Šta je novo?

Održavanje vozila

треба убацити комуналце у свако возило, са дозволом за употребу максималне силе код таквих изгредника. и још да буду у радио вези са најближом станицом полиције да ови изађу и приведу варваре
 
Somi,hajd malo da oladimo sa rasizmom. ;)

Vidjah nekulturnije ljude u gsp-u,juce je neka klincadija jela semenke u busu i nasilno otvorila vrata na semaforu.

Svugde ima delikvenata nevazno od boje koze.
 
Нисам расиста, али у овој Србији сви имају предност осим Срба и тај трам је купљен за нас, а не за неке тамо цигане који су толико незахвални да немам речи! :mad:
 
Tako je, to nije rasizam nego bezobrazluk, idu prljavi po ulicama dobijaju stanove, i još plus da budu kulturni oni ne suprotno ajmno da se ponašamo nekulturno... Ako bi im slučajno kontrolor hteo da napiše kaznu za nemanje karte ili da ih udalji iz autobusa odma bi taj kontrolor dobio otkaz jel bi se cigani zalili na svoja prava...
 
Slazem se oko karata,ali nisu oni krivi sto im ne traze karte vec GSP!Kada privatnik krene od nove godine da kontrolise karte bice drugacije,jer je njemu u interesu da naplati svima karte.
 
Најгори су мали циганчићи траже ти паре,а ако ти немаш пљују те и вређају. Постоје и они старији и нормалнији цигани који се понашају како треба и захвални су и чувају јавну имовину. Постоје и "наши" људи који уништавају возили, али они реално нису наши него су избеглице које исто имају већа права од нас! Моја комшиница је добила отказ да би нека избеглица са Космета добила посао, наравно треба им помоћи, али не тако да неко други постане сиромашан! :mad:
 
Да расизам занемаримо на тренутак, истина је да постоји културолошки проблем са малим Ромима. Био сам на Олиму на Звездари пре неки дан, и присуствовао сцени када мали циганчић из зајебанције туче сензор изнад писоара. Такође, присуствовао сам сценама и када их родитељи "ухвате" на "делу". Нарано, да их не опомену, не дај Боже изгрде. Једноставно се понашају као да се ништа не дешава. Роми имају проблем са основним поштовањем јавног добра. Никада нисам видео дете од 6-7 година да тако из забаве разбија ствари а да није Ром. То је чињеница, а не расизам.

Такође, постоје и "проблеми" са избеглицама са Косова, и искључиво са Косова. 90% становника Калуђерице су Косовари, а они су сумрак културе. То је бре неиживљено, бесно, некултурно, насилно. Где се појаве, настане хаос. Пошто, нажалост, излазе и иду у средњу школу у Гроцкој, и јавни мобилијар у нашем насељу је настрадао. Говорнице, стајалишта, све је изломљено, ломе аутобусе, жврљају, ако проговориш ваде нож....ст***. Нико их не воли. Реч "Косовар" је постала израз за најгору врсту људи.
 
Naravno, tako je čudno da ljudi "za koje tramvaj nije kupljen" nemaju poštovanja za dotični. Ili ljudi koji su prošli kroz traumu, rat, smrt, izgubili sve i bili prinuđeni da se presele negde gde ih karakterišu kao "najgoru vrstu ljudi". Ili deca koja odrastaju u kartonskim naseljima i prinuđena su da prose za život. Kako oni smeju da ulaze sa masnim prstima i rukama u naš lepi čisti tramvaj... Zamisli! Bar da su lepi i pametni pa da samo bacaju semenke, limenke od piva, i crtaju kukaste krstove kao naša deca...

Čišćenje, podhitno. Treba nam jedno konačno rešenje ovog romskog problema!
 
