Koče izgradnju kanalizacije
Pojedine gazde parcela u podavalskim naseljima nisu dozvolile nastavak gradnje jer su upisani kao korisnici zemljišta pa su radovi morali stati. Do kraja godine, žitelji naselja Školsko dobro i Plavi horizonti, kao i podavalskih sela Zuce, Beli Potok i Pinosava dobiće kanalizaciju
Puno posla... Kanalizaciona mreža uskoro i na obodu grada
Iako čak 40 odsto teritorije prestonice nema kanalizaciju, njenu izgradnju često koče i sami Beograđani, ali i nerešeni imovinsko-pravni odnosi na terenu planiranom za kopanje kanala i postavljanje mreže. Pojedine gazde parcela u podavalskim naseljima nisu dozvolile nastavak gradnje jer su upisane kao korisnici zemljišta pa su radovi morali stati dok problem ne bude rešen.
Međutim, u krajevima gde postoji detaljni plan, tih problema nema, pa će do kraja godine žitelji naselja Školsko dobro i Plavi horizonti, kao i podavalskih sela Zuce, Beli Potok i Pinosava dobiti kanalizaciju.
Na redu Šangaj
Pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Šapić ističe da grad očekuje borbu sa imovinsko-pravnim problemima i u Velikom mokrom lugu, gde je nedavno počela izgradnja kanalizacije. U Beogradu ima oko 1.700 kilometara cevi kojima teku otpadne vode, potrebno je izgraditi još 1.300 kilometara kanalizacione mreže, a da bi se kompletno rešio problem, prema računici grada, potrebno je oko 700 miliona evra.
Šapić ističe da je problema prilikom kopanja kanalizacije bilo i u podavalskim naseljima.
- S radovima dođete do neke tačke i onda se desi da gazda ne da da se radi dalje jer je on upisan kao korisnik zemljišta, bez obzira što prekopavamo put! Tada radovi staju, a njihov nastavak zavisi od toga da li ćemo, i kada, dobiti njegovu saglasnost - objašnjava Šapić.
Nakon završetka 1.200 metara kanalizacije u Velikom mokrom lugu, grad će prvo morati da reši neke imovinske probleme, da bi nastavio izgradnju još 2.000 metara mreže čime bi celo naselje moglo da zaboravi na septičke jame.
- Prioritet su sva naselja u kojima ne postoji kanalizacija, ali brzina obavljanja posla zavisi od primarne planske dokumentacije. U područjima gde postoji kompletna dokumentacija, realizacija je brza - objašnjava Šapić.
Grad trenutno radi i na prikupljanju projektne dokumentacije i izradi projekta za uvođenje kanalizacije u naselju Šangaj. Plan je da u tom zemunskom naselju bude izgrađena i separatna kanalizacija s mini-fabrikom za prečišćavanje. Očekuje se da sredinom jeseni grad započne radove i u tom naselju. Ovim bi i šire područje Batajnice dobilo kanalizaciju.
BUNARIMA PROTIV PODZEMNIH VODA?
I pored toga što je izgrađen kolektor pored Zrenjaninskog puta, radna grupa grada za rešavanje problema kanalizacije duž leve obale Dunava razmatra projekat izrade „zavese" rasteretnih bunara na ovom potezu. Tim bunarima znatno bi se smanjio nivo podzemnih voda, što stvara velike probleme stanovnicima tog dela grada.
Tamo gde su već urađeni generalni i detaljni plan, meštani će, do kraja godine, dobiti kanalizaciju.
U planu i Ripanj
- Žitelji zemunskih naselja Školsko dobro i Plavi horizonti, kao i podavalskih sela Zuce, Beli Potok i Pinosava, do kraja godine dobiće kanalizaciju. Na mrežu će biti priključena i Provalijska ulica u naselju Borča, kao i domaćinstva u ulici Lole Ribara u Železniku - rekao je Šapić.
Kako kaže Šapić, novembra prošle godine počeli su radovi kako bi kanalizacija bila priključena na mrežu naselja Kamendin.
- Ekipe „Vodovoda i kanalizacije" su pre 10 dana nastavile radove. Radimo glavni projekat kanalizacije u Malom mokrom lugu i s obzirom da su tamo već usvojeni planovi detaljne regulacije, vrlo brzo možemo da krenemo u izvođenje radova - rekao je Šapić.
Plan grada je da se 2011., nakon izrade projekta za kanalizaciju u Ripnju, započne gradnja i u tom naselju, vredna oko 17 miliona evra.
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/120358/Koče+izgradnju+kanalizacije.html