Šta je novo?

Pošta Srbije

Плаћамо данак невероватном спиновању ког спроводе медији и неки политичари. Ево на пример Пошта. Један политичар који је био у врху Поште је изјавио како он мора да плати врхунског стручњака из ИТ сектора поште да би га задржао, други политичар окрене са спрдњу "чуј врхунски стручњак у Пошти" и његова армија ботова крене да ређа фазоне.

Наравно Пошта је један комплексан систем и одржавање тог система захтева добре стручњаке. водити пошту није једноставно и да би пошта послована позитивно потребан је добра координација. Ево нпр. поште постоје на сваком ћошку и многе филијале нема шансе да послују позитивно али морају да постоје да би неки крај уопште живео јер је пошта један од основних предуслова, са друге стране банке које су у једном сегменту конкуренти пошти имају само профитабилне локације па опет углавном грађани рачуне плаћају у Пошти јер јесте бржа иако не изгледа фенси као банка.

И није тачно да приватни сектор издржава јавни. Тачно је да приватни и јавни сектор издржавају део јавног сектора који не може да послује комерцијално као нпр школство и здравство, уствари могло би и оно да послује на комерцијалној основи али онда све оде дођавола.

Сама статистика такође није тачна јер у приватном сектору углавном се исплаћује минималац на рачун а остатак на руке тако да јавни сектор уствари плаћа више доприноса.

Тачно је и то да је рад у јавном ректору углавном сигурнији па се многи опусте и забушавају и то је болест против које се треба борити али не тако што ће се лупати паушалне оптужбе на рачун јавног сектора.
 
Posto se istice kako eto posta radi trzisno pa postoji na tom trzistu mogucnost da neko preuzme deo poslovanja poste u vecoj meri nego sto je sada i da smanji prihode posti, u tom slucaju kada posta mozda ode u minus i ne bude imala pare da izmiri svoje obaveze hocemo li opet zahvatiti pare iz bunara svih gradjana ili se na dobit gleda samo kada je ima a minus je od svih nas.

Ovo je jednostavno pitanje uz svo postovanje radnika koji rade zaista tezak posao pre svega mislim na postare na terenu i salterske sluzbenike.
 
Aman ljudi! [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND SMILING EYES]
Ovde pricamo o Posti.
Prvo treba da se podsetimo kako je posta nastala. A nastala je od preduzeca PTT, tako sto je odvojen izuzetno profitabilan i u tom trenutku razvojno najisplativiji deo - Telekom.
Znaci situacija gde od jedinstvene firme pravite 2, ne vodeci racuna o tome kakva su ivestiranja, ulaganja, i dosadasnji troskovi bili.
Sve se to izdesavalo pre skoro 20 godina. U medjuvremenu, Posta je ipak uspela da se osavremeni, da prihvati i uvede nove tehnologije, ponudi nove usluge...
I najbitnije od svega, ostvaruje DOBIT!
Zahvaljujuci kome i cemu?
Zahvaljujuci mudrom i pametnom, ali i racionalnom poslovanju.
Znaci sopstvenom zaslugom.
E sad dolazimo do ove vesti o podeli BEDNE pomoci, ili je zovite kako god hocete.
To je toliki trn u oku mnogima, jer du mediji prepuni hiskackis tekstova protiv celokupnog javnog sektora. Bez ikakve analiticnosti i sagledavanja ko sve cini javni sektor i koliko privredjuje, stvara i koristi.
Vlast je premo medija samo pribegla oprobanom receptu.
U Srbiji je uvek neko drugi kriv!!!
Serviras to narodu i oni ko papagaji ponavljaju sve u transu.
I tako dok u spomenutoj lutriji koja samo u srbiji moze ne 2 vrc vise godina da odtvaruje 'gubitke', spremacica (higijenicarka) ima platu 2 puta vecu nego recimo salterski radnik u posti sa srednjom a neretko i sa visom skolom.
Pa jel vam to nije paradoksalno?
Umesto da budemo srecni sto jos imamo javnih preduzeca moja posluju pozitivno, jer je to znak da jos ima odgovornih rukovodilaca i vrednih radnika koji rade 'za drzavu' a ne da 'vise na drzavnoj sisi' mi upravo radimo suprotno. Osudjujemo uspesne.
Meni je to neshvatljivo...


A sad da odgovorim borcancu.
Vids ja zaista ne razumem zasto bi radnici posta srbije delila profit sa radnikom neke trafike?
Mozemo i ovde onda da primenimo tvoju misao:
"Svako je slobodan da promeni radno mesto ako mu ne odgovara" ;-)
Naravno da to nije tako, ovo je samo posalica na tu temu, ali zaista radnici kod dobrog dela privatnika rade u losim uslovima, za mizerne plate. Neretko i neprijavljeni.
Ali za to im nisu krivi radnici Poste. Krivi su im drugi drzavni organi. Postoji zakonom propisana minimalna cena rada, zar ne?
Postoji zakonom propisana minimalna i maksimalna dnevna, nedeljna i mesecna satnica. Postoji u zakonu i koliko dana godisnjeg odmora sleduje radniku.
Koliko je radnik zainteresovan da ostvari ta svoja prava?
Dal su prvog maja radnici istakli ikakav zahtev, ili su pohrlili u kosutnjak, adu, avalu, na selo, banju...
Bitno je da se zdere i loce, a drugi su krivi sto me gazda _ebe u glavu za male novce.
I sad umesto da stav bude da se ti privatnici dovedu u red i zakonske okvire poslovanja, stav je da se profit uspesnih podeli onima koji su u losim uslovima i bedno placeni kod privatnika. Iako je upravo taj 'gazda' pored toga utajio i porez, i on licno prijavljen na minimalac, dok vozi automobil od 50, kupuje stan od 150 i letuje za 10 hiljada evra. Radi to jer je lopov i muljara, jer je korumpiranim inspekcijskim organima koji se finansiraju IZ BUDZETA moguce gurnuti "par stoja" i oni ce da zazmure...

Moja sestra od strica radi u jednoj fabrici kozne odece. Kroji, uklapa i sije koznu odecu koja se prodaje po ceni u vrednosti njene plate.
Radi u hali bez grejanja, hali koja nema cak ni sve prozore!!! Radno vreme joj se ne zna. Godisnje je prijavljena samo 4 meseca...
Firma nije prijavljena, a gazda pijucka pice sa od inspekcije, pa do radnika jednog ministarstva...
Kada je pitam zasto to radi, zasto pristaje kaze, matora sam ja sad da dizem revolucije, ima se za hleb i uz hleb...

