Šta je novo?

Pošta Srbije

To zavisi u kojoj pošti radi. Ovde kod mene, ljudi se vraćaju tek posle 2-3, neki i kasnije. A dolaze pre 8 kako bi razvrstali poštu u okviru svog reona. I ne idu odmah kući već pre toga moraju da se sravne.
Ima raznih ljudi, već sam pričala da ima onih koje mrzi da se penju po spratovima pa samo ostavljaju papiriće za preporučene ili vrednosne pošiljke. I objasnila sam kako sa takvima taj problem može da se reši. Ali treba znati da ti ljudi rade napolju - i na +40, i na košavi, i na snegu i na -20. U gradovima je odnos prema njima drugačiji nego kod ljudi na selu, pogotovo u staračkim selima. Tamo je poštar veza sa svetom i neretko im donosi razne potrepštine. Na primer, kada su sela kod Sjenice i Tutina zavejane i kada niko nigde ne mrda - mrdaju poštari. Na konju. Ali bukvalno. Pretpostavljam da se Kraljevčani dogovore sa nekim ko ima konja da ga mi koristimo i hranimo zimi (tada čovek od konja i nema neke koristi) ili sam. A i ne samo oni. I još su srećni ako imaju konja, traktor ili nešto slično - u suprotnom, noge.

okaq7m.jpg


Poštari ne rade za 50 soma. To što političari lupaju gluposti, to je njihov problem. Verujem da imaju ispod 40.000. Tužno je što je ovoliko nezaposlenih u Srbiji pa glavonje mogu da se iživljavaju kako im padne na pamet baš zato što znaju da ima i onih koji bi radili za bilo koje pare.
 
Politicari lupetaju...plata je manja od 36 soma. Taj koji radi samo 2-3 sata ima ultra lak reon uz postu, znaci izadje i odmah pocne da deli. U drugim postama pesacis do prevoza pa se vozis po 3-4 stanice pa sidje onda opet pesacis i tek tada pocinjes da delis. U mnogim postama ljudi dodju u 7 ili 7:15 a vracaju se posle 15 h
 
loyola":h5a0xziv je napisao(la):
a cek treba ti bez posla da podrzavaju postara da radi za 50 soma i da se buni da dobije vise jer ne moze da prezivi. A oni mucenici takvu sudbinu imaju ili sta?
Ne, ne trebaju ljudi bez posla da podrzavaju onog koji ima posao. Ja sam izneo neke cinjenice i istine o posti, a ti ili nemas posao ili si zloban pa ne zelis da neko ima platu koju zasluzuje. Vidi najbolje ti dovedi one iz Afrike i da im se nista ne placa. Daj im samo vodu i konacno ces dokazati koliko malo moze da se plati.
 
Nisam zloban, naravno da svako treba da bude placen za to sto radi, ali ne za nerad. Dodju u 7 a vrate se u 3? Pa to je 8 sati rada...
 
Slazem se za za radno vreme. Ja sam naveo neke cinjenice vezane za posao (nosenje poste kuci, cepanje svoje odece, potpisivanje stranaka, snalazenje za hemijske olovke, rad vikendom, ne nosenje poste po par dana a onda se posalje neko da mu pukne kicma i to sve ocisti). Svaki postar ce ti potvrditi da moze najvise na 20-30 vrata da ode u toku dana, mozda 25. Taj batica sto se vraca pre 12 taj svaki dan potpisuje (falsifikuje) druge ljude. Onda se javi neko besan i pravi frku. Pazi taj sto pravi frku je 100% upravu, ali postar ne moze svima na vrata.
 
