Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

IMG-20190417-125222.jpg
 
"Jedan od bitnih razloga, usled kojih se odlučilo za rekonstrukciju, bio je i taj, što je sama arhitektura stare poštanske zgrade bila tipičan primer neuspelog iskorišćavanja nasleđa našeg Narodnog neimarstva, preopterećena stilskim elementima."

Ovo kao da je Kurir v.0.1 ?!?
 
Не, то је тада био преовлађујући став међу архитектама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746800#p746800:3q4rwo2k je napisao(la):
Baston » Čet Jun 11, 2020 9:38 am[/url]":3q4rwo2k]"Jedan od bitnih razloga, usled kojih se odlučilo za rekonstrukciju, bio je i taj, što je sama arhitektura stare poštanske zgrade bila tipičan primer neuspelog iskorišćavanja nasleđa našeg Narodnog neimarstva, preopterećena stilskim elementima."

Ovo kao da je Kurir v.0.1 ?!?

.... pa su onda komunisti odlučili da novom arhitekturom uspešnije iskoriste nasleđe našeg narodnog neimarstva, neopterećeni stilskim elementima... i dobili smo ovo što imamo danas...

Ja zaista imam utisak, sagledavajući obim oštećenja posle rata, da je više novca potrošeno za novi izgled zgrade, nego da je prosto vraćena u prvobitni oblik. Kao da je ideološki motiv bio toliko jak da se nije pitalo za cenu, samo da ta mrska srpsko-vizantijska aždaja nestane sa lica zemlje.
 
"Budući (originalni izgled) Pošte broj 6 (nekadašnja Pošta broj 2) na Savskom trgu. Autor idejnog rešenja rekonstrukcije je arhitekta Branislav S.Popović."
preuzeto sa instagrama gradskog arhitekte
+edit pokusao sam da zamislim kako bi se uklapala pošta
 

Prilozi

  • Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    125,1 KB · Pregleda: 1.777
Kada su promenili broj pošte? Do skoro je bila pošta 11200 Beograd 2, zar ne?
 
Dobro je, nisam samo ja u nedoumici oko broja te pošte...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746810#p746810:23yvhdt8 je napisao(la):
zoran_m » Čet Jun 11, 2020 10:04 am[/url]":23yvhdt8]"Budući (originalni izgled) Pošte broj 6 (nekadašnja Pošta broj 2) na Savskom trgu. Autor idejnog rešenja rekonstrukcije je arhitekta Branislav S.Popović."
preuzeto sa instagrama gradskog arhitekte
+edit pokusao sam da zamislim kako bi se uklapala pošta
file.php

file.php
Уклапа се одлично са том бојом фасаде као на ПТТ Музеју.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746783#p746783:1tz63mm1 je napisao(la):
relja » 11 Jun 2020 07:52 am[/url]":1tz63mm1]Pogledajte prilog 5
file.php

Prove put vidim ove fotografije i sokiran sam koliko je zapravo zgrada bila malo ostecena. Uvek sam zamisljao da je malte ne bila sravnjena sa zemljom, odnosno da je ostao samo kostur od konstrukcije! Kako ih nije mrzelo da se toliko trude da je sklone - pa vise ih je kostala ta nova zgrada, nego da su samo sanirali postojecu. Mnoge zgrade su mnogo vise stradale pa su dobile odlicne rekonstrukcije (prvo mi pada na pamet zgrada na cosku Sremske i Brankove kod tunela... a ima ih jos dosta)
 
Pa sad... "malo" - gotovo da je srušena je u mestu gde se spajaju dva krila (zgrada je u "Г") i samim time je potala neupotrebljiva .
Stalno ponavljam kako sam video fotografiju na kojoj iz ovog oštećenog dela viri - železnički vagon... a ako ga je tu uleteo vagon, onda je mogao da preleti samo sa perona, preko zgrade Železničke stanice. Kolko je samo bila snažna ta detonacija, ko zna šta je još bilo oštećeno a ne vidi se na fotografijama lošeg kvaliteta. Naći ću jednom tu fotku...
Mislim da ih je dosta koštalo da potpuno preurede zgradu iznutra. Ovde se stalno ponavlja ta reč: "izgleda", kao da je to jedini aspekt priče. Možda nekome jeste, ali nije jedini.
 
