Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

Slažem se da je aktivizam legitimna stvar, pa makar oni i iz konzerve paštete iskakali. Nisam ni napisao da je uvredljivo, niti ima razloga da kaljamo forum dnevnom politikom.
Fascinirao me je samo pristup, odnosno količina volje i želje da narod prigrli i podrži svoju narodnu vlast.
 
Kada kazes narod mislis na te anketare ili stvarno narod?

Kao i u drugim biznisima,a politika je biznis da se ne lazemo kreces sa dna,radis te najprostije poslove,skupljas poene u hijerarhiji i ako uspes napredujes dalje.

Dobro kaze Homer,oni iz Kirbija su gori od ovih iz stranaka jer ti zamalo i uzmu brdo para za neku krntiju od usisivaca :D

Najbolje je kada vade one listice i pokazuju ti kako imas prasine u kuci!Bakterije,krokodili zive tamo i sta ti ja znam.Ali ce to kirbijom biti kao rukom odneseno.
 
Ima i mnogo gorih metoda - npr. u nekim zemljama ti stranke salju cekove na kucnu adresu sa uredno popunjenim tekucim racunom i propratnim tekstom: "Dragi gospodine Pero Pericu, kao sto Vam je verovatno vec poznato u maju se odrzavaju novi izbori za gradonacelnika Nekograda na kojoj ce Nasu stranku predstavljati Laza Lazic. Ukoliko podrzavate politiku Laze Lazica, molimo Vas da pomognete njegovu kampanju za gradonacelnika skromnim novcanim prilogom. Svaka pomoc za bolju buducnost naseg grada je dobrodosla. Iskreno vasa, Nasa stranka".

Ne znam da li iko od vas trenutno prati seriju "The Wire" koja se emituje na B92 i HRT-u. Ovih dana se emituje cetvrta sezona ciji se dobar deo odnosi na izbore za gradonacelnika Baltimora, odnosno raznim prljavstinama, kalkulacijama i trgovinama u kampanji. Jako dobro stivo za predizbornu atmosferu kod nas :)
 
Gradonacelnik ima veceras u beogradjanki 3 sprat ulaziz kralja milana susret sa gradjanima neznam mogu li oni bez clanske DS nesto da pitaju predloze.U 18h izljepili su pola beograda sa draganom na ti tako neki slogan .Ja bi rado otisao ali sam u to vrijeme zauzet pa da obavjestim cjenjene forumase ako neko ima viska vremena za taj skup.Kampanjaje pocela pa je vjerovatno ovo prvi u nizu od skupova. :kafa:
 
Planiram da u sledecih par meseci renoviram stan, pa me interesuje kakva je procedura kada bih sve isao po slovu zakona.

Bilo je pre par meseci mo medijima informacija da su doneti novi propisi koji su znatno stroziji od starih, na primer, da nece moci da se kreci i menjaju kupatilski elementi tek tako.

Ja bih menjao parket, kompletno kupatilo, prozore (bez narusavanja spoljnog izgleda), i rusio bih par pregradnih zidova i dodao par novih.

Potpuno sam opremnjen iskustvom i ljudima za sve te poslove, ali me interesuje koje bi bile konsekvence ako bi me neko, nedajboze, prijavio.

Postoji i opcija da radim sve po propisima, samo se bojim da bi me to kostalo mnogo vremena i para, i da mozda postoji mogucnost da i ne dobijem dozvolu.

Inace, mogu sa radoscu da vas obavestim da ce u sklopu tog renoviranja u Beogradu biti odstakljena jedna terasa i skinuta jedna fasadna klima. :)
 
To je glupost, sta koga zabole uvo u koju boju ja farbam zidove u stanu????!!! i ako mi curi voda iz svih 100 god. starih cesmi nesmem da kupim nove, Italijanske?????!!! o parketu i da ne pricam. Bas me zanima ko ce da donese takav zakon. Da nece jos da me nateraju da se vozim samo malim liftom ako sam sam i koliko cu stolica smeti da imam na terasi ili koje cu papuce smeti da nosim leti a koje zimi(inace ih nenosim, mislim na kevu i caleta). Oooo svasta .......
 
azbuki nisi duzan nikog da pustis u svoj stan ako nema nalog od suda tako da taj inspektor ako dodje neoze da predej prag.Jedan prijatel je probao po zakonu na cukarici pa je odustao mnogo smaraju a zasto renovirate , sto rusite ovaj zid itd .jedino gledaj da nesrusis neki noseci zid da ne narusis statiku zgrade.Obavjesti komsje na A4 da ces u tom periodu vrsiti radove i to je to
 
@jlaki, MilisaV

Izvinite na kasnom odgovoru, ali čini mi se da je MilisaV u pravu. Najverovatnije je u pitanju jedna od privremeno izgrađenih drvenih triumfalnih kapija koje su bile u modi u tom periodu. Stambol kapija je izgledala sasvim drugačije (dobar primer njene arhitekture imate unutar Kalemegdanske tvrđave, a to je Sahat kapija).

Evo vam i slike, sa Vikipedije:
Stambol-kapija.jpg
 
Који је тачан број становника Београда?
На Википедији пише:
Становништво 1.154.589
Агломерација 1.639.121
Да ли је то објављено после пописа или то пише одавно?
И где могу погледати бројеве становника других градова после пописа? :)
Едит:
Нашао сам ову слику, јел она скоро направљена или је старија?
Broj-stanovnika-po-opstinama.jpg
 
http://media.popis2011.stat.rs/2011/prvi_rezultati.pdf

Strana 20.

Naselje Beograd po popisu 2011. ima oko 1,135,000 stanovnika. Zanimljivo je da to uključuje i Batajnicu i Krnjaču, što mislim da nije primereno.

