Šta je novo?

Poređenje Beograda - nekad i sad

Dunavska

Dunavska oko 1980 ih.jpg
Dunavska 2023.jpg
 
Bio je fenomenalan pogled pre izgradnje Novog Beograda.
Steta sto su ga izgradili.

Na ovim slikama Dunavske vidi se i zgrada Sonde posle neuspesnog rusenja.
 
Što ti jednostavno ne odeš da živiš u neki manji grad i skratiš muke i sebi i nama?
 
Dobar je MC, on voli Beograd, samo ne voli sto ljudi zive u njemu.
 
Ne sporim ja da je dobar, nego realno pricam. Jos malo pa ce 200 godina kako je Beograd prestonica. Niko od nas ovde, a ni nasi ocevi, dede, pradede... nisu bili prevareni kada su dosli da zive ovde.

Svi smo znali da smo u prestonici. Kome je do pogleda na sume i livade, neka ide na selo ili manji grad. Nije to napadanje nikoga, niti teranje. Nismo rodjeni u nekoj sumi koja je suma oduvek, daleko od civizacije, pa je sad neko odlucio tu da digne grad po principu Dubaia.

Novi Beograd je omogucio Beogradu da dise. Pisao sam da su mi Prokop i Zeleznicka stanica Novi Beograd jednako udaljeni vazdusnim putem, a na NBGD dodjem za 6 minuta, a do Prokopa za mislim 17 ili 18.

Izadjem ovde na Pozesku, Most na Adi i tu sam, cekam voz. Da idem na Prokop, samo dodatno pravim guzvu po gradu. A da ne pricam kad bih isao u Rakovicu na primer.

Jos se na slici koju je terdzuman postavio vidi jedan i dalje prilicno zelen, posumljen i prazan deo.

K distrikt je zlocin i protiv toga se treba boriti, ali zaliti za svakom gradnjom u PRESTONICI jedne zemlje i ocekivati da bude kao pre 200 godina je budalastina.

Zlocin je ovo sto se radi ovde na Banovom brdu oko Hipodroma, ispod policije... gde u malim i uskim ulicama nicu zgradetine umesto privatnih kuca. A da nema NBGD-a, to bi se desavalo jos puta 5. Svi bi bili nacickani po ovim beogradskim brdima.

Sedni sa Banovog brda na 85 pa idi do Zemuna i sedi na 50 pa idi do Banjice kroz Rakovicu, Miljakovac...

Kazem, jednostavno je onda, nisi za veliki grad, oces da gledas na sume i livade sa prozora, odes u neki manji grad ili na selo.

Ako si odlucio da zivis u Beogradu, moras da imas dozu realnosti. Ima na toliko toga da se kuka i svasta nam rade, ali ne mozes bas na sve da kukas i da ocekujes da prestonica bude kao selo ili manji grad.
 
Нови Београд је ткиво града са здравијим крвотоком.
Новоградње по старом делу града (К дистрикт, ТЦ Рајићева, Београд на води, насеље Степа) су тумори.
 
Parking Servis srušio svoj objekat kako bi gardio novu garazu
Došla restitucija plac vraćen
Umjesto da grad insistira da tu po planu ostane garaža oni dozvole zgradu
Vlasnik placa proda gredi valjevo oni izgrade zgradu
 
Ja samo kazem da mi je pogled bio lepsi bez Novog Beograda.
Svakako cu se odseliti odavde, za sada zbog porodicnih prilila moram da zivim u ovom paklu.

Moram da kazem da volim jos uvek Dorcol, tj ono sto je od njega ostalo.

Grad jeste najlepsi leti, kada ljudi odu.
 
mislim da je optimalna granica za grad da bude < 1000000 stanovinika.
Ja zivim na Dorcolu, na Nbgd-u sam bio zadnji put pre dve godine.
Meni Novi Beograd i njegovi stanovnici nisu potrebni.
Zelim prosperitet svojim komsijama i sebi. Drugi neka to zele svojima i sve ce biti u redu.


Kada bio svako postupao iz svog interesa i bio spreman da ga brani, stvari bi bile daleko bolje.
 
Cincar Jankova ulica - priča jednog ćoška, bilo jednom jedno drvo... :)

1930 - Jeremija Stanojević
2009 - Aleksandra Banović (knjiga Beograd 1930-2009)
2023

1930.2009.2023.jpg


Ćošak zgrade sa prve fotke sa ovim prozorom vidimo iza bandere na sledećoj fotki (slikana iz jednog sokaka, koji danas ne postoji, a pogled je pucao na nekadašnju sinagogu Bet Izrael u cara Uroša, na čijem je mestu danas Galerija fresaka).
Sinagoga.png


Pa pogled na ćošak iz ulice Zmaja od Noćaja u vreme snimanja Otpisanih 1973-1974
o.1973.jpg

1990-ih znamo šta je bilo...
 
Делом и јесте, упореди последњи спрат.
 
Da se sredi bila bi bolja nego BW Echo, luksuzna zgrada u luksuznom naselju koje ce promeniti privredu cele zemlje

BW-echo-min.jpg
 
Vrh