Nema tu ništa zanimljivo, više tužnjikavo. Naravno, ne prihvatam apriori da je korisnik u pravu (ne volim takav način razmišljanja bez obzira da li sam prodavac ili kupac), ali je činjenica da se Post Express-u dešavaju kiksevi. Ta služba, na žalost, od samog početka nije uređena onako kako treba i sve ove godine se ispravljaju krive Drine. Dosta toga je i urađeno, ali ima još propusta, bar onoliko koliko čujem, a nema razloga da ljudima ne verujem. Srećom, ovo su ipak pojedinačni slučajevi, ali mnogo štete preduzeću.
Doduše, nije mi jasno ovo oko težine - kako ofrlje možeš da izmeriš paket kada u Pošti mogu da se koriste samo baždarene vage, a one se baždare svake godine?
Neka nas tuži, ima pravo na to. Mada mi se čini da su se ovi naši negde ogradili da ne odgovaraju ako nije propisno upakovano, nisam sigurna.
 
Jesu se ogradili, kad god hocu da posaljem iz poste u Cika Ljubinoj, upakujem sve i onda pijandura koja radi tamo nece da prihvati posiljku ako je oni be upakuju sto naplacuju. Nije mi do 30-40 dinara koliko se istresa na obicnim ljudima. Jednom sam ga prijavio ali nista od toga a drugi put se zamalo nismo pobili.
 
Poštanske marke i kovanice u počast junacima Prvog svetskog rata

Javno preduzeće „Pošta Srbije” i Narodna banka Srbije – Zavod za izradu novčanica i kovanog novca – organizovali su promociju kovanica sa motivima Prvog svetskog rata i prigodnih maraka posvećenih obeležavanju jubileja – stogodišnjici od početka Velikog rata.
„Ove dve kuće s tradicijom za uvažavanje imaju dugogodišnju plodotvornu saradnju koja je zasnovana pre svega na vrhunskom kvalitetu izrade poštanskih marka i kovanica koje proizvodi Zavod, a Pošta ih kroz svoju razgranatu poštansku mrežu čini dostupnim građanima širom Srbije”, kazala je Nela Bojović, direktorka Samostalnog sektora za korporativnog marketinga i velike korisnike Pošte Srbije, podsetivši da je u čast stogodišnjice početka Velikog rata Pošta Srbije priredila izložbu „Jedinice veze Srpske vojske u Prvom svetskom ratu”, a da je danas pustila u opticaj četiri prigodne poštanske marke posvećene važnom jubileju, kao glavno filatelističko izdanje u ovogodišnjem Programu prigodnih poštanskih maraka.
Zavod za izradu novčanica i kovanog novca izradio je seriju prigodnih kovanica koje su dostupne u Post šopovima i 56 većih pošta širom Srbije. „Medaljoni su izrađeni tehnikom kovanja od bakra i legure bakra, poznatije kao „novo srebro”, odgovarajuće upakovani, sa atraktivnim grafičkim rešenjima omota i prigodnim tekstom na srpskom i engleskom jeziku, odgovaraju visokim standardima dizajna, te će sigurno naći svoj put do kolekcionara lepih medalja i poklonika naše slavne istorije”, kazala je Marina Berić-Sarić, direktor Direkcije za prodaju, Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca. Na medaljonima su predstavljeni likovi proslavljenih vojskovođa koji su za svoje zasluge dobili titule vojvoda – Živojina Mišića, Radomira Putnika, Stepe Stepanovića i Petra Bojovića, kao i proslavljeni lik srpskog vojnika Dragutina Matića, izviđača koji se borio u skoro svim bitkama Prvog svetskog rata, poznatijeg u narodu kao „Oko sokolovo”. Serija sadrži motive Cerske bitke i čuvene Kolubarske bitke.

http://www.posta.rs/struktura/lat/vesti ... Detaljnije
 
Približio se useljavanje u novi objekat, ali ovaj put za stvarno :mrgreen:. Naravno, ne zna se tačan datum, ali bi trebalo negde u avgustu-septembru. Ne bismo mi još, ali su pritisli Japanci. Mi smo napokon izvukli papire od izvođača kako bismo mogli da dobijemo upotrebnu dozvolu iako se još sudimo. Verovatno je, kao što sam i pretpostavljala, došao pritisak sa političkog nivoa da se to daju, a da nastavimo da se tužakamo koliko hoćemo.

