Šta je novo?

Pešačka pasarela od Kalemegdana do Savskog pristaništa

Koliko sam ja shvatio, onaj deo kortena koji mi spolja vidimo ne da liči na rđu, nego JESTE rđa. Možda specijalna vrsta rđe, sa ko zna kakvim sve hemijskim jedinjenjima na površini, ali opet, sve se to zove rđa zato što jeste upravo to. Zarđalo gvožđe. Doduše, gvožđe zarđalo na lep i koristan način.
 
Јако лепо и корисно зарђало свакако


Ево ја предлажем рад на новом материјалу који изгледа као убуђали зид, као узвишени естетски додир дизајну ентеријера.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=672592#p672592:iw5jud4i je napisao(la):
spatiotecte » 22 Oct 2019, 23:25[/url]":iw5jud4i]Nije mi jasan lift sa jedne strane pasarele a stepenice sa druge.

Lift je deo umetničke instalacije. Poenta je da čovek (a naročito invalid ili roditelj sa decom u kolicima) shvati da se lako i bez mnogo fizičkog truda može doći do automobila parkiranog na krovu beton hale i da je to ono na šta ga civilazacija usmerava. Ali čak i tada, on primamljen mostom, kao simbolom spajanja obala, ali ne samo obala, već i civilizacija i ljudi, prelazi na drugu stranu ulice ispod koje prolaze automobili kao simboli rastućeg razvoja. Na toj drugoj strani, daleko od svog automobila, on shvata da je bespomoćan pred preprekama koje se otelotvorene u stepenicama koje idu uzbrdo, kroz mračne tunele tamo negde gore koje ga vode u prošlost grada u kome se nalazi.

Tada shvata da samo zajedno, uz pomoć druge osobe on može doći do vrha, a na tom vrhu se nalazi Pobednik. Ali avaj, on tada shvata da Pobednika u stvari nema jer niko decenijama nije brinuo o njemu. U očaju, on baca pogled ka Savi i gleda mostove čija je izgradnja trajala kraće nego pasarela preko koje je prešao i počinje da se pita da li ovaj život ima neki skriveni smisao, njemu nedokučiv i kako će se vratiti do kola na krovu Beton hale kada nema nikoga oko njega, a ispod njega se pružaju nepremostive stepenice.
 
Наш човек је навикао на прохром и бетонске лавове и кортен неће схватити нити прихватити и три живота да живи ...
 
Има доста људи који се плаше изгледа зарђалог гвожђа због тетануса.
 
U moru materijala i izbora, pitam se dal bi iko bio normalan da estetiku svog projekta obavije u zardjalo gvozdje? Estetika armagedona i anarhije nije bas prijemciva svacijem ljudskom oku vec samo onima koji su naklonjeni depresivnim stanjima.
 
Neko je već lepo napisao zašto se mnogima ne sviđa korten. Živimo u prljavom gradu i rđa samo podseća na tu prljavštinu i neodržavanje. U nekom novom naselju gde je sve cakum-pakum, verujem da bi bio mnogo bolje prihvaćen.
 
Da citiram jednog mudrog starijeg čoveka koji je savršeno opisao večite debate o modernim umetničkim delima:
''Gerniku svi na svetu hvale i uzdižu kao bog zna kakvo remek delo. Ali ne znam nijednog koji bi je okačio u spavaću sobu...'' :wink: :mrgreen:

Kao građanina, briga me do neba i nazad dal je korten ''in'' ili ''out'' u svetu i kod umetnika. Ono što me zanima je kako izgleda na terenu. Ovde. U Beogradu.
Pošto u ovom slučaju izgleda kao njesra, naravno da ću da budem protiv njega. I to je cela nauka iza toga.
 
Естетика се учи, не наслеђује, али наш човек не воли да учи јер је убеђен да је од рођења аутоматски посисао сву памет света и да се у све разуме. Овај форум је савршен пример за изучавање те појаве.
 