E vidis, dragi moj borcanac, to je uzrok losih uslova i male plate.
Opsta apatija, svaljivanje krivice na drugog i cekanje da 'neko' resi nase probleme.

I zavrsicu sa sledecim.
Imamo vec godinama drzavu koja pravi ogromne gubitke, a vlade i skupstina su oni koji odlucuju i vode tu drzavu.
Umesto sto osudjujemo radnike koji dele zaradjeno, zasto nebi zahtevali da se novcano sankcionisu oni koji svojim losim potezima prave minus???

Nemojmo biti prestrogi ka postaru koji u sjenici jase 30km da bi doneo posmo, prema, postaru koji po kosavi i poledici prepesaci 30km, prema salterskoj sluzbenici koja danas uradi par stotina uplata i isplata.
Uni su tu dobit ciji samo deo treba da podele ostvarili jer su vredni, odgovorni, jer ih nema 5 viska po radnom mestu.
Za najveci deo usluga koje nude postoji ozbiljna konkurencija, sto znaci da posluju trzisno. A nebi morali, mogu i oni da se zakace na 'sisu' zvanu budzet.
 
Не браним ја ни поштара ни трафиканта. Одговарам на жалопојке!

Увек важи правило да си сам ковач своје среће... ја сам ризиковао са пословима и топло саветујем свима да држе до себе и не пристају на било шта. Посебно да не крше закон на своју штету, раде без накнаде, или за мању од прописане, или дуже од прописаног, или ван безбедне процедуре, на туђу штету, противзаконито само зато што газда то тражи...

Ако смо то разјаснили...

Не треба јавни сектор да дотира новац оном још напаћенијем раднику у трафици. Треба да остварује што веће приходе и уплаћује их у буџет! Из тог буџета треба да се гради инфраструктура, да се држава уређује и систематизује или други предуслови за бољитак свих нас, било да смо на приватном или државном хлебу!

Имовина поште ( и било којег другог државног предузећа ) није у власништву радника те фирме. Да ли се слажемо???
То је имовина свих нас!!!!!!!!! Тако да и приходи нису приходи радника те фирме, већ опет свих суграђана!!!!!
Врло просто!!!!!

Као што су и дугови власништво свих нас, када ствар крене наопако. Не плаћа губитке радник те фирме - не узима добит радник те фирме! Надам се да нећемо више да спинујемо јер је овде ствар јасна. Једино таквим функционисањем можемо сви да осетимо бољитак и то трајан. Овај ће бити привремен и није продуктиван. Резултат ће бити још слабија јавна предузећа и привреда у опште!


Занима ме на маргини свега овога... Шта се купује овим дељењем и зашто? Колико ће све то у ствари да нас кошта? Одакле та идеја...
 
Beograd: Arapi sređuju poštu?
V. N. | 02. oktobar 2014. 14:18 | Komentara: 1
Gradonačelnik Siniša Mali najavio projekte za budućnost. Investitori zainteresovani i za potez oko Skadarlije
bg-POSTa_620x0.jpg

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... juju-postu
 
@Борчанац
Sve je to u redu osim jedne sitnice - pare koje retka uspešna javna preduzeća uplaćuju u budžet ne idu na infrastrukturu (putnu, socijalnu, zdravstvenu, obrazovnu, kulturnu itd), već na plate onih javnih preduzeća koja nisu uspešna. Mene pojedine starije kolege već godinama ubeđuju da je godinama unazad situacija takva da zaposleni u Železnici dobijaju platu nakon što Pošta uplati svoje obaveze državi. Zaista ne znam da li je tako, ali naše pare, na žalost, ne završavaju tamo gde bismo svi mi voleli da završavaju.
Ono što mene najviše nervira je to što se u javnosti godinama unapred ponavlja ista ova priča. Svi bruje o tome kako Pošta isplaćuje neke bonuse (što nije istina, ali dobro), ali samo Pošta. A pouzdano znamo da ima još javnih preduzeća koja to rade, ali se to nigde ne spominje. Svi pričaju o tome kako treba da se štedi i kako svi štede, a eto Pošta divlja. A niko ne spominje šta se radi po raznim ministarstvima, agencijama i raznim javnim preduzećima. Ljudi, niko ne štedi. Niko. Država ponajmanje. Pre par godina se pisalo o tome kako je Srbija (zamislite sada mapu Evrope) osnovala Agenciju za istraživanje pomorskih nesreća. I o tome se pisalo dva dana i ćao. Niko niakda to više nije spomenuo. I ko zna koliko je takvih primera.

A nama još samo traku oko ruke da stave.

@Igor

Pošta je jedini javni poštanski operater u Srbiji i kao takav ima obavezu da obezbedi funkcionisanje poštanskog saobraćaja na celoj teritoriji republike. To znači da svesno mora da ide na to da joj gomila pošta stvara gubitke. To pokušava da se umanji preko ugovornih pošta gde se pravi ugovor sa, uglavnom, poštanskim radnicima da odu iz preduzeća, a da prostorije pošte u svom selu/mestu koriste za pokretanje nekog drugog posla (pretpostavljam prodavnice ili nešto slično), ali uz obavezu da jedan deo iste te prostorije adaptiraju u šalter.

Na taj način pošta se oslobađa gubitaške pošte, ima jednog radnika manje na platnom spisku, a radnik može da razvija sopstveni posao. Objekat ostaje u vlasništvu Pošte.

Ne znam šta bi se desilo ako bi Pošta poslovala sa gubitkom - ne znam da li smo ikada bili budžetski korisnici.

Kada je reč o tome ko plaća imovinu i slično - pretpostavljam da je inicijalno, pre nekih 170 godina, država bila ta koja je gradila neke zgrade. U neko moderno vreme, Pošta sve plaća iz svog prihoda - čak i ovu novu zgradu u Ugrinovačkoj. Plus je bila primorana da uzme višemilionski kredit u evrima po komercijalnim uslovima kako bi se otkupio Telekom, a te rate i dalje pristižu na naplatu. Nisam sigurna, ali mi se čini da je milionče evra na godišnjem nivou i da imamo još da giljamo. Jedno vreme smo bili, šatro, vlasnici Telekoma, ali je to država samo uzela sebi. Zaposleni, bivši zaposleni i građani su postali, šatro, akcionari, ali je Pošta ta koja i dalje plaća dugove. A da li je iko od vas dobio dividendu od Telekoma? Nije? Samo da znate da je Telekom uredno isplatio udeo iz dobiti svojim radnicima i to u prvoj polovini godine i o tome niko nigde ni reč nije napisao. A taj udeo je mnogo, mnogo veći nego naš.