Spolja se ne vidi ništa naročito, ali se unutra radi jer su pristigle razne stvari i stvarčice. Prvo neka tehnološka sredstva (kontejneri, kutije i slično), a ovih dana i pločasti nameštaj (ormari, stolovi...). Očekuju se i računari, serveri su valjda već postavljeni.

Koliko sam razumela, mi ćemo svi đuture tamo da idemo jer se neće odmah raditi automatski. Prvo će ljudi morati da se obuče, pa da se ispravljaju greške, pa ovo, pa ono. Tako da će se i dalje dobar deo obrađivati ručno. I taman će se, kako se stvari budu razvijale i sve više prelazile na automatsku obradu, videti koliko ljudi treba da ostane u tehnologiji. Da, u nekim ozbiljnijim zemljama to se zna unapred, ali mi više volimo da to u praksi vidimo :mrgreen:. A onda ćemo videti šta će i kako će sa ljudima. Kao što rekoh, cenim da će deo u poštare, a pošto Pošta planira da uvede nove usluge, biće potrebno i još šalterskih radnika.

Bilo je nekih incidenata u smislu da su se razvaljivali oni paneli na, valjda, trouglastoj zgradi, ali bože moj.
 
Plus Jelena za informacije, nego nisam znao da sav nameštaj i šalterske panele u poštama izrađuje sama Pošta.

Još jedno pitanje, vezano za poštare, u nekim zemljama u inostranstvu je praksa da poštari recimo koriste bicikle i skutere
ili neka mala namenska kola... Da li se razmišlja o tome i kod nas?
 
Čuj, skutere i bicikle. Mi koristimo i konje :lool:. Naravno, da koristimo. Bicikli se najviše koriste u ravničarskim krajevima, a naročito ruralnim. A mopedi se koriste čak i po Beogradu, tj. ovim predgrađima. Tamo gde je brdovito, a razuđeno. Mislim da se po Beogradu ne koriste bicikli, ali nisam sigurna.

Inače, RJ Održavanje ne pravi stolove, samo šaltere. Koliko sam čula, ta RJ će se rasformirati, pojma nemam kome će pripasti radionica, a ostali majstori će se rasporediti po beogradskim radnim jedinicama.
 
Da li je moguce da ste narucili masine za automatsko sortiranje a niste poslali ljude na obuku za rad na tim masinama, koji ce uz rad obucavati one koji nisu bili na obuci (jer ne mogu svi biti poslati na obuku)? Izgleda da imate "jakoo" sposobne rukovodioce!?!?
 
Obuka radnika je predviđena ugovorom, ali je problem obučavati radnike dok su u redovnom radu. To bi značilo da ljudi imaju noćnu smenu i onda u toku narednog dana treba da se obučavaju. Ne ide to tako.
Mašine su isprobavane, ali su ih isprobavali ljudi iz dnevnih smena i služba koje tada rade. Rok za implementaciju ovih mašina je 9 meseci i u toku tog perioda biće obučeni ljudi, kao i sređeni problemi koji se u eksploataciju budu javljali. I biće obučavani ne samo oni koji budu radili na samoj mašini, već i mašinci, informatičari, kontrolori i slično.
 
A zasto se rasformirati jedinicu za namjestaj umjeto da krenu da prave stolove , jesu li izrenovirali sve poste ,ili ce neki kum pajtos strncki da seugradi
 
Pojma nemam. To je relativno nova informacija. Sigurno nisu sve pošte renovirane, čak ni one po Beogradu, a kamoli po manjim mestima.