U Skoplju postoji cigansko naselje a kod nas cigani na svakom cosku :mad:
 
Veruj mi izbeglice koje su proterane i koje su ostale bez icega itekako znaju da postuju javnu imovinu, jer znaju kako je ostati bez icega, pa i svaku malu stvar cuvaju do beskraja. Nasilnicko ponasanje kosovara ispoljavaju oni koji su svoju imovinu prodali pre proterivanja i za nju dobili duplo ili troduplo vise nego sto vredi, te oni nemaju osecaj grize savesti i ne znaju ceniti tudje, jer znaju samo svoje dupe da gledaju. I kada pogledas oni se najvise dusaju i busaju a imaju najvise,a onaj koji je proteran samo sa stvarima na svojim ledjima se najmanje dusa i oni su 1000% finiji i kulturniji.

Primer kolege moje majke koji je sa kosova izbegao pre ratova i ostalih gluposti. Prodao je kucu za neke basnosnovno velike pare i kupio par stanova u beogradu, a u firmi cim se spomene kosovo on je najveci pacenik i mucenik, a m od mucenja na kosovu nije video. E ti su najgori.

Isto mogu reci i za rome u romvillu, koji su najveci PROSTACI u Beogradu. Ajde neka mi neko objasni kako romi u zemunu mogu da zive mirno i posteno, dok ovi samo za otimacinu i nekulturu znaju.

I vise mi je dosta do slusam o pravima drugih, rodjen sam u Beogradu i smatram da doticne grupacije trebaju prvo da pocnu moja prava da uvazavaju, a nakon toga cu postovati i ja njihova.

Ispada da beogradjani rodom iz beograda trebaju svacija prava da postuju, dok se doseljenici ponasaju prema nasoj/njihovoj imovini kao prema necemu bezvrednom paznje.
 
Izbrisao sam zadnji post jer je bio rasisticki/sovinisticki.Molim da se diskusija nastavi kulturno,bez vredjanja po bilo kojoj osnovi.Za to su lep primer zadnji postovi koji na kulturan nacin objasnjavaju gledista bez prizemnog vredjanja.
 
@ Jovanovm

Опет причаш у теорији. Заиста ценим твоје ставове и борбу, али исувише причаш у теорији а пракса те у доста случаја демантује.

Као што су Бојан и и Шоми написали, "косовари", који су "преживели" рат, разарање, протеривање и слично имају по Калуђерици куће са минимум 3 спрата, а има и замкова(буквално), по пар аутомобила, набили су бетонске ограде на крај тротоара итд. Од тих "избеглица" ми се повраћа. А поготово од њиховог понашања. Праве избеглице углавном нису у Београду, јер је овде за њих живот прескуп, већ живе по баракама и колективним центрима по централној Србији. Њима треба помоћи на сваки начин, а ове "Косоваре" за почетак ојадити за легализацију.

Што се тиче малих Рома, да, ти трамваји су купљени и за њихов превоз, и, да, треба да се мало култивишу и чувају јавно добро. Много пута сам поновио примере многох јако сиромашних људи који часно носе свој камен живота а не краду и ломе где стигну, а онда обавезно кукају како немају леба да једу. Послова има, физичких и најамних радника никад доста, али господа неће да раде, него да краду.
 
ja se samo pitam da li ljudi koji rade u socijalnoj službi imaju automobile i ako imaju da li nekad na semaforu primete decu koja prose.


mislim da bi tim socijalnim službenicima trebalo kupiti kombi i pustiti ih da se voze po gradu i gde primete decu da prose odma u kombi pravac dom.


roditelje naravno u zatvor zbog zlostavljanja dece. i ovo nije rasizam. ovo bi trebalo realno stanje. da li u bilo kojoj zemlji na koju se ugledamo roditelj ne bi završio u zatvoru ako mu se dete od 5-6 godina mota po ulici sa više traka bez nadzora odraslih i prosi.
 
