Šta je novo?

Pošta Srbije

Carina nasa carini i sta treba i sta netreba , prijatelj je dobio na poklon neke knjge od njemackog parlamenta , oni traili da plati on odbijo pozvao se na sad se vise nesjecam koji clan zakona , ovi siznuli daj kaze bar za crinski pregled 260 dinara ni to im nije htejo dati ,
Samo je reko da vrate ako imaju obraza a da ce kontakitrati abasadu SRN dali su mu knjige zakljucak ,Carina drzava u drzavi stocarenje kao na pijaci
 
Jelena,
postoji polazak linije 81 iz Pohorske u 22.50 koji se kad dodje na okretnicu na Altini iskljucuje iz saobracaja i vraca u garazu. Verovatno ide autoputem prazan. Kada bi se vracao do pohorske pa onda se iskljucio iz saobracaja vama bi verovatno odgovarao i taj bus. To bi bio polazak oko 23.15 sa Altine. Ja sam jednom prilikom postavio takvo pitanje na busevi.com i nisam dobio odgovor. Mozda treba neko bitniji da pita
 
Naravno da se oko ovoga mnogi neće složiti sa mnom, ali radnici Pošte imaju jedne od najmanjih plata u javnim preduzećima, a pritom su najugroženiji (pričam o šalterskim radnicima i poštarima). Kada je reč o platama, 2/3 zaposlenih primaju između 35 i 40.000 što je poprilično ispod republičkog proseka. Da, to jeste mnogo više nego kod privatnika koji nemaju radnike, već robovsku snagu, ali ne možemo mi da ispravljamo krive Drine, niti je iko od nas kriv za ovakvu situaciju u državi. A i ne treba zaboraviti da ta poštarska plata u nekoj Babušnici verovatno izdržava bar dve porodice.

Naravno, nigde niko nikada nije spomenuo da Telekom opušteno i uredno isplaćuje isto ovo svojim radnicima (i ne, to nisu dividende jer akcije još nisu puštene u promet), u mnogo većim iznosima i mnogo ranije (još u prvoj polovini godine). A mi smo, verovatno isto kao i oni, deo dobiti uplatili u budžet države. Samo ne verujem da su oni to uradili u iznosu od 75% kao što smo mi. A mislim da nisu jedini. Ali samo se po Pošti pljuje. I ne, nismo monopolisti. Ako se nekome ne sviđa, slobodno može da koristi usluge drugih ustanova - banaka i on-line načina za plaćanje računa i milion preduzeća za brz prenos pošiljaka. Obična pisma koštaju ionako smešno, a i te cene su podignute nakon mnogo godina.

Čuli smo, ne mogu da garantujem, da šalterski radnik u EDB-u ima 60.000 platu, a pritom, rad na takvom šalteru, i našem šalteru ne može ni da se poredi. Na primer, kada radite na šalteru EDB-a niko neće da uperi pištolj u vas, niti da vas upuca. Na primer. Niti imate stalan i nepregledan red korisnika, a gomila njih čak ni sa parama ne radi ili radi u nekoj manjoj količini.

Dakle, kada se sve sabere i oduzme, mislim da poštanski radnici zaslužuju da budu nagrađeni za to što ostvaruju dobit i što su jedni od retkih takvih, uz sve rizike koje njihov rad nosi. Eto, ja nemam ništa protiv da se naprave platni razredi u ovoj državi, pa da štalterski radnici primaju isto i da ne može da se desi da neko sa srednjom školom u nekoj ustanovi ima veću platu nego moj šef službe. Ili da veću platu ima šofer u nekom ministarstvu. Tada ne moraju da se isplaćuju ovakve naknade iz dobiti.

Na stranu što i kod nas ima svega i svačega, ali tog svega i svačega bismo mi najviše želeli da se dočepamo i sredimo. Niko to više od nas ne želi, verujte mi.
 
evo , ja se slazem sa tobom. podrska za radnike poste.
posta mi je inace pored kuce. pa znam kolike su guzve za vreme isplate penzija, kao i pri kraju rokova za infostan, struju, telekom...
a eto prosle godine ili pretprosle, imali su 3 oruzane pljacke za 3 meseca.
2 postara pokrivaju oko 1500 domacinstava od kojih su 90% u porodicnim kucama, sve to po kisi, vetru, snegu, vrucini...
 
