Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Naišao sam na zanimljivu situaciju koju ne mogu sam da odgonetnem pa hoću da je podelim ovde... Naime, reč je o ulici koja povezuje Bulevar kneza Aleksandra karađorđevića (Bulevar mira) i ulicu Heroja Milana Tepića, na Dedinju. Na Google Maps-u, PlanPlusu i Open street map-u piše da se to parče ulice zove Heroja Milana Tepića i po Open street mapu sa desne strane gledano od Bulevara mira nalazi se nenumerisan ulaz u garažu/dvorište i onda tri objekta, 2 i 4... međutim kada otvorim Street View ispod tih brojeva ne piše naziv ulice već samo brojevi, a jedina tabla sa nazivom ulice nalazi se na ogradi sa Bul. mira i na njoj piše "Ulica Hreljanovićeva". E sad, kada se to izgugla izlazi par linkova sajta grada Beograda gde se to ime zaista i navodi: "Ulica Heroja Milana Tepića, na delu od Hreljanovićeve do Ljutice Bogdana, i Hreljanovićeva, na delu od Heroja Milana Tepića do Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića privremeno su regulisane kao dvosmerne ulice, čime je rešen pristup KBC „Dragiša Mišović”." Po ovom navodu ta ulica je Hreljanovićeva...takođe kada se kuca "Hreljanovićeva" izlazi na par random sajtova za teksi stanicu koja je u toj ulici da je u Hreljanovićevoj bb, što bi značilo da je to parče ipak Hreljanovićeva...

Uz sve to... ko je Hreljanović zna li ko?

https://earth.google.com/web/@44.778468 ... QkRuUVEQAg
 

Prilozi

  • hmt.png
    hmt.png
    275,1 KB · Pregleda: 5.419
To što nazivaš Bulevarom Mira je takođe Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića.
 
Potomci Blagoja Jovovića odali počast slavnom pretku

Predsednik Gradske opštine Zemun Gavrilo Kovačević i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić sa najbližim srodnicima Blagoja Jovovića odali su počast kraj spomen ploče i obišli ulicu koja nosi ime po ovom borcu Jugoslovenske vojske u otadžbini i atentatoru na jednog od najvećih ratnih zločinaca Drugog svetskog rata Antu Pavelića

”Postoje kontroverze oko ličnosti i samog čina Blagoja Jovovića, ali ono što jeste činjenica je Pavelićeva uloga u fašističkom paktu, u zlodelima koje je činila Nezavisna država Hrvatska. Upravo ovde u Zemunu je ta ista ustaška uprava radila na sistematskom uništenju Srba, Jevreja i Roma. O tome i svedoči logor koji je nosio ime Zemun. Takođe, ne smemo zaboraviti Jasenovac, staru Gradišku, Jadovno, decu sa Kozare i sva ona stratišta, jame i prolivenu krv u Dalmaciji, Lici, Kordunu, Baniji. Nažalost, doživeli smo kao narod da nam se krvava istorija ponovi devedesetih godina i u vreme njihove ‘Oluje’ tu istu iskonsku mržnju prema svojim susedima sam osetio na svojoj koži, kao i moja porodica i mnogi moji prijatelji i poznanici. Gonjeni šahovnicom smo stigli do Zemuna, gde evo posle 26 godina samo želimo da se istina ne zaboravi, da se čuje glas preko 250 hiljada prognanih i na hiljade ubijenih, da se sazna koliko je popaljeno srpskih kuća, koliko je ugašeno viševekovnih ognjišta. Govoreći istinu jedino možemo imati budućnost u miru i napretku, upravo za našu decu, za one mlade koji su se rađali posle velike tužne kolone iz ’95 godine”, rekao je predsednik Kovačević.

Posle obilaska Ulice Blagoja Jovovića i odavanja počasti kod spomen ploče, koja je postavljena početkom avgusta prošle godine, zamenik gradonačelnika Goran Vesić priredio je svečani prijem u Skupštini Grada Beograda za kćer Blagoja Jovovića Mariju, kao i za potomke Blagojevog brata Veljka Jovovića – unuke Sandru i Velibora Jevrića.

Blagoje Blago Jovović (Kosić kod Danilovgrada, 1922 — Rosario, 2. juna 1999) bio je borac Jugoslovenske vojske u otadžbini u Bjelopavlićkoj vojno-četničkoj brigadi, i čovek koji je izvršio atentat na jednog od najvećih ratnih zločinaca Drugog svetskog rata Anta Pavelića 10. aprila 1957. godine u Lomas de Palamoru, predgrađu Buenos Ajresa.

