Šta je novo?

Pešačke zone

Подрека и његове последице су биле катастрофа за београдску расу
WTF is "beogradska rasa"? Jeste sve nam je bilo potaman i živeli smo u jednom briljantnom gradu dok nije došao zli konjušar Podreka da nam ga ruži :rolleyes:

Prva stvar koju treba imati na umu jeste da je Podreka ovde samo etiketa (label) koju vlast na neki način zloupotrebljava. Tj. od njega je dato neko početno idejno rešenje, input koji je dalje potpuno razrađen ovde od lokalnih ljudi. Slično kao Jan Gel i priča oko parka Ušće. Uostalom, tako je bilo i sa Trgom gde se nagrađeni autori s konkursa kasnije nisu ni za šta pitali.

Druga stvar koja je zanimljiva jeste kako se taj odnos prema "odlivenim mozgovima" menja u zavisnosti od njihove prisutnosti u Srbiji. Dok su "preko" cmizdrimo za njima, čim kroče i nožnim prstićem na svetu srbsku zemlju, kreće kukumavčenje kako su nam došli oni odande da nam ovde kroje.

Tako je i sa Podrekom, za kog se godinama, pa i decenijama kukalo kako eto imamo jednog arhitektu, "naše gore list", koji je nešto kao priznat u svetu, a nama nedovoljno dobar. No, nije da se Beograd nije ogrešio o Podreku, kao što se ogrešio i o Marinu Abramović pa su kasnije ti isti građanisti koji su ronili gorke suze za njom pljuvali da je Vučićeva k*čka.

Podreka ima u Beogradu hotel Falkenštajner i jednu nedovršenu crkvu u Jajincima koju je projektovao zajedno sa Branom Mitrovićem. Svojevremeno je uradio zaista lep projekat aneksa Muzeja nauke i tehnike na Dorćolu koji će zauvek ostati da tavori po fiokama nadležnih službi i internet forumima poput ovog. Njegov projekat hotela na lokaciji "Tri lista duvana" je odbačen i sahranjen promenom investitora, rešenje za Topličin venac odbačeno jer su se bunili stanari, a možda je vrhunac beščašća to što je pobedio na konkursu za "K-district" i onda je projekat, bez ikakvog javnog obrazloženja, dodeljen zagrebačkom studiju 3LHD (koji doduše na svom sajtu "kredituju" Podreku kao autora "concept designa" iako njegovo rešenje nema gotovo nikakve veze sa ovim što je dole izgrađeno). Po svemu sudeći će i memorijal na mestu Narodne biblioteke biti jedna davno zaboravljena priča, jer Pištalo gura rekonstrukciju zgrade, a rezultat će verovatno biti "duplo golo" - nit' Podrekin memorijal, nit Pištalova nova/stara zgrada. Đinđću se nudio da "pro bono" radi na rekonstrukciji Narodnog muzeja, ali je to ostala samo još jedna ideja koja je sa ubijenim premijerom otišla u grob.

Njegov rad na širenju pešačkih zona u centru i Zemunu, kao i rekonstrukciji Karađorđeve je pre svega savetodavan, i on te projekte ne navodi među svoje reference. Nevezano za dizajnerska rešenja, uveđen je da je i sam čovek zgrožen izvedbom, jer se živo sećam jednog njegovog intervjua sa ulica Beograda na Studiju B gde besan gazi rasklimanu kocku na pločniku, ističući kako je ta aljkavost ono što ga najviše nervira u našem gradu.

Bilo kako bilo, Sremska će rekonstrukcijom izgledati daleko bolje, naročito što je ona i dosad de fakto bila pešačka ulica i ovim radovima se gotovo ništa ne gubi na funkcionalnosti. Verujem da je kamen "u boji" malo zbunjujuć za većinu Beograđana, ali mislim da će nam biti potrebno i malo vremena da se naviknemo na Sivograd u koloru. Za osvetljenje sam saglasan - dizajn je i više nego skroman, a čini mi se i da su kandelabri loše pozicionirani, tj. nekako me nervira asimetričnost budući da su postavljeni po strani kao da ulica i dalje ima kolovoz.

No, na kraju i Sremska ima svoja ograničenja, ili što bi naš narod rekao - postoje stvari od kojih ne može da se napravi pita ;)
 
Hoće bolje izgledati Sremska, u smislu urednosti. Ali što se tiče samog izgleda, moglo je bolje. I dalje sam mišljenja, na stranu što mi je zelena boja omiljena, da bi sa zelenim pločama bilo bolje nego li ovako sa roze i crnim.

