Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

JunkieBanjica":2579zg8b je napisao(la):
relja":2579zg8b je napisao(la):
U blokovima je vruće samo tokom par letnjih meseci...

bas onih par letnjih meseci kad se igra basket ;)

U "moje vreme" :grand: se nije pitalo za godišnje doba...

...i Vlade Divac se tuširao ledenom vodom u Hali sportova...

Zato smo sada tu gde smo.
 
Хомере, + за податке.

Свакако да Ушће не треба да остане пожутела ливада са шаком стабала и без игде иког. Потребно је довести на Ушће разноврсне садржаје али је то јако озбиљан и деликатан посао приликом којег треба узети у обзир шири контекст и цео тај појас уз реку, од Земуна заједно са Старим сајмиштем.

Овај предлог терена је ад хок парцијално буџење без икаквог односа са остатком површине и још мањег односа са градом у ком се налази.

Ево и односа површина Централ парка и Ушћа
 
Clanak u nedeljniku oaza novog beograda povodom rodjendana 65 godina
Planiramo da sa gradom Beogradom realizujemo projekat ONBGa .To ce biti sportsko-rekreativni kompleks na uscu ,namjenjen svim generacijama -od beba do penzjonera .U okviru kompleksa planirana je trim -staza ,tereni za razlicite sportove ,teretana na otvorenom ,djecije igraliste ,stolovi za sah,yereni za bocanje... Kompleks je predvidjen i za kulturne sadrzaje poput osrzavanja manjih koncerata ili bioskopa na otvorenom .Vazno je da tokom izgradnje te oaze necemo iseci nijedan cvet ,a kamoli drvo. Bice to pravo kulturno -sportsko selo s besplatnim sadrzajima ,u kojem ce se prodavati samo voda i sokovi
 
Hm, nestade mi negde post na temu bas ovih velicina Central Parka i Usca... Uglavnom ukratko Central Park je mnooogo veci od usca, kao sto pomenuh na 2 strani (4 x 1km), tako da je kolicina sadrzaja sledstveno mnogo veca. Jedini sirok deo Usca je upravo samo ovaj deo uz samo usce reka, a ni on cak nema 1 KM u sirinu (mozda 700-800 metara).

Ono sto je bitnije je da je ovo jedini pravi park na NBG, a prakticno nije ni uredjen kao park...
 
hehe, nece se iseci ni jedan cvet :), samo cemo izbetoniramo preko livade ?!
 
OK, argumenti za i protiv su tu, sada nam je potrebna anketa da se razbrojimo, i to bi bilo to.

Ono što mene zanima jeste, šta želimo i kako bismo uredili ceo prostor Ušća... Ova tema bi trebala da se razvija u tom smeru, šta mislite o tome?
 
Duleja":8dlfyetm je napisao(la):
OK, argumenti za i protiv su tu, sada nam je potrebna anketa da se razbrojimo, i to bi bilo to.
Trebalo bi glasati, pa u zavisnosti od rezultata uputiti i neku inicijativu, naravno uz informisanje medija, inače će se ovo prosto nastaviti. Zna li neko legalni status ovog projekta?

Ono što mene zanima jeste, šta želimo i kako bismo uredili ceo prostor Ušća... Ova tema bi trebala da se razvija u tom smeru, šta mislite o tome?

Deo prostora je već definisan. Park prijateljstva nije nešto što postoji na drugim mestima, pa bi ga trebalo sačuvati. To ne znači da se prostor između tog drveća ne može iskoristiti sve dok se ne preteruje ili ne počne da odvlači pažnju od drveća kao "glavnih eksponata" u njemu.

Prva velika dilema je sa kojim prostorom će park na kraju raspolagati? Da li je deo između SIVa i TC Ušće deo parka ili nije? Ruše li se oni temelji ili tu ide neka zgrada?