Argument ''estetika se uči'' pada u vodu onog momenta kada se nađu dvoje školovanih arhitekti sa dijametralno suprotnim stavovima o nekom arhitektonskom pravcu. Ili dva školovana režisera sa apsolutno kontrirajućim stavovima o nekom filmu. Ili dva profesionalna dizajnera sa apsolutno drugačijim komentarima na dizajn nekog automobila. Dva slikara od kojih jedan Pikasa vidi kao genija a drugi kao šarlatana. Dva školovana muzičara od kojih prvi smatra elektronsku muziku umetnošću a drugi smatra da to nije muzika. Dva glumca, od kojih jedan voli da glumi prenaglašeno (Čkalja ili Bata Stojković) a drugi pak smatra da je gluma najbolja onda kad je spontana i što ''prirodnija'' (Pavle Vujisić, Bata Živojinović). :kafa:

I tako dalje i tako dalje i tako dalje... Primera mogu da nabrojim bar 100 komada. :kafa:
A ne moramo da se ograničimo samo na estetiku i arhitekturu. Evo možemo da nađemo i primere iz struke saobraćaja, urbanizma, menadžmenta gradom, ekonomije... sve same stvari ''koje se uče''. Ali ipak očigledno nedovoljno, pošto nam ovde u Srbiji nešto i ne idu od ruke... :kafa:


To koliko se estetika uči, koliko je to čisto stvar školovanja, i koliko ko ima (odnosno nema) pravo da sebe uzdiže iznad drugih na konto svog zvanja, sam video u više prilika. Što ovde na forumu na temi o nekim zgradama, gde bi arhitekte na dve strane pričale sasvim drugačije priče... što uživo, kad bih slušao arhitekte kako polemišu o nekim novogradnjama u Beogradu. Opet, svako sa svojim argumentima i svojom logikom, koji tehnički gledano, imaju smisla. Ali reći ko je bio u pravu a ko nije je prosto nemoguće.

Tako da poštedi nas tih ''estetika se uči'' mudrolija i arogantnih snishodljivih komentara na račun svojih sugrađana. :kafa: Kad nešto izgleda kao industrijski dimnjak premazan govnima, onda to ne može da bude nikakva umetnost nego obično smeće. I dokle god se javljaju ljudi koji bi da brane takve stvari čisto radi udaranja kontre, imaćemo fenomene poput Marine Abramović ili plave slike sa belom štraftom što se prodaju za 50 miliona dolara.

S tim što ako neko hoće da bude magarac pa da baca 50 miliona dolara na belu štraftu, on ima pravo na to. Njegove su pare. Ali kad neko pojede dve faking godine i xy hiljada tuđh evra da bi napravio Govnomaz koji pritom ničemu ni ne služi... Onda svaki građanin ima svako pravo da kaže šta misli o tome. I ne samo da ima pravo, nego i treba to da radi što češće. Jer da ljudi više reaguju na ovakve govnarije, ne bismo bili deponija kontinenta.
 
Ako se uči estetika, da li se uči i kako se novi objekat uklapa u okruženje?

Naravno, osnovne stvari se uče, ali to je toliko rategljiva kategorija o kojoj smo već toliko puta raspravljali na ovom forumui. Tu ima mnogo subjektivnih stvari.
 
To se zove napredna rdja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ko je u pravu , a ko nije , pada u vodu , kako god okreneš , jer koliko god nekome modernistički stil bio vrh vrhova i nešto najbolje u istoriji ljudskog roda , kod nas izgleda odvratno , kao i korten. Razloga za to je više. Najpre sam izgled grada u pojedinim delovima , gde nezaustavljivo izbijaju neodržavanje , zapuštenost i rđa... A onda , tu je i taj modernistički stil , koji se trpa među starogradnju i koji sam po sebi štrči. Ali čak ni to nije dovoljno , nego još na sve to imamo i primere modernističkih zgrada , karikiram , gde tri zgrade , jedna do druge , okružene starogradnjom , svaka ima neku svoju visinu i spratnost , koja se ni u jednom slučaju ne uklapa sa okolnim zgradama. I što je najgore , na svakoj od te tri zgrade , na različitoj visini su spratovi , tako da em što međusobno spratovi nisu u istoj ravni , nego nisu ni u ravni sa starogradnjom. Na kraju , sve ovo odaje utisak jedne opšte operisanosti arhitekata / dizajnera od sve što može da padne na pamet čoveku , ne samo od estetike , i doprinosi tome da Beograd ima modernističko - raspadnuto- zarđali - kič izgled.
 
