Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

A niko da kaže ko će i odakle da obezbedi pare za tu rekonstrukciju. :unsure: Čak ni novinari Politike koji su prvi izvestili o ovome.

Meni je fascinantno da u vreme kad je ceo svet u krizetinama i ponoru, kad čak i jedna Amerika uvodi vanredno stanje, jedna mala pametna Srbija rešava da ruši savršeno funkcionalnu zgradu i gradi novu. Sve smo probleme u gradu rešili pa nam samo još to ostaje, da pređemo na čisto skupe čisto estetske poduhvate i pikanterije.

Takođe, čitam Politikin tekst i kaže ''biće odeljenje Gradske biblioteke i pozorišta Boško Buhe''. Ne razumem, onoliku zgradurinu bi da prave, a u nju da smeste samo odeljenje Gradske biblioteke. Brale, smesti je celu ili nemoj ni da je premeštaš. Ako može da stane u onu zgradicu kod Rajićeve, mogla bi da stane i u ovu.


Lično mislim da nema ništa od tog rušenja i zidanja ''lepše i starije Pošte'' (inspired by Božidar Vučurević, koji je svojevremeno rekao i tripovao ''izgradićemo lepši i stariji Dubrovnik''). Mislim ovi bre nemaju para, znanja i resursa da obnove podzemne prolaze ili srede Terazijsku terasu, a baš će sad da ruše zgradu da bi na njenom mestu pravili novu, fejk, lepšu i stariju.

P.S.
Najjače mi je što se i forumaši primaju pa debatuju sve u šesnaest dal ovo dal ono, kao da ne znaju gde žive, u kom vremenu i krizetinama žive, i koliko bogatstvo bi sve to koštalo. :LOL:
 
Pa nije samo Šit, i novinari pišu o tome


Samo, ni oni da se pozabave cenama i izazovima te lepe fantazije...
Sve ćemo mi. Odnosno sve će naprdnjaci. I novi most ovaj, novi most onaj, i tunel do Despota Stefana, i UMP i metro... ma sve živo. Ne znam samo od kojih para. Pola planete ne zna šta će jesti i ložiti ove zime a ovde se fantazira o rušenju velike zgrade u centru da bi se dizala ulepšana replika-kulisa. E jesmo hit od naroda majke mi.
 
Pa Sićve je twitovao za vikend, "Politika" saznaje u utorak :LOL:
 
Ma, od pozorišta u pošti verovatno neće biti ništa.. biblioteka mi je takođe sumnjiva.

U zgradi od 6-8 spratova mogu da zamislim hotel, poslovnu zgradu ili galeriju-muzej.

Sve drugo mi je malo verovatno.
Namena je manje bitna, bitnije je da se rekonstruise izgled, pre svega spoljasnji.
 
Jesu posle rata iz ruševina a ne kao mi ala Skopje 2014 da bez pravog povoda osim BNV-a odlučimo iz čista mira da srušimo ružnu zgradu.

Za to vreme Generalštab zvrji razrušem, hteli su da ga uvaljaju nekome za hotel pa nisu uspeli u tome. Sve u svemu čupamo pa sadimo a narod oduševljeno tapše. Očekujem ovom logikom i trijumfalnu kapiju recimo na Terazijama. Totalno nepovezano sa Makedoncima.
Ove rekonstrukcije iz Budimpešte, koje sam kačio, nisu od posle rata, nego iz poslednje decenije.

Tamo nam se to sviđa i vrh je, a kada se takva opcija pomene ovde dočekuje se na nož.

Mislim da zgrada pošte treba da ima originalnu fasadu, baš zbog tog jedinstvenog stila u kojem je bila izvedena. Da, imamo i zgradu u Palmotićevoj i još po neku, ali nijedna nije na jednom od glavnih trgova i na takvom mestu koje bi privlačilo pažnju.

Kao i Dobrovićev Generalštab, i zgrada ove Pošte je primer autentičnog stila, nekome lepog, nekome ne, ali je jedinstveno u svetu i makar iz poštovanja prema našoj istoriji i arhitekturi- treba je obnoviti.