A o tome da se sigurno pune i džepovi podobnih, kao i vladajućih partija, nećemo ni da pričamo - to je svuda tako.

Što se tiče ove zgrade u Savskoj, pojma nemam šta će sa njom da bude. Mogući su svi ishodi. Ona je trenutno gotovo potpuno ispražnjena. Poslednje što znamo je da se planira da se Beograd centar (ovi iz Vasine) presele dole. Da li će se to dogoditi, da li će se ona renovirati, pojma nemam.
 
jelenabg":166egyx1 je napisao(la):
@Борчанац
Sve je to u redu osim jedne sitnice - pare koje retka uspešna javna preduzeća uplaćuju u budžet ne idu na infrastrukturu (putnu, socijalnu, zdravstvenu, obrazovnu, kulturnu itd), već na plate onih javnih preduzeća koja nisu uspešna. Mene pojedine starije kolege već godinama ubeđuju da je godinama unazad situacija takva da zaposleni u Železnici dobijaju platu nakon što Pošta uplati svoje obaveze državi. Zaista ne znam da li je tako, ali naše pare, na žalost, ne završavaju tamo gde bismo svi mi voleli da završavaju.
Ono što mene najviše nervira je to što se u javnosti godinama unapred ponavlja ista ova priča. Svi bruje o tome kako Pošta isplaćuje neke bonuse (što nije istina, ali dobro), ali samo Pošta. A pouzdano znamo da ima još javnih preduzeća koja to rade, ali se to nigde ne spominje. Svi pričaju o tome kako treba da se štedi i kako svi štede, a eto Pošta divlja. A niko ne spominje šta se radi po raznim ministarstvima, agencijama i raznim javnim preduzećima. Ljudi, niko ne štedi. Niko. Država ponajmanje. Pre par godina se pisalo o tome kako je Srbija (zamislite sada mapu Evrope) osnovala Agenciju za istraživanje pomorskih nesreća. I o tome se pisalo dva dana i ćao. Niko niakda to više nije spomenuo. I ko zna koliko je takvih primera.

A nama još samo traku oko ruke da stave.

@Igor

Pošta je jedini javni poštanski operater u Srbiji i kao takav ima obavezu da obezbedi funkcionisanje poštanskog saobraćaja na celoj teritoriji republike. To znači da svesno mora da ide na to da joj gomila pošta stvara gubitke. To pokušava da se umanji preko ugovornih pošta gde se pravi ugovor sa, uglavnom, poštanskim radnicima da odu iz preduzeća, a da prostorije pošte u svom selu/mestu koriste za pokretanje nekog drugog posla (pretpostavljam prodavnice ili nešto slično), ali uz obavezu da jedan deo iste te prostorije adaptiraju u šalter.

Na taj način pošta se oslobađa gubitaške pošte, ima jednog radnika manje na platnom spisku, a radnik može da razvija sopstveni posao. Objekat ostaje u vlasništvu Pošte.

Ne znam šta bi se desilo ako bi Pošta poslovala sa gubitkom - ne znam da li smo ikada bili budžetski korisnici.

Kada je reč o tome ko plaća imovinu i slično - pretpostavljam da je inicijalno, pre nekih 170 godina, država bila ta koja je gradila neke zgrade. U neko moderno vreme, Pošta sve plaća iz svog prihoda - čak i ovu novu zgradu u Ugrinovačkoj. Plus je bila primorana da uzme višemilionski kredit u evrima po komercijalnim uslovima kako bi se otkupio Telekom, a te rate i dalje pristižu na naplatu. Nisam sigurna, ali mi se čini da je milionče evra na godišnjem nivou i da imamo još da giljamo. Jedno vreme smo bili, šatro, vlasnici Telekoma, ali je to država samo uzela sebi. Zaposleni, bivši zaposleni i građani su postali, šatro, akcionari, ali je Pošta ta koja i dalje plaća dugove. A da li je iko od vas dobio dividendu od Telekoma? Nije? Samo da znate da je Telekom uredno isplatio udeo iz dobiti svojim radnicima i to u prvoj polovini godine i o tome niko nigde ni reč nije napisao. A taj udeo je mnogo, mnogo veći nego naš.

A o tome da se sigurno pune i džepovi podobnih, kao i vladajućih partija, nećemo ni da pričamo - to je svuda tako.

Što se tiče ove zgrade u Savskoj, pojma nemam šta će sa njom da bude. Mogući su svi ishodi. Ona je trenutno gotovo potpuno ispražnjena. Poslednje što znamo je da se planira da se Beograd centar (ovi iz Vasine) presele dole. Da li će se to dogoditi, da li će se ona renovirati, pojma nemam.


Твоја писања сам увек радо читао. Јако поштујем чињеницу да увек доносиш један миран тон и информације у дискусију, на увек умерен начин. Волео би да се више угледам на тебе и да се изборим са својим темпераментом, мотивисан оваквом комуникацијом.

За разлику од других ( па и мене ) не падаш у ватру и аналитично гледаш ствари. А ствар те дотиче више лично него нас остале. Браво!

Чини ми се да си разумела да немам против никога ништа. Моје мишљење је принцип. Држава и јесте основала предузећа да би имала корист и помоћ у свом функционисању. Потпуно је нормално да нека буду профитабилна а нека образовна итд. Државни профит доделити државним пословима. То је став.
Наравно да се ово односи на тренутну ситуацију, и да не бих имао против да зарађујете много више и да ванредни резултати носе додатну награду. Ипак мислим да су ванредни резултати далеко, листа приоритета дугачка а из твојих текстова и личног сазнања ми је јасно да приходи поште могу бити далеко већи. Свима нам је у интересу да се заустави муљачина, да поједини увек не пуне само своје џепове и да на крају дугог процеса сви осете бољитак.

За остале државне јасле мислим/заговарам пропорционално њиховом јавашлуку, радикалније мере. Ако би узео вама...телеком би ољуштио, хиљаде отпустио, завео ред, смањио плате...
Нема разлога да једна група запослених има већа примања од друге, сем по томе колико је појединац користан и компетентан. Као и по специфичној тежини, условима или захтеву радног места. Чак и те разлике не могу бити процењене са великом осцилацијом...сем ако није приватник у питању. А свако предузеће које се не да, не може дисциплиновати из неког разлога-одмах би приватизовао. .
ЉЧувао бих само држави корисна.
Мој савет је ипак да се ствар не пореди са осталима државном сектору. Никоме нећемо посебну траку на руку. Било да је железница, гсп или министарство...сви морају много боље а да дуже време не очекују бог зна шта за узврат. Сем очувања свог радног места уз велики труд. Свима нам је јасно да су сви обухваћени јавашлуком и лоповлуком, једино што је овде тема пошта па можда делује да се други издвајају. Не, принцип је исти за све.
Теби + за досадашњу коректност и информисање. То је начин да се разбије погрешна слика, ако је медији праве погрешном.
 
