Šta je novo?

Pošta Srbije

Ne zna se sta je gore da l medjunarodni ili unutrasnji saobracaj sa cenama.
 
Pozdrav i za vas uz dodatno objašnjenje.

Pošta cene pošiljaka u međunarodnom saobraćaju nije podizala 9 (devet) godina, a u unutrašnjem 6 (šest). Pošta cene može da podigne samo, i samo, ako joj Vladina uredba to dozvoli. Pronađite mi jednu uslugu u ovoj zemlji kojoj se ovoliko dugo cene nisu podizale. Čak je i ono podizanje platne tarife urađeno posle 5, a možda i više godina. I svi su skočili kao oko da im je neko izvadio. Pa što niko ne ode u banku da plati te iste račune? Gomila može da plati i preko trajnog naloga, preko interneta... Bar tu postoje razne mogućnosti.

Kada se pošiljke šalju napolje, Pošta mora da plati neku cenu za obavljanje međunarodnog saobraćaja, a sa ovim povećanjem mi smo i dalje na gubitku, samo manjem, naravno. Da li ova zemlja želi da Pošta bude socijalna ustanova i neko ko će da uzima pare iz budžeta, ili da bude jedna od par profitabilnih koje taj budžet pune (i odmah da kažem, Krkobabić ič za to nije zaslužan, kao ni ijedan pre njega)?

I kakve su to neverovatne cene u domaćem saobraćaju, života vam? Obično pismo je poskupelo za 1 dinar. Paket do 3kg sa vrednošću od 500,00 dinara je 230 dinara, a sa vrednošću od 5.000, 256 dinara. Ako je vama kao pojedincima to toliko skupo, vi pravac na autobusku stanicu pa šoferu dajte paket i platite mu.
 
Naravno da mora da poskupi ali valjda razumes kad god nesto poskupi da i nije bas prijatan osecaj pa da kazes e neka su, ima duplo da im dam :)
 
Nije prijatan osećaj?
Te 2005-e cene za slanje međunarodnih pošiljaka su povećane 400-500% :lol:. Samo zamislite koliko su bile potcenjene kada smo toliko morali da podignemo i to da bismo i dalje bili na gubitku, kao i sada. Čak sam u nekom trenutku i znala podatak koliko Poštu košta slanje jedne vreće od 20kg u neku od zemalja, a koliko mi naplatimo, ali sam zaboravila. Uglavnom, na gubitku smo.
Jedino što je malo bezveze je veliko povećanje poštarine za tiskovinu - knjige, novine i slično. Ajde, knjige mogu da se kupe u knjižari, novine na kioscima, ali je problem što i jedni i drugi uzimaju velike provizije, a ljudi su ovako slali direktno kupcima i štedeli. Doduše, ne znam da li je to povećanje cena za tiskovinu toliko problematično samo za inostranstvo ili i u domaćem saobraćaju. Nisam nešto ispratila.
Iskreno, bolje da smo svake godine povećavali za pomalo, umesto odjednom ovako. Ali, mi to ne možemo bez dozvole Vlade.
 
Sa povećanjem cena, trebalo bi da podignete kvalitet usluga, evo banalan primer.

Već duži niz godina poštar kod mene se pravi lud, i pošto ga mrzi da se penje na četvrti
sprat uvek mi u sanduče gurne obaveštenje da pošiljku preuzmem u Pošti iako znam da
je u to vreme neko bio prisutan kući.

Kako znam, pa zgrada je opremljena video nadzorom, i jasno se vidi da dalje od prizemlja nije odmakao.

Ili neverovatna situacija, bilo je nekih problema oko tekućeg računa, na šalteru vaša radnica nije mogla da reši
pa je zvala neku vašu službu preko telefona. U mom prisustvu dotične su počele da se svađaju preko telefona,
ova na šalteru zahteva da zna imenom i prezimenom sa kime razgovara, ova na drugom kraju veze odbija da joj kaže,
haos živi, a ja sve vreme čekam, na kraju se našla jedna službenica koja je pristala da kao UN posreduje između
ove dve.
Ja ne mogu da verujem, to sve onako ostavlja gorak ukus neprofesionalnosti i bahatosti, i nimalo ne popravlja sliku
tvog preduzeća u javnosti.
 
Ovo za postara sam i ubacivanje papirceta umjesto zvonjave da stvarno vidi ima li koga i ja iskusio rijesio sam kad sam se slucajno sreo sa postarom i onda smo se objasnili vise se npravi vec redovno zvoni za potpis
 
Sada bi ti šalterska radnica i poštar vrlo rado odgovorili da povećanje cene nema nikakve veze sa njihovim platama koje su niže, i to ne malo, od republičkog proseka, a godinama unazad se ne podižu.

Što se tiče poštara, da, ima takvih primera. Čak smo i mi, kao služba, nekoliko puta morali da intervenišemo jer su se pojedinci tako ponašali. Možda nemate lift ili je pokvaren, možda je stariji (je*******iga, treba vući torbu tešku 20 kila peške), a možda je samo neko ko ne kapira šta znači rad. Šta da vam kažem, ima raznih ljudi.