Takođe, predlagao sam nadležnima, a to ističem i ovde (na forumu), da može dosta toga da se unapredi, a da se ne menja odluka da se koriste pastelne boje. Samom promenom zelenih, braon i krem nijansi, koje više podsećaju kao da je neko imao diareju, mogu da se koriste gomile drugih pastelnih boja i nijansi zelene i braon, koje bi se isticale, a ne bi štrčale, i koje bi ujedno unele živost u grad. Karađorđeva ulica, deo koji je uz obaloutvrdu, je dobar primer u kom pravcu treba ići, s tim što bi se trebalo biti još smeliji. Jeste da može da se kaže kako je mnogo lakše staviti crnu i tamnije tonove, kako se ne bi prljavština uočavala, ali brateni čitav grad u koliritu Beograđanke nije super rešenje. Uzgred, nije mi jasno zašto se toliko zazire od redovnog održavanja. U ovom slučaju mislim na obično čišćenje fasada i ulica sa šmrkovima. Nije da bi nakon izgradnje zgrade investitor bio u obavezi da je redovno čisti, niti su sve zgrade u nadležnosti grada. I da, kada se rade fasade na vstarijim zgradama, ne bi bilo zgoreg da se odrade i antigrafit zaštite. Lakše za održavanje svima.

Uzgred, da li će se sređivati plato preko puta TC Sremska? I hoćemo li ikada videti tu neki smisleni prostor, ili će to biti, ako se i uredi, gomila nabacanih stvari na malom prostoru?​
 
WTF is "beogradska rasa"? Jeste sve nam je bilo potaman i živeli smo u jednom briljantnom gradu dok nije došao zli konjušar Podreka da nam ga ruži :rolleyes:

Prva stvar koju treba imati na umu jeste da je Podreka ovde samo etiketa (label) koju vlast na neki način zloupotrebljava. Tj. od njega je dato neko početno idejno rešenje, input koji je dalje potpuno razrađen ovde od lokalnih ljudi. Slično kao Jan Gel i priča oko parka Ušće. Uostalom, tako je bilo i sa Trgom gde se nagrađeni autori s konkursa kasnije nisu ni za šta pitali.

Druga stvar koja je zanimljiva jeste kako se taj odnos prema "odlivenim mozgovima" menja u zavisnosti od njihove prisutnosti u Srbiji. Dok su "preko" cmizdrimo za njima, čim kroče i nožnim prstićem na svetu srbsku zemlju, kreće kukumavčenje kako su nam došli oni odande da nam ovde kroje.

Tako je i sa Podrekom, za kog se godinama, pa i decenijama kukalo kako eto imamo jednog arhitektu, "naše gore list", koji je nešto kao priznat u svetu, a nama nedovoljno dobar. No, nije da se Beograd nije ogrešio o Podreku, kao što se ogrešio i o Marinu Abramović pa su kasnije ti isti građanisti koji su ronili gorke suze za njom pljuvali da je Vučićeva k*čka.

Podreka ima u Beogradu hotel Falkenštajner i jednu nedovršenu crkvu u Jajincima koju je projektovao zajedno sa Branom Mitrovićem. Svojevremeno je uradio zaista lep projekat aneksa Muzeja nauke i tehnike na Dorćolu koji će zauvek ostati da tavori po fiokama nadležnih službi i internet forumima poput ovog. Njegov projekat hotela na lokaciji "Tri lista duvana" je odbačen i sahranjen promenom investitora, rešenje za Topličin venac odbačeno jer su se bunili stanari, a možda je vrhunac beščašća to što je pobedio na konkursu za "K-district" i onda je projekat, bez ikakvog javnog obrazloženja, dodeljen zagrebačkom studiju 3LHD (koji doduše na svom sajtu "kredituju" Podreku kao autora "concept designa" iako njegovo rešenje nema gotovo nikakve veze sa ovim što je dole izgrađeno). Po svemu sudeći će i memorijal na mestu Narodne biblioteke biti jedna davno zaboravljena priča, jer Pištalo gura rekonstrukciju zgrade, a rezultat će verovatno biti "duplo golo" - nit' Podrekin memorijal, nit Pištalova nova/stara zgrada. Đinđću se nudio da "pro bono" radi na rekonstrukciji Narodnog muzeja, ali je to ostala samo još jedna ideja koja je sa ubijenim premijerom otišla u grob.

Njegov rad na širenju pešačkih zona u centru i Zemunu, kao i rekonstrukciji Karađorđeve je pre svega savetodavan, i on te projekte ne navodi među svoje reference. Nevezano za dizajnerska rešenja, uveđen je da je i sam čovek zgrožen izvedbom, jer se živo sećam jednog njegovog intervjua sa ulica Beograda na Studiju B gde besan gazi rasklimanu kocku na pločniku, ističući kako je ta aljkavost ono što ga najviše nervira u našem gradu.