Sve je to tačno što si ti naveo, ali i sam znaš da od toga nema ništa. Niti će Telekom biti oljušten, niti će u ostalim javnim/državnim preduzećima plate biti osetnije smanjene, niti će biti otpuštanja. A pošto i mi to znamo, ostaje nam jedino da se izborimo za ovo što dobijamo (mada je i to pitanje da li ćemo dobiti).

A kada sam spomenula trake oko ruke, nisam mislila na forum, već na javnost. Ono što se desilo pre par dana kada su svi brujali o nama je klasičan organizovani napad od strane nekoga. U principu, nije teško zaključiti da nekome odgovara da i mi stupimo u štrajk, kao što nekime ne odgovara. I naravno da je gomila onog pisanija u komentarima klasičan bot napad, ali te opet iznervira.

Inače, želim da kažem da ovi politički generalni direktori ni za šta nisu zaslužni. Ni Ćirić, ni Krkobabić. O potonjem ima svašta nešto da se ispriča, ali sada nije vreme. Samo ću reći da smo mi uspešni uprkos njima. I pre toga su direktori bili politički podobni, kako drugačije, ali su oni bili radnici Pošte i to im je bilo jedino radno mesto. Ovi veze sa tim nemaju. Čak postoji određena sumnja u ove rezultate kada je dobit u pitanju jer knjigovodstveno, uključujući ili ne uključujući neke pozicije, to može da varira. Naravno, ispravan je samo jedan način, tačno se zna šta ulazi, a šta ne, ali kada generalni naredi da se u rezultat uključujući i nešto što, realno, ne bi trebalo da ulazi, direktori ispod njega nemaju baš mnogo izbora ukoliko žele da ostanu u foteljama. A, iskreno, teško da bi se iko od nas odrekao fotelje zbog takvih stvari. Postoje mnogo ozbiljnije situacije sa kojima se ljudi nose.
 
PTT muzej: Subota posvećena nastanku poštanske marke

U subotu, 4. oktobra, od 11 do 19 časova, posetioci PTT muzeja imaće priliku da se upoznaju sa procesom nastanka poštanske marke. Akademski slikari „Srbijamarke” objasniće posetiocima kako od početne ideje nastaje poštanska marka, kako se ideja pretače u umetničku sliku velikog formata, kako se ona pretvara u minijaturu, da bi na kraju poštanska marka bila u opticaju. Umetnici Radomir Bojanić, Marina Kalezić, Jakša V. Vlahović i Miroslav Nikolić će prikazivati proces kreativnog stvaranja poštanske marke na štafelajima postavljenim u salama PTT muzeja.
U periodu od 12 do 13 časova, u okviru kreativne radionice „Poštanski satić“, mališani će na posebno pripremljenim papirima sa okvirima moći da osmisle svoju poštansku marku, dok će na velikom platnu sa štafelajem sva deca imati priliku da ostave svoj trag i potpis, kako bi napravili svoju umetničku marku ispred koje će biti fotografisani za uspomenu. „Poštanski satić” biće završen uz deljenje poklona.
Ulazak u PTT muzej (Majke Jevrosime 13) je besplatan.

http://www.posta.rs/struktura/lat/vesti ... p?vest=921
 
jelenabg":3850az40 je napisao(la):
Pošta je jedini javni poštanski operater u Srbiji i kao takav ima obavezu da obezbedi funkcionisanje poštanskog saobraćaja na celoj teritoriji republike.
Uprosceno - monopolista (koliko god se neko trudio da dokazuje suprotno).

Iz takvog, drzavnog monopola, se desila "upitna" dobit koju bi sada zaposleni trebalo da podele izmedju sebe.

U situaciji u kakvoj je drzava i kada je doneseno resenje o smanjenju plata citavog javnog sektora a koje se odnosi i na vas, zahtev vladi da odobri podelu "viska" je...khm, nemam odgovarajucu pristojnu rec, a nepristojne ne zelim da koristim iz postovanja prema tebi licno.
 
Monopolista je bio vise nije osim posiljki do odredjene gramaze , kako bi se izdrzavale silne nerentabilne poste po unutrasnjosti , gdje se nikom ne isplati da iste drzi
 
@Nevenkovic

Sjajno :mrgreen:.

Kako si lepo izvukao jednu rečenicu, a potpuno izignorisao onu koja se na nju nadovezuje i dodatno objašnjava.

To što Pošta ima obavezu da održava poštanski saobraćaj na celoj teritoriji Srbije nije monopol, već kamen oko vrata. Mi moramo to da omogućimo u selu gde ima 20 kuća sa staračkim domaćinstvima i gde nas više izađe porez na imovinu i komunalni troškovi nego prihod. O dobiti da ne pričam. Pa to pomnoži sa stotinama takvih sela/mesta i videćeš kakvu "korist" mi od tog "monopola" imamo. Zaboga, pa poslednja banka se pre par meseci povukla iz Babušnice koja je mestašce sa oko 5.000 ljudi - nije isplativo. Misliš li da je isplativo za Poštu? Ali mi ne možemo da se povučemo i smanjimo gubtke - mi smo ti koji ostaju.

A i, što reče direktor, monopolisti smo na pošiljke do, čini mi se, 80 grama i to će se vremenom smanjivati dok se skroz ne ukine. A mi ćemo i dalje morati da održavamo poštanski saobraćaj na celoj teritoriji republike - makar prešli u gubitaše.

Što se tiče smanjenja plata u javnom sektoru za 10%, svi oni imaju mnogo veće plate od nas - od ministarstava, agencija pa do ostalih (bar u ogromnoj većini) javnih preduzeća. I pogodiće ih mnogo manje nego nas. O ovome sam svoje mišljenje već ranije iznosila i ne bih da se ponavljam.
 
Direktore, ako su AKS, City, i jos neki taki ekspres bizmisi, ozbiljna konkurenciji posti pa zbog toga Posta nije monopolista....aj' da se, d'izvine Jeca, ne zaje*******avamo.

