Šta je novo?

Pošta Srbije

Samo krtako americka drzavna pocta prvi minus od 4 milijarde godisnje , kongres neda privatizaciju , kongres smatra da tradiciju treba ocivuati i da posta mora da radi iako joj se neisplati , i da imaju dirrigovane cijene ,ako tako funkcjonise u jednoj kapitalistickoj liberalnoj drzavi.
Onda je nasa posta vise nego odlicna , mogli bi da se ugledaju na njemacku postu da smanjuju troskove recimo uzimanjem kamioneta kombija na struju koji se prave u srpskoj
 
Igor":230llzum je napisao(la):
U situaciji kada posta mora da na odredjenim pozicijama radi u minusu potvrdjuje se Jelenina kostatacija da u nekom momentu moze doci i do negativnog godisnjeg bilansa.

Da, pretpostavljam da bi se punilo iz budžeta. Ali ja mislim da mi nikada nismo na budžetu bili (u neko savremenije doba) i nadam se da nikada nećemo ni biti. I zbog nas, i zbog države. Čak i ako u nekom trenutku budu ukinute rezervisane usluge, to ne znači da će Pošta automatski da izgubi sve klijente. U ovom trenutku, niko ne može da parira kvalitetu Pošte kada je reč o isporuci ogormonog broja pošiljaka, a tu ne računam mala mesta, već Beograd. Svi koji bi se u to upustili bi uzimali omladince. Baš je to radila i ona firma sa Infostanom i svi znamo kakvih je sve problema bilo. Ok, nije frka u centru, ali zamislite da neko ode u Kaluđericu ili, čak, i u blokove (ja tamo nikada u životu broj iz prve nisam uspela da nađem)? Naravno, ako je neko politički podoban, kao što su ti bili, onda neka javna i gradska preduzeća mogu da idu preko njih, ali je veliko pitanje šta bi radile banke, na primer.

Uostalom, mi se pripremamo da uvedemo svašta nešto vezano za finansije (sprovode se tenderi, potpisuju se ugovori), pa se nadam da ćemo i taj deo još ojačati. Mi, zapravo, pokušavamo da tu omču oko vrata u vidu prisustva u svakom selu nekako prevedemo u prednost. Ne zaboravite, sve velike poslove koje država ima sa građanima (akcije i restitucija, na primer) se vode preko Pošte. Meni je to pomalo bezveze jer čemu onda služi državna organizacija, ali ajde. Država je sa Poštom radila i na uvođenju elektronskih matičnih podataka i ubuduće ćemo mi to održavati. Ima toga još dosta i nadam se da će sve biti uspešno.

Potom, ova tri velika centra (u Beogradu, Novom Sadu i Nišu) su i logistički objekti (zvaničan naziv ovog našeg je Regionalno poštansko-logistički centar Beograd), a svi znamo da je u transportu razne robe lepa budućnost. Ovi iz Kumodraške se upravo time bave

Sigurno nećemo biti kao ovi Amerikanci.

Igor":230llzum je napisao(la):
Smatram da drzava ne sme osnovnu postansku delatnost prepustiti klasicnom trzistu i privatnom sektoru jel onda pomenuti iz babusnice nece videti ni š od šaltera sto se nikako ne sme desiti.

Po Evropi, koliko je meni poznato, ovo se uglavnom i nije desilo (osim u nekih par zemalja možda). Ili je državno ili je nešto između. Samo što u normalnim državama postoji javni poštanski operater i postoje drugi operateri i svi oni igraju po pravilima igre. Ovi naši se ubiše od pisanja kako se kod nas neki zakoni krše od strane privatnika, ali, naravno, država nije nešto preterano zainteresovana za te stvari.

Da troškovi treba da se smanje, treba. I mogu. Za početak, poukidala bih gomilu službenih putničkih vozila. Ne mogu da garantujem, ali Pošta Slovenije ih ima tri. Ja mislim da ih kod nas ispod stotinu nema. Ne moram nešto previše da pišem na ovu temu jer svaku moguću zloupotrebu koju zamislite, nećete omašiti.

Kada je reč o nabavkama, i tu može dosta toga da se piše. Dovoljno je reći da u Srbiji vlada rečenica "pare nisu u prodaji, pare su u nabavci".

Sigurno se može smanjiti i broj administracije, to garantujem. Možda ne znači da mi imamo višak radnika, ali njihova raspodela je potpuno neodgovarajuća.
 
