Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

GV lupetao oko ulica u bg hronici danas samo vidio na sekundu ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763030#p763030:383mg5zc je napisao(la):
Прле » Uto Avg 04, 2020 12:33 pm[/url]":383mg5zc] Дијана Будисављевић да, јер је она својим делом спашавала децу. Благоје се осветио, али, то нико није знао до сада. А и сада, убити човека који е је крив за више од милион мојих сународника, искрено, не видим смисао.

Због чега не видиш смисао? Шта би било да Павелић није убијен, колико жртава још и још? Нисам за освету, али у таквим околностима немам право судити.
Много што-шта ми не знамо, нажалост.
 
Освета се ради и данас. Над појединцима је извршавају тајне службе, или судови као што је онај у Хагу, а над земљама и народима - ко и како осетили смо на сопственој кожи.

И, терористима и осветницима се дижу споменици и данас, добијају признања, унапређења, награде. Ено га Клинтонов споменик у Приштини, на пример.
 
karikatura-1-725x518.jpg
 
Неумесна карикатура аутошовинизма.
Сарајево је до Великог рата био већински српски град (и са православним хришћанима и муслиманима који су се изјашњавали као припадници српског рода), тако да он заслужује велико место у нашој историји.
 
Ja mislim da se baš niko (sa imalo mozga) ne slaže sa ovim ukidanjem ulica koje nose imena toponima van Srbije.

Što ne promeni ime palati Albanija?!

Bukvalno jedna od onih tehnika paljenja mase - izmišljaj probleme da bi skrenuo pažnju sa bitnih stvari.
 
Naravno. Valjalo bi stoga doneti i jedan zakon, na nivou države, da su imena ulica koja su poživela 100 godina zakonom zaštićena dobra i da se ne mogu menjati. To bih primenio i retroaktivno, na slučaj Zadarske.
 
Пантограф,
Делимично се с тобом слажем али... чему палата "Албанија" у сред Београда? Мислим... нека зграде али не и имена исте.
 
Mislim da palata albanija nikad nije bio zvanican naziv
 
Beograd treba imati imena ulica mesta iz svih evropskih zemalja i sire dokle je bila Velika Srbija pre raspada u Evropu i njene drzavice. Da ne zaboravimo veze, da ne prihvatimo ideju cepaca Evrope na drzavice, da je to strano.
 
Ne znam da li je to praksa, ali malo mi je čudno da neki grad predlaže drugom gradu da dobije svoju ulicu

http://www.politika.rs/scc/clanak/46012 ... -Ljubljani

Заменик градоначелника Горан Весић је данас, у име Града Београда, упутио званичан предлог градоначелнику Љубљане Зорану Јанковићу и надлежним органима у том граду да једна улица у словеначкој престоници добије име Београдска.

I zašto zamenik gradonačelnika piše gradonačelniku drugog grada? Valjda gradonačelnik kontaktira sa gradonačelnikom (osim ako je gradonačelnik bolestan)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764009#p764009:1kjyv229 je napisao(la):
Ksenija » Пет Авг 07, 2020 8:01 pm[/url]":1kjyv229]Пантограф,
Делимично се с тобом слажем али... чему палата "Албанија" у сред Београда? Мислим... нека зграде али не и имена исте.

Палата "Албанија" је никла на месту некадаше кафане "Албанија" која је бил тако названа у част Албанске голготе.

Албанија или Бела Гора са Драчом, Скадром (ох види Скадарска улица тј Скадарлија) и Елабасаном свакако нису појмови којих не треба да се сећамо. Напротив.
 
Mislim da niko iole razuman, čak i ako ne zna otkud naziv te zgrade, ne sumnja da postoji neka smislena priča iza toga. Niko nije došao i rekao ''e aj ovde napravimo palatu i nazovemo je Albanija''. To je svima jasno.

ALI isto tako, mislim da je većini ljudi malo bezveze da u centru centra jedna od najvažnijih i najprepoznatljivijih zgrada nosi ime države koja je oduvek bila neprijateljski i izdajnički nastrojena prema nama.

Znam da će nekima biti čudno što ovo dolazi od mene. Neki će čak možda reći da zvučim i licemerno, jer ranije rekoh da me ne zanimaju majmunisanja sa imenima ulica. I okej, možda i jesam malo licemeran. Ne znam. ALI isto tako ja ranije rekoh da ''dokle god nije nešto preterano (Bil Klinton, Jašari, itd...) nemam problem s nazivom''. A ovo sa ''Palatom Albanijom'' u centru centra mi je baš onako na granici moje trpeljivosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765612#p765612:3ka1vu46 je napisao(la):
Прле » 12 Avg 2020, 21:45[/url]":3ka1vu46]

Палата "Албанија" је никла на месту некадаше кафане "Албанија" која је бил тако названа у част Албанске голготе.

