Šta je novo?

Pošta Srbije

Ugovorna posta resavska naplacuje proviziju istaknute su cjene provizije po postinom cjenovniku nikad nema guzve za razliku od reda u glavnoj
 
Мислим да је та "пошта" са мењачницом у Роди уговорна пошта, нешто сам тако начуо.

Рашо, па ту ти је само сто метара даље пошта код цркве, што би ишао у овај прцољак од уговорне поште. Имаш и пошту, а исто је теби близу зграде, она мала пошта у тржном центру са локалима, где је некад била бивша, како смо то некад звали, мала ПКБ радња.
 
Jedno pitanje za jelenubg.


Čemu služi pak?

Ako već unesem ulicu, broj, mesto i poštanski, zašto još moram i pak
 
Гага":tapv239k je napisao(la):
Мислим да је та "пошта" са мењачницом у Роди уговорна пошта, нешто сам тако начуо.

Рашо, па ту ти је само сто метара даље пошта код цркве, што би ишао у овај прцољак од уговорне поште. Имаш и пошту, а исто је теби близу зграде, она мала пошта у тржном центру са локалима, где је некад била бивша, како смо то некад звали, мала ПКБ радња.
Знам гаго. Био случајно, у пролазу. И ето нешто ново научио.
 
MilisaV":3nqjiq1i je napisao(la):
Čemu služi pak?

Ako već unesem ulicu, broj, mesto i poštanski, zašto još moram i pak

Na primer:

Beogradska, Beograd, Borča

Beogradska, Beograd, Dobanovci

Beogradska, Beograd, Dražanj

Beogradska, Beograd, Grocka

Beogradska, Beograd, Kaluđerica

Beogradska 9. reon, Beograd, Kaluđerica

Beogradska, Beograd, Ovča

Beogradska, Beograd, Pudarci

Beogradska, Beograd, Ritopek

Beogradska, Beograd, Rušanj

Beogradska 1. deo, Beograd, Rušanj

Beogradska 2. deo, Beograd, Rušanj

Beogradska 2. deo 1. prilaz, Beograd, Rušanj

Beogradska 3. deo, Beograd, Rušanj

Beogradska, Beograd, Sremčica

Beogradska, Beograd, Ugrinovci

Beogradska, Beograd, Umčari

Beogradska, Beograd, Veliko Selo

Beogradska, Beograd, Vinča

Beogradska, Beograd, Vračar

Beogradska, Beograd, Vrčin

Beogradska, Beograd, Zemun

I onda neko napiše Beogradska 5, Beograd. Naravno, prvo ide na Vračar, ali je taj neko možda mislio na Beogradsku u Vinči :mrgreen:. To što ti napišeš sve što je potrebno, ne znači da tako rade svi. Ima još ovakvih primera, ali mislim da je Beogradska najdrastičniji.

Potom, poznati smo po tome da se nazivi ulica često menjaju, ali PAK ostaje isti bez obzira na to.

On je način da uručenje bude najpouzdanije moguće, a i mašina tada može da ga rasporedi tačno gde treba, maltene do nivoa poštara koji raznosi, čime se proces ubrzava. A i lakše je pročitati brojeve nego slova, ima ljudi koji ne pišu baš najlepše na svetu.
 
Neko moje iskustvo sa ulicama koje se nalaze u više mesta pod jednom opštinom je ta da pošta pokuša uručenje na tom meatu koje je upisano u koverti, ako do uručenja ne dođe pošiljka se vraća. Ok. A zašto onda ne napišem samo ime i prezime kućni broj i pak. Jel mogu tako da pošaljem s obzirom da pak pošiljku dovodi do nivoa poštara.

Imam još jedno pitanje.

Vaša baza ulica na sajtu. Primećujem da je ažurna. Odakle vučete podatke za bazu. Znam da bi svako imenovanje ulice trebalo da izađe u lokalnim službenim vlasnicima. Da li vaši zaposleni prate alužbene glasnike ili opštine moraju da vas obaveste o promenama. Može li se saznati broj službenih glasnika u kojima su objavljene ulice.
 
MilisaV":1b4e7f81 je napisao(la):
A zašto onda ne napišem samo ime i prezime kućni broj i pak. Jel mogu tako da pošaljem s obzirom da pak pošiljku dovodi do nivoa poštara.