Druga dilema je da li će ona livada pored Dunava trajno ostati prostor za koncerte ili joj se može promeniti namena? Količina prašine koja se tamo razvija posle prvog dana nekog događaja je jeziva. Bio sam na sajmu piva i mogu vam reći da su ljudi uglavnom bili beli. Ako bude sreće pa se koncerti počnu nizati dan za danom, šta onda? Trava to ne može da izdrži.

Treće pitanje je da li će žene na nemoguće velikim štiklama pešačiti više od jedan kilometar do onih splavova kod SIVa, ili će nam tu pre ili kasnije neko uvaliti pravu ulicu sa obrazloženjem da se ugrožava komercijalni potencijal firmi koje pošteno plaćaju svoje dažbine. Naravno, tako što se otkine još jedan deo parka. I gde će se ti silni ljudi parkirati? Ti splavovi će činiti čitav mali grad. Nadam se da će neko jednog dana da napiše koliko maksimalno mogu biti veliki u sve tri dimenzije. Isto kao i maksimalno dozvoljen broj ljudi po metru dužine Beogradskih obala. Opet parking u parku, kao ono na Zemunskom keju?

Od prethodna tri pitanja (i od toga da li je Oaza NBG već gotova stvar ili ne) zavisi sa kolikim prostorom za park raspolažemo, a od toga i mogućnosti.

Što se tiče unutrašnjeg uređenja, ja bih voleo da vidim neko malo jezerce i botaničku baštu. Nisam siguran da li samo na otvorenom ili i onu pravu, sa staklenikom i tropskim biljkama.
 
Juče, predveče, am kao i mnogi iskoristio ostatak prvog plavog prolećnog dana, seo na bicikl i napravio đir.

Lični utisak je da bilo kakvu gradnju na ovom prostoru nazvati "Oaza" je težak cinizam i baraberluk.
Kao kada bombardovanje nazovete "Milosrdni anđeo" ili okupaciju "Iračka sloboda".

Moj prvi utisak kada se pogled skrene od mosta prema ušću je upravo - oaza i sadfa sam još ubeđeniji da je bilo kakva gradnja - zločin.

Druga stvar: u tom trenutku (19:15) je na tom prostoru bilo ljudi i to me je iznenadilo. Bilo je tu nekoliko vlasnika pasa, dve grupice koje su šetale, možda je neko i krenuo prečicom...

Vozeći nazad, sinulo mi je. Prodaju nam istu foru kao i sa raskopavanjem trotoara da bi se ponovo asfaltirala biciklistička staza. Neporebno, besmisleno, košta, ali unosno za pojedince i korisno za jednokratnu propagandu.

Mislim da je Zidar lepo objasnio motive.


Ako im je baš stalo da se slikaju, zašto, aman, konačno ne poprave betnosko stepenište na savskom keju u bloku 45 koje je razvaljeno zbog Čovićevog toplovoda?
 
@Zuma,

Nekad se stvarno zapitam da li su neki ljudi samo teoretičari koji praksu nisu videli.

Prvo, ni do jednog splava se ne ide više od 1km (od najbližeg mesta za parkiranje). "Ne d'o Bog" da neko od nadležnih čuje da ima više od 1km, jer u tom slučaju bi i mogli da naprave neku glupost (kao što je ulica koju si spomenuo). Postoji parking kod Juge i kod Asteriksa. Možda su malo problematični splavovi ka Gazeli, ali tamo se nalazi ona ulica, pa veći parking nije potreban.

Ta livada na kojoj se održava Bir fest i koncerti, verovao ili ne, se neverovatno brzo oporavlja. Mislim da je prošla godina bila sušna i imali smo festivale i trava se obnovila posle nedelju dana. Da ne spominjem da ceo taj potez može da se zaliva sa par pumpi jer je Dunav udaljen nekoliko 10-ina metara (ali to je već drugi problem).

Meni i dalje nije jasno kao Skejt park i buduća Oaza mogu da budu ruglo i kako mogu da naruže taj prostor. Ako ne iseku nijedno drvo (kao što su spomenuli) i neko ne napravi divlju hamburgernicu (kao što se neće desiti, a mnogi se toga plaše) tereni neće upadati u oči.