Ти слободно бриши,зато си ту, али ја ћу и даље мрзети те "избеглице" јер се због њих и њихове деце распадају аутобуси,трамови и троле, газим по пикавцима и жвакама јер код њих у селу није било канти за смеће! А зато што немају посао су сами криви јер је наравно срамота физикалисати или имати неку фарму(нпр) па зато морамо скоро све увозити. То знам јер се моји родитељи баве пољопривредом, а кад нам требају радници Заклопача врви од бугара и румуна, а нема никог нашег јер је срамота ићи у њиву. Да макар раде за дневницу много боље би живели и села се неби толико гасила као сада! Асфалт није за сваког! :grand:
 
He, he. . . . neki još nisu ukapirali ,
Tako je bilo odvajkada Beograd nikada nije rastao sam od sebe , uvek od pridošlica
uvek je bilo došli divlji isterali pitome
Beogradska kaldrma je od tvrdog kamena i ko god ne nauči da živi na kaldrmi ona ga vremenom u prah pretvori
nakon dužeg protoka vremena ili jeste Beograđanin ili ga nema
a onda opet dolaze novi i novi i tako oduvek

Šteta u vozilima koja je od tih novih je uglavnom estetske prirode , nama je zapravo tehničko ne održavanje problem
konkretno nisu autobusi izgoreli zato što su bili išarani i prljavi
vec zato što se njihova tehnička ispravnost ne održava
 
А неодржава се јер је онај који је радио добио отказ да би се ту запослила нека избеглица :D
 
@boca-ica
Obožavam te u poslednje vreme.

@stf
Ne pričam u teoriji, već na osnovu intenzivnog rada mojih kolega kako sa izbeglicama u Kaluđerici, tako i sa romima ispod Gazele. Obe ove grupe su većinom društveno marginalizovane (dokaz toga ti je praktički prost, evo, malo ko ih brani ovde), i u ekonomski nezavidnijem položaju od već teško-živućeg ostatka Srbije. To su ozbiljni statistički podaci ne samo mene ili sociologa, već i zvaničnih institucija vlade Srbije. Iako nisam ni u kakvom slučaju branilac srpske "golgote" na Kosovu, to ne znači da ne smatram da način na koji smo se ophodili prema izbeglicama (neki i dan danas nemaju naše papire) je apsolutno strašan. Znam ljude kojima su lekari odbili životno-kritične operacije zbog toga što im je "pun k***** izbeglica". Pa vidite kome je Srbija majka, a kome maćeha.

Što se tiče dece - kao prvo, strašno mi je uopšte da odrasli ljudi za nešto optužuju decu, posebno decu sa ulice. Da pojasnim - to su deca koja u svom životu nemaju ni 10% onoga što imaju ostala deca u ovoj državi. Ona nemaju stalnu ishranu, u velikom broju slučajeva nemaju adekvatnu prenatalnu i postporođajnu negu. Ne idu u školu, strahuju često od uništenja njihovog doma od strane potpaljivača, ucenjivača, pa i bagera. Strahuju od napada i ovako podozrive javnosti. Nasilje je sveprisutno u njihovom životu, da li u kući ili od strane njihovih sugrađana. Oni su društveno dno - i govori mnogo o našem društvu to što se utrkujemo da ih zgazimo što više. Uostalom evo i ovde - manje ste se prenerazili zbog kukastog krsta u GSPu nego zbog "cigančića masnih prstiju".

@MilisaV
Možda bi bilo bolje umesto da teramo ljude u prepune zatvore da naučimo kako možemo da rešimo njihov problem. Apsolutno sam siguran da nijedno ljudsko biće nema ambiciju da živi na ulici niti želi da bude prinuđen/a da prosi. Niti je to tema za održavanje vozila GSP - neko bi te autobuse mogao i da pere.


Ljudi prose u svakom sistemu gradskog prevoza koji se nalazi u nekoj kapitalističkoj zemlji. To je fakat - isto je u Londonu, Njujorku, Moskvi, Melburnu, Riu, Parizu, Zagrebu - gde hoćeš. Slali policiju sa pendrecima i suzavcem ili društveno odgovorne NVO, to se opet neće promeniti. To ne znači da jedno nije bolje od drugog, niti da je život te dece manje važan jer eto - sistem je nepravedan, pa hajde da gazimo jedni po drugima.

