Šta je novo?

Novi pasoši

ovaj deo iz novosti je zanimljiv:

LIČNE KARTE
MAŠINE koje izrađuju nove lične karte, nalik kreditnim karticama, uveliko su u pogonu. Na svakoj se dorađuje određeni detalj. Prva serija dokumenata izrađena je sa OVI zaštitom (optički varijabilnim bojama) sa konturama državne granice Srbije. Kasnije je, ipak, odlučeno da OVI zaštita bude u obliku štita sa ocilima. Paralelno se prave modeli sa čipom koji krije biometrijske podatke ili bez njega. Čip je na ovom dokumentu vidljiv. Zavod je spreman za štampanje dovoljnih količina, a za početak izdavanja novih ličnih karata čeka se odluka MUP. I taj posao bi, verovatno, trebalo da počne od proleća.
 
Slike korica za one koji se interesuju kao i ja.

pasos_v.jpg


Izvor: Blic

Mislim da je izbor svih fontova odlican, i drago mi je sto nema "ustavnih granica Srbije" na likovnom resenju i tako Kostunicavistickih gluposti... Bilo bi bolje da na prednjoj pise "Passport", ali dobro, i ovo je sve, u sustini odlicno...

EDIT: Font je super, a mislim da je slican onom na bugarskom pasosu.
 
meni se dosta svidja rešenje prednje stranice pasoša, nadam se da su materijali zaista bolji. Moj sadašnji pasoš je skroz izgužvan (kako zbog lošeg materijala tako zbog nošenja u zadnjem džepu)
 
Gospodo,
dajte listu predloga za prvih 204.-
Dobro prvi je Nole,a dalje...(mozda Dinkic,Djelic,V.ILic, sve su to sjani likovi za...)
 
Trebalo bi da pise passport i Pasos na prednjoj strani. a slika unutar pasosa------------Hram Sv. Save !!!
 
^^^ verovatno ce i pisati...izgleda mi da je ova slika skracena malo pa nedostaju oni obavezni jezici koji dolaze ispod valjda
 
Kralj":193wt3n3 je napisao(la):
Obrazlozi zasto ne !? :|
Pa evo nekih razloga... nisu svi državljani srbije pravoslavci, hram Svetog Save je u Beogradu pa se ignorišu drugi gradovi. Bolje je staviti nešto neutralnije a isto tako lepo.
 
Beograd je glavni grad Srbije !!! Vise od 90 posto gradana srbije su pravoslavci !!! To je fakt. Kakva neutralnost !!! ??? Pa dokle vise da se negira srpstvo i da budemo neutralci !!??? Onda hajde Zgrada skupstine Srbije !? I to bi bilo najneutralnije resenje .........ili npr zgrada SIV-a ili Narodno pozoriste ili Novi toranj na avali ili Narodni muzej ??????????????????'' Eto valda se i tu nesto nade za "neutralce" ;)
 
Kralj":36cy3ft3 je napisao(la):
Beograd je glavni grad Srbije !!! Vise od 90 posto gradana srbije su pravoslavci !!! To je fakt. Kakva neutralnost !!! ??? Pa dokle vise da se negira srpstvo i da budemo neutralci !!??? Onda hajde Zgrada skupstine Srbije !? I to bi bilo najneutralnije resenje .........ili npr zgrada SIV-a ili Narodno pozoriste ili Novi toranj na avali ili Narodni muzej ??????????????????'' Eto valda se i tu nesto nade za "neutralce" ;)
Pokaži malo razumevanja, jadni smo mi ako moramo da branimo srpstvo slikama hrama po pasošima, ćirilicom po tablicama i sl... to više gledam kao problem sa identitetom.. Ovako pasoš je prilično kulturan, pravi "evropski" pa ni ćirilica u pasošu mi ne smeta nimalo. Lepo je unutra trojezično + nicu ubacili latinicu da pravi gužvu. Šteta što tako nisu postupili i sa tablicama gde bi ostala samo latinica.
 
Nismo jadni i ne brani se srpstvo samo velikim potezima vec malim i kontinuiranim sigurnim potezima. Ne govorim ja o nekoj borbi vec o respektu prema vlastitoj naciji i nacionalnim simbolima i obelezjima. Imam ja razumevanja ali ga nemam kad stalno vise brinemo o drugim nego o nama i kada se " stidimo" da koristimo neke nacionalne simbole radi respekta nekih drugih manjina nebi li ih slucajno uvredili. Sta je s nama !!?? Treba da se zna da je srpski pasos i da imamo jednu od navedenih zgrada kao "background" sliku unutar pasosa. To je sve. Beograd jeste u ovom slucaju glavni grad i financijski i kulturni centar Srbije i regiona.
Ja volim celu Srbiju ali Beograd je centar svega. Kraj !:kk:
 
Steva":fy03aw6f je napisao(la):
Pokaži malo razumevanja, jadni smo mi ako moramo da branimo srpstvo slikama hrama po pasošima, ćirilicom po tablicama i sl... to više gledam kao problem sa identitetom..
OVO.
 
Kralj":1sfnkmxi je napisao(la):
Nismo jadni i ne brani se srpstvo samo velikim potezima vec malim i kontinuiranim sigurnim potezima. Ne govorim ja o nekoj borbi vec o respektu prema vlastitoj naciji i nacionalnim simbolima i obelezjima. Imam ja razumevanja ali ga nemam kad stalno vise brinemo o drugim nego o nama i kada se " stidimo" da koristimo neke nacionalne simbole radi respekta nekih drugih manjina nebi li ih slucajno uvredili. Sta je s nama !!?? Treba da se zna da je srpski pasos i da imamo jednu od navedenih zgrada kao "background" sliku unutar pasosa. To je sve. Beograd jeste u ovom slucaju glavni grad i financijski i kulturni centar Srbije i regiona.
Ja volim celu Srbiju ali Beograd je centar svega. Kraj !:kk:
Ne bi da razglabam jer ti je Steva lepo rekao. Ja sam Srbin pa se ne poistovecujem sa pravoslavnom crkvom jer me to ne zanima. Za mene respekt prema crkvi nema nikakve veze sa respektom prema sopstvenoj naciji. Te dve stvari treba strogo razlikovati.