Predjite kao njemacka posta na elektricna dostvna vozila , inace njemacka posto je po zakonu ili pak po osnovnom zakonu SRN drzavno vlasnistvo bez prva na prodaju jer je vitalni drzavni interes
 
Danas početak rada glavnog poštanskog centra u Beogradu
Autor: Beta 09.10.2014. - 00:14 0:10 Komentara (0)
Pošta Srbije danas pušta u rad Regionalni poštansko-logistički centar u Beogradu koji će omogućiti potpuni prelazak na automatizovanu obradu pisama i paketa.
Pošta Srbije
Pošta Srbije | Foto: Screenshot




Ostale vesti iz kategorije
Probudite dete u sebi: U nedelju Sajam kinder figura
Prvi dečji eko park otvoren na Adi
Takmičenje u pripremanju ajvara u nedelju u Beogradu

Početku rada tog poštanskog centra prisustvovaće premijer Srbije Aleksandar Vučić i direktor Pošte Srbije Milan Krkobabić, najavljeno je iz tog javnog preduzeća.

Pošta Srbije je u izgradnju i opremanje glavnih poštanskih centara u Beogradu, Nišu i Novom Sadu uložila 46 miliona evra iz sopstvenih sredstava.

Oprema za beogradski poštanski centar probno je radila od marta 2014. Vrednost te opreme za automatsko sortiranje pošiljki koju su isporučile japanska kompanija Tošiba i italijanski Sinetik iznosi 12,6 miliona evra i ona omogućava da se sortira 820.000 pisama i paketa dnevno.

Taj sistem će moći da složi za 90 sekundi ono što je jedan radnik u glavnom poštanskom centru radio jedan sat.

Regionalni poštansko-logistički centar "Beograd" ima površinu od 28.000 kvadratnih metara, a na postavljanju kamena temeljca 24. decembra 2010. godine je istaknuto da će to biti "srce Pošte Srbije".

Pored poštanskog centra u Beogradu, opremljeni su i poštanski centri u Novom Sadu i Nišu, na površini po 4.500 kvadratnih metara.

Na realizaciju ideje o početku rada glavnog poštanskog centra u Beogradu čekalo se od 1971. godine, kada je doneta prva odluka o izgradnji.
http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest ... 3147.phtml
 
direktor":26olobkn je napisao(la):
Predjite kao njemacka posta na elektricna dostvna vozila , inace njemacka posto je po zakonu ili pak po osnovnom zakonu SRN drzavno vlasnistvo bez prva na prodaju jer je vitalni drzavni interes

Ево пример од кога треба да учимо. Немачка ће увек да нађе неки сладуњав разлог да унапреди развој своје индустрије. Да којим случајем Кинези понуде јефтинија ел. доставна возила мислите да би Немци то узели и тиме "уштедели"? Чак и када не би производили ел. аутомобиле возили би своје дизелаше баш би их била брига за екологијом.

Због тога је веома важно сачувати велике системе јер се помоћу њих може покретати привреда. Ево нпр. када Пошта гради зграду покреће грађевину, посебно када гради из својих средстава па домаће грађевинске фирме не раде као подизвођачи за неку цркавицу већ као главни извођачи и тиме стичу референце. Ако не можемо да производимо возила за пошту можемо коверте.

@jelenabg
Мислим да би Пошта велики део колача могла да узме банкама учимајући им део колача од финансијских услуга. Рецимо да унапреди електронско плаћање.
Ту је огроман новац. Банке пре свега живе од разних провизија, многима који немају никакав кредит месечно оде за финансијске услуге колико и на рачун за мобилни.
Дакле некад су банке живеле само од лихварења а данас би пропале да није финансијских услуга или како они воле да кажу производа. Читао дам једанпут да банке које нису препознале тај тренд да су пропале јер само од лихварења се не може живети.

А имам и питање. Какав је статус оних изолованих шалтера поште који се налазе по нпр. разним агенцијама за регистрације, да ли би они могли прерасти у експозитуре? Мислим да је највећи проблем обезбедити сигурност у тим забаченим експозитурама а ове агенције обично имају и технички преглед који треба да буде обезбеђен камерама. Мислим да би чак тим агенцијама и било у интересу да грађани код њих плаћају рачуне јер би их на тај начин привукли себи да користе и друге њихове услуге. Пошта би била поштеђена трошкова за објекат и осугурање безбедности.
 
blagi off topic:
U prostorijama Auto kluba Novi Beograd (http://www.amk.co.rs) postoji šalter neke polu-fantomske JugobankeJugbanke iz Kosovske Mitrovice i to za masnu nadkadnu (za nekoliko uplatnica nekoliko stotina dinara).
Sličan dogovor bi mogla da napravi Pošta sa nekim većim auto kućama koje obavljaju i tehnički pregled, tako da na jednom mestu mogu i da uplate sve naknade i tako uštede vreme.
 