E da, i:
@Somi303
Ja imam vikendicu (stara porodična kuća) u blizini, i mogu ti reći da jedini ljudi koji su želeli da rade za nas kad su moji nešto betonirali su bili lokalni romi. Koji žive u kući, peru veš, šalju decu u školu i ne sede kao standardnih 15tak zdravih i sposobnih lokalaca ispred prodavnice i pijuckaju pivo. Ali ma koliko radili, i dalje malo ko hoće njih da pusti kroz kapiju... Tako da - iskustva su različita, prijatelju.

@bojan87
Ne beograđani - nego svi treba svakog da poštuju jer je to osnova onoga što znači biti čovek. Da pomažemo jedni drugima, da poštujemo jedni druge, i da se brinemo jedni za druge. Jer ko odbacuje ljude od sebe, na kraju će ostati sam (eto - metafora srpske politike 90tih godina).
 
Ја сам горе писао о србима који седе испред продавнице и пију пиво, или једноставно седе кући и спавају док им деца гладују, наравно да постоје роми који желе да раде. Пример је један човек из Заклопаче који је буквално од "штале" направио кућу и добио дете, кад има посла он ради да му жена и ћерка не би седеле куће и гладовале. А има и оних којима је лепше "циркање" пива ;)
 
Naravno poenta price i jeste da treba svako svakoga da postuje, ali cela prica o necijim pravima se svodi na to da ja koji sam izuzetno tolerantan trebam nekoga da postujem vise nego sto on sam sebe postuje?!

Kod nas, kada se neko ponasa kao divljak prvo okrivi drustvo, pa ljudska prava pa tek onda sebe. Primera je milion gde gotovo svi ljudi postoju nekog coveka, a on se prema ostalima ponasa oholo ( ovakvih ljudi ima u celom drustvu bez obzira na to odakle poticu i u kakvim uslovima zive ).

@jovanovm: Evo sta bi ti uradio po pitanju integracije i edukacije roma ???

Grad se trudi da ih edukuje tako sto decu upisuje u skole i vrtice, roditeljima te dece pruza mogucnost da se skoluju, daje im pristojan smestaj, kako ne bi spavalu pod kartonima ili vedrim nebom.
I sta se posle toga desi, dodje neki baja koji zastupa njih i krene da se razbacuje ljudskim pravima i trazi kule i gradove za ljude koji ni sami sebi ne zele da pomognu. I sad dolazimo do toga da svi ostali zeli vise njima da pomognu nego sto oni sami sebi pomazu.

Puno je ljudi, koji nisu romi, koji zarko zele pomoc i jedva sklapaju kraj sa krajem, zive u losijim uslovima nego romi u romvilu i pritom se trude da decu vaspitaju sto bolje i da im prize mogucnost obrazovanja, oni ne prose i trude se da se uklope u drustvo, ali nihova prava niko ne zastupa, samo zato sto nisu romi, ili nisu bahate izbeglice sa prostora BJR ili kosova.

evo samo nekih prica koje je EXploziv prve televizije preneo. I koliko je takvih ljudi koji se trude, ali za njih vaze sva pravila ovog drustva, a za ostale manjine izgleda da ne....

Saznaćete: Dragana je do porođaja živela u parku i muzeju. Tvrdi da zbog toga hoće da joj oduzmu bebu.

Saznaćete: Slobodan godinama ne može da naplati odštetu. Njegov sin ne može da plati saobraćajnu kaznu. Zato je u zatvoru! Iako se izdaje gratis, lokal u Kuršumliji već godinu prazan.

Večeras: Madona boluje od sistemskog lupusa. Ima slepu majku, oca koji ne radi i sestru Martu. Po izlasku iz doma, Vlada je živeo u šupi. Sve dok kolege nisu odlučile da mu pomognu!
.....

I jos nesto, puno je invalida u beogradu koji svoju sudbinu nisu trazili, i kad god se pozale i zatraze svoja prava budu ucutkani odmah na pocetku. I iako su ti ljudi isti kao i mi, ili romi ili izbeglice, njihova prava niko ne postuje.

