Šta je novo?

Poređenje Beograda - nekad i sad

Prethodne zgrade bile su uvučene i ispred imale dvorište, mali vrt i slično. A ova novosagrađena kao da je iskočila popunjavajući svaki pedalj zarad kvadrata... Od zelenila prešlo se sa drveća na travu i žbunje, na kraju ćemo završiti sa saksijama sa cvećem, to će nam biti svo zelenilo :( I ovu poruku onda prebaciti u temu razni projekti u izgradnji, pošto je vezana za @direktorov post o zgradi u Vojvode Bogdana.
 
Poslednja izmena:
Malo modernizacije sa Dorčola :) nekad i sad

DB54.jpg
DB54a.jpg
DB54b.jpg
DB54c.jpg
 
Više o porodici Šonda, fabrici čokolade, bioskopu Koloseum....

 
Ono sto mnozd amnogi ne znaju je da je negde pocetkom sedamdesetih pokusano rusenje fabrike sonda.
Medjutim zgrada je bila skroz od armiranig betona.
U svrhu rusenja uklonjen je beton uz zidove prostorija tako da su ploce spratova visile na armaturi.
Sve je bilo uklonjeno, ali se stalo s rusenjem, navodno su zakljucili da je neisplativo.
Pocetkom osamdesetih ulazio sam u zgradu Sonde i penjao se do vrha stepenicama bez ograde.
Kad bi se zgazili na betonski pod, on se ljuljao jer je visio na armaturi.

Prema jednoj prici pokusano je cak i rusenje onom kuglom za rusenje (bila je jedna okrugla rupa u spoljnjem zidu), ali nije uspelo.
 
Poređenje 13 fotografija - april 1941 - april 2021, odlično urađeno.

Operacija kazna: Nacističko bombardovanje Beograda pre 80 godina, autor Amos Chapple 6. april 2021.

 
Sofija je, čini mi se, gore prošla u bombardovanjima. Beograd je, uprkos svemu, ipak sačuvao skoro sve bitno.
 
Била је битнија мета за савезнике. Хитлерово бомбардовање Београда је било чисто иживљавање.
 
Jeste, bilo je. Ali i u bombardovanjima 1941. i 1944. u Beogradu nije stradalo mnogo bitnih zgrada. Bilo je mnogo ljudskih žrtava, to da, ali od važne arhitekture ipak je do danas ostalo sačuvano skoro sve.
 
Тачно, мада је доста тога обновљено, нпр. стари двор, железничка станица. Страдале су неповратно неке историјски важне зграде, Ђумрукана, прва скупштина, касарне по Београдској тврђави, источна капија тврђаве, зграда старе скупштине, стари генералштаб, синагога на Дорћолу.
 
Sofija je, čini mi se, gore prošla u bombardovanjima. Beograd je, uprkos svemu, ipak sačuvao skoro sve bitno.
Varsava i jos neki poljski gradovi, Kijev, Minsk, onda Bukurest i posebno Plojesti (centar naftne industrije u Rumuniji), onda Malta (Italijani su je gadjali), London, Koventri, Birmingem, Kardif, Roterdam u Holandiji (skroz mu je izmenjen opis), Avr i Denkerk, da se ne lazemo i Zadar, Split, pa i Budimpesta..... Naravno i sami nemacki gradovi tipa Drezden, Hamburg, Keln, Berlin...
 
vidi se iz ovih slika da su u doba komunizma na Dorcolu uglavnom gradili na mestu srusenih objekata, za razliku od danasnjeg invstitorskog sljama
 
Ja sma uvek mislio da je ta zgrada nadzdana, a eto nije.
 
Можда и јесте 20их и 30их, то је тада била пракса, да се дода спрат по спрат и онда кров. Делује ми да је највиши ниво крова сада више закошен усправно.
 
Vrh