Mislim da bi takva pošiljka mogla da prođe mašinu, čak i bez ulice, a verovatno i čoveka na fahu ukoliko pismo ne bi bilo standardizovano za mašinu. Mada je najbolje pisati punu adresu, naravno.

Ima primer na poštinom sajtu gde se za PAK 272316 kaže da se iz njega vidi da je u pitanju opština Šabac, naseljeno mesto Mišar, deo parne strane ulice Jakova Nenadovića od broja 2 do broja 4. Broj 27 oznaka za opštinu, dakle ne samo grad, Šabac. Druga dva su oznaka za deo šabačke opštine (verovatno za okolna sela, a i grad Šabac ima svoju, moguće i više njih kako bi se odvojili delovi grada), a poslednja dva deo ulice u okviru tog naselja.

U Beogradu PAK za adresu na opštini Savski venac počinje sa 11, za Vračar sa 12, Zvezdaru sa 14, za Grocku sa 15 itd.

MilisaV":1b4e7f81 je napisao(la):
Vaša baza ulica na sajtu. Primećujem da je ažurna. Odakle vučete podatke za bazu. Znam da bi svako imenovanje ulice trebalo da izađe u lokalnim službenim vlasnicima. Da li vaši zaposleni prate alužbene glasnike ili opštine moraju da vas obaveste o promenama. Može li se saznati broj službenih glasnika u kojima su objavljene ulice.

Mislim da je to najažurniji spisak ulica u Srbiji i vezan je za Poštin sistem GIS (geografski informacioni sistem). Postojao je tim, možda postoji i sada, koji se ovim bavio. A glavni izveštači sa terena su bili, naravno, poštari, najbolji poznavaoci Srbije. Dakle, početna baza je formirana na taj način. Što se ažuriranje tiče, prate se Službeni glasnici lokalnih samouprava gde se objavljuju promene naziva ulica, a Poštu ne zanima da li je neki objekat legalan ili ne - čim se primi prva pošiljka, poštari prijavljuju novi objekat. Pošto im se produktivnost računa po broju objekata koje obilaze, jasno je da od Pošte nema skrivanja :kafa:.

Jedan zanimljiv podatak, mada je više za plač, ali ajde - prema našim saznanjima, preko 30% ulica i puteva u Srbiji nije imenovano, pa je Pošta u okviru GIS-a i PAK-a davala imena onako kako te ulice i puteve zove lokalno stanovništvo. Eto šta je narodno preduzeće :mrgreen:.

Na sajtu pošte ima deo posvećen GIS-u i može da se nađe još podataka, na primer, ukupna dužina ulica i puteva po opštinama i odgovori na još neka pitanja:

http://www.posta.rs/struktura/lat/it/usluge%20GIS-a.asp
 
Par pitanja

1.Zasto postari nemaju uniforme na zvezdari i u grockoj tolika firma nemoze da se isprsi za uniforme sledeci put neotvaram onom ko nebude imao uniformu a izdavao se za postara

2. Zasto se posta neisprsi za skutere po planinskim krajevima tipa sjenica jedan postar koristi donirani od gradjana a posta refundira goriva u visini od 1600 din sto je smjesno da nekazem zalosno .

3.Mjenjaju li se izduvne grane na tomos motorima ili se ceka registacija da svi cuju da postar dolazi ili krki neda pare ni za to
 
Službena uniforma se nabavlja đuture za sve. Za poštare i PostExpress dostavljače ugovor je potpisan u julu 2014- e godine, kako za letnju, tako i za zimsku unifromu. Za šalterske radnike, zaključen je u oktobru. Drugim rečima, trebalo bi da imaju uniformu, tj. nemoguće je da im se već iscepala, izlizala i slično. E sad, ako nema nijedan poštar u tim delovima grada, jedino moguće objašnjenje je da ih nisu ni dobili, a to mi nije baš verovanto. Ajde da su u pitanju neka sela, ali u Beogradu su svi morali da dobiju.

Inače, ovde je u pitanju rezervisana javna nabavka, tj. mogla su da učestvuju samo ona preduzeća koja su registrovana za radno osposobljavanje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invlida, a i to samo pod uslovom da takvih lica ima najmanje 30% u preduzeću.