Ta skulptura je savremena umetnost, i njoj je mesto na suprotnoj obali, a ne medju uzarenim automobilima, oronulim bedemima, i benzinskim stanicama.
Pasarela je pasarela, i ne treba od nje traziti umetničko delo, tamo gde mu nije mesto.
Bilo im je tesko, da osposobe vec postojeci prolaz, ispod puta i pruge, nego su posegli za ovom preskupom nakazom.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Данашњи снимак; у последње време на Пасарели није урађено ништа - ограда, поплочавање и све друго стоји већ две недеље:



Чекају, претпостављам, да и последњи брод с туристима исплови из Београда.
 
2 Empajer stejt bildinga bi se brže izgradila nego ova pasarela
Construction started March 17, 1930; 89 years ago[2]
Completed April 11, 1931; 88 years ago[3]
Opening May 1, 1931; 88 years ago[4]

Poslato sa telefona
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=675560#p675560:12y57iuh je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Oct 2019 01:06 pm[/url]":12y57iuh]Argument ''estetika se uči'' pada u vodu onog momenta kada se nađu dvoje školovanih arhitekti sa dijametralno suprotnim stavovima o nekom arhitektonskom pravcu. Ili dva školovana režisera sa apsolutno kontrirajućim stavovima o nekom filmu. Ili dva profesionalna dizajnera sa apsolutno drugačijim komentarima na dizajn nekog automobila. Dva slikara od kojih jedan Pikasa vidi kao genija a drugi kao šarlatana. Dva školovana muzičara od kojih prvi smatra elektronsku muziku umetnošću a drugi smatra da to nije muzika. Dva glumca, od kojih jedan voli da glumi prenaglašeno (Čkalja ili Bata Stojković) a drugi pak smatra da je gluma najbolja onda kad je spontana i što ''prirodnija'' (Pavle Vujisić, Bata Živojinović). :kafa:

I tako dalje i tako dalje i tako dalje... Primera mogu da nabrojim bar 100 komada. :kafa:
A ne moramo da se ograničimo samo na estetiku i arhitekturu. Evo možemo da nađemo i primere iz struke saobraćaja, urbanizma, menadžmenta gradom, ekonomije... sve same stvari ''koje se uče''. Ali ipak očigledno nedovoljno, pošto nam ovde u Srbiji nešto i ne idu od ruke... :kafa:


To koliko se estetika uči, koliko je to čisto stvar školovanja, i koliko ko ima (odnosno nema) pravo da sebe uzdiže iznad drugih na konto svog zvanja, sam video u više prilika. Što ovde na forumu na temi o nekim zgradama, gde bi arhitekte na dve strane pričale sasvim drugačije priče... što uživo, kad bih slušao arhitekte kako polemišu o nekim novogradnjama u Beogradu. Opet, svako sa svojim argumentima i svojom logikom, koji tehnički gledano, imaju smisla. Ali reći ko je bio u pravu a ko nije je prosto nemoguće.

Tako da poštedi nas tih ''estetika se uči'' mudrolija i arogantnih snishodljivih komentara na račun svojih sugrađana. :kafa: Kad nešto izgleda kao industrijski dimnjak premazan govnima, onda to ne može da bude nikakva umetnost nego obično smeće. I dokle god se javljaju ljudi koji bi da brane takve stvari čisto radi udaranja kontre, imaćemo fenomene poput Marine Abramović ili plave slike sa belom štraftom što se prodaju za 50 miliona dolara.

S tim što ako neko hoće da bude magarac pa da baca 50 miliona dolara na belu štraftu, on ima pravo na to. Njegove su pare. Ali kad neko pojede dve faking godine i xy hiljada tuđh evra da bi napravio Govnomaz koji pritom ničemu ni ne služi... Onda svaki građanin ima svako pravo da kaže šta misli o tome. I ne samo da ima pravo, nego i treba to da radi što češće. Jer da ljudi više reaguju na ovakve govnarije, ne bismo bili deponija kontinenta.

Ti si se bas ujunacio da ostale edukujes sta znaci UCITI ESTETIKU ?Jel da ? :)

Naravno da se estetika uci. Aman sta vam je bre?? Kao sto se uci i bilo sta drugo, biti mehnicar, kuvar, med sestra itd...to je ozbiljan proces koji traje citav zivot !