Park prijateljstva bi trebalo obnoviti (ploče sa imenima državnika) i očigledno neko treba da javi nadležnima da su ploče zarasle jer inspektori ne rade svoj posao i očigledno imaju vrlo malo ljudi koji nešto pametno rade i smišljaju, pa neka neko izvoli.
 
astrodule":5cvxgndx je napisao(la):
Ako ne iseku nijedno drvo (kao što su spomenuli) i neko ne napravi divlju hamburgernicu (kao što se neće desiti, a mnogi se toga plaše) tereni neće upadati u oči.
Stvarno mislis da je moguce da ispune obe stavke??? :laugh:
 
@astrodule

Ne, ne, nije više ruglo. Sad je zločin. A zna se šta se radi sa zločincima i onima koji ih pordžavaju! Na vešala s njima!!! :p
 
@Zuma
odavno postoji pravilnik za ove splavove i sa dimnzijama i min. rastojanjem, ali to za niko ne mari. Isti mozes pronaci na http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1443530
I ovde su preterali sa davanjem prostora splavovima, ali je jos gore sto se cak ni to ne postuje. Doduse, mislim da "splavari" ovo izvrdavaju negirajuci nadleznost grada za priobalje itd. nisam u potpunosti upucen.


relja":dxbbbtnv je napisao(la):
Ako im je baš stalo da se slikaju, zašto, aman, konačno ne poprave betnosko stepenište na savskom keju u bloku 45 koje je razvaljeno zbog Čovićevog toplovoda?

@Relja

Ovo stepeniste nikada nece dobiti izgled stepenista u bloku 70, posto je prosle godine uradjena.... pa ne bas rekonstrukcija, vec je samo nasuta zemlja, poseceno rastinje i napravljen nasip kao u ostatku bloka. Nazalost stepeniste nikada nece izgledati kao u bloku 70
 
Dušane, ta dva stepeništa se prilično razlikuju, a pri kopanju kanala za toplovod malo je bolje prošlo ono u bloku 70.
Koliko pamtim, u bloku 70 su pri kopanji kanala potpuno zaobišli stepenište, dok su u 45-tom kopali pravo kroz, i uništili srednji plato i gornji red stepenica.
Zato im je bilo mnogo lakše da saniraju štetu u bloku 70 (zatrpaju kanal i poprave oštećene stepenike) nego u bloku 45.

Mislim da su ovi grubi radovi u 45-tom urađeni pre svega iz bezbednosnih razloga (svi pamtimo koja je to neobezbeđena rupčaga bila), a izvođač je bila firma koja se i inače bavi nasipima i ostalim vodoprivrednim objektima. Čak je i zemlja ispod staze na nasipu počela da erodira, i nešto je moralo da se učini.
A da ga treba popraviti, dovoljno govori i to što je su u međuvremenu u bloku 70 izgrađene i nove rampe za bicikle i kolica (ispravljen je očigledan propust kod prvobitne izgradnje stepeništa).
 
Relja, ako je ovo bila samo prva faze rekonstrukcije super, mada ja mislim da kod nas ovakve stvari ostanu kao privremeno-trajno resenje nazalost. A ono u 45 je bilo ostalo samo u rusevinama, dok je u 70 ostalo skoro citavo.

A inace projekat toplovoda je da je malo pameti trebalo dovesti do kraja, obzirom da se u obrenovcu ova toplotna energija samo rasipa. Da predupredim napade, ovo kazem kao totalni laik, ali mi je jedan inzenjer iz TE Obrenovac pricao da je projekat bio sasvim na mestu. Jedino sto bi se onda Sava ledila svake zime, pa se ne bi splavovi bas ovoliko namnozili :)
 
