Šta je novo?

Novi pasoši

Dobro, jel ima neka specijalna lična karta za petokolonaše, drogirane NATO životinje i Jude, koja može da bude izdata na latinici :D
 
Nije mi jasno zasto su nase LK napisane i cirilicom i latinicom, a podaci osobe samo cirilicom.

U Bugarskoj je u principu isto kao kod nas, samo sto su kod njih i licni podaci osobe ispisani obema pismima.
new_documents.gif


Inace, sto se designa tice, poljske ID cards su mi jako simpaticne:

Dowodos.gif


Nase izgledaju kao da ih je pravila Veljina sekretarica.
 
LK je iskljucivo za domacu upotrebu, tako da i nije neki problem sto je sve na cirilici, ali jednog lepog dana, kada udjemo u EU, onda ce ove morati da se menjaju... :rolleyes:
Ali, dobro, mora se stvoriti prilika da neko u buducoj vlasti zaradi nesto "preko crte"... :lol:
 
Hrvati mogu da putuju sa LK tj. PI u Italiju (tj. mislim da su im to pravo u medjuvremu oduzeli, ali...), a moci ce i Srbi kada se svi uslovi Shengena ispune.
 
KimIlSin":1oyowkxt je napisao(la):
LK je iskljucivo za domacu upotrebu, tako da i nije neki problem sto je sve na cirilici, ali jednog lepog dana, kada udjemo u EU, onda ce ove morati da se menjaju... :rolleyes:
Ali, dobro, mora se stvoriti prilika da neko u buducoj vlasti zaradi nesto "preko crte"... :lol:
neće morati da se menjaju :) ključni deo je ovaj mašinski čitljiv deo u dnu koji je na latinici ;)

9.48DC
 
То "JOVANOVIC" је исписано енглеском латиницом и недовољно је прецизно. Једно "C" мења чак три наша слова.
Замислите, само неког Ћурчића, којег исписују "CURCIC", то је заправо 27 презимена. Непрецизно за било какву службену употребу...
 
Pa nadam se (pretpostavljam) da ima i drugih identifikacionih faktora koji se sadrze u tom masinski citljivom kodu.
 
Nije mi jasno zašto je grb morao da bude braon boje? Bar da je braon, nego kaki boja - bljak.

Nadam se da će pasoše početi da izdaju u julu - moj ističe u oktobru :).
 
Slikano jutros u Poreskoj upravi u NBG

LK.jpg


:lol:
 
Pa ovo je smesno... Znaci, pasos ne sadrzi adresu, lk takodje ne, pa kojim dokumentom onda mogu da nas identifikuju i nadju!? Vazno da je u lk sacuvan JMBG!
 
Strasno, u inat ima da uzmem licnu kartu sa cipom i kada god mi budu trazili papir o prebivalistu, kazacu im da je njihova obaveza da imaju citac za nove licne karte, pa nek lepo odatle izvade podatke. Tako traljavo odradjen posao oko LK, da pocinjem da verujem da je nekome dunulo jednog dana "E ajde da izmislim nove licne karte, nije vazno sta ce da pise na njima, vazno da imaju cip".

p.s. ne znam u stvari sta se cudim, kada danas u XXI veku u Beogradu postoje ljudi u SUP-u koji izdaju licne karte na adresu bez broja (ajde nadjite vi nekoga tipa, bulevar kralja aleksandra BB)
 
Mada, neverovatno je da LK nema adresu prebivalista! Pa ona se upravo zbog tog mesta prebivalista i izdaje, da bi ljudi mogli da se lokalizuju!! U Nemackoj recimo, ako ne aktuelizujes tvoju adresu na LK (u slucaju selidbe) na vreme, stize kazna!
 
To je tako, normalno, ali u normalnim zemljama. Pa i zamena LK zbog promene adrese bi morala da ide po pojednostavljenoj proceduri upravo zbog centralozovane baze podataka. Samo zamisljam nekog policajca, nekog prosecnog mladjeg vodnika Rileta, koji treba da legitimise "lice" na ulici :lol:

To je sve tako normalno, ali ne i u Srbiji, gde je sve po principu samo nek se (kao) radi, lazemo sami sebe, a glavni motiv u pozadini celog posla je cuveno pitanje "a koiko sam ja tu dobar?"
 
Stari, poznati problem nova tema...

Kasne novi pasoši
Beograd -- Još nije počelo izdavanje novih biometrijskih pasoša, iako su vlasti Srbije to najavljivale za april, a zatim pomerile za maj, pa za jun.

U policiji je i dalje moguće dobiti samo stari pasoš jer novi, i pored svih obećanja, nije počeo da se izdaje. Potpredsednik Vlade, koji je i obećavao da će novi pasoši sa biometrijskim podacima početi da se izdaju već na proleće, sada optužuje da su krivci za kašnjenje guverner NBS Radovan Jelašić i Zavod za izradu novčanica, koji je zadužen za štampanje takvih dokumenata.

U Zavodu za izradu novčanica kažu da je rok od šest meseci, koliko su dobili za proizvodnju novog pasoša, prekratak da bi se napravila putna isprava takvog kvaliteta.