Jeco, nista nije izvuceno, samo mi je posluzilo kao lajt motiv. Finansijski izvestaj moze da se steluje kroz pasivna vremenska razgranicenja, odlozene rashode, nedospele obaveze, neobracunate kursne razlike na dan 31.12 i jos par fora, da ne gusim, tako da uopste ne bude prekrsaja, tj po zakonu. Medjutim, sve to vremenom stize na naplatu a vi kol'ko vidim godinama ste uspesni...tesko da tu ima nekog ozbiljnog muljanja...stavise nema ni potrebe, toliko nas uspesno "derete" da vam konstatno svake godine ostaje par milijardi...uprkos neisplativosti poste u Medvedji i Sjenici.

Mislim da je najbolje da uradite ovako: monopol zadrzite za BG, NI, NS i KG, mozda jos par gradova od 100k+ a ostalo da batalite, cene usluga duplirate i eto vam prosecna plata od 150k. :lol: kezili bi se postari vise od ovog smajlija.

Posto neces da se poredis sa nesrecnicima (ruzan izraz, jedini, pa ti oprastam) sad cu i ja malo da patetisem: vasa prosecna neto plata je 45k i jednaka je neto plati prosvetara. Kako vam je prosecna obrazovna struktura daleko ispod njihove zar ne mislis da su tek oni "nesrecnici" u poredjenju sa vama? Da ne govorim o tome koliko je za mene, obicnog gradjanina, uloga i znacaj prosvetnog radnika visetruko bitniji i kompleksniji od dostave pisma i placanja racuna.

Izuzimajuci ovu, (nemam podatke) u prethodne 3 godine ste povecali plate 15% sto nije slucaj sa korisnicima vasih usluga od kojih "zivite" t.j.ostvarujete zaradu i pravite profit. Vas kriza ne dotice a i kako bi kad ste monopolisti (dobro, vidim da ovo monopolisti nesto posebno ne sporis, tu je direktor "mucki provokator" :D ) )

LM, da ne tupim vise, u ovakvoj situaciji u drustvu i drzavi, isplata viska bi, da budem blag, bio krajnje neprimeren potez. Bez obzira koliko to vama znacilo i bez obzira sto ja znam da bi vam znacilo.
 
Možda ti navedene firme ne vidiš kao konkurenciju Pošti, ali, veruj mi, nisi u pravu. Oduzimaju itekako veliki kolač i to na najisplativijim tržištima.

Drugi veliki prihod čine finansijski, a to je ono što zarađujemo na šalterima. Mislim da je sasvim jasno da tek ovde nema reči o monopolu. To što kod nas dolazi gomila ljudi da plaća račune je, rekla bih, samo dokaz da smo najpovoljniji. I ne pričam o Babušnici gde ljudi i nemaju izbora, već o Beogradu. A i najbrži smo, mada to tvrdim samo na ličnom primeru. Previše puta mi se desilo da u banci čekam duže čak i kada ima tri puta manje ljudi nego u pošti (i to na isti broj šaltera - jedan ili dva).

Da si malo pažljivije čitao, primetio bi da je reč "nesrećnici" upotrebljena za one koji rade kod privatnika za mizerne plate. I to nije nikakvo njihovo nipodaštavanje, već saosećam sa njima.

To što si naveo jeste prosečna plata u Pošti, ali 2/3 ljudi prima između 35 i 40 hiljada, a to je ispod plata prosvetnih radnika za koje se slažem da treba da imaju veće plate. Uostalom, da si, ponavljam, malo pažljivije čitao, primetio bi da sam ja uvek spominjala ministarstva, agencije i javna preduzeća. Nigde se nisam osvrnula na prosvetare, zdravstvene radnike, pa čak i policiju (mada kod ovih bi imalo šta da se kaže).

Kada je reč o dranju, volela bih da mi pojasniš tačno na šta misliš, tačnije da konkretizuješ.
 
Al' si brza :)

Citao sam vrlo pazljivo..a i pamtim kao slon iako sam stariji od svakog slona :)

Stojim i dalje na stanovistu da je "nesretnici" ruzan izraz, bez obzira u kom kontekstu je upotrebljen, nekako mi ne ide uz tebe tj tvoj forumski opus.

Sto se tice prosecne plate odgovoricu ti ovako - ne 2/3 vec 100% prosvetnih radnika ima manje plate od vas ukoliko poredimo strucnu spremu, i to drasticno.

Poredis se sa onima koji su "bolji" od vas i tezis da ih dostignes - legitiman cilj. Ali nigde ne sporis ono sto sam napisao, nalazimo se kao drustvo i drzava u ozbiljnoj krizi ali to vas ne dotice. Niti ove druge kojima tezis a tome jednom mora da se stane na put.

Kada kazem dranje mislim na sveukupne pokazatelje: imate viska zaposlenih, spavace, ispijace kafe, tumace dnevne politike i ostale blejace...visoke ostale troskove, a pored svega uspevate da investirate i ostvarite profit koji varira od 10 do 20% prometa...sto znaci da je najmanje za toliko vasa usluga precenjena.
 
Pamtiš šta? Zanima me jer iz napisano tumačim da se odnosi na mene.

Naravno da svemu pobrojanom u javnom sektoru mora jednom da se stane na put, ali sam ja već napisala da vi želite da Pošti stanete na put u realnosti, a sve na osnovu hipotetičke zamsili da u javnom sektoru mora da dođe do otkaza, smanjenja/izjednačavanja plata i slično.

Moje stanovište je vrlo jasno - onog trenutka kada država počne da sređuje u realnosti svoje dvorište (ukidanje desetina, ako ne i stotina agencija i davanje otkaza partijskim kadrovima, smanjenje broja zaposlenih u ministarstvima, rešavanje pitanja službenih vozila i dnevnica, dovođenje nivoa korupcija na bar pristojan nivo, a ponajviše u sudstvu, policiji i carini), ja bez ikakvih problema pristajem da ostajemo bez zarade iz dobiti (dakle, nije u pitanju nikakav bonus), pa čak i smanjenje plata na određeno vreme (pretpostavlja se da bi rešavanjem gore pomenutih problema, država relativno brzo prodisala).

Kada je reč o dobiti, nisam pisala uopšteno, već se odnosilo na ovo što izjavljuju za ovu godinu (veća dobit u prva tri meseca u odnosu na prethodnu godinu i slično).

A naše plate nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa ostvarenom dobiti - makar zaradili 100 miliona evra, nama one ostaju iste. Povećanja do kojih je dolazilo (stvarno ne znam koliko je kumulativno u nekom periodu) se odnosi na čitav javni sektor (privredu i vanprivredu) i to po odluci Vlade Srbije. A što se tiče toga da nas ova kriza ne dotiče, to je poprilično proizvoljna izjava i volela bih kada bi neko tako nešto izjavio mojim kolegama, pa da mu objasne kako ih ne dotiče.

