astrodule
Professional
Inicijativa građana = lokalni SNS poslušnik kojem su javili da sakupi potpise od ostalih poslušnika koji su dobili kilo brašna, šećera, ulja i rolnu toalet papira da glasaju za SNS.
Хрватизација, словенизација, и совјетизација назива београдских улица
Након одласка немачког окупатора из Београда 1944. године, град су заузели, уз велику помоћ Црвене армије, партизани. Идеолошки острашћени, бесни што три године нису могли да привире у Србију, партизани су одмах почели да спроводе своје једноумље. Поред најтежих случајева терора, спровођене су и друге мере у циљу промене свести грађана Србије, па и Београда. Једна од мера у преобликовању српске свести јесте била и промена свести о сопственој историји. У ту сврху кренуло се са променама назива улица. У Београду улице су углавном носиле имена знаменитих људи српске историје и културе, као и имена српских географских топонима. Међутим, то није комунистима било прихватљиво, па је велики број улица добио нове називе. Велики број улица у Београду је добио називе по Хрватима, Словенцима, по географским називима са територије Хрватске, Словеније, Босне...Ту су затим и небројени партизански народни хероји. Такође су уважени и партизански савезници тј. Совјети комунисти, којима је учињена част именовањем улица по совјетским генералима или именима њихових градова.
Ево неколико примера :
Улица храброг четника из Јужне Србије Војводе Довезенског је постала улица хрватског Кнеза Трпимира. Од улице Лукијана Мушицког је постала Кордунашка. Петроградска је постала Лењинградска. Улица Кнеза Арсена Карађорђевића је постала Ливањска. Улица великог добротвора из Првог светског рата - Фронтигама је постала Ловранска (место у Хрватској) . Улица четника из Јужне Србије - Војводе Анђелка је постала улица хрватског комунисте Марка Орешковића, Хоповска ( манастир Хопово) је постала Мажуранићева ( хрватски песник и политичар 19.век). Улица Милана Милићевића историчара и етнографа је постала Мосорска ( планина у Далмацији). Деспота Оливера је постала улица Тонета Томшича (комуниста Словенац). Од улице Вука Мандушића је настала Опатијска. Сврљишка је добила назив по хрватском писцу Отокару Кершованију. Улица српског генерала Срећковића је постала Пазинска (Пазин у Истри) . Улица српског добротвора Владимира Матијевића је постала Птујска (град у Словенији). Чајетинска је постала Франца Розмана (Словенац). Метохијска је постала Јанка Лисјака ( комуниста Словак). Младеновачка је названа по Фрањи Рачком (хрватски историчар 19.век). Венчачка је названа по Стјепану Радићу, хрватском политичару који баш и није волео Србе. Улица Жупана Завиде ( отац Стефана Немање) је постала Супилова ( хрватски политичар) . Од улице Др. Рајса је постала Владимира Гортана ( Хрват из Истре). Савамалска је постала Загребачка. Војвођанска је постала Жарка Зрењанина. Кнез Богосава је постала Бакарска (лука у Хрватској). Деспотовачка је постала Аугуста Цесарца (хрватски књижевник), итд... Примера је много. Интересантно да су неки од ових Хрвата и Словенаца имали и по две улице. Отокар Кершовани и Франц Розман, по једну у Београду и Земуну. Такође и поменути Јанко Лисјак је добио улицу приде у Земуну, која се пре звала Живојина Мишића. У Земуну је улица Караматина ( стара земунска породица) постала улица Матије Гупца.
Прави куриозитет је што су важне улице добијале називе по тада живим и здравим комунистичким главешинама. Дечанска је нпр. постала Кардељева (словеначки комуниста) . Улица Јована Ристића је постала Ђиласова ( црногорски комуниста), док је Јужни булевар постао Булевар Александра Ранковића. Можете замислити, били сте до пре неку годину анонимни и неважни, а онда добијете улицу у престоници, и ако сте још живи. При томе ви сами мислите да је то сасвим у реду. Заиста, далеко, далеко од здравог разума.
Било би интересантно истражити у којој мери су тада улице у Хрватској, Словенији, БиХ, Македонији, Црној Гори добијале нове називе по српским историјским личностима и географским појмовима. У којој је мери тога било, тј да ли је тога било уопште.
(Подаци преузети из,, Адресар Београд - Земун - Панчево" из 1952.)
na predlog zamenice potpredsednika Skupštine grada Beograda Andree Radulović
Pa da pitaju stanare, nikada se ne bi ni menjali nazivi ulica, jer čak i tamo gde je to potpuno logično i opravdano, građani bi se bunili, pošto čak i sada kada je to besplatno, koliko god to zvučalo neverovatno, velik broj građana i dalje veruje da se plaća, plus što ne mali broj njih misli da se namerno iživljavaju nad građanima sa ovim promenama naziva.[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798371#p798371:3jj7bs1v je napisao(la):direktor » 01 Dec 2020 00:41[/url]":3jj7bs1v]Pita li ko sta stanare tih ulica koje se primenjuju...
Plan plus je postao daleko ažurniji po tom pitanju. A i po unosu promena saobraćajnica.[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807809#p807809:2r929qcj je napisao(la):Bender Rodriguez » 27 Dec 2020 23:00[/url]":2r929qcj]Jel može neko da mi objasni ovo, pošto se ovde toliko majmuniše sa imenima ulica, da ne stižem više da ispratim...