Šta je novo?

Pešačka pasarela od Kalemegdana do Savskog pristaništa

Ali podzmeni prolaz ne može biti novi simbol Beograda, a i nije zgodan za slikanje političara.

Ne postoji razlog da se ti prolazi ne otvore i pored izgradnje pasarele.
 
Ta ideja je i ranije bila bolja od pasarele, sugeriše lepšu i bogatiju putanju turista po Kalemegdanu, treba manje fizičkog napora za prelaz u Donji grad, jeftinija je i svakako manje uočljiva, što nije zanemarljivo u zaštićenom područiju. Jedina mana joj je bila što je trebalo praviti vrlo kratak tunel ispod šina. Međutim pošto su sada oni sami odlučili da nije problem ako vozovii idu preko Novog Sada, pa šine i nisu potrebne, više nema nikakvih mana jer sve već postoji. Tako da je pasarela sada postala uglavnom bacanje para.
 
pa i nije bas, ta ulica je vrlo prometna, tako da preko nje ici i nije tako lako. A tunel je dosta uzan i ne tako privlacan, tako da moze da bude samo druga opcija za prelazak.

Ja vise imam problema sa skulpturom koja ce opterecivati vidik i smetace pobedniku. Ali dobro, ajde da vidimo kad se zavrsi....
 
Pošto se pruga uklanja, pasarela je višak. Preko ulice je trebalo nacrtati pešački prelaz i semafor i to je to. Mogu se lepo srediti i ti tunelčići.
 
Најлогичније и најрационалније је нацртати зебру паралелно са преласком трамвајске пруге преко булевара.
 
A te pare što će da potroše na pasarelu bolje da čuvaju za izgradnju pešačkog mosta Beton hala-MSU.
 
neven_k wrote: ....Ja vise imam problema sa skulpturom koja ....
pa nisi jednini :lol:


Jel bilo negde ili neko zna :

šta to predstavlja ?
koje znacenje ima ?
i
koju svrhu funkciju na pešačkoj pristupnici-pasareli ima ?

da ne pitam pošto košta cena
vec samo koj ona procenat nosi od ukpune cene pristupnice ?


a kako se sve ovo placa iz naše zajedničke Bg kase (jelte nije donacija poklon ili dr. za badava)
red bi bio i da su poznate i ove stavke



:roll: :shock: :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=493998#p493998:9iz9vmqw je napisao(la):
boca-ica » 19 Nov 2017 07:46 pm[/url]":9iz9vmqw]
Jel bilo negde ili neko zna :

šta to predstavlja ?
koje znacenje ima ?
i
koju svrhu funkciju na pešačkoj pristupnici-pasareli ima ?
"Sadržaj skulpture simbolizuje geografska raskršća", rekao je Bajić. :lol:

http://rs.n1info.com/a163834/Vesti/Vest ... nistu.html

Sad, svako kome se ne dopada je u opasnosti da bude optužen da ne razume modernu umetnost. Meni se ipak čini da ovo nije pitanje estetike nego pogrešnog konteksta. U pitanju je ambijentalna celina srednjevekovne tvrđave i potreba kreiranja odgovarajuće okoline da bi ONA došla do izražaja. A ne nečije vaspitno-umetničke ambicije. Postoji primereniji ambijent za ovakve skulpture.
 
aleksandar.oy
hvala na linkovima
+1 :)
od svih pitanja pročitah samo odgovor i to želju simbolike Bajića , al ajd pa nekmu je :)

A po jevropskom belom svetu. videh toliko muzeja i ne malo i moderne umetnosti
da sasvim stoički mirno mogu da podnesem i to
,,..Sad, svako kome se ne dopada je u opasnosti da bude optužen da ne razume modernu umetnost... ,,

ete tako :lol:
 
Tu plehanu skalameriju prebaciti na suprotnu obalu gde joj je i stilski mesto (u samu umetnicku vrednost skulpture ne ulazim)
 
pripremaju se da premoste polusrusene zidine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495530#p495530:1ra2bnxd je napisao(la):
tzoran1 » Fri Nov 24, 2017 9:08 pm[/url]":1ra2bnxd]Tu plehanu skalameriju prebaciti na suprotnu obalu gde joj je i stilski mesto (u samu umetnicku vrednost skulpture ne ulazim)
file.php

Nisam oduševljen pasarelom ali da li svaki put kad se gradi/postavlja nešto "moderno" u starom delu grada, mora da se provuče ova rečenica. Od oblaka na BH, preko Beka do onog na Bogosloviji i sad ovog.