Događaju su prisustvovali pomoćnik predsednika Gradske opštine Zemun Andrijana Kukolj, kao i pomoćnici gradonačelnika Andreja Mladenović i Aleksandar Marković.





izvor: studio B
 
Sve je to lepo, ali problem je što ne postoji ni jedan dokaz da je baš Jovović izvršio atentat. Cela priča se svodi na njegovu autobiografsku knjigu koju je objavio početkom 90-tih . Znači osim njegove izjave "ja sam pucao keve mi moje " faktički ne postoji nijedan materjalni dokaz, niti iskaz neposrednih svedoka o tome ko je stvarno pucao na Pavelića, čak ni sam Pavelić to do smrti nije znao, niti je upirao prst u tom pravcu.
Recimo njegova ćerka, koja je bila poznata po mržnji prema Srbima, je smatrala da su njenog oca pokušali ubiti njegovi sunarodnici (tj. jedan deo ustaške emigracije) zbog navodnih sukoba oko para i vođenja emigracije.
Doduše, sasvim je moguće da je stvarno bilo ono što Jovović piše u svojoj knjizi, ali za to mora da mu se veruje na reč, a čovek je za vreme rata 3 vojske promenio i bio dosta kontroverzna ličnost.
Ovakvim stvarima bi trebalo da se bave istoričari i tek nakon ozbiljnog istraživanja odlučiti da li je čovek zaslužio ulicu. Ovo što je urađeno je krajnje amaterski i u službi dnevne politike, ali od Vesića i njegovog šizofrenog gazde ništa bolje ne može se očekivati.
 
Ја сам исто противник давања назива улицама по особама за које није јасна њихова улога и заслуге за наш народ и државу.

Али Џорџа Вашингтона треба заменити у року од одмах!
 
A kako bi bilo da ulice ne dobijaju imena (samo) po licnostima?
 
Pa i kada se daju po mestima i datumima, opet bude zašto ovo, a ne ono. Ovo ne znači da pravdam postupak davanja imena ovom Blagoju.
 
Sokak Nebojše Glogovca u Beogradu

Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda usvojila je danas inicijativu Jugoslovenskog dramskog pozorišta da se u Beogradu imenuje Sokak Nebojše Glogovca, preneo je Beoinfo.

Članovi Komisije su usvojili zajedničku inicijativu dnevnog lista „Večernje novosti“ i zamenika gradonačelnika Gorana Vesića da se podigne spomenik junacima Mojkovačke bitke.

Na sednici Komisije usvojena je i inicijativa ambasade Indije u Beogradu da se podigne spomenik-bista čuvenom indijskom i svetskom književniku Rabindranatu Tagoru u Parku prijateljstva na Ušću.

Rabindranat Tagor bio je prvi književnik iz Azije koji je 1913. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost za svoju knjigu „Gitanđali“. U novembru 1926. godine, Tagor je posetio Beograd i održao predavanja na Univerzitetu u Beogradu i Kolarčevom univerzitetu, navodi se u saopštenju.

izvor: N1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903668#p903668:qk8v5lnc je napisao(la):
SRBO » 30 Nov 2021 09:57[/url]":qk8v5lnc]коме ли писати, тј где предложити да се нека улица преименује?
"Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine Grada Beograda". Evo nešto više o tome kako treba da glasi validan predlog: https://www.blic.rs/vesti/beograd/svaki ... ce/pfbhd1n. Ukoliko se daje predlog da neka ulica, trg, skver, plato , park i sl. dobije ime po nekoj ličnosti, neophodno je da su prošle tri godine od smrti. Samo treba da vidiš koja je adresa komisije. Čini mi se da je u pitanju Trg Nikole Pašića, ali nisam 100% siguran.
 
Činjenica da ljudi ovde pišu da treba promeniti naziv ulice po Džordžu Vašingtonu, a izostavljaju novonapravljenu ulicu nazvanu po Vudrou Vilsonu, govori koliko ljudi ne zna najosnovnije stvari iz istorije a želi da se meša u sve i svašta.

Mislim da mnogi ne kapiraju šta je Vudrou Vilson uradio Srbiji, i uopšte Balkanu, 1919. godine.


