Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

Интересантно је да Словенија пларира да прошири своје капацитете а и Хрватска да гради. Одавде питање, зашто код њих мораторијум нема ту мистичну силу? Или је код њих Чернобил нешто много даље него код нас?

Сећам се која је била хајка на предмете који су обрађивали нуклеарну енергију на ЕТФу, студенти су правили киселе фаце, као данас што праве разни лобисти. Толико је култ гађења био развијен.

За корене мораторијума сам рекао, без обзира шта је био окидач.

Македонија
 
Што се тиче соларних система, како сам поседујем систем ван мреже већ годинама уз то живим на Тари на преко 1000м и 25.дец имам само 105 минута сунца када га има јер ми врх планине заклања, направио сам и панеле који могу мењати угао пре свега због снега и нижег зимског сунца. У Србији соларни системи по мом мишљењу за озбиљну примену могу само за домаћинства и евентуално мање објекте, не зато што не могу произвести довољно енергије, већ је проблем складиштења исте, Цена складиштења на мегават је огромна, при томе акумулатори тешко да могу радити више од 10 година. Да не причамо о облачности, било је по 7 дана без сунца, Панели и тада производе струју али 1/15 или 1/30 од инсталисане снаге. Такође мало људи зна да на високим температурама лети панели губе бар 5% ефикасности. Ветар је тек проблематичан, што се види када пратимо ЕМС, Сви " обновљиви" извори енергије ( соларни, ветро, хидро ) немају константност, бар у условима Србије. Због тога Србија нажалост мора да се ослања на ТЕ, или нуклеарке како је већ кренуло лобирање. Обе раде на принципима које је још Џемс Ват поставио, што је посебна смејурија. До када ће држати забрану за бесплатне изворе енергије не знам, вероватно док год буду желели ( моћ је најгора дрога ). Тако да поред уштеда у мрежи ТЕ се морају средити као и копови, Србија нема други излаз! Чак и да сад почну правити нуклеарку она неће прорадити за 10 година. Боље паре уложити у изолацију кућа и објеката. Нека кошта и 2 милијарде еура, Свеједно ће неколико пута више уштедети на енергији!
 
Алтаир,

kupi LiFePO4 akumulatore preko Aliexpressa kapaciteta 10 kWh za 1500 EUR. Oni imaju oko 3000 ciklusa punjenja i pražnjenja. A postoje i gotovi sistemi od Tesle ili Huaweia ili drugih proizvođača. Ako želiš veću proizvodnju iz solarnih panela onda namesto fikskih napravi da prate sunce od jutra na istoku do uveče na zapadu. Našim ljudima se ništa ne isplati, zanimljivo, a drugde po Evropi su zahtevi za priključenje individualnih malih sunčanih elektrana na mrežu veći od mogućnosti same mreže. Ljudi žele da su samoodrživi i da ne zavise od milosti ili nemilosti špekulanata na tržištu, a to naravno košta.
 
Poslednja izmena:
Алтаир,

kupi LiFePO4 akumulatore preko Aliexpressa kapaciteta 10 kWh za 1500 EUR. Oni imaju oko 3000 ciklusa punjenja i pražnjenja. A postoje i gotovi sistemi od Tesle ili Huaweia ili drugih proizvođača. Ako želiš veću proizvodnju iz solarnih panela onda namesto fikskih napravi da prate sunce od jutra na istoku do uveče na zapadu. Našim ljudima se ništa ne isplati, zanimljivo, a drugde po Evropi su zahtevi za priključenje individualnih malih sunčanih elektrana na mrežu veći od mogućnosti same mreže. Ljudi žele da su samoodrživi i da ne zavise od milosti ili nemilosti špekulanata na tržištu, a to naravno košta.
Имам 24 волтни систем са око 7 kw панела и 9.6 kwh акумулатора типа агм врла. Мени нема сврхе ротација исток - запад, имао сам и знам колико више даје, али то је углавном преко лета, зими нема никакве сврхе. LiFePO4 та снага кошта можда у Кини тај износ, али с обзиром да је сигурно велике тежине, транспорт ће доста коштати па плус на све то око 33% пореза и царине. Свакако шибни линк ако имаш !
 