Mnoga koplja su se lomila i lomiće se oko tog toplovoda.
Tu vodu je trebalo dogrevati i pumpati na celoj trasi, a to opet traži dodatnu energiju...i to sve samo u toku grejne sezone, a tokom ostatka godine bi ta topla voda opet morala negde da se izliva. Neko moje mišljenje je da taj višak energije treba iskoristiti u okolini same elektrane...
Mi smo uvek bili "jaki" u smišljanju i trošenju na mega-projekte, umesto da se bavimo gomilom malih i izvodljivih stvari.
Sada je tema - kanal do Soluna, dok kamionžije na autoputu ne zastaju ni zbog odlaska u WC, a glavni grad ima obilaznicu u profilu "poluautoputa".
 
astrodule":208a5mfs je napisao(la):
@Zuma,
Nekad se stvarno zapitam da li su neki ljudi samo teoretičari koji praksu nisu videli.
Prvo, ni do jednog splava se ne ide više od 1km (od najbližeg mesta za parkiranje). "Ne d'o Bog" da neko od nadležnih čuje da ima više od 1km, jer u tom slučaju bi i mogli da naprave neku glupost (kao što je ulica koju si spomenuo). Postoji parking kod Juge i kod Asteriksa. Možda su malo problematični splavovi ka Gazeli, ali tamo se nalazi ona ulica, pa veći parking nije potreban.
Ja ovo i pričam zato što sam često na Ušću pa dobro poznajem način na koji se koristi. Zar misliš da za devojke koje zbog visokih štikli ionako jedva hodaju, postoji bitna razlika između "jedan kilometar" i "vise od jedan kilometar"? Njima je 50 metara priličan izazov, plus kvarenje šminke zbog "fizičkih napora". Parkinzi koje spominješ su već sada puni, a novi splavovi u zoni SIVa tek treba da se postave. Vikendom ima toliko vozila da se u bulevaru Nikole Tesle pravi red onih koji čekaju na skretanje na parking kod Jugoslavije. Jedno vreme su išli i po samom keju, dok nisu stavili čuvare na oba kraja. Tamo se vrte ogromne pare, a moguće je da vlasnici splavova imaju i neko svoje udruženje. Maglovito se sećam nekog problema sa strujom i spoljnim agregatima za napajanje, gde su nastupali svi zajedno. To bi mogao biti priličan politički uticaj kad su u pitanju njihovi interesi. Sasvim je moguće da će se neko od njih pobuniti pre ili kasnije, pa treba biti unapred spreman da se spreči otimanje još jednog dela parka. Dosadilo mi je da regujem kad je već sve gotovo. Samo nas Opština obavesti da će da nam pokloni Oazu, a mi jedino treba da uživamo u poklonu.

Ta livada na kojoj se održava Bir fest i koncerti, verovao ili ne, se neverovatno brzo oporavlja. Mislim da je prošla godina bila sušna i imali smo festivale i trava se obnovila posle nedelju dana. Da ne spominjem da ceo taj potez može da se zaliva sa par pumpi jer je Dunav udaljen nekoliko 10-ina metara (ali to je već drugi problem).
Malo sam skeptičan povodom tog oporavljanja. Koncerti su sada vrlo retki, pa je koren trave zdrav i dobro uhranjen a zemlja nije toliko zagadjena. Možda, kad bi neko platio instaliranje podzemnog sistema za zalivanje trave.

Meni i dalje nije jasno kao Skejt park i buduća Oaza mogu da budu ruglo i kako mogu da naruže taj prostor. Ako ne iseku nijedno drvo (kao što su spomenuli) i neko ne napravi divlju hamburgernicu (kao što se neće desiti, a mnogi se toga plaše) tereni neće upadati u oči.
O ovome je već puno napisano. Ima previše predviđenog sadržaja, pa mora biti prilično betona i staza. Na dobrom je mestu (sa puno komercijalnog prostora ispod mosta, širokom ulicom i dovoljno mesta za parkiranje) pa će privići mnogo novih ljudi koje ne interesuje priroda i park, već sport, zabava, jelo i klubovi ispod mosta i na reci. Mnoštvo novih ljudi i gužve će onda praviti pritisak da se stalno dodaje još po nešto, novi teren, ili nova česma, ili nove sprave u teretani, na trim stazi, više mesta za priredbe i promocije. Ako se opremi kako treba, čak i ovo što je sada predviđeno, zajedno sa korisnicima, ne može biti neupadljivo. Bolje objašnjenje bi zahtevalo crtanje u srazmeri, sa ucrtanim ljudima, stazama, pomoćnim zgradama, stubovima za reflektore, zatim fotografije i simulaciju. Predlažem da odete i pogledate. Kada uđete u njega, nije to toliko veliki prostor koliko sa mosta izgleda.