Prvi korak je da popričaš sa njim, ako ga nahvataš. E sad, ako je neki kr****, možda počne čak i gore da se ponaša, ali, u principu, ne bi smeo. Ako to ne pomogne, onda se uputiš pravac u svoju dostavnu poštu i tražiš isključivo upravnika/cu. Možeš prvo da podneseš usmenu žalbu, mada možeš odmah i pismenu. Čak možeš, ako je to problem svima u zgradi, da staviš potpise stanara. Oni po tom dopisu moraju da reaguju. Iskreno, ne znam da li ti tada dobijaš neki broj ili nešto slično kao dokaz da si se žalio. Ima upravnika koji su rigorozni kada su takve stvari u pitanju i odmah čestitaju Novu godinu poštaru, a ima i onih popustljivijih. Čak možeš i da na usb staviš par snimaka iz različitih dana gde se vidi da dalje od prizemlja ne ide i čisto napomeneš ili daš da proveri. Upravnik/ca će verovatno biti u stanju da reši problem, ali ako je neki baš nenormalan, tada se obratiš Radnoj jedinici kojoj tvoja dostavna pošta pripada (imaš onu u Vasinoj, Šumadijskom trgu i Glavnoj u Zemunu), pa čak ponovo podneseš pisanu žalbu. Tada sigurno dobijaš broj pod kojim si se žalio. Ali, uglavnom upravnici uspevaju da reše problem.

Jednostavno, iskoristi svoje pravo da se žališ na uslugu koju dobijaš. Nije to nikakvo cinkarenje, naprosto, imaš problem.

Što se tiče drugog primera, veliko je pitanje sa kim je radnica pričala sa druge strane i šta joj je ova govorila :mrgreen:. Mislim da čak nije pričala ni sa kim iz Pošte, nego iz Poštanske štedionice jer mi za nju samo obavljamo šaltersku delatnost, a potpuno smo različiti privredni subjekti.

Ali oba ova primera koja si naveo su ekstremi. Ko zna koliko puta sam bila u raznim poštama sve ovo vreme i ne mogu da se setim nijednog slučaja baš očigledne bahatosti, neljubaznosti ili neprofesionalnosti (doduše, ne ulazim kada su penzije). Može da se desi da neko nije nasmešen, da se vidi da je nervozan, da možda odgovara na pitanja preko one stvari, ali nisu ljudi roboti. Najgore je raditi sa parama i ljudima, a ovi to rade u kombinaciji. Pa čak su i to retki primeri. Da bi mogli da izdrže sve to, većina njih naprosto nauči da se isključi, moraju da bi sačuvali svoje živce i zdravlje. Ali, naravno, pošto ima različitih ljudi, desi se i neko iskakanje. Mada, ako je za taj konkretan slučaj saznao upravnik, a koji nije baš mekan kao hleb, cenim da je palo ozbiljno ribanje.
 
U verbalnom smislu :mrgreen:.

Inače, ne znam da li ste primetili u medijima, ali mi smo za prva tri meseca ostvarili 66,8% veću dobit nego u istom periodu prethodne godine. A ta godina je bila bolja nego prethodna, bla, bla, bla.

A to što nama gomila vozila čuče pokvarena čime se ugrožava poslovanje i što se projekti na nivou preduzeća odlažu zbog nedostatka novca, nema veze. Jbt.

Inače, oko novog GPC kruže svakakve glasine. I pozitivne i negativne. One pozitivne govore da sve ide svojim tokom, dok one druge da nema šanse da uđemo ni u septembru (a kamoli junu) jer ne samo da je problem u zgradi i tužakanju svih strana koje su učestvovale u izgradnji, već da postoje i neki problemi sa mašinama i uparivanjem sa našim sistemom :roll:.
 
Jelena hvala na informaciji, vezano za poštara, porazgovaraću sa njim lično, nemam nameru da mu pravim probleme prijavljujući ga,
mada ako se posle razgovora nastavi po starom prijava mu ne gine.
 
dsc08419.jpg
 
Nekada bilo, sada se prepričava - putujuća pošta. Teško su se likovi koji su to radili posle privikli na mirnije poslove. Srce im je čeznulo za Sežanom i šverc turama do Trsta :mrgreen:. Naravno, bilo je i drugih tura...

Mada, dešavale su se i neke ružne stvari u tim vagonima - pljačke. Ima ljudi koji nisu mogli da izdrže i tražili su da ih prebace, pričali su šta se radi, ali se uglavnom niko time nije bavio. Uglavnom, železnica je prošlost za poštu. Pretpostavljam da bi bila prošlost i da smo sada u granicama bivše Jugoslavije - avioni i kamioni/kombiji su preuzeli primat.
 