Мало више о енергетској ефикасности! Јер ту је кључ за губитак огромне енергије. Ево ја ћу говорити из примера своје куће, мада сам направио још 5 кућа. Са различитим степенима изолације. Па могу упоређивати! Своју кућу сам сам пројектовао и направио, скоро је кружног облика тачније на 16 "вода". Грејање је на каљеву пећ, која има плотну, рерну, стакло као камин и инвертер ваздуха на мотор од ТА пећи, тачније клима на 18w. Добро дође за брже загревање и као фен за косу. Сада када је код нас било константно -7. Наложим пећ око 6.30 обично има жара од претходне ватре и ложим до 14 часова, тада престајем са ложењем. За тих 8 сати отприлике ложења наложим добра три нарамка дрва. око 15 часова у кући која је око 150м2 на два нивоа буде око 25 степени, сутра ујутро у 6.30 буде око 20 степени. На излазу из каљеве пећи у димњак највиша температура коју сам измерио је 49 степени. Сви прозори су у кући са дуплим стаклом. Сада мало о изолацији, Кућа је од црног бора, кров од теголе. Изолација крова одоздо на горе. Цоларица даска, фолија, 10 цм тврдо пресоване камене вуне, 4 цм даска, паропропусна фолија, тегола. Зидови изнутра ка споља. Цоларица даска, 3 цм стиродур, 8цм борове талпе, 10 цм тврдопресована камена вуна, цоларица даска, летва на спојевима. Под. глина, шљунак, лаки бетон, кондор, 10цм тврдо пресована камена вуна, роштиљ од бора између, алу фолија са спужвом па 35 мм бродски под. Веранда, односно кухиња са купатилом су на јужној страни и направљен је ткз Тромбов зид, због бољег загревања, Стрехе су направљене тако да лети дају довољно хлада а не сметају ниском зимском сунцу. Има ту још ствари као бојлер око солунара на пећи, који је и на сунцу јер је на југу и офарбан је у црно а из њега вода иде у ел. бојлер који је од инокса са сувим грејачем којји вуче 1.35 kw. За 8 месеци ложења потрошим када је јака зима око 12м2 дрва. Букве и јасике!
 
Poslednja izmena:
Алтаир,

kupi LiFePO4 akumulatore preko Aliexpressa kapaciteta 10 kWh za 1500 EUR. Oni imaju oko 3000 ciklusa punjenja i pražnjenja. A postoje i gotovi sistemi od Tesle ili Huaweia ili drugih proizvođača. Ako želiš veću proizvodnju iz solarnih panela onda namesto fikskih napravi da prate sunce od jutra na istoku do uveče na zapadu. Našim ljudima se ništa ne isplati, zanimljivo, a drugde po Evropi su zahtevi za priključenje individualnih malih sunčanih elektrana na mrežu veći od mogućnosti same mreže. Ljudi žele da su samoodrživi i da ne zavise od milosti ili nemilosti špekulanata na tržištu, a to naravno košta.
https://www.aliexpress.com/item/100...837-01e2-4600-9a9f-cd4d4956ede6-1&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000020762879189"%7D&pdp_pi=-1%3B302.34%3B-1%3BEUR+457.45%40salePrice%3BEUR%3Bsearch-mainSearch
Како год гледам овде би то изашло око 5500 еура, још увек се не исплати!
 
Алтаир,

tebi se trenutno ne isplati menjati baterije jer već sada imaš dosta dobar otočni sistem sa vrla cikličnim akumulatorima.
Poznanik je sastavljao sam svoju sunčanu elektranu sa LiFePO4 baterijama iz Kine i on mi je rekao da ga je izašlo 1500 EUR za 10 kWh baterija.
Naravno tu jos idu troškovi punjača, invertera i BMS (battery management system).

Ovo mi je poslao poznanik:
32 komada x 200Ah x (3,2V-3,65V), garantuju više od 4000 ciklusa punjenja i pražnjenja
Trenutna cena 2.868,56 EUR (free shipping), treba loviti akciju, black friday ili nešto slično
 
Poslednja izmena:
Алтаир,

tebi se trenutno ne isplati menjati baterije jer već sada imaš dosta dobar otočni sistem sa vrla cikličnim akumulatorima.
Poznanik je sastavljao sam svoju sunčanu elektranu sa LiFePO4 baterijama iz Kine i on mi je rekao da ga je izašlo 1500 EUR za 10 kWh baterija.
Naravno tu jos idu troškovi punjača, invertera i BMS (battery management system).

Ovo mi je poslao poznanik:
32 komada x 200Ah x (3,2V-3,65V), garantuju više od 4000 ciklusa punjenja i pražnjenja
Trenutna cena 2.868,56 EUR (free shipping), treba loviti akciju, black friday ili nešto slično
Систем ми је на 24 волта, ове се ћелије морају везати 7 или 8 комада.
 
Moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana nije bio nikada u čitavoj SFRJ, prihvatila ga je samo SRS (Srbija).
 
Moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana nije bio nikada u čitavoj SFRJ, prihvatila ga je samo SRS (Srbija).
Netačno. Moratorijum je bio donesen i implementiran na nivou cele Jugoslavije. Pa je posle raspada poukidan u nekim zemljama.

Treba podsetiti da je u Srbiji na snazi Zakon o zabrani gradnje nuklearnih elektrana, donesen 1989, tri godine nakon katastrofe u Černobilju. Izglasala ga je Skupština Jugoslavije. Raspadom Jugoslavije naši su ga susedi, Slovenija i Hrvatska, ukinuli

Izvor, Politika, članak od pre 2 meseca.
 
Gradnja nuklearne elektrane Černobil je počela 1970ih godina, prvi reaktor je pokrenut 1977., zadnji četvrti 1983. godine.
Započeta je gradnja još dva reaktora. Planirano je da kada se sagradi svih 6 reaktora elektrana ima snagu ukupno 6000MW.
Nesreća na reaktoru 4 se je dogobila 26. aprila 1986. u 1:23 ujutro.
Već u novembru 1986. godine ponovo su pokrenuti reaktori 1 i 2, a godinu dana kasnije i reaktor 3.
1990. godine Ukrajinski parlament je doneo moratorijum na gradnju nuklearnih elektrana ali već 3 godine kasnije taj moratorijum je ukinut zbog manjka električne energije.
Elektrana je ugašena tek 2000. godine.
 
Hvala što si mi izneo činjenice o ЧАЕС-u, koje sam već 90% znao i sam. Ono što mene zanima je kakve to veze ima sa tvojom tvrdnjom da je 1989. u Jugoslaviji samo Srbija bila donela moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana.

Dakle, radi podsećanja:
Treba podsetiti da je u Srbiji na snazi Zakon o zabrani gradnje nuklearnih elektrana, donesen 1989, tri godine nakon katastrofe u Černobilju. Izglasala ga je Skupština Jugoslavije. Raspadom Jugoslavije naši su ga susedi, Slovenija i Hrvatska, ukinuli.
 
Poslednja izmena:
Možeš ti da ponavljaš šta hoćeš ali slovenci i hvati su svoju nuklearnu elektranu počeli da grade sedamdesetih godina prošlog veka i ta elektrana još uvek radi (40 godina kasnije), a u planu je gradnja i novog jačeg bloka.
Mi smo tada još uvek gradili termoelektrane na ugalj koje još uvek truju naciju i što je najžalostnije još uvek mislimo da je u termoelektranama spas jer su nuklearne elektrane opasne, a relativno kvalitetnog uglja imamo sve manje (procene su za još nekih 40 godina).
A kada već po drugi put pominješ taj tekst iz Politike zašto ne napišeš zašto je Srbije bila za moratorijum, zato da bi slovenci i hrvati bili zavisni od srpske struje iz uglja, što znači da bi se zbog malo para trovali još više.

Ovo za Černobil sam napisao zato što si u jednom od prošlih postova napisao kako ukrajinci imaju loše mišljenje o nuklearnim elektranama, a zbog manjka električne energije su ukinili moratorijum u roku 3 godine, a preostale blokove u Černobilu su pokrenili u roku od 6 do 18 meseci posle nesreće.
 
Poslednja izmena:
Očigledno imaš problem da razumeš i prihvatiš neke stvari, a imaš problem i da priznaš da si lupio žešću glupost, pa sad teranjem inata i ponavljanjem već poznatih i neosporivih činjenica i spinova pokušavaš da se izvadiš umesto da samo lepo kažeš ''okej, pogrešio sam''.

Dakle, ti si bio napisao da je moratorijum donela samo Srbija i da nikad nije važio u celoj Jugoslaviji.
Ja sam ti izneo podatak od proverenog izvora da je moratorijum donela Skupština Jugoslavije i da je važio nekoliko godina na teritoriji cele federacije, a onda su ga posle rata Slovenija i Hrvatska poništile.
Osim ako nemaš neki drugi dokument ili dokaz koji pokazuje da je moratorijom donela Srbija i da je važio samo u Srbiji, do daljnjeg su za mene tvoje izjave po tom pitanju netačne. I ja ću se vraćati na činjenice i proverene tvrdnje kad god ti opet počneš da pričaš neistine po tom pitanju.
 