Još uvek aktuelni potredsednik Vlade Božidar Đelić poručuje da nove pasoše građani moraju da dobiju pre godišnjih odmora, ali to neće biti lako ostvarivo.

Na primer, neko ko putuje krajem jula i početkom avgusta u Grčku, mora barem dve nedelje pre putovanja da podnese pasoše na viziranje u ambasadu, što znači da bi već trebalo da ima novi pasoš ili da će moći da ga dobije najkasnije u narednih 10 dana. Takav problem ima i Ivana Pešić.

“Postojala je dilema da li da izvadim stari pasoš ili novi pasoš, zato što - ako sada izvadim stari pasoš - država me uslovljava da početkom sledeće godine izvadim novi, što znači da je to za mene dupli trošak", kaže ona.

"Međutim, moj problem je sledeći - u pasošu, iako mi je istakao rok važenja, imam mesta za vize, za pečate, za putovanja. Država odbija da mi produži pasoš, praktično nemam mogućnost da premostim taj period od šest meseci, pa da onda platim samo jednu taksu, uzmem novi pasoš, nego moram, ako želim da putujem ove godine, da sebe izložim duplom trošku“, objašnjava Pešićeva svoj problem.

Ipak, datum izdavanja novih pasoša još uvek je nepoznat, a vreme se troši na međusobno utvrđivanje krivice između potpredsednika Vlade Božidara Đelića i Narodne banke Srbije, tačnije Zavoda za izradu novčanica.

Direktor Zavoda za izradu novčanica Ljubiša Vuletić kaže da ta ustanova nije odgovorna za kašnjenje u izdavanju pasoša.

On ističe da je Zavod od MUP-a tehničku specifikaciju za pasoš dobio 17. januara 2008. i da je nemoguće za samo šest meseci, odnosno do 27. juna, proizvesti pasoš tako visokog kvaliteta, o čemu su obavestili nadležne i potpredsednika Vlade Đelića.

"Mi se ne bavimo politikom, mi se bavimo proizvodnjom, naša jedina želja jeste - kad kažemo da nam je potrebno 9 meseci da napravimo pasoše - da se to usvoji, i da kažu - u redu je. Pominje da mu nije bilo dozvoljeno da govori, i da je došlo do tehničkih problema", kaže Vuletić.

Vladimir Petronijević iz Grupe 484 navodi za B92 da je problem u nekoordinaciji državnih organa.

„Situacija je izvesna da je intersektorska saradnja, dakle, saradnja između ministarstava u Vladi Republike Srbije, ovoj prethodnoj, dakle ovoj koja je odlazeća i one pre nje nije bila na dovoljno visokom nivou. Dakle, partije su bile te koje su upravljale pojedinim ministarstvima i po horizontali i po vertikali, prosto je to osnovni problem, to je suštinski problem“, smatra Petronijević.

Prema rečima direktora ZIN-a Vuletića, realno je da se sa izdavanjem novih pasoša počne na jesen ove godine. Međutim, on smatra da će do kraja godine biti jako teško izvršiti zamenu starih pasoša.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=06&dd=25&nav_id=305565
 
te munja fora da ne moze za sest meseci da se napravi nek prodaju nekome drugom, jer im ja ne verujem. pa niko im nije trazio da prave reprodukcije svih da vincijevih slika, vec da naprave jedan god damn pasos, how hard can it be?
 
Danas sam isao u MUP Vracar da podnesem zahtev za izdavanje pasosa. Stari mi je istekao krajem marta i cekao sam do danas sa zahtevom za produzenje, jer sam se nadao da ce poceti sa izdavanjem novog. Elem, bila je uzasna guzva (uglavnom su je napravili ljudi koji su cekali u redu za izradu novih licnih karti), i u celom tom ludilu od paklene vrucine (klime nema samo u hodniku gde ljudi cekaju... :mad: ), pojavljuje se neki od referenata koji je, onako spontano, dobacio nama u redu da nema poente da cekamo nove lk, jer ionako nisu sve sluzbe opremljene za citanje biometrijskih podataka, a i da se ne nadamo novim pasosima sve do nove godine. Naime, jos se ne zna ni kada ce drzava poslati specimene drugim drzavama, tako da i ako ste (smo) u posedu novih pasosa, isti mozemo samo da gledamo i da mu se divimo (kako ko) jos narednih par meseci i da sanjamo trenutak kada cemo moci da predjemo granicu sa novim pasosem, bez prethodnog cimanja oko viza...
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=07&dd=01&nav_category=12&nav_id=306403

Ombudsman traži smanjenje gužvi
1. jul 2008. | 01:19 -> 09:54 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Zaštitnik prava građana Saša Janković preporučio je MUP-u da unapredi sistem prijema stranaka za izradu novih ličnih karata, putem delimičnog ili potpunog zakazivanja.

Probleme sa izradom dokumenata u policiji pravdaju ograničenim budžetom i velikom navalom građana i obećavaju da će početne teškoće uskoro biti prevaziđene. Od polovine aprila kada je počela primena novog Zakona izdato je preko 10.000 mirkočipovanih isprava. Dnevno se obradi 300 do 400 zahteva.