Kada je reč o našem poslovanju, ne znam da li smo jedini, ali smo verovatno jedni od retkih koji svoje poslovne izveštaje stavljaju na uvid javnosti.

http://www.posta.rs/struktura/lat/o-nama/izvestaji.asp

Na gorenjem linku može da se pronađu razni izveštaji, a verovatno su najzanimljiviji finansijski. Inače, pored otkupljivanja Telekoma naredbom države, mi smo, na to sam potpuno zaboravila, isto naredbom države, morali da otkupimo potraživanje dve banke od Mobtela i to u ukupnom iznosu od cirka 90 miliona evra. Mobtel je, ili ono što je od njega nastalo (bilo je tu nekih zezancija, ne sećam se tačno), kasnije te godine prodat Telenoru, pare od prodaje su otišle u budžet, a Pošta je nastavila da vraća kredit. I lepo u izveštaju za 2013. godinu, a koji se nalazi na gornjem linku, piše da veći kredit moramo da vraćamo do 2021. godine. Ovaj manji smo isplatili početkom ove.

Ali ne, poštari su ti koji "deru" ovu državu zato što traže da im se bar na neki način da priznanje za rad i dobit koju ostvaruju. A mi smo za ovu državu otkupili i još otkupljujemo ono što je prodato Telenoru i dobar deo onoga što će biti prodato budućem kupcu Telekoma. Malo li je. Uostalom, šta mislite gde bi završile ova pare koje ćemo možda da dobijemo? Mogu da vam garantujem da u slamarici sigurno neće. Sve će se to vratiti ovoj državi - bilo kroz plaćanje računa, bilo kroz kupovinu dobara i usluga.
 
Nevenkovic":1gnc9izu je napisao(la):
...nekako mi ne ide uz tebe tj tvoj forumski opus....
....imate viska zaposlenih, spavace, ispijace kafe, tumace dnevne politike i ostale blejace...
@Nevenkovic
Pod jedean
Njeni postovi su vrlo realni i vrlo tacni te cine veliki konkretan pozitivan doprinos ovom forumu
Pod dva
Dat opis u komentru nije konkretan vec je primenljiv za sve naše javne ,,firme,,

@Jelena
Savska je gotovo prazna , sta se desava i koj su blizi planovi za nju
 
Oва количина хушкања против Поште ми је невероватна, а све због неке сензационалне вести о подели незнамтијакаквих пара. Али ето то је било на телевизији па сви морају да дају своје стручно мишљење.

Шта ћемо са оним што није објављено на ТВ, шта ћемо са агенцијама које мажњавају паре само тако. Знате ли да агенција за безбедност саобраћаја сваком возачу који вози на ТНГ наплати комад папира 6000 сваке 3 године, знате ли које је то лова.
А осим неких спотова, билборда и апела не видим неке ефекте али то није било на ТВ па као и да није чињеница.
 
Да разјаснимо...
Какава пошта, какве агенције... већини нам је то исто. Држава мора много мање да троши...осим радника то се односи и на све друге могуће трошкове. То је било познато и пре скорије медијске обзнане, зар не? Мени јесте.
Ништа против поште искључиво нема. Просто не знам зашто мерите са другима ствар. За сваког посебно и за све скупа важи исто.
Једино што се ова тема зове пошта па се о њој и прича. Изузетак сте ви који без потребе помињете друге фирме, министарства, агенције...
Ствар је у томе да је сулудо да се задужујемо, да би неко имао плату или услове које мисли да заслужује. Ту све под државном капом гледам у пакету. Неко више, неко мање...свакако не очкујем да просвета пуни буџет, јер то треба да раде оне фирме које профитирају.
 
jelenabg":p6p5pzr7 je napisao(la):
Pamtiš šta? Zanima me jer iz napisano tumačim da se odnosi na mene.
T si vec zaboravila sta si mi spocitala

Pazljivo citam i pamtim sve napisano, naravno da se odnosilo na tebe tj tvoju primedbu u prethodnom postu da nisam "nisam bio dovoljno pazljiv" pa ponovljeno 2x. Zato ubuduce radim quote da ne bi bilo nejasnoca.

jelenabg":p6p5pzr7 je napisao(la):
Naravno da svemu pobrojanom u javnom sektoru mora jednom da se stane na put, ali sam ja već napisala da vi želite da Pošti stanete na put u realnosti, a sve na osnovu hipotetičke zamsili da u javnom sektoru mora da dođe do otkaza, smanjenja/izjednačavanja plata i slično.
Nije mi jasan deo recenice u kome kazes "želite da Pošti stanete na put u realnosti".

Sto se tice javnog sektora nije to nikakva hipoteticka zamisao vec je ocajno stanje u kome se nalazi nasa surova realnost
- kao drustvo i drzava smo dovedeni na ivicu propasti a najveca zasluga lezi bas na javnom sektoru i drzavnoj upravi. U tom smislu Posta nije i ne moze biti izolovani i izdvojeni slucaj.

jelenabg":p6p5pzr7 je napisao(la):
ja bez ikakvih problema pristajem da ostajemo bez zarade iz dobiti
Nemate vi sta da pristajete ili ne. Niti iko treba da vas pita. Vi ste zaposleni sa imenom, prezimenom i brojem, samoupravljanje je umrlo. Niste vlasnici kapitala (akcionari), niste ulozili nista u sistem osim sopstvenog rada zasta ste prvog u mesecu uredno placeni a na takve uslove ste pristali onog dana kada ste potpisali ugovor o radu.

Da bude jasno, ponavljam da je vase legitimno pravo da zahtevate bonus, povecanje plate, poboljsanje uslova rada, svakom zaposlenom po jedan auto sa mogucnoscu koriscenja istog u privatne svrhe...bla, bla. Ali nemate nikakvo pravo da o tome odlucujete.

Vlasnik je drzava i jedino ona, odnosno vlada u njeno ime, ima pravo da odlucuje o dobiti, odnosno njenoj raspodeli. Moje skromno misljenje je da ta dobit treba da se prebaci u budzet i da bi bilo kakve bonus isplate zaposlenima bile aspolutno neodgovoran potez vlade.

I da ponovim zadnji put: dobit Poste je iskljucivo posledica monopola uspostavljenog od strane drzave. Nivo cena vasih usluga je odredjen drzavnim dekretom i nije podlozan nikakvoj trzisnoj proveri jer nema konkurencije. S obzirom na drzavni monopol, cena vase usluge se moze delimicno smatrati i parafiskalnim nametom.

jelenabg":p6p5pzr7 je napisao(la):
Uostalom, šta mislite gde bi završile ova pare koje ćemo možda da dobijemo? Mogu da vam garantujem da u slamarici sigurno neće. Sve će se to vratiti ovoj državi - bilo kroz plaćanje računa, bilo kroz kupovinu dobara i usluga.
Ja znam da je gomila mojih para zavrsila kod vas placajuci preskupe usluge prenosa posiljaka a moglo je takodje da zavrsi npr u ormanu moje supruge :) od cega bi ova drzava takodje imala koristi.