I nisu se oni bavili samo stolarskim poslovima, već i popravkama stvari kojima je istekao rok trajanja i koje znaju da popravljaju - klime, vage, neke mašine i slično. Naravno, tu su i električari i ostali

Ne znači da će prestati da se bave tim stolarskim poslovima, možda će biti pripojeni nekoj drugoj RJ (mada pojma nemam gde bi mogli da ih smeste). Ostali majstori će biti raspoređeni po beogradskim radnim jedinicama. Ne mogu da kažem da će se smanjiti administracija jer će ti ljudi verovatno negde otići, ali će biti jedan direktor manje, jedan pomoćnik direktora, šefovi službi...

Mada, to je tako sada, možda se nešto i promeni, ko zna.
 
Draga Jelena,vidim da ste dosta upuceni pa ako moze jedna informacija? Koja je procedura pri (samoinicijativnom) preseljenu radnika?Npr. iz RJ Novi Sad u RJ Subotica.Da li firma mora da mi izadje u susret ili moze prosto da mi kaze ,ne u Subotici imamo dovoljno radnika,tamo ne trebas,ili ostani u Novom Sadu ili napusti firmu?Hvala Vam unapred!
 
Nadam se kolega da možemo da budemo na ti.

Ne znam tačno kako to ide jer nikada nisam prelazila. Još manje znam kako to ide iz grada u grad, ali je logično da je lakše iz većeg u manji kao što je ovo slučaj.

Kada se kod nas u Beogradu prelazi iz jedne RJ u drugu, to obično ide tako što se u toj budućoj novoj RJ razgovara sa nekim nadleženim (šef službe, pomoćnik direktora, direktor, možda neki upravnik ako si poštar ili šalterski radnik) i taj neki izrazi spremnost da te primi. Tada se u matičnoj RJ podnosi zahtev za prelazak i onda tvoja RJ mora da ti to odobri, a nova RJ da te primi. Mislim da to sve ide i preko Direkcije za kadrove, ali teško da se oni nešto mešaju ako se RJ međusobno dogovore.

Mada, možda čak može i bez tog dogovora već se samo podnese zahtev. Ja znam da u Beogradu uvek nedostaje poštara i šalterskih radnika, pa verujem da je slično i u Subotici. A i ostaješ u preduzeću, nisi neko sa strane. Jedino problem može da bude ako si administracija.

Znam da je jedan kolega prešao iz Beograda u Kragujevac ili tako nešto i mislim da nije imao problema. Ali je on bio vozač PostExpress-a. Uglavnom, ako si u tehnologiji, mislim da ne bi trebalo da bude problema.

Čak znam priču da je jedan kolega iz Pošte Srpske želeo da pređe u Srbiju (negde na jug) jer mu je ovde porodica, a to je uspeo jer je jedan iz Beograda (preklom iz RS) odlučio da se vrati tamo. Dakle, ako bi se eventualno našao neko na istom radnom mestu kao što je tvoje, a koji bi iz Subotice prešao u Novi Sad, mislim da ne bi bilo problema i da bi to išlo glatko.
 
I ako nije upućeno meni, ne postoji takva zakonska odredba koja bi naterala poslodavca da učini takav ustupak. Bar ne u zakonu o radu, a ni ja za svojih 2 godine iskustva sa radnim pravom na klinici tako nešto nisam video nit čuo.
 
Naravno, niko nema obavezu, ali se u Pošti ti prelasci dešavaju. Doduše, mnogo češće u okviru jednog grada, iz jedne RJ u drugu. A naročito izlaze u susret ako neko iz administracije u Beogradu želi da pređe u drugu RJ na tehnološke poslove. Imali smo konkretan slučaj u mojoj RJ da je koleginica otišla u muževljev zavičaj jer ovde nisu mogli normalno da žive jer su bili podstanari. I, kao što već napomenuh, kolega je prešao iz Beograda u Kraljevo, Kragujevac - ne mogu da se setim.

