Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746489#p746489:2sr0gz64 je napisao(la):
Delija » 10 Јун 2020 12:37 pm[/url]":2sr0gz64]Овде нема места дискусији о укусима већ искључиво о принципима струке, моралним и цивилизацијским вредностима.

Управо то!

Естетика је лични доживљај и у овој дискусији не треба да има апсолутно никакву тежину.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746582#p746582:i7f4nh2b je napisao(la):
Mikie » 10 Jun 2020 03:46 pm[/url]":i7f4nh2b]
С тобом је немогуће полемисати.

Написао си:
Veliki je bio otpor "modernista" ovakvim, tada već arhaičnim rešenjima, a posle rata su što zbog ranije smene generacija, što zbog novih uticaja, što zbog naravno - finansija u razrušenoj zemlji, konačno dobili priliku da "isprave" ono sa čime se nisu slagali. Taj Korunovićev izraz je izumruo još pre rata, a pričamo o zgradi koja je postojala ukupno samo nekih 17-18 godina...
Ако си прави историчар, а не као ја наводно "докон и квази", онда ми објасни како си дошао до овог закључка?


Jel pre rata postojao unutar esnafski "sukob" arhitekata oko upotrebe stilova? Jeste.
Da li su "mlađi" forsirali modernu - jesu,
Da li su takve zgrade bile posle rata ekonomičnije za gradnju u razrušenoj zemlji? Jesu.
Da li su predratne arhitekte posle rata menjale "tuđe" predratne javne zgrade? Jesu.
Da li je MK dobijao poslove od države KJ kao drugi? Slabije, koliko ja znam. I nisam jedini koji je to prokomentarisao.
Jel Pošta II podignuta 1927. g, teško oštećena 1944? To mu dođe samo 17 godina? O toj zgradi pričamo?
Ne vidim da sam izvukao ikakav "zaključak". I nisam istričar, nisti sam rekako da jesam.

A iskreno - ja ni ne tražim polemiku sa tobom, mislim da je obrnuto.
 
Естетика није искључиво лични доживљај. Објективно, ово није ни близу најружнија зграда из тог периода, и верујем да се већина може сложити око тога.

То свакако треба узети у обзир заједно с низом других фактора: симболичка вредност зграде (у било ком стању), цена обнове или уклањања, средства која су већ уложена у стабилизацију, естетска вредност могућих алтернативних решења у случају рушења зграде (неки су предлагали да се ту направи трг, неки парк..) итд.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746256#p746256:cfpzglx3 je napisao(la):
Пантограф » Сре Јун 10, 2020 12:08 am[/url]":cfpzglx3]A zašto ne bismo gradili crkve u tom stilu?

Убеђен сам да уколико би се школа успоставила и архитекте научиле да би било врло могуће градити цркве у том стилу. И да би такви пројекти лако пролазили одбор.

Обновити зграду обавезно и то у пуном обиму јер за разлику од осталих ова ће бити на отворнем тргу и видљива многим. Ја сам присталица да уколико постоје подаци оригиналне зграде треба да се обнављају.

Не треба градити нешто што није било, нити давати зградама изглед које нису имале, али вратити изворно то је дуг.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746578#p746578:31cf1h3d je napisao(la):
Хаеул » Sre Jun 10, 2020 4:35 pm[/url]":31cf1h3d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746527#p746527:31cf1h3d je napisao(la):
Gazi Bengazi » 10 Јун 2020 21:40[/url]":31cf1h3d]Ja sam za obnovu poste, ali sam za rusenje generalstaba. Zgrade generalstaba dozivljavam kao trijumfalnu kapija ulaska komunista, i gazenja svega onog sto je Beograd bio.
Не може са сваком променом режима и државне идеологије историја почињати изнова.