Због чега Хрвати и Словенци (а пре њих Мађари) немају проблем са нуклеаркама а ми Срби га имамо? Зар они сви нису осетили последице Чернобиља?
 
Daleko su još Slovenci i Hrvati od novih NE. Slovenci su tek izdali neke administrativne dozvole, ali odluka se donosi na referendumu, videćemo ;) .
Madjari su recimo te dozvole doneli još 2009.
 
Алтаир,

tebi se trenutno ne isplati menjati baterije jer već sada imaš dosta dobar otočni sistem sa vrla cikličnim akumulatorima.
Poznanik je sastavljao sam svoju sunčanu elektranu sa LiFePO4 baterijama iz Kine i on mi je rekao da ga je izašlo 1500 EUR za 10 kWh baterija.
Naravno tu jos idu troškovi punjača, invertera i BMS (battery management system).

Ovo mi je poslao poznanik:
32 komada x 200Ah x (3,2V-3,65V), garantuju više od 4000 ciklusa punjenja i pražnjenja
Trenutna cena 2.868,56 EUR (free shipping), treba loviti akciju, black friday ili nešto slično

@Stomatolog, Altair
nema free shipping za Srbiju. Ovi recimo daju free shipping za Austriju, Nemačku, Mađarsku. A koliko znam i oni plaćaju carinu na robu iz Kine. Onda eventualno idu ostali troškovi - da to neko donese, plati carinu/mito...

A po sličnoj ceni ima i kod nas (48V 10KWh ).
Za Altairov sistem, 24V 5KWh LiFePO, cena u Srbiji je oko 1600e
 
@Stomatolog, Altair
nema free shipping za Srbiju. Ovi recimo daju free shipping za Austriju, Nemačku, Mađarsku. A koliko znam i oni plaćaju carinu na robu iz Kine. Onda eventualno idu ostali troškovi - da to neko donese, plati carinu/mito...

A po sličnoj ceni ima i kod nas (48V 10KWh ).
Za Altairov sistem, 24V 5KWh LiFePO, cena u Srbiji je oko 1600e
Код мене је 24v 400Ah, 9.6 kwh
 
Тренутно на Тари!
paneli 2.jpg

paneli 1.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovo je dobar izum za pokrivanje manjih reka ili kanala, pogotovu tamo gde estetika nije bitna odnosno nije imperativ da se vidi korito i voda (predgradje ili industrijska zona). Pored proizvodnje struje, solarni pokrivac taman usput odvraca ljude (mislim, deo ljudi) da bacaju otpatke. Uz to, lako se odrzava i cisti, svakako lakse nego oni plutajuci lokvanji na jezerima. A za to vreme reka/potok ispod ne samo da manje isparava nego i ostaje cista i "prohodna".
 
Нови сам у соларној мрежи и добио сам понуде за систем панела 40-45 са КЦелл Дуос или ЛГ панелима. Такође се надам да ћу инсталирати резервну батерију. Тренутно живим у области где се чини да добијање резервне копије није неопходно јер наш провајдер услуга очигледно „банка” додатно произведену соларну енергију и могу да извучем из мреже сав произведен вишак.

Претпостављам да су моја два главна питања:

за соларни систем те величине. Која је моја циљна цена?

да ли треба да потрошим више на батерију ако мој провајдер услуга наплаћује струју?

Хвала свима!
 
Društvo, da li neko zna da odgovori na sledeća amaterska pitanja:

- da li u Srbiji trenutno ima smisla / može da se pravi manja solarna elektrana koja nije u okviru domaćinstva (dakle nije prosumer), već čista proizvodnja i prodaja energije?
- znam da su kvote za povlašćene proizvođače davno popunjene, pa me zanima orijentaciona isplativost prodaje po komercijalnim cenama, ako je ista uopšte moguća
- da li je panele moguće postavljati na poljoprivrednom zemljištu?
- najpogodniji pravni oblik (pretpostavljam da je d.o.o)
 

Severna Makedonija izgradila prvi solarni park na napuštenom ugljenokopu


Premijer Dimitar Kovačevski je otvorio solarnu elektranu snage deset megavata u termoenergetskom kompleksu REK Oslomej i izjavio da Severna Makedonija želi da pređe sa fosilnih goriva na proizvodnju energije iz sunca i vetra, hidrocentrala i gasa.
 
Vrh