Problema ima nekoliko. Nema para, i to me plaši, da ne dobijemo fasadu od gipsa i stiropora, poput onih u Skoplju.. umesto od kvalitetnih materijala.. Ove debate oko namene su besmislene, ko zna šta će na kraju biti..

Na kraju, pošto treba rešiti milion prečih stvari u zemlji, mislim da je ova rekonstrukcija u ovom trenutku luksuz i bacanje para.

Možda da je prodaju jeftino nekom privatniku za hotel i da ga obavežu da vrati fasadu.. To bi bila najbezbolnija opcija.
 
Zgrade nastaju zbog svoje - namene, da bi se koristile.
Ne nastaju i ne postoje zbog "izgleda".
Zgrada nije samo fasada.
I čini mi se da tu leži razlog nerazumevanja.
edit: odnosi se na post iznad Vox-ovog.
 
Zgrade nastaju zbog svoje - namene, da bi se koristile.
Ne nastaju i ne postoje zbog "izgleda".
Zgrada nije samo fasada.
I čini mi se da tu leži razlog nerazumevanja.
edit: odnosi se na post iznad Vox-ovog.
Kako god, red je da se sa brutalizmom i slicnim u gradskom jezgru polako ali sigurno izadje na kraj.
 
Ова зграда није брутализам. Сасвим је у духу свог времена. Да није окречена у жуто већ да је сива, боље би се уклапала.
 
Зграда треба да се обнови, каква је била. После може да задржи функцију поште како је и намењена а може и да се претвори евентуално у музеј. Не требају јој никакве надоградње и доградње, паркинзи, ресторани и позоришта. Ништа јој није фалило да буде таква каква је била. Обнова порушене зграде која има креативну вредност у историји националне архитектуре је циљ довољан сам по себи.

Будући да архитекте у Србији очигледно нису дорасле том задатку и своју неспособност крију иза излизаних фраза о "аутентичности" актуелне закрпе, ругању чињенице да људи естетски преферирају Коруновића и сада већ баналним ламентацијама о Скопљу 2014. најбоље би било да се тај посао да стручњацима из Европе, па и суседне нам Мађарске који имају искуства у сличним пословима.
 
Kako god, red je da se sa brutalizmom i slicnim u gradskom jezgru polako ali sigurno izadje na kraj.
Zgrada nije brutalistička, taj pravac je došao posle rekonstrukcije.
I brutalizam je deo istorije ovog grada.
A da, 80-tih je brutalizam pokušan i na Terazijama.... i nije se primio.
Tako da, hajmo da budemo bar malo objektivni.
 
Зграда треба да се обнови, каква је била. После може да задржи функцију поште како је и намењена а може и да се претвори евентуално у музеј. Не требају јој никакве надоградње и доградње, паркинзи, ресторани и позоришта. Ништа јој није фалило да буде таква каква је била. Обнова порушене зграде која има креативну вредност у историји националне архитектуре је циљ довољан сам по себи.

Будући да архитекте у Србији очигледно нису дорасле том задатку и своју неспособност крију иза излизаних фраза о "аутентичности" актуелне закрпе, ругању чињенице да људи естетски преферирају Коруновића и сада већ баналним ламентацијама о Скопљу 2014. најбоље би било да се тај посао да стручњацима из Европе, па и суседне нам Мађарске који имају искуства у сличним пословима.
Treba... mora.... ruganje...

Čemu ti ekstremi?

Fakti su:
- jeste, bila je jedinstvena, ali pre svega zbog gabarita, najveća u svom stilu
- taj pravac je vrlo brzo zamro, najviše zahvaljujući ovoj zgradi, jer ipak nije "biser" kao što se to sada ovde tvrdi
- i u ono vreme se mnogima iz struke nije dopadala
- u originalnom obliku nije postojala dugo
- potpuno je odudarala od ostalih zgrada na trgu
- utisak o izgledu formiramo samo na osnovu kratkog gledanja u fotografije, a to je veoma varljivo (znam po sebi)
- podmeću se ideološki razlozi za promenu izgleda zgrade posle rata, ignorišu se brojni realni razlozi i rekonstrukcije drugih zgrada
- to "kako rade drugi" i nije neki argument, izvinjavam se
- imamo drugi zgradu istog stila u BG koja treba da se sredi, ali je niko i ne spominje
 
Zgrade nastaju zbog svoje - namene, da bi se koristile.
Ne nastaju i ne postoje zbog "izgleda".
Zgrada nije samo fasada.
I čini mi se da tu leži razlog nerazumevanja.