Sad ću ja onako neinformisan da pitam zašto se pare od dobiti državnog preduzeća ne podele svim državnim preduzećima?

Da li isto ovako i Parking servis koji sigurno ima dobit sme da svojim radnicima podeli svoju dobit?

Daleko od toga da kažem da radnici Pošte ne treba da dobiju neki dodatak, ali mi ovaj postupak ne izgleda pravedan.
 
Nije tako samo tim udarnim danima, mada je tada najgore. U velikim poštama gotovo uvek ima reda, većeg ili manjeg, i ljudi su kao na pokretnoj traci, bez odmora. Samo što je psihološki lakše kada red nije veliki.

Znam da mnogi pričaju kako su veliki redovi, kako naši šalterski radnici ne rade dobro, ali Pošta za godinu dana napravi 4 puta više transakcija nego sve banke zajedno. Ne postoji ni promil šanse da nema redova kada su udarni dani. A kada odem u banku, osedim čekajući, čak i ako ih je svega par ispred mene. Ne verujem da su ljudi tamo nesposobni, ali očigledno imaju neke nenormalne programe koji im onemogućavaju da rade brže. Da ne spominjem da nemaju odvojene šaltere (bar ne tamo gde sam ja išla) za fizička i pravna lica. Pošta je tu u prednosti jer radi samo sa fizičkim, a u ekspoziturama Poštanske štedionice (za koju mi inače i obavljamo šalterske poslove) postoje odvojeni šalteri.

Takođe, kao što sam mnogo puta pisala ovde, hajde da kažemo da Pošta nema višak radnika (mada je to, naravno, diskutabilno), ali je činjenica da nisu dobro raspoređeni i da šalteri i poštari imaju manjak radne snage. To će se, verovatno, pomalo popraviti (pričam o Beogradu) kada kod nas prorade mašine i kada mnogo ljudi postane višak. To su većinom ljudi sa srednjom školom i njih nemaju gde nego na šaltere (žene) i u poštare (muškarce). Možda neko završi i kao kurir.

Činjenica je da administracije može biti i manje. I nemojte da mislite da tehnologija ne gunđa zbog te iste administracije, kao što je svuda i kao što je uvek i bilo. Ipak, administracija mora da postoji i tu se javlja jedan ozbiljan problem: može ona da se smanji (kao i u svim ostalim javnim/državnim preduzećima/ustanovama), ali samo ako oni koji znaju posao ostanu, a odu oni koji zabušavaju ili iz nekog drugog razloga nisu previše produktivni. A svi mi znamo da to baš tako ne ide. I šta ako se smanji broj ljudi, a među njima bude i onih nekompetentnih? E, tada bi dolazilo do velikih problema u funkcionisanju ustanova i poteza koji se vuku sada bismo se sećali sa nostalgijom. Jer ne treba zaboraviti da funkcionisanje, kakvo-takvo, ustanova omogućavaju upravo ti mali ljudi koji su operativci i koje političke promene ne dotiču. Svi ovi gore se menjaju i manje su ili više loši, ali smo mi ti koji pokreću i održavaju mašinu u radu.
 
astrodule":3j57udu3 je napisao(la):
Sad ću ja onako neinformisan da pitam zašto se pare od dobiti državnog preduzeća ne podele svim državnim preduzećima?

Ja mogu da pričam samo u svoje ime kao radnika Pošte. U, na primer, EDB-u i Srbijagasu zaposleni imaju daleko, daleko veće plate nego što imamo mi i zašto bismo dobit, koju smo mi ostvarili, delili sa njima? Naravno, da mi imamo plate kao oni, pitanje je da li bismo dobit ostvarili. Ili, da oni imaju plate kao mi, pitanje je da li bi bili gubitaši. A i kod nas se, verovatno, nešto manje krade nego kod njih, je li.

Pročitah da se očekuje da prosečno primanje iz dobiti u Pošti bude 35.000. To je, podeljeno na godinu dana, 3 hiljade mesečno. Ako je nekome plata na šalteru 35.000 (a veliki broj ljudi ima toliku platu) to znači da taj neko, sa ovom uplatom, praktično ima 38.000 mesečno. Ja zaiste ne verujem da bilo koje drugo javno preduzeće, ili bar mnogo njih, ima jadnije plate od nas.