To koliko ti dragi Bendere nemas pojma o cemu pricas govori tvoja recenica koja glasi:

A ne moramo da se ograničimo samo na estetiku i arhitekturu.

Covece arhitektura i jeste estetika. Estetika je kraljica svih stilova, arh pravaca, dizajna, pisanja, sranja, Marine Abramovic, Sabana Saulica, bilo kakve vrste vrste kreativnosti nebitno da li je to umenost, muzika, religija, nacin razmisljanja ili tvoje besmisleno pisanije u prethnodnom postu.

Estetika je citav kosmos, kao i ritam na kraju krajeva,

Ne znam sta si po struci, ali ne mozes tako da pljujes po nekome koga samo ovde etiketiraju po stranackoj pripadnosti, a ne po istinskom znanju i vrednosti isti ti koji misle da sve znaju, a ustvari ne znaju nista, pa cak ni sta je to prava estetika ponasanja prema drugima.

Dosta bre vise.
 
Nisam se ja ujunačio, samo mi je dojadilo da stalno slušam kako pojedini kotnraši na forumu spuštaju druge oko sebe pokušavajući da odbrane gluposti i svinjarije, a služeči se argumentima da čovek mora da bude akademik da bi imao pravo da komentariše nešto na šta se troše naše pare i vreme. :kafa:
Covece arhitektura i jeste estetika. Estetika je kraljica svih stilova, arh pravaca, dizajna, pisanja, sranja, Marine Abramovic, Sabana Saulica, bilo kakve vrste vrste kreativnosti nebitno da li je to umenost, muzika, religija, nacin razmisljanja ili tvoje besmisleno pisanije u prethnodnom postu.
E kad tako smisleno objasniš, ne preostaje mi ništa drugo nego da kažem - potpuno si u pravu! :kk:
Ne znam sta si po struci, ali ne mozes tako da pljujes po nekome koga samo ovde etiketiraju po stranackoj pripadnosti a ne po istinskom znanju i vrednosti isti ti koji misle da sve znaju, a ustvari ne znaju nista, pa cak ni sta je to prava estetika ponasanja prema drugima.
Po kome sam pljuvao?

Inače, moram ' te pitam - gde si ti bio da pričaš o bontonu, estetici ponašanja, stručnosti, poštenju™... kad je npr @stf 2369236922 puta posipao kofe govana po svojim sugrađanima samo zato što žive u njemu omraženom delu grada? Gde si bio da pričaš o poštenju i korektnosti kada bih ja njemu napisao da razumem njegove muke u Grockoj, ali da isto tako i on mora da razume muke drugih ljudi u Beogradu, samo da bih posle dobio još uvreda i kleveta? Gde si bio kada bi on uletao na svaku temu na forumu s namerom da udara kontre? Kad je branio sve ono što drugi nisu mogli da smisle, samo da bi zadovoljio svoju potrebu za kontriranjem i privlačenjem pažnje? :kafa:

Tad si ćutao. Jer te bolelo uvo da se upuštaš u rasprave u kojima nemaš interesa. Pa sad kad te ovo, iz samo tebi znanog razloga okinulo, sad si odjednom rešio da pričaš o bontonu i poštenju™. Implicirajući kako se eto, ceo forum urotio protiv jadnog i bespomoćnog stf-a koji samo pokušava da istakne istinu i održi poštenje, a svi ga napadaju ni krivog ni dužnog... :(
Ti si njegov pravni zastupnik? Autor te skulpture? Lično si se investirao u taj objekat, više nego ostali poreski obveznici u zemlji, i sazidao ga na svom placu, pa ti to daje pravo na monopol nad time šta će da se misli i priča o njemu?

Slažem se. Ajde dosta više takvog bulšita. Dovoljno mi je što gledam folirante i licemere na TVu i u novinama svaki božji dan. Ne moram da ih gledam još i ovde.