Reci mi onda. Hipoteticki... da je kojim slucajem istorija drugacija. I da su zaveznici podrzali kraljevinu a ne komuniste. Da li bi posleratna drzava obnovila zgradu poste kakva je bila ili bi napravila ovu fabriku konzervi sa obala Kamcatke?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746543#p746543:31cf1h3d je napisao(la):
Giorano Angelo » Sre Jun 10, 2020 3:12 pm[/url]":31cf1h3d]
Meни је фасцинантна ова контрадикторност. Неко се залаже за враћање изворног стања неког објекта који никада није уживао било какав статус културног добра, и позива се на неке вредности (sic!), а има неописиву жељу (тачније: навијање) за рушењем објекта, оштећеног током последњег бомбардовања Београда, који пуних 15 година ужива статус културног добра. Иначе, позивање на рушење било ког споменика културе је противзаконито код нас. Мислите о томе.

Nisam ja kontradiktoran. Kontradiktorni su oni koji su 2005-te proglasili rusevinu generalstaba sa kulturno dobro. Proglasiti za spomenik nesto sto nikada nije ni trebalo biti napravljeno. A kad je napravljeno, trebalo je da ga se stidimo...
 
U ime pomirenja oko bačene koske i rekonstrukcije koja se verovatno nikada neće desiti,a uz veliko izvinjenje autoru rendera što sam zaboravio ko je i kako se zove:

stanica-posta - flip.jpg


Voleo bih da vidm render Kratove pošte u beloj boji, sa drugačijom stolarijom...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746603#p746603:atszeyab je napisao(la):
Gazi Bengazi » 11 Јун 2020 00:52[/url]":atszeyab]Reci mi onda. Hipoteticki... da je kojim slucajem istorija drugacija. I da su zaveznici podrzali kraljevinu a ne komuniste. Da li bi posleratna drzava obnovila zgradu poste kakva je bila ili bi napravila ovu fabriku konzervi sa obala Kamcatke?
Да су савезници подржали Краљевину, зграду не би ни било потребно обнављати; страдала је у једном од 11, од комуниста наручених, савезничких бомбардовања Београда.

Шта је поента? Ако кажем да не треба рушити све што је подигнуто у титоистичком периоду, онда сам за кумровечког вепра? Е, па, нисам, баш као што нисам ни за варварско рушење свега повезаног с овим или оним режимом.

Ако већ хоћете да се хватате за нешто, онда се хватајте за Кућу цвећа, у којој лежи она битанга - као какав фараон - и то, усред Србије, као да нас је нечим задужио. Нека од њега праве идола у Загребу, Љубљани, Сарајеву или Скопљу, јер њих јесте.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746606#p746606:atszeyab je napisao(la):
relja » 11 Јун 2020 00:57[/url]":atszeyab]U ime pomirenja oko bačene koske i rekonstrukcije koja se verovatno nikada neće desiti
Разуме се. Све мирише на још једну предизборну лаж.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746588#p746588:1y948r8d je napisao(la):
relja » Сре Јун 10, 2020 5:00 pm[/url]":1y948r8d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746582#p746582:1y948r8d je napisao(la):
Mikie » 10 Jun 2020 03:46 pm[/url]":1y948r8d]
С тобом је немогуће полемисати.

Написао си:
Veliki je bio otpor "modernista" ovakvim, tada već arhaičnim rešenjima, a posle rata su što zbog ranije smene generacija, što zbog novih uticaja, što zbog naravno - finansija u razrušenoj zemlji, konačno dobili priliku da "isprave" ono sa čime se nisu slagali. Taj Korunovićev izraz je izumruo još pre rata, a pričamo o zgradi koja je postojala ukupno samo nekih 17-18 godina...
Ако си прави историчар, а не као ја наводно "докон и квази", онда ми објасни како си дошао до овог закључка?