Nije to masna provizija, u posti, postanskoj stedionici i srpskoj banci je provizija minimum 45 dinara ili 1%. U nekim bankama je provizija 120-150 dinara za jednu uplatu.
 
Једанпут сам морао да платим рачун у једној банци, дам попуњену уплатницу, радница је узме, нешто куцка, па одштампа неку признаницу па је захефта за обичну уплатницу и све то наплати неких 150 дин. Истина унапред ми је рекла да ме то задовољство кошта толико али ми се журило па сам пристао.

Не знам да ли заиста имају тако неефикасам софтвер или имају мали број експозитура па им се не исплати да се стварају гужве због уплата које им и нису баш профитабилне. Рекао бих да је ово друго а има мало и првог.
 
Stvarno ne znam šta da vam kažem za električna vozila. To je verovatno neka budućnost, ali ovi naši o tome sigurno još ne razmišljaju. A trebalo bi. Ali smo zato kupili preko 200 bicikala - od toga jeftnijeg nema :mrgreen:.

orion":zapa5z06 je napisao(la):
Мислим да би Пошта велики део колача могла да узме банкама учимајући им део колача од финансијских услуга.

Pazi, tu samo banke mogu od Pošte da uzmu deo kolača, jer kolač - to smo mi :mrgreen:. Znam da se naši hvale kako mi imamo 4 puta više transakcija nego sve banke zajedno. Naravno, dosta ima i do toga što banaka nema u svim mestima, a ljudi i tamo moraju da plaćaju račune, ali ima i do toga da sigurno imamo, ako ne najmanju, a onda jednu od najmanjih provizija. I meni se desilo jednom (i to samo jednom) da sam otišla u banku da platim račune. Meni nisu rekli kolika će provizija da bude :violina:. A to što su spori verovatno ima veze sa softverom - prosto je nemoguće da su spori svi.

Što se tiče elektronskog plaćanja, većina ljudi ne shvata da Pošta nije banka - mi samo obavljamo šalterski posao za Banku Poštanska štedionica (mada su oni otvorili ekspoziture u svim Agrobancinim prostorima u poslednje godinu-dve), a i to samo za fizička lica. Dakle, elektronsko plaćanje je u njihovoj nadležnosti. Ali, kao što rekoh, naši žele da baš mi, kao Pošta, uđemo na finansijsko tržište i to jako i do samog kraja :D (mi smo tu trenutno prisutni samo kao uzimač provizije za plaćanje računa i uzimač provizije za Western Union). Čak smo promenili i Statut preduzeća gde smo naveli gomilu stvari kojima se bavimo (ne možemo da uđemo u neki posao ukoliko one nije naveden u Statutu). Mislim, ako Telenor, kao mobilni operater, ulazi kao neka mobilna banka, pa može i Pošta da se bavi pružanjem finansijskih usluga. E sad, kada će svi ti planovi da budu dovedeni do kraja realizacije i kada će biti predstavljeni tržištu, pojma nemam. Neki ugovori su zaključeni, ali pretpostavljam da je potrebno vreme.

orion":zapa5z06 je napisao(la):
А имам и питање. Какав је статус оних изолованих шалтера поште који се налазе по нпр. разним агенцијама за регистрације,

Ne verujem da je to Poštino, to su sigurno ti izdvojeni šalteri koje otvaraju privatnici. Dakle, postoje ugovorne pošte i ugovorni šalteri (ili se tako nešto zovu). Ovi prvi moraju da primaju i isporučuju pošiljke (to su uglavnom naši bivši radnici koji žive i rade u nekim selima i manjim mestima - pisala sam već o tome), ali ugovornih šaltera ima čak i po Beogradu. Velike agencije za registraciju vozila imaju interes da uđu u dogovor sa Poštom jer znaju da će imati veliki promet. A nama odgovara jer pare kaplju, a ništa ne moramo da radimo ili plaćamo (nama se sigurno ne isplati da otvaramo ekspozituru samo zbog njih). Naše je samo da im damo softver i odgovarajuću obuku. Recimo, jedan takav šalter je pri vrhu Beogradske, a ima i jedan pri dnu Bulevara oslobođenja, blizu Slavije - menjačnica na jednom šalteru, a na drugom poštanski šalter. Nisam sigurna da tu rade dve osobe, verovatno jedna pokriva oba.

