Šta je novo?

Pešačke zone

Ne, nego je glupo u jednoj malenoj ulici, uz to i zavučenoj, koja je beznačajna u odnosu na površine koje su popločane po centru, u smislu površine (kvadrature), razbijati monotoniju, a ne raditi to na drugim popločanim površinama, kao što se vrlo verovatno neće ni u budućnosti raditi. Osim nas beobuildovaca, teško da će bilo ko drugi da to toliko primećuje i da pridaje toliki značaj kao mi.​
 
Poslednja izmena:
Te tepihe je Boris Podreka smislio i izgleda da je neka ideja bila da ta "sekundarna" pešačka zona, izvan Jovinove Knez Mihailove bude sređena drugačije - s jedne strane Sremska, Maršala Birjuzova i Topličin venac, a s druge strane Vasina i Studentski trg.

U međuvremenu se to malo menjalo, od nekih se stvari odustajalo i sada Sremska malo "štrči".

Ranije je neko, baš ovde na forumu, pisao o tome kako im je bilo teško da smisle kako će da uklope spajanje Sremske i Knez Mihailove, kao i da bi u sklopu obnove ove ulice trebalo da se reši i večiti problem baruština ispred Albanije čim padne malo jača kiša. Ne vidim da se to više pominje. Zasad izgleda kao da će Sremska samo "udariti u liniju" iza ulaza u podzemni prolaz.
 
Projekat obuhvata i ulaz u Knez:
sremska-poplocavanje-plan.jpg



Mada, kao što se vidi na ranijim slikama, ne poštuju projekat, već izvode kako im je lakše. Umesto da su popločanja nakrivo i da liče na tepihe koji se preklapaju, ovi su samo poređali ploče paralelno. Kad su već to radili, mogli su da popločaju do zgrada, a ne da stavljaju grubu kocku.
 
А ништа није коштало да посаде дрворед овде дуж зида од тунела и тако разбију монотонију.
 
А ништа није коштало да посаде дрворед овде дуж зида од тунела и тако разбију монотонију.
И ако је доле неки бетон имају саксије које толико обожавају, а у Кнезу им испред носа најбоље "саксије".
 
Обнова Сремске

Начин поплочавања се, у ствари, наставља на Маршала Бирјузова, само што је у њој са стране коцка, а у Сремској плочице, које, узгред, нису баш лепо поређане.

































Слажем се за дрворед уз тунел, с покојом клупом између стабала или жардињера.
 
Никад ми неће бити јасан одабир плаве боје за већину ограда попут ових у граду.
 
Начин поплочавања се, у ствари, наставља на Маршала Бирјузова, само што је у њој са стране коцка, а у Сремској плочице, које, узгред, нису баш лепо поређане.
Jasno je da se nastavljaju konture, ali meni lično nije jasno odakle rozikasti kamen u kombinaciji sa sivim.
 
Bolje nego da je sivo.
Од оне ужасне тамне какву имамо у приобаљу да, али овде конкретно светлија сива би лепо легла, а најбоље бела као што је била основна на Бранковом мосту пре поновног фарбања у плаво при реконструкцији узводног тротоара.
Nekada je bilo narandžasto i žuto.
Отприлике су ов плава и наранџаста боје које БГ оут има на лагеру па фарбају све оградице мостова и пасарела у њих.
 
Meni lično je Ok da Plavi most bude plav, sve ostalo može da bude u drugim bojama. Već sam pisao ranije, imali neke boje na lageru ili naručivali, bilo da se rade mostovi, fasade ili nešto treće, koristi se jako mali spektar boja, i to boja koje baš i ne odaju utisak lepote i unapređenja , kao i oplemenjivanja prostora i ili okruženja. Unošenje živosti veselim nijansama pastelnih boja, je nešto čega se ili plaše ili jednostavno ne umeju da vide kako bi to moglo da izgleda, a vrlo često i ono što izgleda lepo zeznu prikrivanjem onog što treba da se istakne. Konkretno, na sva vrata se zamenik zamenika hvalio kako će plato u Sremskoj postati jedan od prvih urbanih džepova, ali umesto toga dobismo samo prefarbanu ogradu u standardni kolorit. A isto i što se tiče popločavanja, gde se na planovima vidi da je planirano da bude zelena boja, a u praksi dobismo roze - sivu i potpuno drukčiji šablon.
 