Албанија или Бела Гора са Драчом, Скадром (ох види Скадарска улица тј Скадарлија) и Елабасаном свакако нису појмови којих не треба да се сећамо. Напротив.
Nema nikakve veze sa Albanskom golgotom. Kafana postoji sa tim imenom od 19. veka. Nekada se zvala Kafana kod Albanije. Verovatno ima neke veze sa vlasnikom te kafane koji je bio poreklom iz tih krajeva.

kafana_albanija1914.jpg
 
Meni najviše smetaju imena ulica po geografskim pojmovima, koja izgledaju kao da ih je u nedostatku inspiracije dodeljivala random mašina.
Npr. na Zvezdari ste do skoro imali paralelne ulice koje idu ovim redom: Igmanska, Rtanjska, Toplička. Sad je Igmanska preimenovana u Jovana Ćirilova, dok su ove dve ostale.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765635#p765635:1gf5dz2a je napisao(la):
Dejan011 » 12 Aug 2020 11:30 pm[/url]":1gf5dz2a]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765612#p765612:1gf5dz2a je napisao(la):
Прле » 12 Avg 2020, 21:45[/url]":1gf5dz2a]

Палата "Албанија" је никла на месту некадаше кафане "Албанија" која је бил тако названа у част Албанске голготе.

Албанија или Бела Гора са Драчом, Скадром (ох види Скадарска улица тј Скадарлија) и Елабасаном свакако нису појмови којих не треба да се сећамо. Напротив.
Nema nikakve veze sa Albanskom golgotom. Kafana postoji sa tim imenom od 19. veka. Nekada se zvala Kafana kod Albanije. Verovatno ima neke veze sa vlasnikom te kafane koji je bio poreklom iz tih krajeva.


file.php

Tačno.
Kafana je na mestu na kojem je podignuta zgrada postojala pod imenom "Albanija" (i varijacije na "Albanija"... "Kod Albaneza") još od 19. veka.
Pravi naziv zgrade je "Zgrada Hipotekarne banke Trgovačkog fonda".
"Albanija" je naziv koji se zadržao, pretežno zbog navike da se tako zove mesto na kojem su se ljudi sastajali.
"Albanija" nije zvaničan naziv, isto kao što i "Brankov most" nije imenovan zvanično.
 
Zvaničan naziv mosta je sada valjda:
“Most preko reke Save u nastavku Brankove ulice”
Haos.
 
Most bratstva i jedinstva = brankov most mislin da je ozvaniceno
 
Ko je bio Džon Golsvordi po kome je ulica na kojoj Beograđani "lome jezik" dobila ime

Velika je verovatnoća da će Beograđani radije prošetati do Vukovog spomenika i tu sačekati prijatelja, nego prevaliti preko usana kako treba da: "nađemo se u Golsvordijevoj".


Pored činjenice da je ovo strano ime gotovo idealno za "lomljenje jezika", postoji i nedoumica oko toga da li se kaže Golsvorti ili Golsvordi, s obzirom na to da se u jeziku, kako razgovornom tako i pisanom mogu naći obe varijante. Češći je izraz sa "t", jer je uz ovaj glas nekako lakše izgovoriti ionako teško ime, ali transkripcija po zvučnosti suglasnika, sa engleskog u srpski jezik kaže da je ipak pravilno "Golsvordi", piše portal 011 info.


Džon Golsvordi važi za jednog od najbitnijih pisaca Engleske književnosti u 20. veku. Bio je pravnik po struci, književnik po opredeljenju. Pripadao je visokom staležu, ali je kroz svoja dela taj isti stalež i zdušno kritikovao. Voleo je da piše i o ljubavi, ženama, koje su mu bile česta inspiracija. Nobelovu nagradu za književnost sačekao je 1932. godine, samo sedam nedelja pre smrti, i tako postao besmrtan, upisavši se u elitni spisak počasnih književnika, vlasnika svetski najčuvenije nagrade.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/ko-je ... me/d9qt2xs
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765612#p765612:3d1g1ost je napisao(la):
Прле » Sre Avg 12, 2020 9:45 pm[/url]":3d1g1ost]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764009#p764009:3d1g1ost je napisao(la):
Ksenija » Пет Авг 07, 2020 8:01 pm[/url]":3d1g1ost]Пантограф,
Делимично се с тобом слажем али... чему палата "Албанија" у сред Београда? Мислим... нека зграде али не и имена исте.
Палата "Албанија" је никла на месту некадаше кафане "Албанија" која је бил тако названа у част Албанске голготе.