Takođe, noću, trezni i pijani svet iz klubova i sa splavova neće biti pored relativno tamnog parka, već odmah pored noću dobro osvetljenog i urbanizovanog prostora, pa će se čitava oblast početi koristiti i na sasvim neočekivane načine. Napraviće se povezana zona zabave od TC Ušće do splavova. Teško da će ekipa koja će se tu noću skupljati ostaviti povoljne posledice na neki naš budući "Central Park" sa skupim alejama cveća i drugom parkovskom opremom. Ovi do sada su skockani išli na splavove, sada ćemo imati i one koji idu u besplatne teretane u parku, jer od fizičke snage žive, a nemaju novca za bilo šta drugo sem za novu susednu kafanu ispod Brankovog mosta ili, još bolje, piće u parku. A tek je veliko pitanje šta će sve biti na Sajmištu koje je odmah sa druge strane, sa zgodnim prolazom ispod mosta u sred Oaze. Čitava zona Brankovog mosta ima veliki komercijalni potencijal, pa moramo biti pažljivi šta radimo i koji će se sve interesi pojaviti kad se jednom prostor parka otvori za "razvoj" i "obogaćivanje".
 
Mnogo problema se da rešiti sa par policajaca koji će dežurati u udarnim terminima i time sprečite ljude da divljaju na mestima koja nisu za to predviđena.

Ovde se problemi rešavaju na pogrešan način zbog koje trpe normalni ljudi.
 
Sinoć u sumrak, posle pljuska, sam forografisao ovaj park, ali slike nisu boz zna šta.
Nema veze, drveće je počelo da lista i biće boljih prilika za foto sešn.

Kada se čovek malo bolje zagleda, vidi se da je površina i održavana, i da sađenje uopšte nie rađeno divlje i nasumice.
Drveće je i raznovrsno i grupisano, sve ima neki smisao.

I onda dođe bivši vaterpolista-uličar, u međuvremenu proizveden u političara sa svojim "idejama"....
 
relja":f92r98tb je napisao(la):
Sinoć u sumrak, posle pljuska, sam forografisao ovaj park, ali slike nisu boz zna šta.
Nema veze, drveće je počelo da lista i biće boljih prilika za foto sešn.

Kada se čovek malo bolje zagleda, vidi se da je površina i održavana, i da sađenje uopšte nie rađeno divlje i nasumice.
Drveće je i raznovrsno i grupisano, sve ima neki smisao.

I onda dođe bivši vaterpolista-uličar, u međuvremenu proizveden u političara sa svojim "idejama"....

Imam ja snimke od pre pet dana. Imajte na umu da je veoma teško predstaviti prostor na fotografijama. Objektiv uvek nešto odseče ili izobliči, sabije ili razvuče. To je stvarno moguće osetiti samo ako čovek ode na mesto i pogleda lično. Tačka snimanja polako napreduje po onom delu postojeće staze za trčanje koju zahvata buduća Oaza Novog Beograda. Obeležio sam je ranije na aero snimku. Ovo je deo koji će se drastično promenti, bolje reći uništiti, ako cenite pejsaže kakvi su na ovim slikama. U trenutku sinimanja je pola travnjaka bilo pokošeno, a na preostaloj polovini se još vidi ogroman tepih od poljskog cveća. Dobijate nedoljivu želju da se izvalite i zaboravite sve obaveze za taj dan. Bar dok traje proleće :)

