Šta je novo?

Pošta Srbije

To je ostatak kariceve firme koju je drzava prisvojila tako nesto
 
Majstori se bave izdavanjem nekretnina, pretpostavljam da je neka tehnika u pitanju jer kancelarije sigurno nisu.

http://www.dodaj.rs/f/G/KN/WssIfEB/mobtel.jpg

Velika je fotka radi lakšeg čitanja. Ovo je konsolidovani izveštaj Pošte za 2011. godinu gde je objašnjeno kako je do svega toga došlo. Početna pozicija je bila da su Pošta i Karići osnovali Mobtel. Telekom je osnovan tako što je izvučen deo PTT-a. Drugim rečima, samo VIP nije naše dete :mrgreen:.

Inače, 2011. Mobtel je imao 14 zaposlenih. Ni sada nije mnogo više jer one kancelarije ne mogu da prime preveliki broj ljudi.
 
jelenabg ako može odgovor za jedan mali ali bitan Of
interesuje me zašto na šalteru pošte (preuzimanje prepor. pisma)
službenice ne priznaju važeću vozačku dozvolu kao validan dokumet za utvrdjivanje identiteta
nego insistiraju samo na ličnoj karti ili pasošu
jel su to PTT interna upustva iznad važečeg zakona :shock:
 
Mislim da se mora upisati broj lične karte. Ja čak i ne znam da je zakonom dozvoljeno da vozačka bude u istoj ravni sa ličnom kada je identifikacija u pitanju. Murija to sigurno ne prihvata već ako nemaš ličnu, idu na proveru, a i kaznu ti razrežu.

A sasvim je moguće da je interno propisano da se prihvata samo lična karta, nisam baš upoznata sa tim delom posla.

Ima tu stvari gde se naši propisi kose sa praksom pojedinih institucija. Recimo, PIO, kada šalje neko rešenje vezano za preminulog, napišu da je uručenje lično i naslove ga na preminulu osobu. Naravno da je to debilno, ali naši interni propisi su tu strogi i naši jednostavno nikome ne mogu da daju takve pošiljke već ih vraćaju ovima. I onda se ljudi cimaju. Ovi jesu nenormalni, ali su i naši tu inertni, tj. zabole glavonje, pošto se to lako može rešiti na višem nivou.

Baš sam imala jedan takav slučaj kada sam podizala neku pošiljku. Čovek se pet minuta izvinjavao stranci, ali on ne sme da da nikome osim onome na koga je naslovljeno, a to je preminuli :mrgreen:. I naravno da ljudi onda psuju nas :kafa:. A takvi propisi nisu tu bezveze jer postoje da bi se sprečile zloupotrebe.
 
Поштар може да достави писмо некоме од породице, не мора лично. На шалтеру већ мора лично и није баш пријатно у таквој ситуацији :D
 
ali on ne sme da da nikome osim onome na koga je naslovljeno, a to je preminuli .....
A takvi propisi nisu tu bezveze...

Interni propisi (državnog) preduzeća iznad zakona države
bruka i sramota :oops: :bash:

...pa... hvala na odgovoru :)
 
Тај пропис није ништа другачији од прописа банке да мораш картицу да подигнеш лично (нпр) и ту је због тебе односно странке.
 
Somi303
Ovde se radi o tome da i ako lično dodješ i pokažeš zakonom odredjenu ispravu za utvrdjivanje identiteta (voz. doz.)
oni je ne priznaju
To vodi ka tome da sutra odeš u bilo koje javni (državnu) firmu a oni kažu
da rade po zakonima Eskimske države, a ne Srbije
 
Не може возачка да ти буде индентификациони документ, само пасош и лична. У Америци може :)
 
boca-ica":2aq67c5k je napisao(la):
Somi303
Ovde se radi o tome da i ako lično dodješ i pokažeš zakonom odredjenu ispravu za utvrdjivanje identiteta (voz. doz.)
oni je ne priznaju
To vodi ka tome da sutra odeš u bilo koje javni (državnu) firmu a oni kažu
da rade po zakonima Eskimske države, a ne Srbije
Јел можеш да отвориш рачун у банци (нпр) са возачком? Није Пошта једина која тако послује, а то што је државна не значи да треба аутоматски да се пљује. Пасош или лична, возачку ти ионако нигде неће прихватити.
 