Ali hej, bitno je da se menja. Da raja ima o čemu da priča i misli, i da se pravi lažni utisak da se nešto važno menja i radi. A zapravo 99% naroda savršeno zabole koja ulica se kako zove, dokle god nije po stvorenjima poput Adema Jašarija ili Bila Klintona. A jedino što se dobija menjanjem naziva ulica su pravne papazjanije, pravni pakao za stanovnike i radnike u tim ulicama, i konfuzija i problem za svakog ko će ikad možda prolaziti tim ulicama u nekom momentu (čitaj: pola stanovništva grada).


Ali nema veze, važno je zezanje. I iluzija da se nešto bitno događa i rešava.
 
ја сам само за то да се неке улице у мом крају преименују по људима којима имају везе с истим, ово остало нек се бакће неко тамо

а пошто 99% посто људи савршено заболе како се улице зову (не само то него и више ствари) је и највећи аргумент зашто их не треба никад ништа ни питати
 
Tako je Srbo, menjaj imena ulica kako ti se digne i ne pitaj ljude koji u njima žive, rade, ili će ih nekad koristiti kako da se u njima snalaze. A još manje ih pitaj ko će da im pokriva troškove i je**čine od menjanja dokumenata.

Kad se imena ulica menjaju češće nego njihovi kolovozi, to je znak da se radi o ozbiljnoj i uspešnoj državi sa istrajnim institucijama i normama.
 
у овом случају проблеми су уџерице и натрпана кола тако да је ту једино решење да се то све разгова (ал онда нам те улице не би ни требале)

између осталог, доба је дигитализације, не постоји разлог зашто се та администрација не може одрадити бесплатно и аутоматски (уствари постоји, бирократско-безбедњачки лоби)

као да су сад неки булевари и ко зна шта у питању а не уличице које су изломљене на 5 делова које људи већ иовако мешају јер имају тотално неугледна и небитна имена
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903726#p903726:1rj8todr je napisao(la):
SRBO » Uto Nov 30, 2021 12:03 pm[/url]":1rj8todr]
између осталог, доба је дигитализације,
Jeste, ali država Srbija još uvek nije dobila tu informaciju.


Kada se uvede potpuno automatizovan i besplatan postupak promene SVIH DOKUMENATA za stanovnike kada Grad menja naziv ulice, onda možemo da pričamo o menjanju naziva i prekrajanju istorije po 30. put.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903720#p903720:2qrum5yj je napisao(la):
Bender Rodriguez » 30 Nov 2021 11:47[/url]":2qrum5yj]Tako je Srbo, menjaj imena ulica kako ti se digne i ne pitaj ljude koji u njima žive, rade, ili će ih nekad koristiti kako da se u njima snalaze. A još manje ih pitaj ko će da im pokriva troškove i je**čine od menjanja dokumenata.

Kad se imena ulica menjaju češće nego njihovi kolovozi, to je znak da se radi o ozbiljnoj i uspešnoj državi sa istrajnim institucijama i normama.
Pa ti ljudi koje bih pitao, rekli bi ti da ne predlažeš ni pod razno promenu naziva ulice, sve i da se ulice zovu po Hitleru, Musoliniju, Gebelsu, Čaušeskom... Problem je sa jedne strane ovo što je naveo Srbo, dok je sa druge strane problem to što si ti naveo. Problem koji si naveo je u tome što se promene naziva ulica rade kako kome dune u datom trenutku, bez reda i sistematizacije, uz dozu iritantnosti prema promenama naziva ulica koje je donela prethodna vlast (ovo poslednje je uopšteno napisano). Danas jeste mnogo lakše (uz to i besplatno) promeniti naziv ulice u dokumentima, ali ono što iritira mnoge je što se jedne te iste ulice prekrštavaju uzduž i popreko, i to zbog čiste sujete novodošlih na vlast prema prethodnopj, kao i da se bespotrebno cepkaju na više naziva ulice koje su fizički jedna, dok raznorazne ulice koje ne potpadaju pod pomenuto, a o tome sam pisao u temi o unifikaciji naziva ulica, u šta realno spada i ova naša prepiska, ne vide promenu naziva ulice maltene nikada, iako bi im ista olakšala život.

Pisao sam o tome ranije, ali da ponovim. Iako se odlično snalazim u prostoru, kada treba nešto da nađemn na NBG, sa konkretnim brojem ulice, nema šanse da se snađem. A čak ni oni koji tu žive decenijama, ne umeju da mi objasne gde treba da idem. I to se desilo više puta, i meni i majci, dok se setri samo jednom desilo. Jednom prilikom sam tražio neku radnju u Savskim blokovima, i sat vremena sam kružio dok nisam naišao na čoveka koji me je uputio kako treba. Čak sam bio upućen i u susedni blok, a tamo se uopšte nije nalazila ta radnja. Sličnu situaciju sam doživeo i u dva navrata kada sam bio u drugim delovima grada. Jedna je bila u Zemunu, a druga na Voždovcu.
 
