Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

Hvala odlicno gledacu da to odradim koliko vec u ponedeljak
 
Par detalja:
u parku se nalazi objekat Vodovoda, sagrađen pre rata, trenutno okružen limenim barakama.

Takođe, iako je park potpuno zapušten, na ivici parka, kod Tramvajskog mosta i Parking servisa, se nalazi baza Gradskog zelenila.
Prostor oko te baze je vidno uredan, trava i zelenilo se odžavaju, teren za basket je u upotrebljivom stanju.
U tom malom delu je sve kako se samo može poželeti. Tako je preko cele godine, dok se ostatak parka održava "higijenski".

Ovo sugeriše da "Park Republike Srpske" možda i nikada nije dobio upotrebnu dozvolu. Ne tvrdim, ali mi liči na to.
 
Pre nekoliko dana sam obišao ovaj prostor uzduž i popreko i primetio nekoliko stvari.
Na prvih dvestotinak metara od mosta buka je takva da ovo nije prostor za uživanje u prirodi i za neki duži boravak, pa nije idealno ni za sportske terene. Dalje od mosta ima buke od Bul. N. Tesle i to bi se verovatno moglo ublažiti živom ogradom, ali uz most će postojati brujanje. Delovi koji nisu toliko ugroženi bukom i gde je buku moguće ublažiti imaju potencijal za fantastičan park. Ovo je jedino mesto na kome Beograd može da dobije pravi centralni park (Savski amfiteatar će verovatno još dosta vremena stajati u sadašnjem stanju, a onda biti u velikoj meri izgrađen). Kalemegdan je park(ić) koji okružuje tvrđavu i predstavlja produžetak ulica, dok na Ušću postoji velika travnata površina koja se može koristiti na razne načine (kao deo celine može se posmatrati i VRO koje treba da ostane pre svega zaštićeno prirodno dobro, ali dostupnije za posetioce nego sad). Ako bi se jednog dana izgradio pešački most između Beton hale i MSU, Kalemegdan i park na Ušću bi postali dva dela jednog parka. Ovaj deo grada bi imao i sadržaje u Beton hali (Oblak?), pristanište, MSU, Operu (na temeljima Muzeja Revolucije?), pa i TC Ušće. To bi bio važan potez i za Beograđane i za turiste. Zelena površina na Ušću izgleda parkovski uređeno, travnjak ima uzvišenja i niže delove, drveće je u razbacanim grupacijama, ima izgled oplemenjene prirode. Sada postoji jedna glavna staza od MSU do raskrsnice Bul. N. Tesle i Bul. M. Pupina, ova staza je osvetljena i ovde je i u sumrak bilo dosta šetača. Ovde bi trebalo da postoji još nekoliko staza sa klupama (da ko baš ne želi da hoda i sedi na travi ima alternativu, ne da se insistira na kretanju stazama), poneka vodena površina i još skulptura kao što postoje oko MSU, i ovo možemo nazvati našim Central parkom.
Za projekat za terene ne mislim ni da je dobar, ni da je loš. Prostor uz sam most je ovde najmanje vredan i, ako sve bude kao na onoj slici, ne mislim da će se nešto izgubiti, ali neće se dobiti tereni u oazi prirode, nego tereni ispod prometnog mosta. Tereni su po slici relativno pristojno uklopljeni u ambijent, ali samo ako se stvar zadrži na ovome i ne budu se kasnije uguravali sadržaji kojima tu nije mesto. Slažem se da je prostor između tramvajskog mosta i Gazele prikladniji za ovakve sadržaje. Za skejt park mislim da mu je lokacija dobra, taj deo je i onako okrenut ka raskrsnici i saobraćajnoj vrevi, nadovezuje se na plato ispred TC Ušće, a nema iznad sebe most kao deo bliže Savi.
Naravno da je ovo projekat za dobijanje poena, da se gradi nešto što će biti svima vidljivo iako nije naročito potrebno. Mnogi ovu površinu zamišljaju kao prekrivenu korovom i mesto gde ne treba zalaziti (i ja sam do nedavno), iako ovo zapravo već jeste park kome samo fali malo uređenja. Zato će bilo šta što se napravi na ovoj površini biti predstavljeno kao veliko unapređenje. Kada se ovo izgradi u park će dolaziti više ljudi, što je dobro dok nema daljeg ugrožavanja parka. Ono što ostaje pitanje za budućnost je pozicija metro ( :fijasko: ?) mosta, eventualna izgradnja Opere (ne znam da li bih podržao izgradnju na samom špicu, možda je ipak lokacija planirana za Muzej Revolucije bolje rešenje) i razne problematične ideje kao što je Teslin toranj. Ostaje i pitanje prostora na kome se održava Beer fest, on je dobar za ovakve manifestacije jer ima dovoljnu veličinu, blizu je centra i dobro povezan a dosta udaljen od najbližih stambenih objekata, problem je zatvaranje Bul. N. Tesle za saobraćaj i što citav deo grada bude u oblaku prašine.
 