To što je Novi Beograd izgradjen posle starog dela grada ne znači da je on sudbinski predodredjen za sve moderne gradjevine. A i šta mi to štitimo u starom delu grada? Ambijantalne celine, svetski poznatu arhitekturu 19. veka? Pa najlepša, najbolja i jedna od retkih vrednih modernističkih (mada ne znam ni da li je taj termin dobar) gradjevina se nalazi u starom delu - Beogradjanka.
 
Mislio sam da je Muzej Savremene Umetnosti idealno mesto za ovu skulpturu.Zato pominjem drugu obalu. A sto se tice Starog grada naravno da mu trebaju savremeni objekti bilo da je rec o zgradama ili necem drugom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495566#p495566:17zr7x9g je napisao(la):
tzoran1 » Sat Nov 25, 2017 1:11 am[/url]":17zr7x9g]Mislio sam da je Muzeja Savremene Umetnosti idealno mesto za ovu skulpturu.

Vise sam mislio na generalni stav o modernim gradjevinama. A meni lično ova skulptura ne smeta, al ne bi bila loša ni kod MSU-a.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495565#p495565:3uzvs0kd je napisao(la):
Zvezdara » Sat Nov 25, 2017 1:04 am[/url]":3uzvs0kd]
To što je Novi Beograd izgradjen posle starog dela grada ne znači da je on sudbinski predodredjen za sve moderne gradjevine. A i šta mi to štitimo u starom delu grada? Ambijantalne celine, svetski poznatu arhitekturu 19. veka?

Treba da se stiti ambijentalna cjelina beogradske tvrdjave.
Tu cjelinu ne narusava skulptura kod beton hale, vec metalna skalamerija koja se gradi preko zidina i kapija tvrdjave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495576#p495576:2uo8e8gf je napisao(la):
RioBL » Sat Nov 25, 2017 8:15 am[/url]":2uo8e8gf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495565#p495565:2uo8e8gf je napisao(la):
Zvezdara » Sat Nov 25, 2017 1:04 am[/url]":2uo8e8gf]
To što je Novi Beograd izgradjen posle starog dela grada ne znači da je on sudbinski predodredjen za sve moderne gradjevine. A i šta mi to štitimo u starom delu grada? Ambijantalne celine, svetski poznatu arhitekturu 19. veka?

Treba da se stiti ambijentalna cjelina beogradske tvrdjave.
Tu cjelinu ne narusava skulptura kod beton hale, vec metalna skalamerija koja se gradi preko zidina i kapija tvrdjave.

Nisam ja ni rekao da sam za ovakvu pasarelu ali realno gledano bilo šta što bi povezalo Kalamegdan i BH bi narušilo izgled samo tvrdjave, manje više.

Stvar je što je ovde izabrana nebuloza od rešenja, umesto koga je bilo dovoljno da se nacrta pešački prelaz i funkcija bi bila ista.
 
Da znam Zvezdara. Kao sto i sam kazes, obican pjesacki prelaz ne bi negativno uticao na tvrdjavu, ali eto, neko izgleda zeli od tzv bulevara kroz tvrdjavu napraviti magistralu pa bi pjesacki prelaz bio smetnja.
 
А притом ће остати и семафор на укрштању трамвајске пргуге са булеваром, као и семафори са пешачким прелазима код куле Небојше.
 
Ne mislim da će pasarela na bilo kakav način ugroziti tvrdjavu, mala je i dovoljno daleko, tj.nisko da bi remetila pogled. Problem koji ja imam s njom je što je nepotrebna, pogotovu kada se ukine pruga. S druge strane, mislim da će gondola ozbiljno da ugrozi i park i ambijent.
 
Ne bih se slozio Vox.
Mozda pasarela nece zakloniti pogled na Pobednika ali gradi se direktno iznad Sava Kapije. To je najgrublje nepostovanje arhitekture i istorije beogradske tvrdjave. Od ovog su jedino gore americke bombe koje su razorile bastion na cijem se ulazu nalazila ova kapija.

 
Деградирање и мало онога што је сачувано, све са циљем самопромоције тајкуна донатора и властодржаца. Функционалност и естетика минимални.
 
Ako ništa drugo, pasarela će barem moći da se ukloni, kad dođu neki normalniji ljudi od nas.
 
Vrh