamo one solitere na N.Beogradu i njihovu okolinu, videcemo da je u totalnom haosu. Dovoljno bi bilo da placaju i po 100 dinara mesecno da im neko sredjuje i odrzava park i okolinu njihove zgrade, ulaz, stepeniste i sl. Nista to nije skupo ako postoji inicijativa i volja da se zivi uredno a ne ciganski.

Sto se tice dunava i obale, nek ostave taj deo pored bulevara Nikole Tesle na miru, a za pocetak nek sklone olupine brodova na Savi i deponije smeca u Savi i pored Save ( izmedju starog mosta i Gazele sa obe strane reke), nek izgrade najobicniju marinu na adi i u Zemunu i ljudi ce dolaziti i setati tuda.
Opasno me nerviraju tim stalnim konkursima i seminarima. A reke i obale o kojima pricaju su u smecu i ciganskim cergama. Taj deo o kojem sada pricaju je jedini pristojan deo, kome nista nefali, nek se napokon pocnu baviti ozbiljnim, gorucim pitanjima.
 
^^^ Ako može sa malo manje "ciganskog" u pežorativnom smislu, molim.

Pravilnik diskusije":256w7k39 je napisao(la):
Bez vređanja, psovanja, malicioznih i dvosmislenih komentara, kao i uvreda na nacionalnoj i bilo kojoj drugoj osnovi.
Ne bih da budem politički korektna cepidlaka, posebno jer se slažem sa osnovnom porukom tvog posta, ali mi je zvučalo malo neprijatno.
 
uvazeno, mada bez vokalne diskusije ovo je jedan od nacina apostrofiranja nekih od momenata teksta. Ako uvazeni poslanici mogu tako diskutovati u skupstini (ipak u formalnom smislu oni predstavljaju drustvenu elitu) zasto nebismo mi to mogli u ovom manje formalnom vidu diskusije. Rec ''ciganski'' u neformalnom govoru znaci nesto ruzno, ispod granice pristojnosti. Nista lose u tome. Sama rec u ovakvom kontekstu upotrebljena nema nikakve veze sa etnickom grupom. Ta rec se odavno ugnezdila u srpskom recniku. I u drugim jezicima ima ''novih'' znacenja starih reci.
 
Ditrih":1orga6m0 je napisao(la):
... Ako uvazeni poslanici mogu tako diskutovati u skupstini (ipak u formalnom smislu oni predstavljaju drustvenu elitu) zasto nebismo mi to mogli u ovom manje formalnom vidu diskusije.
...
Zato sto upravo ne zelimo da se spustamo na taj nivo na kom su na zalost vecina nasih bajnih politicara.
 
Blok 16 izmedju javne zelene povrsine u Bulevaru Mihaila Pupina i Bulevara Nikole Tesle je, koliko ja znam, prostor na kome se gradi Centar Usce :/ Ispravite me ako sam zestoko lupio... sto je verlo moguce jer bi to znacilo da nam se Uscce pravi beez regulacionog plana, odnosno nezakonito....
 
Ovde je malo preciznije navedeno o čemu se radi.

Jавни увид у Нацрт плана детаљне регулациjе дела централне зоне
Новог Београда- део блока 16 између улица Ушће, Булевар Николе Тесле и
jавне зелене површине уз Булевар Михаjла Пупина
http://www.novibeograd.org.yu/default.asp?jez=c&str=2&id=2644&od=0

Uslikaću taj plan, pa će biti jasnije ... danas popodne.
 
u tom parku pored SIV-a stvarno postoji gradilište, ali su tamo mašine zadnji put bile kada sam ja imao oko 5 godina, valjda 1981. Tu je trebao da se gradi muzej NarodnoOslobodilačke Revolucije ali su izgradili samo temelj i podrume. Od tada zvrji prazno, a uvek postoji realna opasnost da neko upadne u one otvorene rupe (ima oko 5 metara do dna) ili se nabode na zarđale šipove.

Jedan drugi prostor je potpuno zapušten. Mislim na deo Save od bloka 70a pa do Gazele. Moja ideja je da se brodogradilište premesti (eventualno može da ostane manji deo koji bi se bavio projektovanjem, izradom i popravkom jedrilica) dok bi veći deo uvale bila (hajde da je tako nazovem) marina Novi Beograd. Tu i dalje ima dosta šume, u blizini je i Delta city 67 i buduće Univerzitetsko naselje i Komtrejdov tehnološki centar. Dakle, biće interesenata i za brodove. Može da se napravi i mali most (koji će se dizati prema potrebi kada jedrilice izlaze iz marine) koji će omogućiti neprekidnu vožnju biciklom od bloka 71 pa do Zemuna. Šta mislite o ovome?
 
Brodogradiliste je u privatnom vlasnistvu. Tako da o njegovoj sudbini moze da odlucuje jedino vlasnik koji bi se lokacije mozda odrekao jedino ako bi mogao da je jaaako skupo proda (nesto kao slucaj BIP), ali investicija izgradnje novog brodogradilista je prevelika da bi se to isplatilo.
 
bigvlada":8u2odh4m je napisao(la):
u tom parku pored SIV-a stvarno postoji gradilište, ali su tamo mašine zadnji put bile kada sam ja imao oko 5 godina, valjda 1981. Tu je trebao da se gradi muzej NarodnoOslobodilačke Revolucije ali su izgradili samo temelj i podrume. Od tada zvrji prazno, a uvek postoji realna opasnost da neko upadne u one otvorene rupe (ima oko 5 metara do dna) ili se nabode na zarđale šipove.
Da li neko možda ima bilo kakav projekat kako je to trebalo da izgleda? Ja sam u gimnaziji imao neku tribinu sa nekom arhitekticom, i pitao sam je za taj muzej, a ona je rekala da nema taj projekat, ali da je bio izuzetno dobar...
A gde bi to moglo da se nađe? U Arhivu grada?
 
Vrh