Prvog dana je jedan invalid hteo u kolicima da se provoza novim CAF tramvajem, vozac i inzinjer CAFa su pokusavali da otvore rampu, da bi na kraju zatvorili vrata i otisli ostavljajuci coveka na stanici !!!!!!!!!!!!!! Ali zato pripadnici romske nacionalnosti mogu da se besplatno voze gradskim saobracajem, zasto niko nestane sada na stranu tog invalida !
 
Ovo upiranje prstom ne ide u korist nikome. Problemi se resavaju iskljucivo sistemski. U suprotnom se veoma lako sklizne u jos veci problem.

Za ispravljanje krive drine treba dosta novca i/ili truda, i to je bolno ali trajno resenje. Upiranje prstom na neku grupu daje samo brze "rezultate" i kratkorocnu satisfakciju.

Saranje, cepanje, razbijanje i ostali sitni vandalizmi se resavaju sa 8 kamera i rekorderom - 500e neko rece. One koji nemaju da plate (iako imaju) krpu u ruke i ribanje celog vozila ili zadrzavanje u stanici od 24h (informativno). Dva meseca konstantnog nadzora i ima druga prica da bude.

Sto se tice motiva raznih manjinskih ili vecinskih grupa - u to uopste ne ulazim. Neko razbija jer zivi u karton city-ju, a neko jer mu cale to vece nije dao 2000rsd nego samo 500 kinti za izlazak....

Sankcionisi neodgovarajuce ponasanje, a ne celu soc pricu - svi imaju neku...
 
Pa bas suprotno problem je u socijaloskoj prici.

Ja kao student da udjem u bus i razvalim nesto, privesce me policija, podnece prijavu, platicu boga oca,...
Ako to isto uradi pripadnik romske nacionalnosti nece se desiti nista. Ako isto to urade vandali ili grupa navijaca nece se desiti nista. Ako to uradi neki sin bogatasa ili politicara nece se desiti nista....

Ja da moje dete izvedem i ostavim na semaforu da prosi, oduzece mi dete, mene ce zatvoriti i ceo zivot cu placati kojekakve gluposti, dok to isto svakodnevno rade pripadnici romske nacionalnosti ali drzava nema odgovor na to.

To je glavni problem, na jednu grupaciju ljudi u ovom gradu/drzavi vaze pravila, dok na drugu, trecu, cetvrtu,... ta pravila ne vaze.

To je trn koji upada u oko vecini pristojnih ljudi u ovom gradu/drzavi.
 
Mi ako vozimo vozilo bez dozvole ili bez registracije za to isto plaćaćeš kazne, a romi izvode multikultivatore i konjsku zapregu bez ikakvih dozvola i niko im ništa ne radi...
 
Sada ispadne da romi najvise unistavaju vozila.A sta cemo sa srednjoskolcima koji imaju tendenciju da saraju vozila,skacu po njima i cepaju sedista?
 
OPet..... Niko ne kaže da samo romi razvaljuju, nego kada mi obični gradjani i studenti i deca razvale odma se osudjuje takvo ponašanje dokle se romsko ponašanje uvek prećuti ili im se ugrožavaju prava
 
Ponovo ponavljam, moraju se sankcionisati svi bez razlika u njihovoj nacionalnih ili geografskoj razlicitosti, to je poenta cele price.

Dok rome niko nikada nije sankcionisao, ostale gradjane je policija i inspekcija redovno sankcionisala. dok su divljaci, maloletni i punoletni, razvaljivali autobuse niko ih nije kaznio, a obicnog gradjanina ce kazniti, ako nije kupio ili otkucao kartu.

Drustvo se sredjuje tako sto se krene od najveceg problema pa na dole, prvo sredis omladinu i delikvente na utakmicama, skolama, autobusima, pa onda krenes ka suzbijanju pusenja, bacanja otpadaka po ulici,...

Kod nas se prvo pokusa spreciti bacanje opusaka po ulici, a nekaznjeno prolazi pravljenje stete na vozilima i javnoj svojini.
 
Vrh