I na kraju, slozicemo se jedino da se ne slazemo niti cemo se ikada sloziti.

Samo sto ja znam da sam u pravu :)

@boco
pod jedan
Pa tada sam napisao da je upravo onako kako i ti opisujes...
pod dva
kakve ima veze da li su u pitanju sve ili pojedine, pisali smo konkretno o Posti i takvih slucajeva ima i tamo...gomila.
pod tri :)
ne pratis temu, jeca je pre par dana pisala da se ne zna sta ce biti sa Savskom, uz opciju (suska se) da ce oni iz Vasine predju tamo.

Orion, kao sto rece Borcanac nista iskljucivo protiv Poste vec generalno protiv svih naopakih desavanja u javnom sektoru u sta ubrajam i ovaj zahtev za isplatu bonusa.
 
Agencija i ostalo spominjem da bih objasnila zašto smo toliko spremni da se borimo za udeo u dobiti. A da treba da se štedi, svima je jasno. Ja samo ne želim da se na nama štedi u realnosti, a na svima ostalima fiktivno. Uostalom, znam da se oko ovoga nećemo složiti i to je sasvim u redu. Meni je jedino žao što vlast (ova, kao i prošla) uspeva da nas stavi na različite strane, čak i posvađa, a sve samo da se skrenu pogledi sa stvarnih problema.

Što se Savske tiče, ovi naši majstori verovatno ne znaju još uvek šta će. Moguće je i da se čeka znak vođe jer se nedavno pojavila informacija da će braća Arapi da renoviraju zgradu. Kod nas se isto, između ostalog, spominje renoviranje pri čemu bi se rušio šesti sprat koji je naknadno dodat. Naravno, niko od nas ne veruje u bajke, pa čak i ako se dogodi rekonstrukcija, to Poštino ostati neće jer će ovi, verovatno, tražiti zgradu (eventualno nešto da doplate, ali teško). Zgradi je, inače, potrebna potpuna rekonstrukcija i to, pre svega, iznutra, kako bi mogla da se koristi za nešto normalno. Ovakva kakva je sada, teško. Naprosto, prilagođena je potrebama prerade pošiljaka. Za početak, potrebno je ponovo stvoriti 90% trećeg sprata koji ne postoji, kao i manji deo petog. Veliki problem je i to što centralno stepenište i hodnik zauzimaju veliki deo prostora, a čini mi se da je zid koji hodnik deli od prostorija noseći, pa ne može da se pomera.

Poslednja informacija koju mi imamo, a koja je realna, jeste da će se Beograd centar iz Vasine preseliti u Savsku, tj. jedan deo će se, praktično, vratiti.

Inače, sada nam naša imovina predstavlja popriličan teret nakon povećanja poreza na imovinu. Savska je u prvoj zoni, Vasina u centralnoj, Takovska, Palmotićeva i Kosovska u centralnoj (bar mislim da jesu) - ogromne pare dajemo na porez na imovinu i tu nešto mora da se uradi. Moramo da se skupimo u manji broj zgrada kako bismo neke oslobodili i pokušali da ih iznajmimo. Tako bismo smanjili plaćanje komunalija, a i zaradili bismo bar da pokrijemo deo, ako ne ceo, porez. Ovo je, naravno, neko moje razmišljanje, ali je pitanje šta će se dogoditi.

Na primer, još uvek ne znamo čemu će služiti treća zgrada u Ugrinovačkoj, ona trouglasta. Već sam pisala da ona uopšte nije ni trebalo da se gradi, ali je Ćirić bio megaloman i tražio je da se popuni i taj deo placa. Svakakve priče su se spominjale (da će deo direkcija preći tamo, da će preći deo Katićeve, da će doći 50 mladih informatičara, da ćemo iznajmljivati...), a priča o iznajmljivanju je ponovo najaktuelnija. Iskreno, meni je mnogo logičnije da se deo poštanskih direkcija (one koje su vezane za tehnologiju) tamo presele, čime bi se ispraznio lep deo Palmotićeve. Onda bih one iz Kosovske prebacila u Palmotićevu i tako oslobodila bar tu zgradu za iznajmljivanje. Pa čak i kada bi se Telekom privatizovao i novi vlasnik odlučio da ne želi više da mu ljudi rade na 100 različitih mesta, nama bi se oslobodila Takovska gde bi mogao možda da se smesti i deo Palmotićeve itd, itd. Ima dosta kombinacija i nadam se da će glavonje smisliti nešto normalno.
 
Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
Pazljivo citam i pamtim sve napisano, naravno da se odnosilo na tebe tj tvoju primedbu u prethodnom postu da nisam "nisam bio dovoljno pazljiv" pa ponovljeno 2x.

To sam napisala samo zato što si izjavio da sam ja nesrećnicima nazvala, konkretno, prosvetu. A to, naprosto, nije tačno.

Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
Nije mi jasan deo recenice u kome kazes "želite da Pošti stanete na put u realnosti".

Suština je da svi znamo šta u javnom sektoru mora da se menja - smanjenje broja ljudi, moguće izjednačavanje plata, smanjenje troškova itd. I u tu grupu stvari spada da javna preduzeća ne dele učešće u dobiti za svoje radnike. Ali ovo poslednje je, u našem slučaju, veoma realno, dok smanjenje broja ljudi i sve ostalo što ide u paketu za celu javnu upravu je na vrlo, vrlo, dugačkom štapu i pitanje je kada će se desiti. Da, desiće se, ali se plašim tek kada potpuno potonemo i tada će biti strašno. I dok god država ne počne da sređuje stvari, mi ćemo se boriti za sebe.

Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
Nemate vi sta da pristajete ili ne. Niti iko treba da vas pita.

Pristajem u smislu da se neću buniti ako ne učestvujem u dobiti, a država je ta koja odlučuje da li ćemo je dobiti ili ne, ne odlučujemo mi.

Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
I da ponovim zadnji put: dobit Poste je iskljucivo posledica monopola uspostavljenog od strane drzave. Nivo cena vasih usluga je odredjen drzavnim dekretom i nije podlozan nikakvoj trzisnoj proveri jer nema konkurencije. S obzirom na drzavni monopol, cena vase usluge se moze delimicno smatrati i parafiskalnim nametom.