Evo nekih vesti i o licnim kartama. I one dolaze "uskoro" (????)

Uskoro biometrijske lične karte
Beograd -- Izdvanje nove lične karte sa biometrijskim podacima koštaće 1.000 dinara, propisano pravilnikom objavljenim u Službenom glasniku.

Obrazac plastificirane lične karte, nalik na kreditnu karticu, koštaće 774 dinara, a troškovi tehničke izrade biće 224 dinara. To znači da će građani prilikom podnošenja zahteva plaćati ukupno 1.000 dinara - za obrazac Zavodu za izradu novčanica, a za tehničku izradu MUP-u. Nove lične karte trebalo je da se izdaju još od januara prošle godine, ali je primena zakona odložena.

Propisano je da se do daljeg izdaju stare lične karte koje važe do isteka roka, a najduže do jula 2011. godine, odnosno pet godina od usvajanja novog zakona.

Izmenama pravilnika o ličnoj karti, koje su takođe objavljene u novom Službenom glasniku, promenjeni su pojedini zaštitni elementi
na obrascu. Tako će, umesto teritorije Srbije, optički promenljivim bojama biti odštampan štit sa četiri ocila.

Na ličnoj karti preovlađivaće plavi tonovi, biće dimenzija 54x86,6 milimetara, od polikarbonata sa PVC slojevima.

Na prednjoj strani biće fotografija i rubrike, na srpskom ćirilicom i engleskom: prezime, ime, datum rođenja, pol, reg. br, datum izdavanja, do kada važi i ko dokument izdaje.

Zakonom je propisano da se obrazac lične karte štampa i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom, te da se podaci o prezimenu i imenu upisuju u izvornom obliku onako kako su upisani u izvodu iz matične knjige rođenih. Podaci o prezimenu i imenu pripadnika nacionalnih manjina paralelno se upisuju i po srpskom pravopisu i pismu.

Ostali podaci upisuju se na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom.

Na poleđini će biti rubrike JMBG, država rođenja, mesto i opština rođenja, prebivalište i adresa, te prostor za digitalnu sliku otiska prsta, prostor za mašinski čitljivu zonu i prostor gde se, uz saglasnost vlasnika, može ubaciti čip.

Pri uzimanju biometrijskih podataka, navodi se u pravilniku, fotografisanje se može vršiti digitalnom kamerom ili se može skenirati fotografija priložena uz zahtev za izdavanje lične karte.

Otisci prstiju se takođe uzimaju skenerom za otiske, a ako to nije moguće, klasičnom metodom - mehaničkim otiskom na kartonu, koji se naknadno skenira.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=01&dd=29&nav_category=11&nav_id=282553
 
Po Ustavu i svim zakonima : Crkva je odvojena od Države.

Ima i drugih simbola Srbije osim crkvenih, nap. čutura za rakiju :

BEOGRAD176.jpg
 
Grb Srbije je drzavni simbol, a Hram Sv Save nije, jer je crkveni simbol, a ni nacionalni simboli nisu isto sto i drzavni simboli... dakle, dovoljno je sto na pasosu stoji Grb, nije to slikovnica pa da imamo slicice po celom pasosu.....
 
Btw, 90%?!?!?! Neko je već otpisao Kosovo, koje je po ustavu sastavni deo Srbije! :kafa:
Kako beše, ako izuzmemo Kosovo, i da zaokružujemo sve brojke. 90% pravoslavaca, 30% se tako izjasnili reda radi, 30% je sezonsko religioznih a tek 30% je religiozno aktivnih (govorimo u odnosu na ukupnu populaciju). Podaci iz istraživanja. (Ako bismo cepidlačili, mislmi da po istraživanjima zapravo spadne na manje 25% religiozno aktivnih, no nema veze)

A i vrlo bih se složio sa Draganom, crkva i država su odvojene.. i složio bih se i sa ostalima.. :kk:

Treba da se zna da je srpski pasos
Onda je trebalo da na naslovnoj strani napišu Srbija i na francuskom i engleskom... Možda bi tada neko i znao odakle smo, ali avaj, ovako smo iz zemlje Србије...

Ali ako ćemo o tim bekgraundima, mislim da bi najlepše bilo da je mapa reka, Dunava, Save, Tise, Kolubare i Morave... :)
 
Samo brz komentar:
Nije 90% vec 83% po popisu iz 2002. A o ustavu koji svojata Kosovo koji je izglasan birackim spiskom bez biraca sa ta pokrajine meni je apsurd govoriti. Pasos je divan takav kakav je - mozda nama treba malo manje nacionalnih simbola, a vise para, srece, ljubavi, i zdravlja.
 
Ја сам за то да на пасошу буде Маракана :D

Ајмо људи опустите се мало, не морамо се качити око сваке ситнице.
 
Dobro sad :) Marakana i nije bas nasa, jer je ime ukradeno :)

Ali ima mnogo lepih stvari koje bi mogle da se oslikaju na pasosu: PObednik, Kalemegdan, Petrovaradin, Golubac, Gamzigrad, Studenica... itd.
 
Vrh