Jel pre rata postojao unutar esnafski "sukob" arhitekata oko upotrebe stilova? Jeste.
Da li su "mlađi" forsirali modernu - jesu,
Da li su takve zgrade bile posle rata ekonomičnije za gradnju u razrušenoj zemlji? Jesu.
Da li su predratne arhitekte posle rata menjale "tuđe" predratne javne zgrade? Jesu.
Da li je MK dobijao poslove od države KJ kao drugi? Slabije, koliko ja znam. I nisam jedini koji je to prokomentarisao.
Jel Pošta II podignuta 1927. g, teško oštećena 1944? To mu dođe samo 17 godina? O toj zgradi pričamo?
Ne vidim da sam izvukao ikakav "zaključak". I nisam istričar, nisti sam rekako da jesam.

A iskreno - ja ni ne tražim polemiku sa tobom, mislim da je obrnuto.
Овако - ја сам прво рекао да зграда није обновљена из идеолошких разлога јер је неодољиво подсећала на монархију и на тај цео правац у архитектури који се и звао "националистички" или "српско-византијски".
Ти си онда одбацио то и написао како су модернисти увелико имали отпор према том правцу и да је то главни разлог.
То ми није било сасвим јасно и тражио сам да ми објасниш и додао хипотетичко питање "Хоћеш да кажеш да је монархија опстала, да би Крат, или неко сличан, добио прилику да на исти начин "остави траг"? Да не би обновили полусрушено здање?", без намере да ти "присишивам" речи како си ти протумачио погрешно. Уз то си ме, мада не директно, али шта друго да закључим, надмено назвао "доконим и квазиисторичарем".
Написао сам, такође без претеране жеље да полемишем, да је с тобом немогуће полемисати јер те питам једно, а ти одговараш друго и исувише слободно тумачиш моје постове.

Сад, мислим да је мало вероватно да је цела група архитеката због неког еснафског сукоба и стицаја околности дала себи за право да "исправи" оно са чиме се нису слагали... Сигурно да је било оних који су себе сматрали недодирљивим и да су искористили развој догађаја да прогурају свој стил, али не и већина. Мислим да су одлуке падале у политичким институцијама.
Није само Коруновићева пошта остала необновљена, већ много других које су докрајчене и рашчишћене, а на њиховом месту су у центру градили скоро као да ништа друго око њих и не постоји.
 
O ukusima/pravcima stvaro ne treba raspravljati..namerno kazem pravcima jer reci da je nesto ruzno ili lepo mozemo samo u slucajevima kada se poredi delo koje ima neku arhi. vrednost i delo koje to nema uopste..u ovom slucaju poredimo dva dela od dvojice arhitekata..i oba dela imaju neku vrednost...koje niko ne moze da im ospori...

sa jedne strane fasada Korunovica mozda nekima deluje impozantnije i sa puno detalja...ali sa druge strane kuca ili zgrada se gradi da bi neko u njoj ziveo/radio stoga funkcionalno niko ne moze da ospori da je Krat zgradu priveo nameni... na stranu nacin na koji je to uradio...koji naravno da nije moralan niti kolegijalan...o tome mozemo suditi... ali zar obnovom ...(tj svako ko kaze obnova laze sebe jer je to svakako gradnja ispocetka) ... ne bi uradili istu stvar kao Krat Korunovicu?...za kako kazete "zlocin" vracamo istom merom?

Moje je misljenje da dolaze u obzir samo kompletna rekonstrukcija Kratove Poste...gde bi siguran sam zgrada progledala i mnogima promenila misljenje...druga opcija je samo izgradnja nove zgrade 1 na 1 po Korunovicevom resenju...sve drugo je budzenje i falsifikovanje istorije aka skopje 2020


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hahahaa kakva logika. Kao da te ja odzeparim na sred ulice i uzmem ti novcanik iz dzepa i stavim ga u svoj dzep i krenem da bezim, a ti me stignes i uzmes mi iz dzepa svoj novcanik i vratis ga sebi u dzep, a ja ti kazem da si ti mene isto odzepario kao i ja tebe.
 
Tvoja je jos gora.