Од оне ужасне тамне какву имамо у приобаљу да, али овде конкретно светлија сива би лепо легла, а најбоље бела као што је била основна на Бранковом мосту пре поновног фарбања у плаво при реконструкцији узводног тротоара.

Отприлике су ов плава и наранџаста боје које БГ оут има на лагеру па фарбају све оградице мостова и пасарела у њих.
Jel imas sliku te bele, posto se ne secam?
Inace mene strasno nervira sve sivo sto trpaju po gradu, sive ograde, sivi stubici, sive ploce. Sve se stopi u neku sivu, depresivnu masu.
 
Mogli su da ostave nekoliko kvadrata za zelene povrsine, zelenilo. Sve deluje izrazito sivo.
 
Inace mene strasno nervira sve sivo sto trpaju po gradu, sive ograde, sivi stubici, sive ploce. Sve se stopi u neku sivu, depresivnu masu.
To stoji, da preteruju. Samo, imaj u vidu da to jeste neka boja kojoj sve te stvari teže, jer se vremenom praše i prljaju. A npr sivi stubić na trotoaru uz kolovoz manje ''štrči'' kada se zaprlja, nego što bi štrčao beli, na kome se vidi svako zaprljanje i oštećenje.

Treba doduše imati u vidu i da dok se šire sive površine u Knezu i okolini, zato drugi delovi grada kako se rekonstruišu, gube sive alfaltne trotoare i dobijaju behatom ploče u bojama. I naravno, ne bi se sivilo toliko uočavalo da fasade u i oko Kneza se srede i zablistaju. Štaviše, tada bi sivo dobro došlo kao kontrast i fasada bi još više došle do izražaja, pogotovu kad se gleda niz ulicu, pa se iznad sivog pločnika nižu lepe fasade koje ''šljašte'' u svetlim bojama i odbijaju svetlost odnosno osvetljavaju prostor.
 
Kada bi fasade bile sarene to bi malo ubilo monotoniju. Behaton mi je mnogo bolji nego sive ploce, samo uporedi 27. marta i bulevar. Za stubice nisam mislio da budu beli, sta je falilio onim starim zuto-crnim? Bili su i kvalitetniji dosta nego ovi novi koje mozes rukom da izvalis.
Sa druge strane, ploce u knezu su mi skroz ok, verovatno jer su crne i manje upadljive pa manje bodu oci.
 
Jedan mali paradoks. Žalimo se na sive kocke / ploče, a sa druge strane kada se spomenu svetle boje, onda bolje da ostane kako jeste, u tamnim tonovima sive, u kombinaciji sa crnom, na ne "štrči".
 
Da me ne razumes pogresno ja sam za sareno ili crno samo da nije sivo. Da su 27. marta poplocali kao bulevar ili onim roze behatonom kao ulice na Starom gradu bilo bi daleko lepse (cak i da su samo asfaltirali). Ploce neka cuvaju za pesacke zone.
 
Kada bi fasade bile sarene to bi malo ubilo monotoniju. Behaton mi je mnogo bolji nego sive ploce, samo uporedi 27. marta i bulevar. Za stubice nisam mislio da budu beli, sta je falilio onim starim zuto-crnim? Bili su i kvalitetniji dosta nego ovi novi koje mozes rukom da izvalis.
Sa druge strane, ploce u knezu su mi skroz ok, verovatno jer su crne i manje upadljive pa manje bodu oci.
Ja sam svakako za vraćanje tih metarskih debelih stubića (deblji su nego sadašnji) koji su bili aktuelni 90ih i ranihe 2000ih. Jer su jeftini i jednostavni, a pokazali su se izdržljivijim nego sve druge papazjanije koje su isprobane od 1990. naovamo, o čemu sam svojevremeno napravio čitav foto-rezime baš na ovoj temi.

