Šta je novo?

Novi Sad - Gradski prevoz (autobusi, taksi)

Evo, što se tiče klima u NS, u proteklih nekoliko dana sam ušao u tačno 50 klimatizovanih vozila i u 5 nije radila klima, tj. od tih 5 u 3 je duvalo ali jako slabo, u ostala dva nije radila baš (Mercedes i Volvo 7000).
To je okej rezultat iskreno, tako slično je i u Bg, samo što NS i dalje ima oko 100 autobusa koji ne poseduju klima uredjaje, ali ajde, brzo će to nadomestiti Strelica.
 
О Стрели у Новом Саду се прича још од краја прошле године и ништа. А у Београду у међувремену узели и потез 700.

Već dugo kruže priče da će se privatnici od 2024. uključiti u javni prevoz Novog Sada. Zvaničnu potvrdu sam dobio i u jednom privatnom razgovoru posle auto-moto berze u NS kada sam popričao sa jednim od čelnika JGSP-a. Tender će se najverovatnije raspisati u prvoj polovini godine, paket linija koji će ići privatniku se još ne zna ali idu priče da će ići ceo prigrad (oko 40ak linija).
И шта би са овим тендером? Већ смо ушли у другу половину године.
 
Pa očigledno ništa. Čeka se osnivanje sekretarijata za javni prevoz koje će se doneti na jednoj od sednica skupštine grada, takve ja informacije imam. U Strelu na jesen stiže veliki broj vozača iz Šri Lanke koji po mojim informacijama nisu namenjeni za Beograd.
Ja samo čekam prvi napismeni dokaz da Strela dolazi, i čini mi se da je to sve bliže i bliže. Ovo što je JGSP rekao da će u javni prevoz ući dizel busevi umesto CNG, je prva indikretna najava Strele. Ali, samo polako.
 
Већ постоји Градска управа за саобраћај и путеве, чији је посао, барем формално, организација јавног превоза. Скупштина Града би требало да промени Одлуку о јавном превозу путника, где је одређено да ЈГСП обавља превоз путника. Много то нешто траљаво Стрела долази у Нови Сад. Београд је водио привремени орган и угурали су Стрелу на потезе 600 и 700, а у Новом Саду редовна градска управа и Скупштина Града нису били способни да спроведу улазак Стреле више од пола године.
И шта ће бити са међумесним линијама? Хоће ли их и даље држати ЈГСП? Немају довољно капацитета за превоз на својој територији, тј. за приградске линије, али возиће до суседних општина?
 
Ne znam, niti sam u upravi grada niti u upravi Strele. Samo je sigurno da dolaze, a navikli smo da u Novom Sadu ide sve teže nego u Beogradu, kao sa je u 20. veku ostao.
 
Vrh