Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Vođena je opsežna rasprava i na temu moguće obnove biblioteke na K. vencu, i nisam ostao ubeđen da je suština stradanja na tom mestu u zgradi. Mislim i da bismo lakše na otvorenom prostoru napravili spomen na nestalo blago, nego u zgradi. Odmah preko reke treba da bude veliki memorijal (Staro sajmište) - a kako bismo mi tačno popunili tolike objekte posvećene sećanju na isti rat? Tik uz zgradu Pošte 6 imamo slučaj napuštene železničke stanice - kad će i KO ĆE to da uredi da bude bilo šta? Gde su nam muzeji grada, ložionice, termoelektrane na Dorćolu, Podrekin muzej nauke i tehnike...? U kakvom stanju nam je npr. Muzej vazduhoplovstva? Koji talentovani ljudi okupljeni u koje organizacije imaju time da se bave? Precenjujrmo svoje moći, po mom skromnom mišljenju.
 
Zar onaj Vučićev gradski arhitekta nije obećao početak radova još pre 2-3 godine?
 
Pa kakav interes ima BW da to gradi za džabe?
Pa, npr. tako stoji u ugovoru o "Beogradu na vodi". Izgubio sam svoju kopiju sa kompa, ali ovo je iz teksta sa sajta Insajdera:

"Beograd na vodi" može da upravlja hotelom Bristol ili zgradom Pošta​

Prema ugovoru o Beogradu na vodi, moguće je da kompanija Beograd na vodi nakon renoviranja dobije pravo upravljanja hiljadama kvadrata na ekskluzivnim lokacijama, bez ikakve naknade.

Objekti kojima će nakon renoviranja moći da upravlja Beograd na vodi su, između ostalih, hotel Bristol, zgrada Pošta Srbije u Savskoj ulici, glavna zgrada Železničke stanice i veliki broj objekata u četvrti Savamala. Po ugovoru ovi objekti ostaju u državnom vlasništvu, a najveći broj njih bi i u budućnosti trebalo da se koristi u iste namene kao i do sada.

Međutim, i tu ima odstupanja. BW jeste renovirao Geozavod (za sopstvene kancelarije) i Bristol (da mlati pare na njemu, logično), ali je fasadu Železničke stanice obnovila Republika, koja će, kako sam razumeo, finansirati i rekonstrukciju Ložionice preko Ministarstva za inovacije i tehnološki razvoj.

Iako "Pošta" sa pozorištem "Boško Buha" i dečijim muzejom na prvu ruku ne izgleda kao nešto što bi BW-u moglo da se isplati, postoji dobit koja je nematerijalna. Novi sadržaji privlače kupce i održavaju relativno skupu cenu stanova. Vidite i sami da se cela kampanja za "Taliju" zasniva na školi, vrtiću i obnovi "Pošte".

Zatim, ukoliko taj dečiji muzej bude nešto kao npr. Muzej iluzija u Nušićevoj koji ima ne tako jeftine karte, a konstatno privlači ljude, onda se ipak ne može reći da tu nema neke zarade - bilo da BW direktno upravlja Muzejom ili taj prostor izda nekom trećem licu da se time bavi.

Kako god, nadam se da će uskoro ta dilema - ko finansira ove radove - biti razrešena.

Po meni bi bilo fer da BW plati i školu i vrtić, iako bi oba objekta trebalo da budu državna.

Ta ulaganja, uostalom, su daleko manje vredna od davanja kojih su oslobođeni.
 
Jezivo šta se radi sa državnom imovinom, ovde se neko obogatio bez uloženog dinara, država dala zemljište, država finansirala infrastrukturu, kupci finansirali zgrade, a i ovo malo objekata koji nisu komercijalni/stambeni će država da im finansira. I opet su nakon svih ovih prodatih stanova sa najskupljim cenama kvadrata u celoj državi naštelovali troškove da su godinama uvek "u minusu ili sa minimalnim profitom" pa čak ne dele ni dobit sa državom.
 
To za „Boška Buhu” je samo još jedno iživljavanje nad Beogradom i prisilno pomeranje centra sa Trga Republike na Savski, nakon što su (opet prisilno) isisali sav život odatle ukinuvši saobraćajno čvorište sa planom da (prisilno) naprave novo saobraćajno čvorište.