Samo što ih ne bih vraćao u crno-žute boje, pošto izgleda malo vašarski. Nego bi bili neupadljive sive. Crno-žute bih stavljao možda samo oko škola i sličnih objekata, tako da kada čovek vozi niz ulicu i odjednom sa strane, čak i nesvesno, ugleda ambijent sa žuti-crnim štraftama, da automatski uđe u stanje većeg opreza i očekuje i ležećeg policajca ili semafor ispred. Znači da u crno-žutoj varijanti služe kao ambijentalna dopuna i priprema na lokacijama gde je potreban dodatni oprez. A crno-žuti bi svakako štrčali i boli oči na lokacijama poput terazija ili Trga Republike. Usput, tamošnji novopostavljeni su se takođe poakzali privatljivo dobrim. Za sada. Tek ćemo da vidimo koliko će odolevati rđi. Naravno savijali su se i oni par puta, ali bitno je da nisu pucali i raspadali se kao druga presovan smeća koja smo imali ovih decenija:

Smeće 1, Smeće 2, Smeće 3, Smeće 4, Smeće 5... primera ima bar 20 od 1990. naovamo. Naravno, jasno je da kod nekih ovih do otkaza je došlo zato što bi bili isčupani iz podloge. Tu je npr asfalt bolji, zato što za razliku od behaton ploča, on jače ''stegne'' i stubić i komad betona u koji je usidren, i ne da da se lako isčupa. E sad naravno, može to da se postigne i sa behaton pločama, ali ako bi pravili jaču i bolju podlogu. A svi znamo da neće praviti jaču i bolju podlogu gde god uvedu behaton, tako da možemo da očekujemo još više nizova izvaljenih.

I ove čačkalice što sad stavljaju su grozne jer ne samo što pucaju, nego im je sidrenje toliko loše da se ''izvuku'' iz podloge sa sve armaturom, što se može videti na slici Smeće 1.

Zato lepo treba vratiti one deblje metarske obične stubove iz 90ih a dole im povećati podlogu odnosno usidrenje tako da ne mogu lako da se vade iz behatona. Mora ovde da počnu takve stvari da se projektuju sa unapred uračunatim faktorom vandalizma, jer postoje bolesnici koji ih namenski čupaju. Istina, ovo jeste uBosni ali sve to se na kraju dopluta i do Beograda pre ili kasnije. Zato lepo debeli metalni stubić i ispod njega podeblje betonsko sidro, ili sloj asfalta preko.
 
Smece 2 i ne izgleda toliko lose, samo treba bolje da se postavi, a zar nismo za smece 3 konstatovali pre koju nedelju da je dobro?
Oni stari da se oboje u skroz crno npr i eto resenja ako su sa zutom mnogo sareni.
Smece 4 isto ne izgleda lose, kod novog spomenika despota Stefana radi posao za sad.
Meni ovi nisu toliko losi, mozda sam samo navikao na njih.
 
a zar nismo za smece 3 konstatovali pre koju nedelju da je dobro?
Jesmo, u pravu si, moja greška. Uzimao sam Google skraćene URL sa nekoliko mesta pa sam ova dva zamenio. Pod ''smeće 3'' mislio sam na ove betonske što si ti sada pomenuo. :LOL: Ironično, nigde na netu ne mogu da nađem slike izvaljenih 😄 a ove slike Street View su iz 2013, kad su mnogi bili stari svega dve tri godine. Ali ima ih po gradu gomila ne samo izvaljenih, nego i polomljenih, zdrobljenih. Mislim da je jednom neko ovde i okačio sliku nekih povađenih i izlomljenih u Siminoj valjda.

Da se razumemo, nisu toliko ružni ni oni, pogotovu kada stoje na bordo behatonu. ALI, neverovatno lako i masovno ispadaju iz ležišta a rekoh, ima ih i slomljenih, tako da dok ne promene materijal i ne ojačaju podlogu, džaba sve.

A ovi crni mali sa kuglama izgledaju lepo ali to je sve. Otpada im farba, rđjaju, lome se, drobe se... Ima ih i koji su prsli po dužini.
Smece 4 isto ne izgleda lose, kod novog spomenika despota Stefana radi posao za sad.
E da vidiš, jeste, u pravu si. :D Zaboravio sam da sam ih tamo video. Meni sve ostala sećanja na njih kada su bile postavljene 90ih po Studentskom trgu i okolini i tada su se redovno izvlačile armature koje su ih držale pa su se kotrljale i pomerale non stop. Mahom su nestale sredinom 2000ih.
 
Vrh