Branite taj Govnomaz ko da se radi o nekom vašem porodičnom blagu i zadužbini. A ne o jednom od najgorih i najsramotnijih javnih građevinskih projekata koje je Beograd video u svojoj istoriji. :kafa:
 
Ne moras da budes akademik naravno. Svako ima pravo da oblikuje svoju estetiku i da radi na njoj. Samo ipak postoji razlika (generalno) kod ljudi koji rade na njoj ceo zivot i koje je neguju i kod ljudi koji samo znaju da kazu da je nesto lepo ili nije lepo. Fakultet iz umetnosti, dizajna ili arhitekture ne mora 100% da garantuje cak da ce neko da savlada osnove estetike...ima i toga naravno.

Ono sto mi je zasmetalo je to sto konkretno Stef jeste umetnicka dusa i jeste estetski obrazovan vrlo. I da se razumemo ja nisam niciji advokat vec samo branim struku iz svoje perspektive.

Za hronologiju uvreda i napada izmedju vas dvojice ne mogu da ti dam odgovor jer zaista ne znam kad ste se i u kom momentu "ujedali".

Bilo kako bilo "skrenuli smo sa pasarele" (teme).

Samo ne znam odakle ti ideja da se meni dopada pasarela? Ko ovo da brani? Ti si nesto pogresno tu razumeo. Mene oba skleportina uopste ne zanima. Jedino mi je skulptura (ali bez lifta) ok...ovo ostalo potpuni besmisao...ali ima i mnogo gorih stvari u gradu...da se ne Tripodisemo sada :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=675560#p675560:1yuonsx7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Окт 2019 01:06 pm[/url]":1yuonsx7]Argument ''estetika se uči'' pada u vodu onog momenta kada se nađu dvoje školovanih arhitekti sa dijametralno suprotnim stavovima o nekom arhitektonskom pravcu. Ili dva školovana režisera sa apsolutno kontrirajućim stavovima o nekom filmu.
Грешиш, силно грешиш. То што се два школована архитекта не слажу око естетике није "доказ" да се естетика не учи. Неслагање двојице архитеката, или двојице режисера, двојице музичара је ствар личних афинитета а не универзалних естетских принципа. И то је основна разлика. Код људи који су естетски необразовани, код њих лични афинитет неартикулисано превладава и они га сматрају за једину могућу истину и једини исправан начин и агресивно је намећу околини истовремено агресивно вређајући супротно микшљење, као што ти обавезно радиш. Код оних који су естетски школовани, они јасно назначе кад се ради о личном ставу а када о универзалним естетским принципима. Јер свако га има. Лични став и лични афинитет никада не треба наметати као универзалну истину јер такво понашање је најпростији пример примитивизма и малограђанштине.

Као што је овај став:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=675560#p675560:1yuonsx7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Окт 2019 01:06 pm[/url]":1yuonsx7]Kad nešto izgleda kao industrijski dimnjak premazan govnima, onda to ne može da bude nikakva umetnost nego obično smeće.

Кортен као и сваки други материјал, има своје предности и своје мане. Кортен има читав низ позитивних страна, и са техничког аспекта и са естетског. И као и сваки материјал, може да се употреби на добар или лош начин. У Београду је употребљен на три локације и на све три смо имали исту агресивну и некултурну агитацију против њега од стране истих форумаша са идентичним "аргументима". Статистички је немогуће да се на све три локације тај материјал употреби идентично лоше. Само то је довољан доказ да се овде не ради о школованој естетској расправи, него о некултурном наметању личног естетског става једне групе форумаша осталима.
 