Зграда није само фасада али је фасада индетитет. Намена се мења, потребе се мењају па се и структура мења, али се идентитет задржава.

Имате све чешће примере у Паризу да се старе и заштићене зграде руше до темеља јер су дошле до тачке физичке деградације структуре коју је немогуће и неисплативо реконструисати. Наравно, једино се фасада старе зграде задржава.

Дакле, ни рушење зграде и подизање нове са старом фасдадом није никава весићева измишљотина већ све чешћа појава у старим градовима. Распитајте се мало.
 
Treba... mora.... ruganje...

Čemu ti ekstremi?

Fakti su:
- jeste, bila je jedinstvena, ali pre svega zbog gabarita, najveća u svom stilu
- taj pravac je vrlo brzo zamro, najviše zahvaljujući ovoj zgradi, jer ipak nije "biser" kao što se to sada ovde tvrdi
- i u ono vreme se mnogima iz struke nije dopadala
- u originalnom obliku nije postojala dugo
- potpuno je odudarala od ostalih zgrada na trgu
- utisak o izgledu formiramo samo na osnovu kratkog gledanja u fotografije, a to je veoma varljivo (znam po sebi)
- podmeću se ideološki razlozi za promenu izgleda zgrade posle rata, ignorišu se brojni realni razlozi i rekonstrukcije drugih zgrada
- to "kako rade drugi" i nije neki argument, izvinjavam se
- imamo drugi zgradu istog stila u BG koja treba da se sredi, ali je niko i ne spominje


1. Јединствена је због целог свог стила. То стоји осим ако не успеш да нађеш мању верзију овакве зграде у свету
2. Тај правац би свакако замро због продора модернизма
3. Па? Нас и сада "струка" убеђује да су голе бетонске степенице врхунац урбанизма. Да се "струка" питала а глупи народ ћутао парк Војводе Вука би изгледао овако
4. Опет, па? Од када је то дословно икакав критеријум вредности архитектуре?
5. Пола зграда по Београду одудара од своје околине, првенствено модернистичке послератне закрпе
6. Није суштина у изгледу
7. Који год да су били разлози у питању је историјска грешка
8. Од кад то упоређивање са "целим светом" и посебно "Европом" није аргумент за нашу струку? Кунем се наша "струка" као да жели да Београд буде што ружнији и потиснуте сопствене историје; створиће какву год менталну гимнастику да би то постигли. За зграду порушене Библиотеке на Косанчићевом венцу се убише објашњавајући како мора да се од ње направи парк јер се то "тако ради" уместо да се делимично или потпуно реконструише и претвори у честит споменик
9. Како ће необнављање ове зграде да помогне обнови те зграде? Како обнова ове зграде искључује обнову друге?
 
Зграда није само фасада али је фасада индетитет. Намена се мења, потребе се мењају па се и структура мења, али се идентитет задржава.

Имате све чешће примере у Паризу да се старе и заштићене зграде руше до темеља јер су дошле до тачке физичке деградације структуре коју је немогуће и неисплативо реконструисати. Наравно, једино се фасада старе зграде задржава.

Дакле, ни рушење зграде и подизање нове са старом фасдадом није никава весићева измишљотина већ све чешћа појава у старим градовима. Распитајте се мало.


Moj komentar je bila reakcija na tvrdnju "Namena je manje bitna, bitnije je da se rekonstruise izgled, pre svega spoljasnji."
Argument "zato što tako drugi rade" ne priznajem.
 