Sve veće gužve u redovima za izdavanje novih ličnih karti stvaraju se i pred šalterima Policijskih uprava u Beogradu.

Pre nego što stanete u red pripremite staru ličnu kartu, krštenicu, venčani list, državljanstvo, fotografije i dve uplatnice - ukupno 2.500 dinara. Uplatnica za staru ličnu kartu je samo 270 dinara.

Dobijanje obrasca u donedavno rutinskoj proceduri trajalo je nekoliko minuta. Danas prijem zahteva traje znatno duže.

U policiji kažu da nervozi ispred njihovih šaltera doprinose veliki pristisak građana, sezona godišnjih odmora, isticanje roka za upis akcija i spuštanje starosne granice za posedovanje lične karte.

Ipak, na 300.000 žitelja Novog Beograda radi jedan šalter.

"Kad se uđe to jeste jedan šalter, ali postoje tri radne jedinice na kojima se radi. Ide se na to da se poveća broj radnih jedinica, da se zaposle novi ljudi, ali kao što znate i sami svaki početak je težak", rekla je Mirjana Čubrović iz Odeljenja za Upravne poslove Policijske uprave Beograd.

Navala, navode u MUP-u, prevazilazi njihove kapacitete, a modernizacija iziskuje značajna sredstva.

Reagovao je Zaštitinik prava građana. U preporuci se navodi da je neophodno da MUP bez odlaganja preduzme mere koje će olakšati građanima čekanje u redovima tako što će dati prioritet uređenju prostorija u kojima ljudi čekaju. Kao hitna mera preporučuje se obezbeđivanje dovoljnog broja stolica i klupa u čekaonicama.

"Primeniti mere usmeravanja i kontrole redova do udaljenosti do koje se stvaraju redovi, posebno imati u vidu potrebe građana sa invaliditetom, od rukovodilaca područnih jedinica pribaviti izveštaj o stanju po ovom pitanju i merama koje su do sada preduzete da se stanje popravi i pojačati informisanje građana o načinu ostvarivanja prava", navodi se u toj preporuci koju je potpisao Janković.

Dodaje se da će MUP u skladu sa zakonom u roku od 60 dana od dobijanja preporuke obavestiti zaštitnika građana o tome da li je i kako postupio, odnosno o razlozima zbog kojih eventualno preporuke nisu ostvarene.

U međuvremenu, nije zgoreg znati da se zahevi za nova dokumenta mogu podneti u svih 16 policijskih uprava na teritoriji grada, bez obzira na mesto prebivališta.
 
Ma bas ce se ovi iz MUP-a obazirati na "dobacivanje" naseg ombudsmana.
 
Milance":1cuyk31a je napisao(la):
Ma bas ce se ovi iz MUP-a obazirati na "dobacivanje" naseg ombudsmana.
pa hoce, da vidis sad kad budu poceli da ga cimaju za najmanji moguci prekrsaj :cool:
 
Iako se vec nekoliko dan u nevidjenim guzvama i sa velikom pompom primaju zahtevi za nove pasose na sajtu www.mup.sr.gov.yu i dalje stoji informacija

ПУТНЕ ИСПРАВЕ – ПАСОШИ

Питање издавања путних исправа регулисано је Законом о путним исправама југословенских држављана (''Сл. лист СРЈ'' број 33/96....5/2003'' и ''Сл. гласник Р Србије'' бр.101/2005 ) који је још увек у примени.

Закон о путним исправама (''Сл. гласник РС'' бр. 90/07) донет је 01.10.2007.године, а ступио је на снагу 09. 10. 2007. године. Поменути Закон почеће да се примењује шест месеци од дана ступања на снагу, односно 09. 04. 2008. године сходно чл. 57 наведеног Закона''.
За ИЗДАВАЊЕ ПАСОША потребно је:
1. читко попуњен образац захтева за издавање пасоша;
2. пасош који поседује на увид ради поништења;
3. важећа лична карта на увид;
4. две фотографије димензија 3,5x4,5 цм (које верно приказују лик носиоца пасоша);
5. уверење о држављанству не старије од 6 месеци;
6. пријава стана, извод из МКР или уверење о држављанству за децу;
7. уплата за таксу и образац пасоша.

Обавезно је лично присуство у једном делу поступка.

Таксе:
- таксе за издавање путне исправе 420,00 динара
- образац путне исправе 450,00 динара. Уплату вршити на жиро рачун број 980-333-07.


kako ce bre da rese guzve na salterima kada nemogu ni ovako jednostavnu aktivnost da urade i da na sajtu promene informacije od opsteg znacaja!!!

:grand:Ah srbijo modju zvezdama i kocijama, daleko si ti od napredne tehnologije !!!
 
podaci su zastareli, moj brat je prošle nedelje vadio pasoš (stari), taksa je sada 440 dinara, a i podaci za uplatnicu se razlikuju. Moraćete da ponesete prazne uplatnice i da u mup-u prepišete najsvežije podatke.
 
Vrh