I, kao što rekoh, ja se ne upoređujem sa nesrećnicima koji rade kod privatnika za 20-25 hiljada. Upoređujem se sa onima koji imaju isti status kao ja - i 99% njih prolazi mnogo bolje nego ja. To je pomalo frustrirajuće. Ali je najgore bilo pre 2-3 godine jednoj koleginici iz Takovske koja je stajala na šalteru iza radnika Telekoma koji je taman podizao svoju 13. platu (a o njoj se, kao što možete pretpostaviti, nigde nije pisalo). I baja je podigao, tada, 100.000 dinara i ležerno prokomentarisao da će mu dobro doći jer ide na svadbu. A ova moja je išla da podigne svoju crkavicu od nekih17-18 hiljada.
 
Složio bih se ja da radnici Pošte dobiju udeo iz dobiti da je Pošta privatna kompanija.

Ne verujem da Pošta samu sebe finansira. Ta dobit (tj veći deo) ne pripada samo radnicima Pošte već svim gradjanima Srbije.
 
kako mislis, da sama sebe finansira? Kako mislis da dobit ne pripada radnicima poste?
pa ko je finansira? ako je preduzece ostvarilo dobit, zasto nebi deo te dobiti bio podeljen i radnicima iste? mislim, zaista ne razumem.
Oni su svojim radom i ostvarili tu dobit, pa ih treba i nagraditi.
To je stimulisuce, i takva praksa bi trebala biti bilo da je u pitanju privatna ili neka druga svojina.
Kao sto je i prica `velikih vladara` o platnim razredima jedna idiotarija kakvu ja za svojih 42 retko cuh.
pa to je ono upravo sto smo imali nekada, pa je vladala parola `ne mogu oni mene toliko malo da plate, koliko ja mogu malo da radim`
Uspeh se uvek, ali uvek mora nagraditi, a nerad i javasluk sankcionisati. Time se podstice rad, a suzbija nerad.
 
Posta samu sebe finansira i jos kako koje krikove vlasti univerzijadu recimo , kad god im zafali para oni na sisu kod krave muzare poste ,
Postoji statut i posta moze da raspolaze sasvojim zaradjenim movcem , da ga reinvestira , uplati u budzet itd,
 
OK, rekao sam da sam neinformisan. Pošta očigledno sama sebe finansira, kao i mnoge druge, ali mislim da je jedini razlog zašto tako dobro posluju monopol koji poseduju. Ne verujem da je taj profit, tj dobit, zaradjena nekim prevelikim znanjem tj mislim da je jedini razlog monopol.

Jednostavno mislim da nije fer, a naročito u ovom trenutku, da Pošta tako deli dobit.

Baš je teško biti uspešan ako vodiš Poštu, Lutriju, Parking servis ili .
 
Pa posta nema monopol objasnjeno je vec ranije , da imaju monopol samo ,na posiljke do 20 grama tako nesto ,ostale usluge vec imas konkurenciju, kurirske sluzbe itd
 
Dobro, onda da dam svoj konačan stav da uopšte nije primereno da državno preduzeće ovako deli dobit svojim zaposlenima.
 
Слажем се. То је ипак фирма која ради за државу, од исте основана. Није средства, објекте, материјале, донео нико од куће већ из буџета, где вишак треба и да се врати. Приватне фирме са екстремним профитом нису тако неодговорне, и у том случају се зна коме иде вишак. Не видим зашто би ово било другачије.

Треба видети колико трошкови могу да се смање па да вишак буде већи...и опет враћен држави.
Ово као дивиденда, као да су акционари...
За већину је привилегија радити за државу и живети тај живот без стреса, са доста сигурности. Али ни та привилегија изгледа није довољна...
 
Uvalis se u drzavnu firmu i uzivas :) Inace bio sam po prvi put do Nove Galenike i prosao sam pored onog centra postanskog, bas mocno i veliko izgleda :)
 
Koliko lupetanja, na osnovu medijske hajke...
Hejteri, uvalite se i vi na salter, sa gluvom babom, nepismenom strinom, agresivnim komsijom...
Budite na meti raznih sitnih i manje sitnih kriminalaca...
I UZIVAJTE, BEZ STRESA!!!
 