Evo u tvom stilu... neko nekome ubije nekog i onda mu ti uradis to isto...

Jel sad shvatas glupost u tvom odgovoru?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746724#p746724:2sfr53iy je napisao(la):
Bulbulderac17 » Sre Jun 10, 2020 10:26 pm[/url]":2sfr53iy]Tvoja je jos gora.

Evo u tvom stilu... neko nekome ubije nekog i onda mu ti uradis to isto...

Jel sad shvatas glupost u tvom odgovoru?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne ide ti bas logika.

Postoji samo jedna zgrada u prici, napravljena je, unakazena je i sada joj treba vratiti originalni izgled.

Kao sto u mojoj prici postoji samo jedan novcanik.

U tvoj prici ima vise subjekata tj.dve ubijene osobe.

Po tebi su ljudi koji su oslobodjali Srbiju od Turaka jednaki zlocinci kao Turci koji su je okupirali. Postoji jedna Srbija, nezavisna je drzava, neko je okupira i onda kada neko hoce da je vrati u predjasnje stanje tj.da opet bude nezavisna drzava, on cini jednak zlocin kao okupator?

I Turci su se, kao i Krat, potrudili tu nesto, gradili neke puteve, objekte, uveli neka pravila, ulozili trud da osvoje teritoriju, drze je okupiranom...sram bilo ustanike sto su unistili neciji rad!
 
Izvini, ali ja nisam Relja da uletim u besmislenu i slozicu se sa njim detinjastu raspravu sa tobom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
E, Bulbulderac17, baš ti hvala što me još jednom podseti :roll:
.....
Nego, kada možemo da očekujemo nastavak radova na povezivanju sa Savskom ulicom?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746606#p746606:wwp5eexy je napisao(la):
relja » 10 Jun 2020 04:57 pm[/url]":wwp5eexy]U ime pomirenja oko bačene koske i rekonstrukcije koja se verovatno nikada neće desiti,a uz veliko izvinjenje autoru rendera što sam zaboravio ko je i kako se zove:



Voleo bih da vidm render Kratove pošte u beloj boji, sa drugačijom stolarijom...
file.php

Svaka cast sto si pronasao ovaj render, mislim da je ovo neko od forumasa napravio pre X godina. :)
I, ako je sada malo outdated, vidi se da je ulozio dosta truda.
Ovo je, svakako, jedna pojednostavljena verzija, fali jos gomila detalja (i ne mislim na grbove), ali to je moguce zbog toga sto autor rendera nije imao vremena.
 
Možda bi bilo bolje da se otvori nova, odvojena tema o (mogućoj) rekonstrukciju pošte.
Ovako se zatrpava tema o rekonstrukciji Savskog trga sa nečim što je vrlo verovatno samo predizborna patka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746606#p746606:2x8v1mbx je napisao(la):
relja » 10 Јун 2020 04:57 pm[/url]":2x8v1mbx]U ime pomirenja oko bačene koske i rekonstrukcije koja se verovatno nikada neće desiti,a uz veliko izvinjenje autoru rendera što sam zaboravio ko je i kako se zove:



Voleo bih da vidm render Kratove pošte u beloj boji, sa drugačijom stolarijom...
file.php


А какве везе има како је изгледала коруновићева пошта и како би изгледала кратова у белој боји и са новим прозорима? И какве везе има коме је која зграда лепша? И какве везе има који је квалитетнији примерак свог правца? И какве везе има која је из неког угла коришћења практичнија? Бавите се потпуно небитним, детињастим стварима.

Опет ћу поновити разлоге за обнову коруновићеве поште. Јединственост стила, са елементима локалне културно-историјске баштине и изузетно мали број примерака исте. Тај аргумент је чврст као гранит и нико од вас поборника кратовог дела то не може да оспори, па зато тај аргумент игнорише као да не постоји. Бавите се трицама и кучинама. Према овом аргументу кратов објекат је потпуно безвредан.