Sto se tice Postara, mogu da vam kazem da je to jaaako naporan posao. Problem u firmi je sledeci: Plate nisu kao sto ljudi pricaju 50-60.000 nisu ni 37.000, odgovornost orgomna. Postari ne zavrsavaju posao kao sto se prica u 11 ili 12 sati. Sindikati su korumpirani i nesposobni. Niko nece da utanaci norme za postara. Pretpostavlja se da je to sto se tice preporuka oko 50. Vecina postara ima 80 nekada i preko 120. To je jednostavno ne moguce odneti svima na vrata + obicna posta, katalozi, novine, prospekti... Javna je tajna, to znaju kako upravnici tako i kontrolori DA SVI POSTARI POTPISUJU STRANKE I UBACUJU IM U SANDUCE. Isto vazi i za kilazu. Koliko postar sme da nosi? Neki nemaju uniforme, cepaju svoju odecu i obucu. Ljudi na salterima kao i postari donose svoje olovke od kuce, posta nema da im da. Reoni su ogromni, fizicki ne moze da se stigne da se obidje. Kada dodju porezi 99,9% postara potpisuje u posti stranke i ubacuje u sanduce. Masa postara dodje svojim kolima na posao pa odnese postu kuci da bi zajedno sa svojim ukucanima slagali, jer to u radno vreme nije moguce. Ima i njih koji subotom idu da dele jer ne smeju da se zale kontrolorima, kontrolori cuvaju svoje mesto kod upravnika a upravnik svoje mesto u Vasinoj. Ako ste bolesni ili na odmoru, sve sanse su da vam je sto zatrpan postom od nekoliko dana. Postari zamenici se salju sa reona na reon a stolovi zatrpani. Sve se lomi na postaru.
 
limazmaj1
+ 1 :)
red je bio da se osvetli i dr. strane medalje
 
Postarima koji imaju svoje reone je ne uporedivo lakse, ali i oni kukaju. Svi kazu da se posao pretvorio u tesku fizikaliju a bice sve gore i gore. Plata nece biti povecana ni jedan dinar a materijala ce biti sve vise. Pre 10-15-20 godina nije bilo toliko mobilnih operatera, kablovskih operatera, banaka... Svi oni nesto salju. Na post expresu ljudima stizu kucice za pse, bojleri, citave teratane. I to postar na post expresu treba da odnese na neku adresu??? Penzionera sve manje, mnogi prelaze na tekuci, ljudi umiru...znaci baksis umire. Postari su kao kolege prividno kolegijalni, ali cim nesto krene po njihovoj kicmi, ponasanje se menja iz korena. Preopterecenost! Ljudi se opismenili pa samo kupuju sa kineskih sajtova. Bice sve vise i vise paketa. Napominjem ne moguce je to fizicki odneti!
 
Cuj baksis, pa nisi ti konobarica da ti neko ostavlja baksis. A sto se tice post expresa, normalno da ce da nosi, pa zato covek i plati uslugu.
 
100% postara fizikalise zbog tog baksisa od penzija, oduzmi im to i razbezace se jako brzo sa tog posla... Konobarica po tebi treba da doje baksis a postar ne? Samo sam naveo sta sam cuo od starijih...
 
100% postara fizikalise zbog tog baksisa od penzija, oduzmi im to i razbezace se jako brzo sa tog posla... Konobarica po tebi treba da doje baksis a postar ne? Samo sam naveo sta sam cuo od starijih... Taj baksis je i razdor medju postarima. Neko ima 3 x veci baksis od nekoga i ne pada mu na pamet da se bori za prava postara. Jednostavno se plasi da ne bude skinut sa reona i cuti. U pravu je jedan postar kada je rekao da taj baksis treba ukinuti. Onda bi se svi pobunili i nesto bi se i promenilo sto se tice uslova i plate.
 
Super, bice mesta za druge ljude koji ce da rade za te pare. Cek, po tome treba da castis i onoga u banci jer ti daje tvoje pare. Cime je postar zasluzio da dobije baksis? Secam se kao mali kad donese postar deciji dodatak sam se posluzi i zaokruzi kao nemam sitno.
 
Niko nema obavezu da casti postara. Postara ljudi caste zato sto im donese pare na kucu. O napadima na postare ne treba ni pricati, fizicke povrede i trame... Glupo poredis sa bankama. To sto je neko sam zaokruzio cifru to se resi jako brzo izmedju njega i klijenta :)
"Super, bice mesta za druge ljude koji ce da rade za te pare" vodi u ozbiljan problem. Znaci ako je neko spreman da radi i za 7.000 dinara taj posao, glavonje treba da smanjuju plate? Pa ako je neko spreman da radi i bez prijave onda da prestanu da uplacuju ljudima staz? Hahaha covek je coveku vuk!
 
Naravno, a za pola od toga sto ti kazes jos bar 100000, jedni druge pokopavamo. Tako je sve obezvredilo. Nema veze sto ne mozes da zivis sa tim parama ali daj da otmem musteriju, klijenta, posao... Dok je takvih stavova radicemo mi za koru leba.
 
Lično poznajem jednog poštara sa novog beograda i njegove priče au dijametealne od priči malog zmaja. Uglavnom on po njegovim rečima ima posla samo prvim danima u mesecu kad stižu računi, drugim danima završi do 12h.

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока
 
a cek treba ti bez posla da podrzavaju postara da radi za 50 soma i da se buni da dobije vise jer ne moze da prezivi. A oni mucenici takvu sudbinu imaju ili sta?
 
Vrh