U istom fajlu možeš da nađeš i podatke za ostale gradove (podaci za samo naselje su u zagradi u okviru opštine kojom su obuhvaćena). Problem je što za Beograd, Niš i gradove koji se sastoje od više opština, moraš sam da sabiraš podatke.

Takođe bitno je da ne računaš prvu kolonu (ukupno popisana lica), već drugu (ukupan broj stanovnika). Ne nam ni zašto su stavljali tu prvu, jer je taj podatak besmislen.
 
Batajnica i Knjača su naselja centralnih gradskih opština Zemuna - Paliule nasuprot drugih opština
možda bi bilo primerenije uključuti ih opšinama Subotice :laugh:

Neke ,,struje ,, upravo to žele da Vidikovac i B. Brdo i sl. budu više Beogradska naselja nego Batajnica i Krnjača
kako bi se delili (i finasiski) na prvo i drugo razaredne Beograđane što nije ovaj grad nikada nije otvoreno potencirao
niti je istoriski potklovano

Naprimer ja pamtim k u k u r u z e po B. Brdu i Vidikovcu
dok je u to vreme Batajnica i Knjača uveliko bila Beogradska naselja a sada bi ti ,,kukuruzi,, da se pogospode :notok:
tako što bi ta stara naselja gurnuli u drugu kategoriju kao da im je mala kazna što su pri širenju Bgda zapostavljena tj sredstva ulagana na širenje druge strane Beograda

Glavno opredelenje je bila malograđanska predrasuda ,
,necu preko vode a brda liče na moje kraj-selo odakle sam - ubiće me ravno ,, :laugh: :lool: :laugh:
a Nbgd je kao jako brdovit -

I da naglasim značajno brže se stigne do Terazija iz Batajnice i Krnjače nego sa nekih Bgd čuka

Hm. . . Subotica. . . . vrlo lep, čist i mirniji grad a neke detalje i ponašanje bi rado primenio u Bgdu :kk:
 
@boca ica,

Ovde se radi samo o zdravorazumskom tumačenju šta obuhvata područje naselja (ranije poznatijeg kao naseljeno mesto). Složićeš se da je Batajnica naselje za sebe, a ne deo Beograda kao naselja. Isto kao što je Sremčica naselje, a u sastavu opštine Čukarica.

Potpuno je nebitno za ovu priču ko je u sastavu koje opštine i da li je gradska ili prigradska.

Možda je najbolji primer Surčin, koji nije u sklopu Beograda već je zasebno naselje, dok je Batajnica u okviru naselja Beograd.
 
Baš juće sam na youtube gledao poređenje ZG-BG, SA-BG ,LJ-BG . . .
Svi nas doživljavaju kao jednu celinu
i vrlo pate :p upravo zbog veličine prostora, visine, broja stanovnika, i svega ostalog ono što jeste BGD
samo mi sebe tako ne vidimo vec bi malo još da se delimo ,,otuđujemo,,
kako god da urade i Surčin i Sremčica i Jabučki rit i sve okolo
za mene jeste BGD
I kad več OF topičimo
u mnogim prestonicama periferija se tako dobro uređuje da sami građani se rađe opredeljuju
za život u obodnim delovima grada koj liče na parkove :kk:
samo u Beogradu periferija liči na ruralne predele :bash:
što bi rekli -malo pogrešna ,,kontracepcija,, naših stručnjaka-
a pri tome još i ovo ,, izbacivanje,, kroz nove podele :(
kako god da bude. . . . . . ta naselja su tu pa tu, ma kako ih nazvali i delili :vops:
 
Boco,

Uopšte se ne radi o izbacivanju jer Sremčica, Batajnica i Surčin nikada nisu ni bili deo Beograda kao naselja.

Definicija naselja je neprekidan, celovit i funkcionalan niz zgrada i objekata (ili tako nekako).

Ja uopšte ne pominjem administrativno područje opština i grada.
 
Nema na čemu, slika je tačna i sa najnovijeg popisa.

Nadam se da će link na pdf fajl sa popisa mnogima koristiti, mada je malo tužno gledati broj stanovnika sela u istočnoj i južnoj Srbiji.
 
Ako se ne varam, taj Krajsler (nekada bio) je na kraju Vasine ulice, pre Pedagoškog muzeja.
 
Tako je. Ova tabla nalazi se na samom uglu Uzun Mirkove i Tadeuša Košćuška. Restoran Park.
 
Savu je počeo tokom vikenda da prekriva led, čak i ovde u Beogradu. Da li se neko seća kada se poslednji put to desilo?

(fotka prikazuje izgled Save kod Sremske Mitrovice)
files.php
 
U poslednjih 20 godina, mislim da se desilo najmanje 2 puta. Zanimljiv je i prizor zaleđenog Dunava, i santi leda iz severnih predela koje plutaju kad počne otapanje.
 
@Felix55
+1 :)
Rano juros bilo je takva slika ispod starog Savskog mosta

Naj lepši rečni led koj sam video je kod bazena ,, 25 maj,, kada je Dunav bio skroz zaleđen sa izlomljenim santama
Imaš li i tu sličicu ?
 
Ljudi, zanima me da li je igde objavljen spisak 2000 fabrika kojima je isključena struja zbog štednje? Rekli su da će objaviti, ali ne mogu nigde da nađem. Ako su toliko inteligentni i isključili fabriku Galenika, onda znam koji je razlog što ceo dan nemam tople vode i grejanja. Takođe, jel zna neko neki broj telefona na koji bi mogao da saznam tačan razlog i vreme kada ću ponovo dobiti grejanje?
 
Da li je normalno da na zgradu od 160 stanova dodje racun za zajednicku el. energiju vise od 1.200 dinara po stanu? Tu mi nesto smrdi, posto je uglavnom racun oko 300-400 dinara..
 
Vrh