Pretpostavljam da nema fotografija oštećenja sa druge strane, ka peronima?
 
Beograd 1945-H10_zps6owsyyy0.jpg


Ovo je najbolje što za sada mogu da pronađem. Ali udarac je došao sa strane trga, urušavanje koje je nastalo se protezalo kroz celu dubinu tog dela zgrade. Koliko je sama struktura - konstrukcija oštećena od udarnih talasa, ne znam.
 
I od mene jedna montaža (malo lošija perspektiva, ali boje su wow) plus zadnja fasada :sesir:
 

Prilozi

  • 1509142_687342184655417_807476888_n.jpg
    1509142_687342184655417_807476888_n.jpg
    81,6 KB · Pregleda: 1.538
  • savski-trg-2020-5.jpg
    savski-trg-2020-5.jpg
    201,9 KB · Pregleda: 1.549
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746844#p746844:17u0b5vm je napisao(la):
relja » 11 Jun 2020 10:36 am[/url]":17u0b5vm]Pa sad... "malo" - gotovo da je srušena je u mestu gde se spajaju dva krila (zgrada je u "Г") i samim time je potala neupotrebljiva .
Stalno ponavljam kako sam video fotografiju na kojoj iz ovog oštećenog dela viri - železnički vagon... a ako ga je tu uleteo vagon, onda je mogao da preleti samo sa perona, preko zgrade Železničke stanice. Kolko je samo bila snažna ta detonacija, ko zna šta je još bilo oštećeno a ne vidi se na fotografijama lošeg kvaliteta. Naći ću jednom tu fotku...
Mislim da ih je dosta koštalo da potpuno preurede zgradu iznutra. Ovde se stalno ponavlja ta reč: "izgleda", kao da je to jedini aspekt priče. Možda nekome jeste, ali nije jedini.
Pod "malo" sam podrazumevao da nije skroz bila unistena, jer sam zaista uvek zaimisljao da je bila nepovratno unistena. Verujem da je ostecenje bilo vece nego sto se cini sa fotografije, ali je gabarit zgrade ostao manje vise isti - zato se i pitam zar im je bilo lakse da je skroz "rasture". Zaista mi se cini da je ovo, ipak, bila stvar ideologije, a manje samog ostecenja. Ne govorim ovo zato sto sam zagovornik njene rekonstrukcije, naprotiv - uvek mi je delovala preglomazno za ovaj prostor i dominirala je u odnosu na zgradu ž stanice, ali mi je zao sto je nestao jedan izuzetno jak predstavnik naseg originalnog stila u arhitekturi (ma kakav bio, da ne ulazimo sada u tu pricu).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746805#p746805:w4v0hivg je napisao(la):
Пантограф » 11 Jun 2020 08:48 am[/url]":w4v0hivg]Не, то је тада био преовлађујући став међу архитектама.
Да и тај став се зове модернизам. И није некаква специфичност у погледу на ову зграду већ преовлађујући став струке у целом свету.

Е сад, у истом том цивилизованијем свету, због тог става нису рушили зграде "оптерећене стилским елементима" већ су по потреби на другим локацијама зидали у модернистичком, тада савременом, стилу. Дакле, нису своје народе растерећивали од сопствене културе, осим наравно у другим, сличним социјалистичким развалинама.

Крајње је време да вас два маторца престанете са овом подлом демагогијом. Стоји вам, али ипак, ваљда сте озбиљни људи.
 
Pusti ti starosnu diskriminaciju - ne pada mi na pamet da ukinem sebi pravo na slobodu mišljenja zbog preovlađujućeg stava.

I, ne, istorijski London, u kraljevini a ne u komunizmu, nije obnovljen. Varšava, pod komunistima, jeste. Itd.
 
Ne vredi vam da se u ovom specifičnom slučaju vrtite u domenu arhitekture i građevinarstva.
Priča je šira, ideološka, i deo jednog opšteg trenda koji je u dugom trajanju od 70 godina dao efekte koje je dao - gubitak svih mogućih nacionalnih orjentira, ratovi, izbeglištva i dalja razaranja.