Bilo kako bilo, Sremska će rekonstrukcijom izgledati daleko bolje, naročito što je ona i dosad de fakto bila pešačka ulica i ovim radovima se gotovo ništa ne gubi na funkcionalnosti. Verujem da je kamen "u boji" malo zbunjujuć za većinu Beograđana, ali mislim da će nam biti potrebno i malo vremena da se naviknemo na Sivograd u koloru. Za osvetljenje sam saglasan - dizajn je i više nego skroman, a čini mi se i da su kandelabri loše pozicionirani, tj. nekako me nervira asimetričnost budući da su postavljeni po strani kao da ulica i dalje ima kolovoz.

No, na kraju i Sremska ima svoja ograničenja, ili što bi naš narod rekao - postoje stvari od kojih ne može da se napravi pita ;)
Јој шалио сам се, парафразирао сам уводну реченицу Унабомберовог манифеста (Industrial revolution and it's consequences have been a disaster for the human race)

Али апсолутно стојим иза тога да су му сва решења за Београд катастрофална, па чак и оригинални предлози који се не могу оправдати крајњом изведбом. Парк Војводе Вука је дословно спашен његовог пројекта и изведен на много бољи и хуманији начин. Да ли је он генерално архитекта на светском гласу или не ми апсолутно није битно, битни су ми резултати и идеје а у њима не видим ништа хумано. Авангардно можда али хумано јок.

За Сремску је било више и него довољно урадити нешто као у скорашњој реконструкцији пешачке зоне у Солуну , са доста зеленила и да се тај простор начини хуманим (ако ће већ да буде пешачки).

kallari-1.jpg

Овако је направљен обичан запећак са плочама које, како је и Дракче приметио, само изгледају неуредно крпљене. Какве црне везе има Сремска са теписима за име бога

IMG-20220920-155439.jpg
 
Kad se pogleda sama za sebe, Sremska nema nikakve veze sa dizajnom koji je, uzgred iskasapljena verzija originalnog projekta, što je ovima postao samo još jedan zaštitni znak (TM), što bi rekao @Bender Rodriguez. Ali kada se pogleda kompletan projekat, od koga se odustalo, vidi se da je zamisao "kamenih tepiha" bila da okružuju postojeću pešačku zonu.

Što se tiče zelenila, još uvek nije kasno da se plato koji se lepo vidi na fotografiji, ozeleni i oplemeni za nešto što bi zaista imalo neku svrhu, za razliku od potrošenog betona i dekinga na Slaviji, koji ništa nije unapredio prostor, ako se izuzme što nema više ogromne travuljine i šume samoniklog kiselog drveća.​
 
Пешачке зоне

Далеко од Београда, главни трг, плоче које су у једном делу јединствене шаре, у другом различите у зависности од намене, увек целе, стубићи јаки, трамвај спушта тролу преко трга - нема контактне жице и стубова за њу, баштице су увек зелене ...

Све је наизглед достижно и саморазумљиво, али ...







 
Poslednja izmena:
Garibaldijev trg, Nica :)

Све је наизглед достижно и саморазумљиво, али ...
Da je dostižno za jedan Beograd, onda bi i Marsej na 150 km odatle u istoj državi izgledao tako, a ne kao što jeste, jedna zapišana rupčaga od grada puna pacova, u daleko gorem stanju od Beograda.

Uzeo si za primer jedan mali ali prebogat grad, i Beograd tu nema šta da se poredi.
 
i sada nekih 5 meseci dok se ne zavrsi ulaz u podzemni prolaz nema nista od daljeg poplocavanja....a upravo deo koji izlazi na Terazije donosi i najvise promene na celokupni dozivljaju tog prostora...
 
Турбо-провинцијски шмек остаје до даљег.
 
Koja firma je radila popločavanje Obilićevog venca? Meni deluje da je to jedina ulica koja je kršteno popločana, pedantno i kvalitetno.

A onda ide pitanje za čelnike grada: Što se toj firmi nisu dali i poslovi popločavanja na drugim lokacijama?
 
Koji je razlog dizanja ploča u Kolarčevoj i, pretptpostavljam, ponovnog postavljanja?
 
Da li to znači da neće više da prokišnjava kod stepenica u Kolarčevoj?
 
Apel da se kod Albanije napravi silazak sa trotoara na kolovoz kao što su sada za vreme radova napravili od tucanika jer tuda puno biciklista i biciklistkinja silazi ili se penje a ivičnjak je bio previsok da bi se skočilo na njega nego je morali da se stane i popne bajs uglavnom.
 
Vrh