E sad, prelazak iz, recimo, Bora u Beograd je već nešto drugo. Kod nas kada Direkcije daju neki oglas za konkurs (da, i to čudo se dešava, mada jako retko, obično rade veze), obavezno se napomene da mogu da konkurišu isključivo kandidati iz beogradskih radnih jedinica.
 
Sutra počinje iseljavanje u Ugrinovačku, verovatno će se prvi krug završiti do ponedeljka. Za korisnike je bitno da šalteri ostaju, kao i carinjenje i post šped. Tako je za sada, mada verujem da će i ostati do kraja jer je i u Novom Sadu ovo ostalo u centru grada (to je nekako i logično).

Što se tiče same zgrade, mnogo je nedostataka, vlage, curenja i sličnih stvari. Neka stakla su stavljena veća nego što su ona atestirana, pa se valjda to ponovo šalje na atestiranje. Da li će se to rešavati i kako, pojma nemam. Biće neko slikanje, pretpostavljam u ponedeljak, kada će, verovatno, biti rečeno kako se prelazi na automatsku obradu. To, naravno, nije tačno jer tek ljudi treba da se obuče.

Mnogo ljudi je ponelo zahtev za prelazak u druge RJ (ovo je mnogo daleko za svakoga ko nije sa te strane reke) i to će se, pretpostavljam, rešavati. GPC-u to i odgovara jer će imati višak ljudi u tehnologiji kada mašine zaista prorade.
 
Ах ово ће се свима свидети, бомбоњера Поште Србије, са сликама старих здања пошта Србије. Најфиније чоколадне дражеје са лежником и бадемом у млечној и белој чоколади



Ту је и чоколадни златник-дукат


Укусно је, верујте ми, МЉАЦ.
 
Јесте ли заменили поштанске сандучиће ? :(
Полако се примиче рок за замену свих поштанских сандучића у зградама, кућама, пословним објектима,...

О чему се ради ?

Три месеца за замену сандучића
К. МАЛЕШЕВИЋ | 22. септембар 2014. 20:18 | Коментара: 12
До 1. јануара 2015. сви Београђани би требало да имају поштанске кутије по стандардима ЕУ. Процена је да их има око 600.000, а „Пошта“ је продала тек 5.500 нових

ПО СТАНДАРДИМА ЕУ МЕРЕ за нове сандучиће усклађене су са стандардима ЕУ: морају да буду направљени од чврстог и постојаног материјала, да не пропуштају воду, постављени на висини од 0,7 до 1,7 метара, да имају унутрашње димензије 240x75x350 милиметара, док отвор претинца мора да буде 230 мм са 30 мм. За групне сандучиће прописане су мере: 390x190x75 мм. Оквир за означавање власника је 50 са 10 милиметара.
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... 1%9B%D0%B0

А ово је чланак из Новости од 23. октобра 2011. године када нас је Пошта обавестила о обавезној замени поштанских сандучића. Да будем искрен не сећам се у опште таквог обавештења !

Поште грађане информисале о новим сандучићима
П. З. С. | 23. октобар 2011. 22:08 | Коментара: 12
"Поште Србије" писмено обавештавају Београђане о потреби замене претинаца, који коштају од 990 до 1.500 динара. Рок за замену поштанских сандучића 1. јануар 2015. године

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... 0%BC%D0%B0


На сајту предузећа ТехноМеркур имате све врсте оваквих сандучића и сви су сандучићи са цертификатом
http://www.tehnomerkur.rs/index.php?act ... BLOK%204IN
http://misam.co.rs/
http://www.delta5.rs/postanski_sanduci.html

Ми у згради имамо баш овакве:


А ево и техничких услова за поштанске сандучиће које је донела Републичка Агенција за поштанске услуге још јануара 2011. године.
http://www.rapus.rs/korisnici/saveti-ko ... -sanducice

Јелена, да ли можда имаш слике сандучића које ви-Пошта продајете, по стандарду ткз. европске заједнице, која нам ето и то одређује. :dil:
 
Vrh