Зграда треба да се обнови, каква је била. После може да задржи функцију поште како је и намењена а може и да се претвори евентуално у музеј.
Pošta svoje objekte održava jako traljavo. Imaš poštu u Vasinoj koja je smeštena u zgradi iz 1970ih a njena unutrašnjost je temeljno renovirana 90ih tada najmodernijim i kvalitetnim enterijerom. Danas unutra izgleda oklocano, a spolja i oklocano, propalo i štrokavo. Takođe, ako bi novizgrađena zgrada zadržala iste funkcije kao sadašnja, tu bi u prizemlju bio i deo za transfer pošiljki i distribuciju i sve pomoćne službe koje idu s time. To znači i štroka po zidovima od slaganja paketa, mrlje od ulja, razbacani kombiji, paletari, isčukani ćoškovi, isčukane stepenice i prilazi i svašta nešto.

Glavna Pošta u Takovskoj ima tu sreću da je građena kao svojevrstan bunker-hram (ovo mislim u pozitivnom smislu) i na takav način i od takvih materijala i boja da joj ne bi bilo ništa sve i da se u nju smesti čeličana (karikiram). A ova Korunovićeva bi postala poduhvat za održavanje i pranje već posle 10 godina a ubzro bi i dole ličila na još jedno radno područje jedne poštanske poslovnice.



I opet niko da kaže kojim parama bi se sve to gradilo. To jest rušilo, pa iseljavalo, pa držalo u privremenim objektima (dok traju radovi), pa gradilo iznova pa vraćalo nazad.
 
Poslednja izmena:
1. Јединствена је због целог свог стила. То стоји осим ако не успеш да нађеш мању верзију овакве зграде у свету
2. Тај правац би свакако замро због продора модернизма
3. Па? Нас и сада "струка" убеђује да су голе бетонске степенице врхунац урбанизма. Да се "струка" питала а глупи народ ћутао парк Војводе Вука би изгледао овако
4. Опет, па? Од када је то дословно икакав критеријум вредности архитектуре?
5. Пола зграда по Београду одудара од своје околине, првенствено модернистичке послератне закрпе
6. Није суштина у изгледу
7. Који год да су били разлози у питању је историјска грешка
8. Од кад то упоређивање са "целим светом" и посебно "Европом" није аргумент за нашу струку? Кунем се наша "струка" као да жели да Београд буде што ружнији и потиснуте сопствене историје; створиће какву год менталну гимнастику да би то постигли. За зграду порушене Библиотеке на Косанчићевом венцу се убише објашњавајући како мора да се од ње направи парк јер се то "тако ради" уместо да се делимично или потпуно реконструише и претвори у честит споменик
9. Како ће необнављање ове зграде да помогне обнови те зграде? Како обнова ове зграде искључује обнову друге?
1 - Ako ima drugih u ostom stilu, onda nije jedinstvena zbog tog stila, nego zbog onog što je izdvaja - a to su gabariti, u koji se taj stil nije uklopio.
2 - A ja mislim da je zamro zato što je ograničen i zato što je ćorsokak, što je ova zgrada i dokazala
3 - Odgovor na "Pa?" - bilo je mišljenja da je promašaj i u svoje vreme, pre Krata i pre rekonstrukcije, i pre komunista. To nešto znači.
4 - Da, i to je dovelo do BnV i konačne propasti ovog grada. Ako se nešto radilo pogrešno, ta praksa ne može biti argument u prilog
5 - Ovde se upravo tvrdi da je suština u izgledu, a da je namena manje bitna
7 - Razlozi su poticali iz realnog života, a realan život se ne vrti samo oko izgleda jedne - pošte
8 - Nemoj da se kuneš u takve stvari
9 - Nije to poenta - poenta je da se ne radi o principu očuvanja nasleđa, jer da se o tome radi ne bi smo ovoliko pričali o pošti koja duže egzistira u današnjem obliku nego u onom izvornom, već o zaštiti ovoga što već imamo a propada nam pred očima.
 
"Историјске грешке"?

- Непосредно после Другог светског рата не водити рачуна о (до зла Бога ружној) фасади и градити функционалнију зграду за једну од најважнијих државних служби?