O ovome danas ne želim da pričam. Možda jednog dana.
 
Ова вест у Новостима ме је баш обрадовала.
Јелена, да ли знаш на које се конкретно земље односи ово проширење Поште Србије ?

Милан Кркобабић: У плану преузимање пошта у региону
Д. И. К. | 16. октобар 2014. 15:14 | Коментара: 5
Директор „Поште Србије“ за „Новости“ најавио ширење ове компаније изван граница земље. За девет месеци профитирали две милијарде динара
ПРОФИТАБИЛНОСТ, раст и технолошки развој потврђују нашу лидерску позицију у региону и дају нам за право, чак нас обавезују да размишљамо о ширењу „Поште Србије“ изван граница земље. Размишљамо и о преузимању неких пошта у окружењу, а разговори су већ започети - открива за „Новости“ директор ЈП „Поште Србије“ Милан Кркобабић.
Он подсећа да подаци за првих девет месеци ове године показују да је пословни добитак „Поште Србије“ готово две милијарде динара, што је за 45 одсто више него у истом периоду 2013. године, односно дупло више него у истом периоду 2012. године. Недавно је свечано пуштен у рад и савремени поштанско-логистички центар у Београду на 28.000 квадрата.

Стручњаци Поште су самостално развили ПОСТИС, високо квалитетан програм који обезбеђује брзи пренос података, који омогућава да се у Пошти изврши четири пута више трансакција платног промета него у свим банкама у Србији заједно.

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... -u-regionu
 
Moram pohvaliti postu narucio sam neke stvari rekli su docice za 14 dana doslo je za 5 doduse sa jednog kraja bg na drugi kraj , dobi dam poruk gdje je poslijka , pozvao postara dogovorio se preuzimanju iste , sve 5
Pitanje gdje mogu da se kupe one postine cokoladice u obliku dukata , u prodvnici u glavnoj posti kazu da ih nisu imali u prodaji
 
Ne priča dotični prvi put o preuzimanju pošta iz regiona, a to mogu da budu samo crnogorska i Republika Srpska - ovo ostalo ne može iz političkih razloga. Iskreno, mislim da lupa - ne vidim neki naš interes.

Što se čokoladica tiče, nemam pojma. U Beogradu postoji samo jedna poština prodavnica i to u Takovskoj, ali su se možda dogovorili sa nekim lancem prodavnica, mada čisto sumnjam.
 
Директоре хвала ви :)

Ови чоколадни поштански златници, као и оне драже бомбоњере, су рађене по поруџбини и није их ни било у слободној продаји. То је било за службу маркетинга Поште и дељени су као поклони.

Иначе те чоколадне златнике и бомбоњере је радила приватна кондиторска индустрија Арт-Ивал http://www.artival.co.rs/ одавде из Београда. Пошто их знам јако добро, препоручујем ти да у њиховим двема продавницама "Галерије чоколаде" на Обилићевом венцу и ТЦ Меркатор, мало погледаш њихове производе и пробаш, кад купиш :D .
 
Pa tu na obilic redovno posjecujem , riza u cokoladi ,i ostale drangulije
 
Gago ovo sam ocekivao od nekog mladjeg a ne od iskusnog yugovica , riza uobicajna rijec u cg , ti je pirinac kao mrkva za sargarepu ili ulje za zejtin itd
 
хе, хе Директоре ниси схватио малу шалу. :)
Али нећемо у овој теми о употреби сада страних речи у српском језику. :(
 
Sve su to nase rijeci nema tih stranih jezika :) :mrgreen:
 
Da li neko slucajno zna kome treba da se obratim kako bih podneo zalbu na cinjenicu da se ovo (na slici) prodaje u mojoj lokalnoj posti na Banovom brdu?

Upapred hvala.

 
U sekularnoj drzavi je nedopustiva promocija jedne vere (i to bilo koje) od strane drzavne institucije koja treba da sluzi sve gradjane i njihove interese. Kao neko ko nije vernik, osecam da je ova mesanje vere i drzave - i to ne na neki stetan politicki nacin, vec na najgluplji, malogradjanski nacin. Imam valjda kao gradjanin pravo da zabelezim svoje nezadovoljstvo zvanicnom zalbom.
 
Ink,

ako ćeš stvarno da potrošiš svoje vreme da se ganjaš zbog ovoga a istovremeno možeš to isto vreme da potrošiš prijavljujući dvadeset hiljada puta veći i konkretan problem, stvarno si srećan čovek.
 
Vrh