Krpljenje ulica tek kad prođe sneg
Kako su padavine najavljene i za mart, to znači da uređenje oštećenog asfalta ne treba da se očekuje pre prvih prolećnih dana. – Sugrađani se sve više žale i na stanje na stajalištima javnog prevoza i oko njihKraj stare godine prošao je u znaku ogromnih gužvi u javnom saobraćaju i predugog čekanja na autobus, tramvaj ili trolejbus. Zbog toga je jedna od glavnih želja Beograđana na početku 2019. mogla bi da bude redovniji, pouzdaniji i kvalitetniji prevoz. Ali, ako se može suditi po slikama sa ulica i autobuskih stajališta u prvim januarskim danima, u vrhu liste želja žitelja prestonice mogli bi da se nađu i sređivanje udarnih rupa i stanica javnog prevoza.
Vozači automobila danima imaju problema sa oštećenjima na asfaltu, a putnici u javnom prevozu bore se da ne izvrnu nogu u okolini pojedinih stajališta.
Udarne rupe izazivaju truckanje i odskakivanje četvorotočkaša od kolovoza, a samim tim i ogromnu nervozu među vozačima. Kako nadležni navode, ove rupe trebalo bi uskoro da se sređuju. To uskoro u ovom slučaju znači da će „saniranje udarnih rupa posle snežnih i ledenih dana početi kada se steknu minimalni vremenski uslovi za tehnologiju popravke kolovoza i krpljenje udarnih rupa”.
Ovo je odgovor JP „Putevi Beograda” na pitanje kada će početi sređivanje udarnih rupa u glavnom gradu.
Kako su meteorolozi i za mart najavili snežne padavine, ova poruka nadležnih bi u prevodu mogla da znači da će se u borbu sa rupama krenuti tek u prvim danima kalendarskog proleća, odnosno kada se otopi martovski sneg. A do tada – truc, truc po kolovozu.
Kada sređivanje rupa krene, prioritetne saobraćajnice, kako kažu u „Putevima Beograda”, biće najprometnije i ulice sa najvećom frekvencijom javnog prevoza, kao i one koje su pri pregledu, koje je obavio „Beograd put”, ocenjene kao kritične.
– Na ovim poslovima angažovan je „Beograd put”, kome je i povereno obavljanje ove komunalne delatnosti. Posao na saniranju udarnih rupa je permanentan posao – ističu u „Putevima Beograda”.
Kada je reč o stajalištima javnog prevoza, jedno prilično problematično je na uglu ulica Zdravka Čelara i Cvijićeve. Već duže, Beograđani koji žure da uhvate trolejbuse, u toj žurbi moraju da vode računa da na propalim trotoarima ne povrede zglob ili ne uganu nogu. Razlog za to su propali asfalt i rupe i oštećenja na njemu koji su se pojavili zbog neodržavanja. Kada će se srediti situacija na ovakvim stajalištima, koja se mogu uočiti u više delova grada, ne zna se.
Nemaju žitelji prestonice problema samo sa lošim prilazima stajalištima javnog prevoza. Beograđani se već duže žale i na druge manjkavosti stanica javnog prevoza.
– Na prometnoj stanici kod zdanja Tehničkih fakulteta su u redu nadstrešnice i informacije na njima, ali veliki problem za sve koji svakodnevno ovde čekaju autobuse jeste što su nadstrešnice postavljene baš kod žardinjera kojima su oivičena stabla drveća. To možda na prvi pogled deluje beznačajno, ali kad god naiđe neki autobus i putnici krenu da ulaze i izlaze nema dovoljno prostora da se stane na trotoar, nego mora da se ugazi u te žardinjere. To je naročito nezgodno sada kada je kišovito i kada očas posla neko može da se oklizne u blatu – požalio se sugrađanin Miloš Petrović koji na stanici kod ETF-a svakodnevno čeka autobuse. On i drugi putnici na ovoj stanici ocenjuju da bi sve bilo jednostavnije da je stajalište postavljeno koji metar napred.
– Dodatni problem pravi i ulegao asfalt uz stajalište, pa kad prođe neki automobil, u toku kišnog dana, redovno okupa putnike vodom iz ogromne bare – žale se putnici koji ovde čekaju autobuse.
Jedan od prigovora putnika odnosi se i na loše oznake na stajalištima. Dok se deo građana žali na informacije o linijama, koje su na nadstrešnicama i stajališnim oznakama međusobno neusklađene, drugom delu smeta što su na nekim stanicama već duže oštećene info-table.
– Već dve godine nadležni nisu našli za shodno da na stajalištu „Tršćanska” u Ulici cara Dušana u Zemunu zamene oštećenu tablu na kojoj nedostaje šifra za tu stanicu. A to je mnogim putnicima važno. Da pošalju poruku i vide da li im nailazi autobus, da ne čekaju džabe, pogotovu kada pada kiša ili sneg. Jer ovo stajalište nema nadstrešnicu. Nadležni su obećavali da će popraviti, ali od toga ništa – zamerka je Beograđanke Koviljke Davidović koja svakodnevno na ovoj stanici čeka autobuse kojima ide na posao.
http://www.politika.rs/sr/clanak/420378 ... prode-sneg