IMG_7772_resize.jpg

IMG_7773_resize.jpg

IMG_7778_resize.jpg

IMG_7779_resize.jpg

IMG_7783_resize.jpg

IMG_7785_resize.jpg


Ispod mosta, od ovog mesta pa do Save, počinje ono što ja očekujem da će biti vrlo popularan poslovni prostor. U sredini slike je prolaz do Starog sajmišta. Prva zgrada Sajmišta je vrlo blizu, odmah sa druge strane prolaza. Mada čitav prostor Sajmišta tek treba osmisliti (deo ce sigurno biti muzej, ali sta sa ostatkom?) definitivno je i on vrlo blizu dragocenog travnjaka uz ulicu, onog na koji je "Oaza" bacila oko.

IMG_7789_resize.jpg

IMG_7791_resize.jpg


Ako je lepo vreme, a pogotovo ako ljudi nisu na poslu, ovde ćete uvek zeteći nekoga ko trči, odmara se, ili trenira.

IMG_7793_resize.jpg

IMG_7796_resize.jpg

IMG_7798_resize.jpg

IMG_7800_resize.jpg


Obratite pažnju na krug utabane zemlje ispod ove trojice. Ovaj prostor se najčešće koristi za trening borilačkih veština, mada dolazi u obzir i fudbal i druge stvari. Na slobodnoj zelenoj površini ne treba praviti velike, posebno pripremljene terene namenjene sportu. Ko želi, čitava zelena površina mu je namenjena sportu. Ali onom sportu koji koristi samo sopstveno telo i samo onu spoljašnju opremu koju možete poneti sa sobom i zatim ODNETI sa sobom. Tako da onaj posle vas može da radi ono što ON hoće, da leži i gleda u nebo ako mu to padne na pamet, a ne ono što neki glupi političar i nadobudni projektant odrede da bi on tu baš morao da radi. To su urbanističke prednosti fleksibilnih prostora. Specijalizovani tereni su za specijalizovane prostore, ne za park.

IMG_7803_resize.jpg

IMG_7805_resize.jpg

IMG_7806_resize.jpg

IMG_7807_resize.jpg

IMG_7808_resize.jpg

IMG_7809_resize.jpg

IMG_7814_resize.jpg

IMG_7826_resize.jpg

IMG_7827_resize.jpg

IMG_7828_resize.jpg

IMG_7830_resize.jpg
 
Bravo Zuma.

Dodao ću i da su grane počele da zelene i da sve izgleda još mnogo, mnogo lepše i prijatnije sada kada su konačno stigli sunčani dani.
 
Pošto neki stalno ponavljaju da će ovaj prostor da se "oplemeni" i nesportskim objektima, ja ću i dalje ponavljati da je tako nešto malo verovatno.

A priča o tome da ne treba praviti terene već da ljudi treba da koriste travu, tj prirodu takva kakva jeste, samo govori da se nikada nisi bavio nekim sportom za koji je neophodan teren od veštačkog materijala. Ti koji su koristili postojeći prostor za mali fudbal i borilačke veštine će lako pronaći novi prostor. Evo i jedne moje slike koja govori koliko preostaje zelenih površina, a koliko će zauzimati ova "strašna" oaza.

oaza-vs-zelenilo.jpg


Takođe bih naglasio da ovaj prostor nikako ne može postati naš "Central park". Tako nešto bi moglo da se ostvari negde u centru gradu, tj 15-ak minuta peške od posla. Travnjaci na Kališu su sasvim OK za to. Ipak, ne treba zaboraviti da to nije u našoj kulturi (trenutno) jer ovde ljudi kolima moraju kolima da bukvalno dođu do ispred mesta gde će da se odmore, jer ih mrzi da se parkiraju 5 minuta dalje.

'ajde da poverujemo da se nijedno veće drvo neće iseći, ni da se neće izgraditi nikakva brza hrana tu - ne vidim koliko će se vizuelno uništiti ovaj prostor. Veoma blizu se već nalaze i kafane (sa druge strane mosta) i kafići (splavovi).