Nasmejao sam se koliko je tragikomično.
 
Чуо сам да ће овде у пошту привремено иселити СУП из Савске док се реновира њихова зграда.
 
Jezivo šta se radi sa državnom imovinom, ovde se neko obogatio bez uloženog dinara, država dala zemljište, država finansirala infrastrukturu, kupci finansirali zgrade, a i ovo malo objekata koji nisu komercijalni/stambeni će država da im finansira. I opet su nakon svih ovih prodatih stanova sa najskupljim cenama kvadrata u celoj državi naštelovali troškove da su godinama uvek "u minusu ili sa minimalnim profitom" pa čak ne dele ni dobit sa državom.
Pa obecali su da ce to biti novi centar grada. Krenuce nasilno rasljavanje kulturnih institucija iz centra i smestanje u tsj neprirodni ambijent. Naravno objasnjenje ce biti da je to prirodni proces. Uz ove idiotske trzne centre, istorijskom centru grada se priprema glogov kolac.
 
Ja sam se ponadao da će srušiti staru zgradu policije, ali ništa od toga.
Nego što kažu da će policija biti privremeno u ovoj zgradi, a kod nas to može da znači narednih 50 godina i više!
Biće, policijska stanica “Boško Buha”!
 

mim posta savska.jpg
 
Интересантно, а ко ће да има такав поглед? обично су пролазиници и туристи на овом нивоу (Чак је и то на неких 1,5 више очију):

1675416440183.png


И још једна ствар: ову "лепоту" у општу слику нико не узима у обзир?
 
Застерела је та слика, сад се виде БнВ-зградурине у позадини и из те перспективе.
 
Интересантно, а ко ће да има такав поглед? обично су пролазиници и туристи на овом нивоу (Чак је и то на неких 1,5 више очију):

Pogledajte prilog 153695

И још једна ствар: ову "лепоту" у општу слику нико не узима у обзир?
Pa sve iz vazduha je lepse, i italiju kad gledas amalfi, cinque terre izgleda prelepo, uzivo na zemlji izgleda uglavnom kao smetiliste.
 
Ja i dalje ne razumem zašto žele da vrate neki stari izgled zgrade, sem ako neko ne želi da zdipi nešto novca!
Pa to će sređivanje trajati godinama, a potrošiće se novca kao za dve nove zgrade.
Bolje da upristoje sadašnju zgradu, a od ostatka novca srede dom zdravlja u bloku 44, recimo!
 
Ja i dalje ne razumem zašto žele da vrate neki stari izgled zgrade, sem ako neko ne želi da zdipi nešto novca!
Pa to će sređivanje trajati godinama, a potrošiće se novca kao za dve nove zgrade.
Bolje da upristoje sadašnju zgradu, a od ostatka novca srede dom zdravlja u bloku 44, recimo!
Ja se ne slazem. Nije to bas tako, treba joj vratiti stari sjaj ( privukla bi turiste, i sam Savski Trg bi se uklopio i izgledao lepse ). Bolnice, Domovi Zdravlja i sve oko zdravstva treba da bude uvek ispred bilo kakve obnove fasada, sredjivanja itd tu se slazem... Ali neka traje obnavljanje zgrade poste i 5 godina taj deo treba da bude sa sredjenim starim fasadama..
 
Mislim da je Stefan upravu. Posta i Savski trg privlači će turiste, više para u kasi sa kojim bi moglo da se renoviraju više domova zdravlja. Tako je neka moja računica :)
 
Da, privući će turiste isko kao što je spomenik Stefanu Nemanji privukao turiste... ili kao što je Most na Adi privukao turiste, kao što su neki tvrdili onomad...
Mnogo mi podcenjujemo goste Beograda.
 
Turiste je "trebalo" da privuče izgled mosta. Autobile je privukao prelaz preko reke.
Igore, proveri poruke, ponekad :) ...
 
И Савски трг треба да буде првенствено за становнике Београда. Пре свега функционалан али и леп пошто неки туда пролазе свакодневно.
 
Vrh