Sasvim sa ličnog stanovišta, ne uzimajući u obzir objektivne faktore kao što je recimo trošak, voleo bih da se ova zgrada obnovi, ne zbog lepote, nego kao neki simbol obnavljanja naroda i vraćanja njegovim vekovnim proverenim vrednostima. Da se pošalje jasna poruka da smo raskrstili sa jugoslovenstvom, evropejstvom i drugim splačinama i konačno počeli da mislimo na srpstvo PRVO, a onda i širi okvir u koji ga možemo uklopiti dugoročno i ili kratkoročno, da bi raslo, bujalo i razvijalo se.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=746844#p746844:206jtifw je napisao(la):
relja » 11 Јун 2020 10:36 am[/url]":206jtifw]Pa sad... "malo" - gotovo da je srušena je u mestu gde se spajaju dva krila (zgrada je u "Г") i samim time je potala neupotrebljiva .
Stalno ponavljam kako sam video fotografiju na kojoj iz ovog oštećenog dela viri - železnički vagon... a ako ga je tu uleteo vagon, onda je mogao da preleti samo sa perona, preko zgrade Železničke stanice. Kolko je samo bila snažna ta detonacija, ko zna šta je još bilo oštećeno a ne vidi se na fotografijama lošeg kvaliteta. Naći ću jednom tu fotku...

"Неупотребљива" је израз сада исфорсиран онако на силу и натегнут до границе пуцања. Ова горе фотографија је све само не "лошег квалитета". Изузетно је детаљна и оштра да се увиди колико је зграда била заправо мало оштећена. У јавности се углавном форсира она мутна са предње стране где се стиче утисак да зграда само што није колабирала и да су етаже улегле једна на другу. Ова фотографија показује колико је та најчешће приказивана заправо визуелна манипулација са агендом.

А и "снажна детонација" која је растресла зграду је сад већ озбиљна шпекулација. Да је то истина, не би били у стању да је тако радикално мењају и ентеријерски и екстеријерски јер би - колабирала. Уосталом, највећа детонација у рату је била у Смедеревској тврђави - 19 пута јача од Хирошиме, па тврђава ено је, и поред додатних 50 година комунистичког неодржавања - стоји. И то без савремених метода грађевинарства.
 
Nemam nameru da se raspravljam oko tehničkih stvari koje su rešene pre 70+ godina.

Niti očekujem da će da rekonstuišu fasadu, niti mi je je posebno stalo ni do stare ni do nove fasade.
Što se mene tiče, ne bih imao ništa protiv i da se zgrada skroz ukloni i da na tom mestu dobijemo otvoren prostor.

Nije uopšte vredno tolike žuči i tih emocija.
Temu sam otvorio da bi se razdvojila priča oko pošte i oko radova na Savskom trgu, i zarad opšteg informisanja, ne zbog ideoloških prepucavanja, naturanja i isterivanja subjektivnih pogleda na istorijske događaje.
 
Ralja, ne leleču ljudi nad starim fotografijama.
Leleču nad stranputicom kojom smo se zaputili, a ova zgrada je samo jedan mali primer toga...

Ne može se ovo razmatrati bez šireg konteksta.
E sad, to što tebe taj kontekst ne interesuje, to je tvoja stvar. Lično, to mi je dosta tužno... Ali nismo svi takvi.

Bez obzira, dobro je da si otvorio temu...
 
Perkane, dovoljno dugo sam na forumu da znam o čemu pričam.
Leleče se ovde bez prestanka nad fotografijama. Kojom si ti to stranputicom krenuo pa da još pišeš "mi"? Zgrada primer stranputice? Daj, uozbilji se.
Kakvo "razmatranje"? Kako ovu temu mogu da "razmatraju" ljudi koji o tome blage veze nemaju, niti to doživeli niti su o tome obrazovani, stavljaju građevinske projekte u neke svoje subjektivne poglede sa svet, povezuju nepovezivo? Pa čovek je ovde lupio i izmislio "nacionalistički" stil.
Ježim se pri pomisli kojim putem u svom mladom životu je došao do toga, i još ga nije blam da to napiše, jer veruje da to postoji.
I naravno da onih par ljudi koji zaista nešto i znaju o temi, se pokupi i ode.
 
Govorim o stranputici od pre 70tak godina čije posledice još trpimo.
Ili možda smatraš da to i nije bila stranputica nego prava stvar???
Bez obzira na sve što je usledelo....????
 
Vrh