Jedino bih osmislio neko veće mesto za parking - nemojte me odmah spaliti na lomači, ali mislim da ona livada kod Asteriksa koja je već uokružena automobilima, uopšte nije loš izbor.
 
@ svrca
Sve je to u Parizu megadobro... ali, ja bih u našem predmetnom slučaju navijao za ovako nešto:

http://www.detail.de/architektur/ne...m-gespraech-mit-terunobu-fujimori-018992.html

http://www.archdaily.com/271153/terunobu-fujimori-architect/

https://www.google.de/search?q=teru...j3IuXd4QTz_YD4Ag&ved=0CEEQsAQ&biw=853&bih=415

Dakle, ako bi se sav prostor Ušća doživljavao kao svrsishodan i dragocen ovakav kakav je, jedino bi manji zahvati, kao npr. instalacija par ovakvih objekata, bila pun pogodak. Nešto što će imati ekološku i obrazovnu vrednost, samim tim bi podiglo privlačnost i atraktivnost mesta.

Park prijateljstva, s druge strane, jeste kulturno-istorijsko-prirodna urbana retkost. On bi se neizostavno trebao ne samo dovesti u red, nego takođe smisleno iskoristiti u obrazovne i turističke svrhe. A to mislim na kultur-turizam pre svega. Jedan paviljon iz poslednjeg krika eko-tehnologije bi tu čučnuo samo tako.

I da ne bude samo bla-bla, trebalo bi se javiti našim dobrotvornim prijateljima Japancima i nabaciti im neke ideje, he he... 8)
 
astrodule":6b2wqoy8 je napisao(la):
A priča o tome da ne treba praviti terene već da ljudi treba da koriste travu, tj prirodu takva kakva jeste, samo govori da se nikada nisi bavio nekim sportom za koji je neophodan teren od veštačkog materijala. Ti koji su koristili postojeći prostor za mali fudbal i borilačke veštine će lako pronaći novi prostor. Evo i jedne moje slike koja govori koliko preostaje zelenih površina, a koliko će zauzimati ova "strašna" oaza.
Mi govorimo o potrebi postojanja dovoljno velikog centralnog prostora u kome je moguc slobodan pristup travi, bez staza i ograda, gde sem zelenila namena prostora nije unapred definisana, a ljudi nemaju zagadjenu ulicu sa kolonom automobila maksimalno 10 ili 20 metara dalje. To je minimum. A ako on moze da bude sredjen poput Central Parka, jos bolje. Jedina raspoloziva povrsina u Beogradu je samo, za park te vrste neveliki, zeleni blok ogranicen ulicama na kome je muzej savremene umetnosti. Sve ovo drugo sto si obelezio su ili trotoari sa travnjakom, ili klasican park, ili povrsina koja vec ima neku drugu trenutnu ili buducu namenu.

Sto se tice lakog pronalazenja, stvar stoji obrnuto. Oni kojima u ovakvom gradu treba betonirani teren ce ga lako pronaci, a sva je prilika da ce im biti cak i blizu kuce. Oni kojima u takvom gradu treba veliki i savremeno uredjeni park gde mogu da postave cebe, ga nazalost nece pronaci tako lako niti ce do njega biti jednostavno doci.

Duleja":6b2wqoy8 je napisao(la):
Sve je to u Parizu megadobro... ali, ja bih u našem predmetnom slučaju navijao za ovako nešto:
Odlicno!

Svrca":6b2wqoy8 je napisao(la):
Ima i nema veze sa temom, zasluzuje skretanje paznje
Juce doneta odluka, Danski tim pobednik, sta reci...
Donekle ima veze. Pricamo o slobodnim zelenim povrsinama. Svaki novi projekat koji vidim ima sve vise zelenila i sve manje vidljivih zidova. Postaje tesko pronaci neki koji nema bar zeleni krov. Ovi su se bas potrudili. Kod nas je medjutim potrebno ubedjivanje da li nam je moderan park sa slobodnim pristupom zelenilu uopste potreban.

Europa City, Pariz
europa2.jpg
 
Vrh