...proveru identiteta lica uvidom u
ličnu kartu, vozačku dozvolu, putnu ili drugu javnu ispravu sa fotografijom
izdatu od strane nadležnog državnog organa...
i šta sad
na pr. ja dodjem sa Matrikulom da preuzmem svoje pismo (a ne da otvaram novcane račune )
i ona na šalteru kaže -ne može-
a svuda i kod nas i u celom svetu može
jbg,
PTT nije čuo za Matrikulu, vozčku dozvolu, i dr. javne isprave sa fotografijom izdate od nadležnog organa
(nadležni ogran ne mora biti samo policija , može biti na primer i ambasada ili dipl. konz. naše predstavništvo itd... )

Sve to nam govori da je davno zrelo za jednu pravu modernizaciju PTTa
ne samo zgradama i mašinama
nego i savremenim pravilinicima i organizacijom
u protivnom osta stara trulež u novim zgradama i menadjmentu :dil:
 
То што си горе цитирао се односи на државне органе, а Пошта то није. Што се мене тиче ти носи и лексикон, писмо нећеш добити.
Пошта одлично послује, а једина потребна модернизација је потребна баш зградама и машинама :dil:
 
boca-ica":tkzsd9wx je napisao(la):
Interni propisi (državnog) preduzeća iznad zakona države
bruka i sramota :oops: :bash:

Pazi, naši su sigurno u nekom vremenu dozvoljavali da član porodice (u onom konkretnom slučaju to je bila udovica) podigne pošiljku sa ličnim uručenjem, a naslovljenu na preminulu osobu. A onda su se sigurno desili problemi (čini mi se da je onaj naš tako nešto i spominjao) zbog porodičnih odnosa, Pošta se našla na tapetu i naši su odlučili da se zaštite.

E sad, to što poštar dođe do stana, zna porodicu i onda malo prenebegne pravila - da, moguće je da se dešava. Ali to nije po propisu. Poštari, naravno, žele da izađu u susret ljudima i to je sasvim ok. I radiće to dok se god jednom ne opeku.

Znam za primer da je čovek godinama, možda i decenijama, znao dve komšinice koje su se družile. I ako jednu od njih ne bi zatekao u stanu, njenu penziju ostavljao bi kod ove druge. A onda su se njih dve posvađale, on to nije znao i nastradao je pošteno.

Dakle, propisi su tu da zaštite naše ljude. Ali, naravno da bi trebalo da se sa pojedinim ustanovama dogovore oko nekih stvari. Kod slučaja preminulih postoje dva rešenja: ne stavljati da je uručenje lično ili nasloviti na osobu koja je i podnela određeni zahtev. Verujem da nije teško pronaći neko rešenje kako bi se ljudima olakšalo.
 
Питање за јеленубг, ако зна. Мини пословница птт на пола са неком мењачницом у тржном центру рода. Дођем са општим уплатницама беле боје, радница каже да не могу код њих платити него морам попунити њихове уплатнице смеђе боје. Питам је да ли су они званични шалтер птт, каже да. Која је сада ово фора? Зашто код њих мора само та смеђа општа уплатница а у свим поштама не мора, може и бела? Зар за све пословнице поште не важе иста правила? Човеку одмах пада на памет да је у питању неко мување. Да ли је мување са штампањем тих смеђих, мислим намешта се посао некој штампарији?
Још нешта у вези тих смеђих уплатница. Рече ми колега да, рачуне за Ikom кабловског оператера прештампавају на те смеђе уплатнице и то у пошти а до пре пар месеци нормално је плаћао њиховим рачуном. Шта је у питању?
 
Koja stamparija kakvo muvanje? Pa sta mislis koliko oni dnevno u menjacnicama imaju prometa pa da trose po 100 pakovanja. Jedino sto je realno jeste da ako se dobro secam njihove uplatnice su veceg formata od obicnih belih, a i sta je problem kada ti ne pises nista, oni prekucaju.
 
Питао сам је да ли ће прекуцати оне моје беле, одмахнула је главом уз кисели/искежени осмех.
 
Iskreno rečeno, pojma nemam, čak i ne znam da postoje smeđe uplatnice :mrgreen:. Ne znam ni da li je to naša pošta ili ugovorna. U Beogradu se one, koliko ja znam, uglavnom bave ovim finansijskim delom, bez preuzimanja pošiljaka koje znatno komplikuje stvari.

Dakle, ako je u pitanju ugovorna pošta, onda to nije naš šalter, niti su u pitanju naši radnici - mi smo samo sa vlasnikom menjačnice sklopili ugovor da pod našim znakom može da obavlja određene poslove (to zavisi od ugovora do ugovora). E sad, zašto insistiraju na drugačijim uplatnicama, pojma nemam. Mislim, ne vidim nikakvu svrhu, podaci moraju da budu isti. Nikada ništa u tim poštama nisam platila, svoje pare ostavljam u svojoj kući :D.
 
У уговорним поштама је чак и јефтиније плаћати јер оне немају провизију. Тако је барем у Гроцкој где су уговорна и обична удаљене 15 метара :D И уговорна је увек празна док се сви гурају у обичну :D
 
Kako smo vas izdresirali :lol:.

Čudno mi je to da ugovorne pošte ne naplaćuju proviziju - čemu onda otvaranje uopšte? Kako im se isplati?
 
Vrh