Албанија или Бела Гора са Драчом, Скадром (ох види Скадарска улица тј Скадарлија) и Елабасаном свакако нису појмови којих не треба да се сећамо. Напротив.
До те мере "напротив" да ћу ти одговорити албанским. ;)
Faleminderit për përgjigjen, por më mirë e pranoj shpjegimin e Bender Rodriguez, Dejan 011 dhe Relje. Thjesht duhet të shtohet mbiemri "i madh".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765635#p765635:2ennam2i je napisao(la):
Dejan011 » Чет Авг 13, 2020 12:30 am[/url]":2ennam2i]
Nema nikakve veze sa Albanskom golgotom. Kafana postoji sa tim imenom od 19. veka. Nekada se zvala Kafana kod Albanije. Verovatno ima neke veze sa vlasnikom te kafane koji je bio poreklom iz tih krajeva.


file.php

Када је направљена држава Албанија? 1912 године.


Овде, рецимо, навеоде све верзије ниједној не дају за право. Јер доказа нема - одакле кафани "Албанија" или "Код Албаније" име.
https://www.srbijadanas.com/vesti/beogr ... 2017-10-07
 
Zoran Čava Dimitrijević, dobio ulicu u Umci (bivša Karađorđeva).
Mene kao navijača Partizana, ova vest naročito raduje.
 
Al' su se pretrgli. Mislim lepo je što su dali jednom delu ulice drugi naziv, i to nekoj normalnoj osobi, ali mogli su i ostatak tog duplikata da preimenuju po još nekome. Imamo toliko duplikata i toliko ljudiu koji zaslužuju da dobiju svoje ulice.
 
Vesić: Na inicijativu građana, Beograd preimenuje Hrvatsku ulicu u Ulicu glinskih žrtava

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić izrazio je veliko zadovoljstvo što je Skupština Grada Beograda prihvatila inicijativu građana da se Hrvatska ulica u Kotežu primenjuje u Ulicu glinskih žrtava 1941. godine. On je podsetio da je zločin u Glini, kada su ljudi zaklani u crkvi, jedan od najstrašnijih u Drugom svetskom ratu, kao i da su hrvatske vlasti spomen-dom, koji je posle rata izgrađen na kosturnici, preimenovale u Hrvatski dom.

On je ocenio da u našem glavnom gradu ulicu treba da imaju oni gradovi i zemlje koji poštuju Beograd i imaju Beogradsku ulicu.

To je normalno i tako se rađaju prijatelji. Ljubljana je, kao naš grad pobratim, reagovala prva, tako da će po principu reciprociteta u glavnom gradu Slovenije ponovo biti Beogradska ulica. Takođe, Brisel i Varšava dobiće ulicu u Beogradu jer ulice sa imenom našeg glavnog rada postoje u tim gradovima. Isto je i sa Bečom koji ima Beogradski trg. To je obaveza prema ljudima koji poštuju Beograd – kazao je Vesić, podsećajući da u centru Ljubljane postoji bista Vuka Karadžića, te da će u novembru u Beogradu biti postavljena bista Jerneju Kopitaru.

Vesić je još jednom naglasio da žrtava treba da se sećamo jer „ako ih se ne budemo sećali, onda je i njihova žrtva uzaludna”.

Zamenik gradonačelnika osvrnuo se i na odluke da tri bivša gradonačelnika Beograda dobiju spomenike u glavnom gradu.

– Pokazujemo da nekim ljudima koji su nas zadužili možemo da kažemo „hvala”. Bilo je još gradonačelnika i važnih ljudi koji zaslužuju da dobiju spomen-obeležje, ali ova tri su se u 20. veku izdvojila: Branko Pešić kao simbol razvoja Beograda posle oslobođenja, te dva gradonačelnika iz perioda između Prvog i Drugog svetskog rata: Miloš Savčić i Vlada Ilić – istakao je Vesić.

On se osvrnuo na važne detalje iz života ovih gradonačelnika, naglašavajući da su se veoma zalagali, pa čak i svoju imovinu ulagali, u razvoj i sređivanje Beograda, na čemu im se danas odužujemo.

Na sednici su usvojena i rešenja o obrazovanju odbora za podizanje tri spomenika.

Članica Gradskog veća Elena Bilić zahvalila je Komisiji za spomenike i nazive trgova i ulica, kao i Goranu Vesiću, na prihvatanju inicijative građana naselja Kotež. Ona je navela da su joj građani u razgovoru ukazali na to da se na ovaj način odaje počast žrtvama iz Gline.

izvor: beograd.rs
 
Vrh