Šta je novo?

Obilaznica oko Beograda - [ Autoput ]

Deonica (to jeste zaobilaznica ali vodice se kao autoput) koja je dogovorena i potpisana u Rigi sa kinezima tj Ostruznica-Bubanj potok, pretpostavljam i neke petlje i tome slicno ( ukupan kredit 230 mil. dolara) ali trosice se u evrima (200 mil. eur), koliko sam razumeo po godinama i to :
2017-50 mil. EUR
2018-75 mil. EUR
2019-75 mil. EUR
 
Sve je to super. Neophodan projekat dugo zapostavljan.
Ono sto mene brine a nije ditektno tema jeste sam kredit. Tacnije, to sto je indeksiran u $.
Ja nisam neki vrli i strucni ekonomista. Nisam ekonomista uopste. Ali mogao bih da se opkladim da ce u nekom srednjerocnom roku $ znacajno ojacati u odnosu na €.
Onda nam se moze desiti scenario koji je zadesio SFRJ tokom 80-tih. Da nam se dug znacajno uvecava samo zahvaljujuci tome sto nam je dug u $, a de izni priliv u €.
Juga je bila u ogromnim problemima upravo jer su strucnjaci prevideli da se zaduzujemo u $ , a da nam je devizni priliv najcesce bio u DM.
Ja bih oko toga bio jako oprezan, jer to su neke stvari na koje mi kao nebitni igraci u globalnim ekonomskim tokovima nemamo nikakav uticaj, ali mozemo imati nesagledive posledice.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Pa znas kako, ta Kineska "Export Bank" verovatno radi sve u dolarima jer kako znamo a i kako Amerikanci oce da predstave, zamena za svetsku valutu je dolar. Kompletna medjunarodna trgovina je u dolarima tako da mi u celoj toj prici nismo mogli da trazimo i postavljamo uslove. Ono sto ja ne znam je zasto ne povlacimo u dolarima nego to radimo u evrima??? Mozda nije tacna ova moja informacija jer na kursnim razlikama promene dolara u evre pa posle vracati kredit opet u dolarima gubimo dosta. Treba proveriti. A da ce dolar jacati u odnosu na evro je nemonovnost i to u bliskoj buducnosti. Sve medjunarodne sporazume koji se kasnije pretoce u zajmove imamo u dolarima, i sa Rusima i sa Emiratima i sada sa Kinezima. Meni je najbitnije da se gradi jer sutradan mozemo i da ne vratimo kredit,nama ostaju mostovi,tuneli i putevi :):):):)
 
Jel indexiran u dolarima ili eurima? Ako je u dolarima desiće se sigurno, jer FED-ova kamatna stopa ne može da ide dole jer je na dnu, samo može da ide na gore. I tako kao što se premijer ovih meseci hvali da nam je zbog toga pao deo duga, sutra će da kuka kako je eto viša sila dovela do rasta našeg duga.
Međutim, do svega ovoga ne bi došlo da je Pera otišao pravo u policiju. Da gradimo infrastrukturu štampanjem novca tj inflacijom 1-2% godišnje, nit bi zavisili od kretanja kamatnih stopa niti bi razmišljali kako ćemo da nađemo dolare ili evra za vraćanje stranog duga.
 
Zatrovacemo temu, ali...
@Earthmoving
Nacelno, ja nemam nista protiv toga da se strateski infrastrukturni projekti finansiraju stampanjem novca, dakle inflatorno. Problem je sto smo mi kao zemlja krajnje neodgovorni po tom pitanju, te je gotovo izvesno da bi imali isti rezultat kao mnogo puta do sada.
Sa druge strane, zaduziti se mozemo u valuti u kojoj se dogovorimo.
80-tih godina proslog veka, Toyota se u Srbiji prodavala za japanski YEN, a Sony u CHF.
Vremena su se kasnije promenila i neke druge valute su bile interesantnije.
Nasa nepromisljenost sa zaduzivanjem koje je poslednjih godina gotovo iskljucivo u $ (sa nominalno nizim kamatama) moze nas dovesti u situaciju gradjana koji su nepromisljeno i brzopleto uzimali stambene kredite indeksirane u CHF.