Може коруновићева пошта да буде и најружнији објекат на свету, а кратова најлепши икада саграђен на овој планети - опет би обнова коруновићеве поште била ЈЕДИНА ИСПРАВНА ОДЛУКА.
 
http://rs.n1info.com/Vesti/a607401/Post ... zgled.html

Gradski urbanista demantovao samog sebe - Pošti u Savskoj se ipak ne vraća predratni izgled

Stručnjaci gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture smatraju da tehnički nije moguće vratiti prvobitan izgled Pošti u Savskoj ullici u Beogradu, jer je objekat izgubio originalnu strukturu, izjavio je za "Politiku" gradski urbanista Marko Stojčić koji je samo dan ranije najavio da će u okviru rekonstrukcije Savskog trga i zgrada Pošte biti rekonstruisana po uzoru na fasadu pre bombardovanja te zgrade u Drugom svetskom ratu.

"Pošta će dobiti novi izgled, odnosno stari izgled pre bombardovanja, pre nego što je rekonstruisana na ovaj način. Imamo arhivske projekte Pošte 6, upravo pokrećemo postupak kako bi izvršili rekostrukciju, i pokušaćemo da - ali nismo sigurni da ćemo uspeti - da u istom trenutku kada otvorimo Savski trg, bude završena i fasada Pošte. U svakom slučaju biće i ona vrlo brzo rekonstruisana, tako da ćemo imati sliku celog ovog dela grada kao što je nekad izgledao, samo sa novim velikim trgom", izjavio je u petak gradski urbanista za Studio B.

Međutim, već u današnjem izdanju lista "Politika", Stojčić je pojasnio da niti će zgradi u potpunosti biti vraćen izgled koji je imala pre Drugog svetskog rata, niti će biti obnovljena u sklopu rekonstrukcije Savskog trga koja bi trebalo da bude okončana u septembru.

Za objekat koji je podignut između dva svetska rata na osnovu projekta srpskog arhitekte Momira Korunovića sledeće godine najverovatnije će biti raspisan arhitektonski konkurs, rekao je Stojčić za "Politiku" i objasnio da će učesnici konkursa imati zadatak "da oblikuju to zdanje tako da vrate elemente autentične fasade".

Gradski urbanista zasad isključuje mogućnost da delo arhitekte Korunovića bude u potpunosti obnovljeno u izvornom obliku, kako su to on i drugi gradski zvaničnici u nekoliko navrata do sada najavljivali, piše "Politika".

"Analiziraćemo arhivski projekat tog objekta koji je u odnosu na prvobitno stanje drastično izmenjen ne samo kada je reč o fasadi nego i o dimenzijama zgrade. Stručnjaci gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture smatraju da tehnički to nije moguće izvesti jer je ugrada izgubila svoju originalnu strukturu i pitanje je ima li smisla obnavljati je na taj način i da li bi to bilo finansijski opravdano", naglašava Stojčić.

Pošta je podignuta dvadesetih godina prošlog veka i možda je i najpoznatije delo arhitekte Korunovića. Oštećena je u Drugom svetskom ratu, nakon kojeg je obnovljena po projektu arhitekte Pavla Krata, i ukoviru kojeg je zgrada dograđena i izbubila sve fasadne ukrase i ornamentiku.
 
Zbog očigledno velikog interesovanja, a i emocija članova forurma, otvorio sam novu temu o najavi rekonstrukciji ove zgrade (ili samo fasade).
Da li je ovo samo još jedna predizborana patka, videćemo uskoro.
Indikativno je i da se za sve ovo vreme ni na Starom sajmištu i pored mnogih najava i obećanja ipak - ništa ne dešava. Mnogo je tu obaveza preuzeto...
 
stanica-posta - flip.jpg


Render je sa interneta, ne znam ko je autor, izvinjavam se.
Ja sam samo "flipovao" render u ogledalu.
 
Vrh