Отворени блокови су изузетно зезнути са улицама и адресама јер се приступне стазе воде на већу улицу до, зграде које су "у дубини" изазивају конфузију са бројевима и тако то али то је већ много теже решити

ево на пример ја бих предложио управо за случај тих исцепаних улица: Јована Ђаје, Кнеза Мутимира и Живка Давидовића: део Јована Ђаје изнад Милана Ракића, одвојен од остатка зградама и кућама и без плана о спајању, да се преименује у Милоша Јаћимовића (индустријалац); део Кнеза Мутимира уз Ребеке Вест у Михаила Граб(е)а (припадник беле емиграције, атаман донских козака), део Живка Давидовића исто уз Ребеке Вест у Донских Козака (иако би најприродније било да постане продужетак Народног Фронта, то би озбиљно пореметило нумерацију)
 
Sole,

Rekli bi žitelji ulice da se ne menja zato što im je: 1) nebitno 2) muka da plaćaju i je*vaju se po šalterima zato što se neko pametan našao da prekraja istoriju po 30. put.

Ja sam rekao već ranije, na ovoj ili susednoj temi - Beograd je i dalje pun kretenskih duplikata ulica. Umesto da se nova imena manje i srednje važnih ličnosti dodeljuju njima, ovde se i dalje drže duplikati a imena ulica koje nisu zanemarljive i koje ipak koristi više od 50 ljudi dnevno, se menjaju i pretumbavaju. I time prave troškovi i problemi stanarima, i zbunjuje svako ko će ikad morati da ide ili prođe kroz Narodnog fronta, a takvih je itekako puno.


Sve je to jedno veliko majmunisanje i političmarenje. Jedna od brojnih malih, sitnih ali primetnih mera kojima se vlasti (ne samo ova nego i druge) služe da: 1) daju utisak da nešto rade 2) daju utisak da brane srpstvo, rodoljublje, istoriju i objektivnost. A zapravo nije ništa od toga.

Jedina imena ulica u Beogradu koje treba menjati, i to po hitnom postupku, je ako ima još nekih koje nose imena: kriminalaca, sudski dokazanih izdajnika, moralno diskutabilnih ličnosti i slično. Tačan okvir i kriterijum nemam, jer nisam ni lektor, ni istoričar, ni urbanista. Ali znamo svi kakva imena ne bi smela nikad da se nađu na srpskim tablama - Bil Klinton, Adem Jašari, Hitler, Murat i slično.


Mislim ej bre (kažem kao uzrečicu) malo iznad se piše kako treba ukinuti naziv Džordža Vašingtona jer je prvi predsednik omražene nam Amerike. Iako on nije uradio ništa protiv Srbije. A jedan Vudrou Vilson, on je kul. On je bio srpski prijatelj i on treba da ostane. Ma nije nego.

Pusti, to su sve srpska dokoličarska posla...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903740#p903740:3ky6mtmr je napisao(la):
Bender Rodriguez » 30 Nov 2021 12:31[/url]":3ky6mtmr]Sole,

Rekli bi žitelji ulice da se ne menja zato što im je: 1) nebitno 2) muka da plaćaju i je*vaju se po šalterima zato što se neko pametan našao da prekraja istoriju po 30. put.
U slučaju moje ulice je odjednom postalo veoma bitno koji je naziv iste (zbog onih stvari koje su poznate forumskom auditorijumu). Inače, slažem se sa svime drugim što si napisao (da ne citiram dva posta u celosti jer imaju duži tekst), i to je ono na čemu i ja insistiram, pravilnije da kažem da se zalažem. Poenta je u tome da treba napraviti da bude što jednostavnije, a ne da bude što komplikovanije, kao što je recimo slučaj sa Strumičkom, ili recimo Generala Horvatovića, koju nose tri fizički različite ulice, gde je razmak između njih po čitav blok zgrada. Ili recimo situacija sa Radoja Dakića, koja postoji u Zemunu i na NBG, a nadovezuju se jedna na drugu, s tim što brojevi Zemunske ulice zalaze na teritoriju Novobeogradske ulice, pa onaj ko nije upućen, vrlo lako može da se zbuni kada vidi da fali čitav niz brojeva.
 
Vrh