- У току Трећег светског рата планирати рушење солидне зграде, е да би се сазидала слична зграда, због друкчије фасаде, и то о државном трошку, у сиромашној земљи, која уз то и изумире?

Постоји један суров процес, а то је борба за опстанак, која доприноси еволуцији. Тај процес је елиминисао нпр. "Византијско" царство, чији су синови пред смртоносном спољном опасношћу, уместо у војску кренули масовније у - манастире. Па, има нешто у том имену, Нови српско-византијски стил. Само напред.
 
Pre novnarskih clanaka, stara posta se hajpovala na forumima i drustvenim mrezama od strane entuzijalista.
Sada smo stigli do tog nivoa da tih slika korunoviceve zgrade na Savskom Trgu ima svugde i proganjace nas vecito.

Postoje dobri za i protiv argumenti sa obe strane. Licno mislim da bi mozda mogli da se upustimo u jedan takav, nikad pre, ucinjen eksperiment,
cisto da bi konacno videli kako to obnavljenje predratnog Beograda moze da izgleda.
U slucaju poste se ne moze previse izgubiti, sem para, ali to je vec drugi, isto valjan, agrument.

Sto se funkcije tice, funkcija ovoj zgradi nije nikad bila jaca strana, tako da bi se rekonstrukcijom i to moglo poboljsati.
 
1 - Ako ima drugih u ostom stilu, onda nije jedinstvena zbog tog stila, nego zbog onog što je izdvaja - a to su gabariti, u koji se taj stil nije uklopio.
2 - A ja mislim da je zamro zato što je ograničen i zato što je ćorsokak, što je ova zgrada i dokazala
3 - Odgovor na "Pa?" - bilo je mišljenja da je promašaj i u svoje vreme, pre Krata i pre rekonstrukcije, i pre komunista. To nešto znači.
4 - Da, i to je dovelo do BnV i konačne propasti ovog grada. Ako se nešto radilo pogrešno, ta praksa ne može biti argument u prilog
5 - Ovde se upravo tvrdi da je suština u izgledu, a da je namena manje bitna
7 - Razlozi su poticali iz realnog života, a realan život se ne vrti samo oko izgleda jedne - pošte
8 - Nemoj da se kuneš u takve stvari
9 - Nije to poenta - poenta je da se ne radi o principu očuvanja nasleđa, jer da se o tome radi ne bi smo ovoliko pričali o pošti koja duže egzistira u današnjem obliku nego u onom izvornom, već o zaštiti ovoga što već imamo a propada nam pred očima.
1. Има у Коруновићевом стилу али нигде није решено на начин на који је овде. И то не само због габарита већ је стил рађен на јединствен начин, у јединственом контексту. Ниједна од сличнх зграда није оваква.
2. Зар ниси узео да набрајаш "факте"? Онда је сасвим небитно шта ти мислиш, чињеница је да имамо зачетке модернизма и пре ове зграде а имали би свакако и након тога.
3. Увек је било медиокритета који не умеју ништа креативно или оригинално да направе, поготово у овом чувеном Мртвом мору. Па овде би се Гаудију ругали и брже-боље порушили његове зграде ради "прогреса".
4. Шта је довело? 4. тачка се односила на идеју да зграда нема архитектонску вредност ако се поруши пре него што напуни 15 година
5. Ко то тврди? Ти си навео да је некако штетно што "одудара" од околине иако то није проблем нигде другде. И Београђанка "одудара" од своје околине па се не сећам је ико тврдио да јој то умањује архитектонску вредност
7. Ово није аргумент. Немци су деценијама реконструисали своју архитектуру, читав Дрезден оживели од ничега ми не можемо 3 зграде оригиналног стила да спасемо од заборава
9. Ово је редак тренутак у времену када можемо да отргнемо једну зграду из заборава и као тако има примат у односу на реконструкцију друге. Али свакако и другу треба заштитити од пропадања.

"Историјске грешке"?

- Непосредно после Другог светског рата не водити рачуна о (до зла Бога ружној) фасади и градити функционалнију зграду за једну од најважнијих државних служби?