Pošta ima motore sigurno (i bicikle), a zašto ih nema svuda, to ne znam. Znam da su za Peštersku visoravan zimi iznajmljivali konja. Kada sneg napada, samo životinja može da prođe. Što se refundacije tiče, cenim da je neko izračunao da se mesečno potroši 1.600 dinara. Moguće je da to i nije baš dovoljno.

Kada je reč o održavanju motora, o tome ništa ne znam. U principu, trebalo bi da se održavaju. Za bicikle je to, na primer, uređeno tako da se sklopi ugovora sa poštarom koji ga vozi da ga ovaj održava, a da na isteku određenog roka (recimo 6 godina) on taj bajs dobija u trajno vlasništvo. Moguće je da nešto slično postoji i sa motorima, ali za to zaista nisam sigurna.
 
Поштар одржава мотор о свом трошку и након пет година добија нов, а стари прелази у његово власништво.
 
Telefonske govornice kakve su nekada davno bile u finkciji. Ostala je jedna na Ceraku. Na Vidikovcu je dugo opstajala jedna ali mislim da je uklonjena. Ne znam da li ih jos negde ima nisam ih primetio.

img20150319165856.jpg

img20150319165912.jpg
 
Kakv ulov Igore ovo bi trebalo ofarbati i ponovo zastakliti Reci Relji da prebaci na FPZ tamo ima ljudi iz poste koji bi se odusevili da vide ovo .
Inace pocelo je msovno uklanjanje govornica po gradu samo nestanu preko noci budu odsjecene .
Kako li je opstao ovaj kmad istorije
 
Da to bi bilo sjajno kompletno je rekonstruisati mada misilm da bi je opet polupali. Mozda je sacuvati u okviru postavke Muzeja nauke i tehnike.
 
Bolje da bude u našem muzeju. Moguće je da neka od onih baš starih već i postoji. Ovo je ipak, hajde da kažem, moderna, ali i ona zaslužuje da se nađe u muzeju, obnovljena.
 
Kompletno sredjena na nekoj boljoj lokaciji moze da postane i mala atrakcija tj vremeplov i mozda poput neke skulpture u parku. U svakom slucaju na nekoj prometnijoj janvoj povrsini bilo u centru ili recimo prometnom parku kod mcdonaldsa na vidikovcu i sl.
 
Bolje da govornica bude javno postavljena negde nego u muzeju ptt-a. Ovo je javni "objekat" i kao takav bi blio najbolje da bude izlozen naravno pre toga sredjen.
 
Sad tek vidim da nedostaju vrata , inace umjesto stakla mogao bi da se stvi deblji pleksi i ofarba ,vrata su problem trazi se sponzor
 
Za obnavljanje i postavljanje na javnom mestu bi bio zadužen Telekom jer je telefonija njihova. A ja nemam prođu ni do koga iz Muzeja pa da im skrenem pažnju na ovo. Doduše, možda se i ne bi zainteresovali, verovatno imaju mnogo stariju.
 
Можда и неко од "сакупљача секундарних сировина" прати Беобилд, баш због оваквих ствари као извор обавештења, па ће очас посла нестати и ова говорница.

Можда путем електронске поште обавестити Музеј ПТТ-а о овоме и послати им слике
http://www.pttmuzej.rs/struktura/lat/ko ... ontakt.asp , а и скренути им пажњу да сајт буде на ћирилици.
 
Moje selo Zarkovo konacno opet dobija postu i bice u Super Veru na prizemlju na nekih 70ak kvadrata koliko mi deluje da ima prostor, pregradili su hodnik i deo garaze. Ne mogu da verujem da su debili prvo zatvorili postu prosle godine, pa tek sad otvaraju. Ovu informaciju sam dobio od ljudi koji rade u Veru kada sam pitao sta se radi dole da nije posta mozda. Ne zna se zavrsetak radova i otvaranje jos uvek, a rade vec 2 nedelje
 
@loyla
Sta je bilo sa postom dijagonalno u onoj nakazi od zgrade pored stambenih visespratnica?
 
Zatvorili je prosle godine u julu ili avgustu bez ikakve najave. Budjave Bele Vode i Julinac imaju postu a mi ne. Sad je tamo apoteka, pa imamo na kvadratnom kilometru 11 apoteka, ne znam kako im se isplati to da rade. Nadam se da ce u novu postu prebaciti post express sa Brda da ne moramo tamo da idemo kad propustimo posiljku
 
Vrh