Код људи који су естетски необразовани, код њих лични афинитет неартикулисано превладава и они га сматрају за једину могућу истину и једини исправан начин и агресивно је намећу околини истовремено агресивно вређајући супротно микшљење, као што ти обавезно радиш.
I ti takođe...
Btw, eh da je tako samo u temama vezanim za estetiku... Pa ti tvrdiš da bolje znaš delove grada nego ljudi koji u njima žive. O čemu dalje da pričamo?
Лични став и лични афинитет никада не треба наметати као универзалну истину јер такво понашање је најпростији пример примитивизма и малограђанштине.
Slažem se. Kao npr kad dođe neko pa isprosipa kofu govana po hiljadama ljudi samo zato što žive u određenom delu grada. A onda, povrh toga, kad mu se ukaže empatija i razumevanje, opet nastavlja da tera svoju priču i aroganciju. Pa se posle isčuđava što ga svi otkačinju.
Кортен као и сваки други материјал, има своје предности и своје мане.
Tako je. Nešto slično sam i ja rekao ranije na temi, ovde - viewtopic.php?p=670778#p670778
Ali naravno ti si to elegantno iskulirao, jer nisi imao materijala da praviš raspravu ni iz čega. Ti se javljaš samo kad vidiš priliku da se ispovraćaš po nekome.
У Београду је употребљен на три локације и на све три смо имали исту агресивну и некултурну агитацију против њега од стране истих форумаша са идентичним "аргументима". Статистички је немогуће да се на све три локације тај материјал употреби идентично лоше. Само то је довољан доказ да се овде не ради о школованој естетској расправи, него о некултурном наметању личног естетског става једне групе форумаша осталима.
Super. Kad budeš znao da mi kažeš kad i gde sam ja komentarisao korten na ta druga dva mesta - na Savskom trgu i na Kalemegdanu, onda mi se javi. Sreća pa forum ima kolko tolko pouzdan algoritam za pretragu, pa slobodno kucaj moj nick i nazive ove dve lokacije, pa mi javi kad vidiš negde moj post u kome se kritikuje korten na bilo kojoj od te dve lokacije. Do tad odstupi i idi traži drugu dokonu naivčinu da sa njim razglabaš u beskonačnost o trivijalnim besmislicama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677219#p677219:13wixofh je napisao(la):
Bender Rodriguez » 05 Нов 2019 01:25 pm[/url]":13wixofh]
Код људи који су естетски необразовани, код њих лични афинитет неартикулисано превладава и они га сматрају за једину могућу истину и једини исправан начин и агресивно је намећу околини истовремено агресивно вређајући супротно микшљење, као што ти обавезно радиш.
I ti takođe...
Btw, eh da je tako samo u temama vezanim za estetiku... Pa ti tvrdiš da bolje znaš delove grada nego ljudi koji u njima žive. O čemu dalje da pričamo?
Даље од овога нисам ни читао јер заиста нема ни сврхе ни потребе. Знам на памет шта пише. Ти једноставно, као што стављаш лични естетски афинитет као универзалну вредност, исто тако ниси у стању да лични анимозитет према неком форумашу оставиш по страни кад се расправљаш са њиме.
У свакој расправи самном на било коју тему, 90% твојих постова се бави мојом личношћу у негативном контексту а у преосталих 10% поста можда, али МОЖДА споменеш нешто везано за тему расправе.

Кад већ толико волиш да се бавиш мојом личношћу, ево да ти на сопственом примеру са овог форума објасним како се естетика учи. На почетку мог форумашког стажа што се поклапа са половином мог естетског школовања за архитектуру, сматрао сам да је Генералштаб ружна зграда која се не уклапа у матрицу где је подигнута и да је треба срушити. Заменити нечим прикладнијим. Како је моје знање о естетици временом расло, променио сам мишљење и сада активно заступам став да ту зграду никако не треба рушити. Мој лични естетски афинитет према тој згради се није променио. Мени се она и даље не свиђа, али то је мој лични став. Принципи су нешто друго. Научио сам да је та зграда естетски вредна без обзира што се мени лично не допада. Научио сам да поштујем њене вредности.

Да Родригез - ЕСТЕТИКА СЕ УЧИ !

И још нешто о мени да сазнаш. Ја се не бавим темама о којима немам знање нити познајем материју. Немам намеру да просипам мудрости и правим се паметан за оно за шта нисам образован, ни институционално ни ванинституционално. Рецимо, не разумем се у шинске системе па не учествујем у темама о метроу, железници ... Исто тако се не разумем у авиосаобраћај, па ни на те теме не упадам. Читам и учим. Али се не правим паметан, кад нисам.

А видим зато си ти нашироко почео да просипаш памет у најширем могућем спектру тема на форуму. Онако, без блама. Разумеш се рођо у све. Свака част. Вундеркинд јбт.
 
Што се тиче естетике, цела пасарела, са лифтом, рђо.. пардон кортеном, извијуганом рампом, спомеником, оградама, уклапањем са тврђавом и оним ужасним металним степеницима, уклапањем са Бетон халом, оном остављеном бетонском шупом испод као створеном за скупљање пацова, змија и наркомана као и она џунгла на залеђу Бетон хале, просто фантастично за привлачење туриста.
 
Vrh