Није ружна, напротив. И да, мењати изглед оштећених предратних лепотица је историјска грешка, поготово оволико важних. Ако је могла цела Европа па и много уништеније земље могли смо и ми.

Али је ово била јефитнија опција и омогућавала је мање ослањање на мрски запад који би тражио заузврат демократију, слободно тржиште и грађанска права а братија то није смела да дозволи.

- У току Трећег светског рата планирати рушење солидне зграде, е да би се сазидала слична зграда, због друкчије фасаде, и то о државном трошку, у сиромашној земљи, која уз то и изумире?

Ако ће аргумент да буде "сиромаштво" онда треба сагледати у шта то градска управа може да улаже паре да би се економија развијала.

Да ли ће економија расти ако се блокира или отежава новоградња (Макиш)?
Да ли ће економија расти ако се поруши БНВ?
Да ли ће економија расти ако се паре буду трошиле на рециклажу?
Да ли ће економија расти ако се буде пошумљивао Београд?

Не? Економија Београда расте сама за себе и градска управа ту минимално може да утиче. Једини фактор који може да убрзава његов раст јесте улагање у туризам. А обнова уникатне архитектуре и важних историјских локација је први предуслов тога, као што су интелигентнији народи из окружења схватили (Мостар, Дубровник). Да је умањивање сиромаштва главни фактор до сада би већ одавно имали реконструисано Старо Сајмиште, Калемгданску тврђаву, Пошту, Библиотеку, презентоване историјске остатке од Студентског парка до Трга, реконструисане фасаде, завршен Храм итд. Јер би све то привукло туристе у далеко већем обиму од нпр. зграде Филхармоније или реконструисаног Генералштаба

Но, као што сам малопре набројао, раст економије није једини одлучујући фактор за улагање новца.

Постоји један суров процес, а то је борба за опстанак, која доприноси еволуцији. Тај процес је елиминисао нпр. "Византијско" царство, чији су синови пред смртоносном спољном опасношћу, уместо у војску кренули масовније у - манастире. Па, има нешто у том имену, Нови српско-византијски стил. Само напред.

Ето Југославија је деценијама издвајала огромне суме за војску и од тзв. "војних лица" направила недодирљиву класу. Пре тога ово није била нација која "изумире" али услед тога је свакако постала.

Мада ми је смешно уопште како људи рођени пре 2000. уопште размишљају по том питању.

>Идеја о народном идентитету заснованом на крви је превазиђена, важна је само култура. Ионако смо сви мешанци, ок је да се досељавају људи из околних и удаљених држава докле год се асимилизују

>Идеја о очувању културе је превазиђена, потпуно је ок сатирати своје писмо, архитектуру, језик и све оно што нас чини Србима у културном смислу. Треба што више своје културе да учинимо интернационалном и безличном

На крају се своди да једини идентитет на који можемо да се ослонимо актуелни државни апарат што негде и јесте идеал корпоратистичке државе. Да цитирам Ничеа по милионити пут на овом форуму:

Negde na svetu ima još narodâ i stadâ, ali ne kod nas, draga braćo: u nas ima državâ.Država? Šta je to? Evo! Otvorite uši, jer ću vam sada reći svoju reč o smrti narodâ.

Državom se naziva najhladnije od svih hladnih čudovišta. Hladno, i laže; a evo ova laž gmiže iz njegovih usta: “Ja, država, ja sam narod.“

To je laž! Tvorci su bili koji su stvorili narode, i razapeli nad njima jednu veru i jednu ljubav: tako su služili životu.

Razornici su, koji nameštaju klopke za mnoge a nazivaju ih državom: oni nad njima mač vešaju i stotinu pohlepnih želja.
Gde još ima naroda, nema razumevanja za državu, ona je omražena, kao pogled od uroka, i greh prema običajima i pravima.

Dajem vam ovaj znak raspoznavanja: svaki narod govori svojim jezikom dobra i zla: njega ne razume sused. Svoj je jezik narod pronašao u običajima i pravima.

A država laže na svim jezicima dobra i zla; i štogod govori, laže – i sve što ima, ukrala je.
 