Neko je napisao 'SAMO NEK SE GRADI', ali je to po meni pogresan i jako opasan stav, koji moze imati STRASNE (u bukvalnom smislu te reci) posledice.
Ne zaboravimo da smo mi vec zaduzeni preko planiranih stopa, a daleko vise nego sto nam realne mogucnosti dopustaju.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Nećemo zatrovati Laki, slažem se s tobom ;)
Pogledaj alat za razrešenje dugova ministra finansija Kraljevine Jugslavije, a potom i predsednika vlade Milana Stojadinovića koji je prvo proglasio moratorijum na plaćanje dugova, zatim je vrednost dugova na ttžištu pala na 10% vrednosti, da bi ih kasnije preko Švajcarske fiktivne firme otkupio za dž i tako nas rasteretio dugova :D
Možda nam opet zatreba ovaj alat ;) Od 43:15 (posebno od 44:00) do 44:55 https://www.youtube.com/watch?v=ETVOohJTVnw
 
Da ne gnjavim sada detaljima, ali takva konstrukcija uticaja na cenu sopstvenog duga u ovom vremenu više ni teoretski nije moguća...
 
Ok, slažem se treba biti pošten, vratićemo im dugove... al u dinarima ;)
Kinezi su nam pošteno pozajmili dolare do kojih su teško, radom došli i njima ih treba pošteno i vratiti. Ali fazon SAD ili EU odštampaju dolare i euro i pozajme nam, a da mi ne možemo da im vratimo u nečemu što mi štampamo, nije fer. Štampani dolari za štampane dinare, fair trade.
 
Ja se ne bih zaje*******avao sa tako ozbiljnim stvarima.
Iako klinac, prosao sam vec kroz takav period, sa razlikom sto smo tada bili ipak malo manje uvozno zavisni.
Oprez nikad nije suvisan...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=417066#p417066:2u2z4b6a je napisao(la):
laki72 » Čet Nov 17, 2016 12:03 am[/url]":2u2z4b6a]Sve je to super. Neophodan projekat dugo zapostavljan.
Ono sto mene brine a nije ditektno tema jeste sam kredit. Tacnije, to sto je indeksiran u $.
Ja nisam neki vrli i strucni ekonomista. Nisam ekonomista uopste. Ali mogao bih da se opkladim da ce u nekom srednjerocnom roku $ znacajno ojacati u odnosu na €.
Onda nam se moze desiti scenario koji je zadesio SFRJ tokom 80-tih. Da nam se dug znacajno uvecava samo zahvaljujuci tome sto nam je dug u $, a de izni priliv u €.
Juga je bila u ogromnim problemima upravo jer su strucnjaci prevideli da se zaduzujemo u $ , a da nam je devizni priliv najcesce bio u DM.
Ja bih oko toga bio jako oprezan, jer to su neke stvari na koje mi kao nebitni igraci u globalnim ekonomskim tokovima nemamo nikakav uticaj, ali mozemo imati nesagledive posledice.
Laki, izgleda i ranije nego što smo se plašili. Ako FED u decembru poveća kamatne stope, eto nama lančanog rasta dolarskog duga.
"Dolar je ojačao i na putu je da zabeleži najveći dvonedeljni rast prema jenu za poslednjih 28 godina, u očekivanju da će Fed podići kamatne stope u decembru...Predsednica Feda, DŽenet Jelen, izjavila je u četvrtak da ta institucija ostaje na kursu pooštravanja monetarne politike..."
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?y ... id=1200715
 
Bas nezgodno,obzirom da tom trasom idu i pruga i kruzni put,a zar kod hiljadu ruza nije predvidjen tunel da bi se smanjila visinska kota autoputa.
 