Lynx, sad sam tek pročitao, lepo si objasnio.
 
Ova vest ima pravi smisao samo u kontekstu, pa je bolje da bude ovde. U Zemun stižu izbori pa veliki Gradski Park dobija teretanu na otvorenom. Zvuči poznato? Prisetićete se da je on kao botanička bašta, a zbog toga donekle i zaštićen. I to nije sve, i drugi parkovi će uskoro dobiti teretane na otvorenom. Buldožeri su izgleda već skinuli deo travnjaka. Ne znam na šta će ovo ličiti, moglo bi da bude i sasvim dobro ako se umere, ali plašim se da je sam trend zabrinjavajući. Uskoro se valjda u nekom stručnom časopisu može očekivati i mali esej tipa "Parkovi i travnjaci kao nova vrsta građevinskog zemljišta". Vec imaju pristupne staze, vodu, sve je poravnato, ljudi imaju običaj da se tu skupljaju. Idealna "akcija", kao u prodavnici. Treba se upitati šta će se sve ispostaviti da prirodno i nužno pripada svakom parku i tako ima prava da se u njemu nađe UMESTO TRAVE i DRVEĆA. Dečija igrališta smo već apsolvirali. Njih sad ima u svakom parku. Devedesetih je ovde, pored crkve, izgrađena i baraka za sveštenika. I to izgleda pripada parku ako je već i crkva u njemu. Sad je valjda doneta i odluka da svim parkovima u gradu prirodno pripadaju i teretane. Šta li će biti sledeće? Naravno da nikome ne pada na pamet da pravi nove parkove i proširuje stare ako već sve ovo baš mora da se doda u postojećim parkovima. Kvalitetni novi kvadrati su za investitore koji plaćaju, ne za građane koji kao masa glasaju jednom u 4 godine.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1552519

1552529_teretana_v.jpg
 
Zuma,formatiraj tekst,zar je toliko tesko da lupis neki paragraf???Verovatno si pre puno godina imao sastave iz srpskog ali seti se da uvek imas uvod,razradu i zakljucak i da se raspoznaju po paragrafima.

Procice i ovo kao i brdo gluposti.Novi Beograd je tolika opstina i nista nije uradjeno konkretno od opstinske vlasti pa ce sada da grade nesto jer se ne moze izbeci dok se prelazi brankov most a da se ne primeti,vozili se u ikaru starom 20 godina,ili najnovijem audiju.
 
I da, u parku se vide neke plitko ukopane betonske cevi.

Da li je ta infrastruktura u upotrebi ili se čuva za nešto, ne znam, ali možda gradnja neće biti baš tako jednostavna...
 
Samo da vas obavestim da sam pitao predsednika opstine NBG (koji zivi u opstini Savski venac), da li ce biti neke trim staze za NBG u skorije vreme i receno mi je da nema u planu. Preporuceno mi je da skupim minimum 200 potpisa za peticiju koju bi razmatralo zelenilo...

E sad, mene zanima kako to cinovnici NBG ne znaju da imaju u planu trim stazu?! Ili je ovo samo jos jedan glupavi pokusaj Sapice da nesto uradi kako treba ali mu nikako ne ide...
 
Pogledajte šta se može napraviti ako imate malo plodne zemlje, malo starih romantičnih ruševina i "tlo po kome su hodali Rimljani". Neophodno je imati i ljude koji shvataju kakvo je to bogatstvo, i nemati Oblak i Zahin tržni centar tik pored Kalemegdana i "tla po kome su hodali Rimljani". Pošto je za to izgleda kasno, bar da pokupimo par ideja za park na Ušću. Obratite pažnju na Engleskog komentatora koji je u potpunoj ekstazi.

Naravno, mi se ovako nečemu ne možemo ni približiti, a ovo uostalom i nije predviđeno za puno ljudi. Ali bilo bi od koristi za sve nas ako bi bar neki mali trag ovakve senzibilnosti mogao biti prenet u bilo kom delu Beograda. Postoje stvari koje nisu racionalne i koje se ne mogu na taj način shvatiti. Nešto što se neće naučiti u školi i ne može pokupiti iz knjiga. Za to je neophodno da postoji mesto koje može da se vidi i oseti. Slično kao sa muzikom. Nikakva objašnjenja ne pomažu dok čovek prvi put ne ode na koncert klasične muzike u pravu, akustičnu salu koja je samo tome namenjena. Jednima će biti beskrajno dosadno a drugi će se osećati kao malo dete kome se otvorio još jedan nepoznati deo sveta. Ljudi rođeni i odrasli u gradu nemaju i ne mogu imati pravi osećaj prirode. Razne vrste bašti kao što su Japanska, Engleska ili recimo ova, pokušavaju da kroz pažljivo dizajnirane pejsaže na malom prostoru ispričaju neku priču i pomalo nagoveste šta je prava suština njene privlačnosti, šta se nalazi iza pojavnog, u svetu ideja i estetike. Imam utisak da će u svetu koji zbog zagađivanja, iscrpljivanja resursa i klimatskih promena ubrzano gubi svoje bogatstvo i na svaki način propada, stvarno, emotivno a ne samo intelektualno razumevanje vrednosti prirode biti više nego nephodno. Čak i kao čisto ekonomski "resurs", uz sve druge vrednosti koje će takva svest u budućnosti imati.