Nije u pitanju hejt. Ja bih prvi svima podelio više para, ali pored ovoliko informacija o državnom sektoru i privatnom nije fer da se ovako razbacuje novac.

Po Lakijevoj logici "Hejteri, uvalite se i vi na salter, sa gluvom babom, nepismenom strinom, agresivnim komsijom..." onda bi trebalo dodatke da dobiju i kontrolori u GSP-u, a da ne pričam o rudarima, radnicima na građevini i mnogi drugi koji rade mnogo teži posao.
 
astrodule":2h5gr1u4 je napisao(la):
Nije u pitanju hejt. Ja bih prvi svima podelio više para, ali pored ovoliko informacija o državnom sektoru i privatnom nije fer da se ovako razbacuje novac.

Po Lakijevoj logici "Hejteri, uvalite se i vi na salter, sa gluvom babom, nepismenom strinom, agresivnim komsijom..." onda bi trebalo dodatke da dobiju i kontrolori u GSP-u, a da ne pričam o rudarima, radnicima na građevini i mnogi drugi koji rade mnogo teži posao.

Gluva baba, nepismena strina, agresivni komšija,.. Ne znam zašto se misli da je to nešto specifično za šaltere ili autobuse? Pa samo treba da se ode u DZ bilo koji i da vidite kako se ophode ljudi prema lekarima. Dakle nije to sudbina onih sa nisko plaćenim poslom za koji nije potrebna neka velika škola, već to doživljava svako ko živi i radi sa ljudima u ovoj zemlji.
 
laki72":2gu8f7lq je napisao(la):
Koliko lupetanja, na osnovu medijske hajke...
Hejteri, uvalite se i vi na salter, sa gluvom babom, nepismenom strinom, agresivnim komsijom...
Budite na meti raznih sitnih i manje sitnih kriminalaca...
I UZIVAJTE, BEZ STRESA!!!

Е Лаки, оплете ме ти олако! :)

Свако је слободан да промени радно место које му не одговара. Ако ћемо тако да разговарамо...
Што се зараде запослених тиче она је мала и мислим да није достојна човека свакако, зато сам и помињао неке уштеде, рационализације па да то можда уз стабилну добит буде и више. Никако не много више, а они други са државних сиса, са којима се ови из поште мере морају да зарађују мање, много мање.
Тај вишак није њихов по мени, већ свих радника, па и оних што за дупло мање пара на трафици, имају дупло веће ризике и дупло чешће сусрете са ситним и крупнијим криминалцима али и са ситном багром, пијаним тинејџерима, наркоманима који би их пробуразили сечивом за 500 динара. Знам да није лако и да ово што пишем неће нико поздравити јер је напаћених људи много. Само таквих је пуно и у другим фирмама а посао им није ни мало сигуран а притисак је апсолутан. То не мора ваљда ни да се црта, свакако да и запослени у пошти знају да су повлашћени у односу на оне код приватника са још мањом зарадом, још већим притиском, ко зна коликим радним временом...чији дан увек може да се заврши отказом!
Е то је стрес на који сам мислио.

Да ли се у пошти ради 15 сати или колико хоће газда тај дан?
Да ли су плате 22 000?
Да ли се посао губи и са разлогом и без као добар дан?
А баш ти људи код приватника омогућавају и финансирају државне системе. Сваки добитак државе мора њима да се врати и олакша, побољша... Па тек тада да бринемо о овима са државним послом.
Мислим да сам био јасан и по цену да испаднем груб! Приоритети и ред морају да постоје, а овако сви знамо да је наша мука најтежа увек.
 
astrodule":2c7zcy30 je napisao(la):
Baš je teško biti uspešan ako vodiš Poštu, Lutriju, Parking servis ili .
Успешан ако водиш Лутрију Србије !!! Па то је једино предузеће на свету, из области игара на срећу, које је прошле и претпрошле године имало губитак !!!!!!!!!
Нека то објасни директорица те установе, како ?
 
Ko ne uspe da vodi sa profitom navedena preduzeća je za zatvor.

Profit i dobit Pošte je stvar koja se očekuje i koju samo neko ekstremno nesposoban (ili nepošten) ne može da ostvari.
 
Vrh