Kailane, brale, prijateljski da ti kažem nešto - umesto što razglabaš o stvarima o kojima ne znaš dovoljno (recimo, ta država, koju kontradiktorno čas mrziš i pljuješ kao anarhista, čas je braniš od zlog naroda samo zato što je drugi kritikuju, i uopšte, odnos između srpske države i srpskog naroda, o kome očigledno ne znaš dovoljno), daj deder kao ekonomista napiši od čega misliš da se finansira rušenje ove sadašnje zgrade, te seljenje Pošte u privremeni objekat, te gradnja nove-stare zgrade, te na kraju vraćanje sadržaja i ljudi u nju.

I dodaj, isto u svojstvu ekonomiste, da li zaista osnovno misliš da je u ovom periodu krizetina i svetskog pičvajza, to ono što je najpotrebnije Beogradu i Srbiji. Hvala.
 
Volim i ja Ničea, mnogo, a nisam napisao da treba sve pare da skucamo u vojsku - to je samo bila paralela za iracionalno ponašanje... ("Selo gori, a baba... ruši kokošinjac").
 
@Kalian
Možemo ovako do beskraja. I neću ni ja tebi promeniti stav, ni ti meni,a niko sa strane ko čita, ako čita, neće misliti da smo nešto mnogo pametni.

Fakat je da je Vesić pustio buvu o fasadi, a da se niko ne bavi prečim stvarima.

A čak i da pitanje ove fasade ima neke veze sa "duhovnošću" (a ja mislim da nema) to je sada sasvim sporedno pitanje kada ne znaš da li će autobusu kojim se voziš otkazati kočnice ili da li će na zimu biti restrikcija struje... pa osim redovnog posla i života nećemo moći ni da pišemo na forumu.
Do juče je na dnevnom redu bila ABA liga i incidenti, malo je sada neka fasada, sada opet vidim dojave o bombama... hajde da ne prave budale od nas? OK?
 
Е, изненадих се сад - видех да после плејофа АБЕ, одмах креће плејоф СРБЕ... Дакле, опет исто:) Дакле, ко то све смишља...

Могли бисмо Арени једну овакву фасаду да набацимо. Биће и то.

А, пошто, наравно, неће бити ништа од генијалних теза које је пренела Политика (сруши-па-гради), очекујем следећу епизоду у развојном путу ове локације, а то је гигантски билборд као преко Секретаријата за народну одбрану - али 3Д, рељефни, да емулира орнаменте и дух Предратног Београда. И да учврсти идеју да овде заувек владају демагози.
 
А да оставимо зграду Поште Пошти? Достава је већ ужасна, а овим потезом ће још гора постати. Јелена где ће се преселити шестица на крају?

Bilo je priče da će ići u Beograd na vodi, čak se znalo i koji lokal (na dva sprata, korišćenje garaže u podrumu), ali će se sada otvoriti pošta tamo na uglu Sarajevske i Nemanjine pa je možda to nova lokacija (mada bi tu morao da se uzme bar još jedan sprat da bi svi stali). Ili će Pošta 6 otići u Beograd na vodi (generalno, tamo treba jedna pošta jer živi veliki broj ljudi i tek će živeti), a u Nemanjinoj će biti otvorena nova pošta.

Takođe, ako bi novizgrađena zgrada zadržala iste funkcije kao sadašnja, tu bi u prizemlju bio i deo za transfer pošiljki i distribuciju i sve pomoćne službe koje idu s time. To znači i štroka po zidovima od slaganja paketa, mrlje od ulja, razbacani kombiji, paletari, isčukani ćoškovi, isčukane stepenice i prilazi i svašta nešto.
Neće pošta ostati u toj zgradi, seli se ili u Beograd na vodi ili na ugao Savske i Nemanjine.
Ako urade ovo (mada meni više vuče na to da će je srušiti, onda odugovlačiti sa izgradnjom i na kraju dati nekome da izgradi komercijalni objekat), sigurno unutrašnjost neće biti kao sada, biće samo ista fasada kao u originalu.
 
Vrh