http://www.youtube.com/watch?v=UGEjoVlCj6A
http://www.youtube.com/watch?v=BCYhlu50s0w
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti ... a-na-svetu
 
Možda na kraju i naprave neku "Oazu"

http://www.studiob.rs/info/vest.php?id=120767

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i glavni gradski urbanista Milutin Folić tokom poslednjeg dana posete Rusiji obišli su, pored najvećih infrastrukturnih objekata u gradnji, i nacionalni Park Gorki u Moskvi.
Gradonačelnik je rekao da bi po uzoru na ovaj park i Beograd mogao da uredi zelenu povrsinu na Ušću, u okviru planiranog unapređenja kvaliteta javnog prostora u gradu. On je dodao da bi to trebalo da doprinese razvoju turizma, što je svakako jedan od prioriteta gradske vlasti.
- Park Gorki godišnje primi isto posetilaca kao i Central park u Njujorku. Uređenjem prostora na Ušću po uzoru na ovo moskovsko izletište, omogućili bismo građanima da kvalitetno provode vreme na reci, povećali bismo atraktivnost najlepšeg dela Beograda, kao i samu turističku ponudu grada - istakao je Mali.
Najveći moskovski park, uređen po najmodernijim standardima, nudi niz sportskih i zabavnih ativnosti i programa u kojima posetioci mogu da uživaju.

Mali of : da li je pravilno prevesti taj park kao "nacionalni" ?
 
Inace bio je konkurs za uredjenje usca 2008 godine
 
Можда да отворимо нову тему...


Mali oduševljen Parkom Gorki: Ušće će biti isti

Beograd -- Gradonačelnik Beograda Siniša Mali najavio je da će rebalansom budžeta, koji je zakazan za 22. jun, biti doneta odluka da se uradi projekat parka Ušće.
Prema njegovim rečima, na osmišljavanju će raditi ljudi koji su gradili Park Gorki u Moskvi.

"Oduševljen sam Parkom Gorki u Moskvi i načinom na koji je Moskva stvorila život u tom parku. To nije samo mrtvo zelenilo, već imate veliki broj terena, događaja, vozića, koji čine taj deo Moskve živim", rekao je gradonačelnik Beograda.

On je dodao da je ideja da se osmisli takav park kod Ušća koji će osim zelenila imati i život, odnosno veliki broj sadržaja koji će privuće šetače.

"Danas je Savska promenada puna ljudi, dece, a kada pogledate preko reke park je skoro prazan. Hoćemo da bude dosta ljudi i sa jedne i sa druge strane Save, da vratimo Beograđane na reke", naglasio je Mali.

Извор: b92.net

Линк: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1140722


Не знам како ће то да испадне, али да треба тај простор да оживи - треба.
 
Ba bio je konkurs svojevremeno za park naravno nista uradili nisu .
Ni staze ni klupe ne odrzavaju
 
Парку код Ушћа, поготову блоку 15 фали нормално повезивање са околним садржајима.
 
Ја се сећам одличног совјетског рок бенда из осамдесетих по имену "Горки парк", то ми је прва асоцијација.

Дав, а зашто ти смета тај ролеркостер толико? Београд је вероватно највећи град без иједног јединог. То у принципу јесте парковски садржај: једаред сам се возио на воденом тобогану у парку крај Лувра - то је осетљивије место од нашег Ушћа, колико год ми ценили себе. Осим тога, и наши су својевремено на Калишу поставили онај точак.
 
Neki lep panoramski tocak mozda bi i pristrajao. Ne smeta mi rolerkoster, cak bi voleo da ga ima Beograd, nego, takva vrsta zabave na Uscu, ili zamisli pogled sa Kalemegdana na ovaj prostor. Recimo na Adi mi ne bi smetao rolerkoster i te metalne konstrukcije. Beogradu fale takvi sadrzaji, ali treba odabrati pravo mesto.
 
Voleo bih da vidim da Beograd dobije nekoliko parkovskih jezera, jedan pristojan travnjak, vijugave staze, sumarke, park koji te tera da ne izlazis iz njega. Ovaj prostor ima ogroman potencijal, zajsta treba pazljivo odabrati sadrzaje.
 
То ће бити изузетно тежак задатак. У питању је огроман простор у географском срцу града који је урбанистичком хирургијом првог реда трајно изолован од својих становника.
 
Vrh