Cena je određena isključivo za pošiljke do, čini mi se, 80 grama, tj. one koje spadaju u rezervisane (već sam pisala zašto je to tako, a i to će se vremenom smanjivati dok ne stane). Mada nam i za ostale, zeleno svetlo daje država. Inače, u Pošti oni koji se razumeju u taj deo posla, smatraju da su naše cene ispod ekonomskih kada je prenošenje običnih pisama u pitanju. Kada je reč o brzoj pošti, cena se nije menjala od 2004-e - i dalje je 150 dinara danas-sutra. Samo smo uneli jednu promenu da je to do 19 časova, a 180 dinara je do 12 časova. Ovo se odnosi na pošiljke do pola kilograma, a mislim da smo i za ostale najpovoljniji ili među najpovoljnijima, nisam se bavila time.

Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
Ja znam da je gomila mojih para zavrsila kod vas placajuci preskupe usluge prenosa posiljaka a moglo je takodje da zavrsi npr u ormanu moje supruge :) od cega bi ova drzava takodje imala koristi.

Živi bili pa videli šta će se desiti kada se ukinu rezervisane usluge i kada se cena bude slobodno formirala - plašim se da će se mnogi negativno iznenaditi.

Nevenkovic":3bmdf7i3 je napisao(la):
Samo sto ja znam da sam u pravu :)

Ne, nisi. Uporno tvrdiš, i na tome zasnivaš svoje mišljenje, da je jedini razlog zašto Pošta pozitivno posluje, činjenica da ima monopol. A nemamo ga. Imamo ga samo na pošiljke do 80 grama i to će vremenom da nestane. I onda će doći otvoreno tržište i videćemo šta će se desiti.
 
jelenabg":1nx07ss3 je napisao(la):
A mi ćemo i dalje morati da održavamo poštanski saobraćaj na celoj teritoriji republike - makar prešli u gubitaše.

E o ovome sam ja pisao i skretao paznju. Pre svega da ispostujem Jelenu i da kazem da nisam imao nameru da izbacim njenu recenicu iz konteksta pogotovo ne da omalovazim rad poste i sluzbenika na salteru i postara na terenu koji rade tezak posao vec da ukazem na pogresan princip raspolaganja fakticki drzavnog kapitala.

Smatram da drzava ne sme osnovnu postansku delatnost prepustiti klasicnom trzistu i privatnom sektoru jel onda pomenuti iz babusnice nece videti ni š od šaltera sto se nikako ne sme desiti. Operativni troskovi se moraju smanjiti i optimizovati a sticajem okolnosti sam video dosta primera radnika i pojedinih PU koji za neku banalnu stvar gotovo grupno idu u turisticki obilazak Beograda zarad neke sitnice ali su se fino skupili i seli u kola da vide cari velegrada.

U situaciji kada posta mora da na odredjenim pozicijama radi u minusu potvrdjuje se Jelenina kostatacija da u nekom momentu moze doci i do negativnog godisnjeg bilansa. Ko ce popuniti tu razliku da nece isti ti radnici koji su primili dodatak za plus za prethodni period. Nece sigurno nego cemo svi mi kao sto smo i dosada pokrivali dosadasnje gubitase stim sto su nasi dosadasnji gubitasi totalni neradnici dok je posta za sada ok ali pitanje je kada ce postati finansijska klackalica.
 
jelenabg":2vy8hnjq je napisao(la):
Nevenkovic":2vy8hnjq je napisao(la):
Pazljivo citam i pamtim sve napisano, naravno da se odnosilo na tebe tj tvoju primedbu u prethodnom postu da nisam "nisam bio dovoljno pazljiv" pa ponovljeno 2x.

To sam napisala samo zato što si izjavio da sam ja nesrećnicima nazvala, konkretno, prosvetu. A to, naprosto, nije tačno.
Jeco, Jeco, Jeco, gde ovde pise da si ti prosvetare nazvala nesrecnicima:

Nevenkovic":2vy8hnjq je napisao(la):
Posto neces da se poredis sa nesrecnicima (ruzan izraz, jedini, pa ti oprastam) sad cu i ja malo da patetisem: vasa prosecna neto plata je 45k i jednaka je neto plati prosvetara.

Inace to je, uslovno receno "primedba" na:

jelenabg":2vy8hnjq je napisao(la):
I, kao što rekoh, ja se ne upoređujem sa nesrećnicima koji rade kod privatnika za 20-25 hiljada. Upoređujem se sa onima koji imaju isti status kao ja - i 99% njih prolazi mnogo bolje nego ja.

Ko pazljivo cita :)
 
Борчанац":3ta9399s je napisao(la):
Да разјаснимо...
Какава пошта, какве агенције... већини нам је то исто. Држава мора много мање да троши...осим радника то се односи и на све друге могуће трошкове. То је било познато и пре скорије медијске обзнане, зар не? Мени јесте.
Ништа против поште искључиво нема. Просто не знам зашто мерите са другима ствар. За сваког посебно и за све скупа важи исто.
Једино што се ова тема зове пошта па се о њој и прича. Изузетак сте ви који без потребе помињете друге фирме, министарства, агенције...
Ствар је у томе да је сулудо да се задужујемо, да би неко имао плату или услове које мисли да заслужује. Ту све под државном капом гледам у пакету. Неко више, неко мање...свакако не очкујем да просвета пуни буџет, јер то треба да раде оне фирме које профитирају.

Слажем се тема јесте Пошта али проблем штедње се не може објаснити без узимања у обзир разних агенција. Најједноставније објашњено кад радник поште добије 35000 он ће то да потроши у Србији а кад ови ликови из агенција добију 350 000 пошрошиће новац вероватно у иностранству.

Највећи проблем штедње је што доводи до смањења бруто производа а у односу на бруто производ се и мери јавни дуг, рецимо у Грчкој је после мера штедње јавни дуг порастао.

Дакле није најјасније какве ће последице бити због смањења плата али је сигурно да ће позитиван утицај имати смањење броја агенција, смањење беспотребних руководећих радних места, службених аутомобила итд,

Још један велики проблем је што је у приватном сектору стање јако лоше и медијски се форсира нетрпељивост прем азапосленим у јавном сектору вероватно да би се приватизација што лакше прогурала.

Није реткост чути мишљење како неко ко ради у приватном сектору каже да би волео да се прода ЕПС само да запослени били отпуштени а они који остану да осете шта је рад код приватника. Не схватају да то по много основа није у њиховом интересу али битно је створити тензију а тад аргументи и немају неку функцију.
 
Vrh