Izvini,moja greska nisam dobro pogledao...Jos jedna stvar me interesuje,znas li mozda kakav ce biti izgled nove petlje Bubanj Potok?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=417114#p417114:w6gyfddm je napisao(la):
Earthmoving » Čet Nov 17, 2016 8:54 am[/url]":w6gyfddm]Jel indexiran u dolarima ili eurima? Ako je u dolarima desiće se sigurno, jer FED-ova kamatna stopa ne može da ide dole jer je na dnu, samo može da ide na gore. I tako kao što se premijer ovih meseci hvali da nam je zbog toga pao deo duga, sutra će da kuka kako je eto viša sila dovela do rasta našeg duga...
Mrzim kad sam u pravu za ovakva predviđanja. Danas, već nam kuka:
Vučić: Najveći problem po nas - rast dolara http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1201115
 
Au, kakva petlja, znači samo smer Bgd-Ostružnica će morati da redukuje brzinu, ostali važni pravci ostaju prioritet. Samo da je ne iskilave kao Batajničku, valjda su rešili sva pitanja eksproprijacije sa ovima što drže buvljak i one parkinge i stovarišta u zoni buduće petlje.

Send from TapTalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=417685#p417685:dr7bd2lk je napisao(la):
StaraMo » Суб Нов 19, 2016 3:39 pm[/url]":dr7bd2lk]Au, kakva petlja, znači samo smer Bgd-Ostružnica će morati da redukuje brzinu, ostali važni pravci ostaju prioritet. Samo da je ne iskilave kao Batajničku, valjda su rešili sva pitanja eksproprijacije sa ovima što drže buvljak i one parkinge i stovarišta u zoni buduće petlje.

Send from TapTalk

Ako sam ja dobro razumeo prioritet baš ima pravac iz Niša ka obilaznici i obrnuto. Kao što iz pravca ZGa ka Beogradu prioritet ima pravac ka obilaznici tako će i morati da se preradi ovaj deo da uz pravca Niša prioritet bude ka obilaznici a ne ka Beogradu.
 
@Jakovljevic -u lose tumacis crtez, upravo oba pravca iz Nisa imaju kako ti kazes `prioritet` i ka Beogradu i ka Obilaznici.
`spora` petlja ce biti iz pravca grada ka bilo kom pravcu obilaznice i iz pravca Nisa ka Vinci i Pancevu.
 
Jel ovo znači da će sadašnja obilaznica ostati, tj. postati gradska ulica?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=417699#p417699:26m32xbj je napisao(la):
Jakovljevic » 19 Нов 2016 03:53 pm[/url]":26m32xbj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=417685#p417685:26m32xbj je napisao(la):
StaraMo » Суб Нов 19, 2016 3:39 pm[/url]":26m32xbj]Au, kakva petlja, znači samo smer Bgd-Ostružnica će morati da redukuje brzinu, ostali važni pravci ostaju prioritet. Samo da je ne iskilave kao Batajničku, valjda su rešili sva pitanja eksproprijacije sa ovima što drže buvljak i one parkinge i stovarišta u zoni buduće petlje.

Send from TapTalk

Ako sam ja dobro razumeo prioritet baš ima pravac iz Niša ka obilaznici i obrnuto. Kao što iz pravca ZGa ka Beogradu prioritet ima pravac ka obilaznici tako će i morati da se preradi ovaj deo da uz pravca Niša prioritet bude ka obilaznici a ne ka Beogradu.
@Јаковљевићу, као што ти је и @Лаки рекао, на цртежу се лепо види да на будућој петљи „Бубањ поток“, смер према Нишу има приоритет тј. то је основни правац аутопута А1, а као што и треба да буде. Види се да је тај правац и мало дебљи, а предпостављам да сама ружичаста боја даје нажалост погрешан утисак да су траке исте важности.
Ево ти један ортофото снимак сектора 5 и 6 (Остружница–Бубањ поток), где се ипак боље и јасније види да је правац према Нишу дебље уцртан. Одмах после петље, обилазница према Винчи ће улазити у тунел који ће се г/радити кроз брдо Завојница.
Pogledajte prilog 1

И на петљи „Добановци“ је наравно основни правац аутопута из правца Батроваца и Шида - обилазница, уцртан дебље.
 
Put je zatvoren tako da je neophodno napraviti krug od oko 8 kilometara da bi se napravile fotografije.




 
Dakle nesto se ipak uradilo na ostruznickom mostu tokom 2016 :)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Jankauskas u pripravnosti ceka bolje Batajnicke dane kada je obilaznica tj bulevar u pitanju :)
 
Vrh