Šta je novo?

Novi pasoši

Problem sa kvalitetom novih pasoša Srbije
Zamenik premijera i ministar policije Ivica Dačić sastaće se sutra, na njegovu inicijativu, sa podpredsednikom Vlade za evropske integracije Božidarom Đelićem i rukovodstvom Zavoda za izradu novčanica, kako bi se rešili uočeni problemi kvaliteta novih pasoša.

Dačić je danas rekao Tanjugu da je Ministarstvu unutrašnjih poslova dostavljena izvesna količina novih pasoša, čiji "jedan deo" ne zadovoljava naše nove propise i, pogotovo, standarde Evropske unije.
"Ministarstvo neće izdavati građanima pasoše na kojima su uočene tehničke nepravilnosti", rekao je ministar.
On je objasnio da je u MUP stiglo oko 6.000 novih biometrijskih pasoša, od kojih "jedan broj" nije u skladu sa potrebnim standardima i propisima i Ministarstvo neće da preuzima odgovornost za eventualne probleme na koje bi građani mogli da naiđu sa takvim putnim ispravama.
"Zato sam i insistirao na sutrašnjem sastanku, kako bi se otklonile sve moguće greške", rekao je ministar policije.

Zahtevi za izdavanje novih biometrijskih pasoša počeli su da se podnose 7. jula.
izvor, Blic
link http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=50008
 
Ne znas dal da se smejes ili da places. Ova drzava je nesposobna da napravi sopstvena dokumenta. Nije ni cudo sto svi Srbiju tretiraju kao zaostalo dete...
 
Vazno da su isticali da cemo imati najsavremenije pasose... zaboravili su da spomenu da nece biti bas toliko kvalitetni. :)
 
I mi u Slovačkoj smo od 2005 do januara ove 2008 godine imali probleme sa kvalitetom euro-pasoša. Bila je to velika afera, ali nova serija biometrijskih pasoša, koja je počela da "radi" u januaru ove godine, sve greške sklonila. Što se tiče novog srpskog pasoša, video sam uzorke na internetu i u TV-u i mislim da je lep, ali kvalitet i standarde moraju biti uvek na prvom mestu, ali šta sa nesposobnim ljudima....
 
Deo novih pasoša nije ispravan
Kako B92 saznaje, problem u delu prve isporuke novih pasoša Srbije tiče se tehnološke procedure i ta količina će biti povučena.

Naime, jedan od sedam sistema zaštite koji novi srpski pasoši imaju kod jednog broja izrađenih dokumenata ne funkcioniše. Građani zbog ovoga ne bi trebalo da imaju problema jer falični dokumenti neće biti izdavani. Pasoš Srbije bi prema planu trebalo da bude u svetu među pasošima sa najviše zaštitnih nivoa - u sedam nivoa - dok na primer francuski ima četiri nivoa zaštite.

Na sastanku ministara Božidara Đelića i Ivice Dačića sa predstavnicima Zavoda za izradu novčanica u sredu taj problem bi trebalo da bude rešen. Izrada novih pasoša obavlja se pod okriljem Narodne banke Srbije i Zavoda za izradu novčanica.

Nakon tehničkih neispravnosti u prvoj isporuci novih pasoša, Božidar Đelić najavljuje reakciju da bi se problemi otklonili.

Potpredsednik Vlade Srbije izjavio je da su u prvoj isporuci novih pasoša uočeni problemi i da će zbog toga, zajedno sa ministrom policije Ivicom Dačićem, za dva dana posetiti Zavod za izradu novčanica, kako bi se ti problemi otklonili.

"Uočeno je da je u prvoj isporuci bilo određenih problema. Brzo smo reagovali jer je naš cilj da građani, koji budu dobili najmoderniju evropsku putnu ispravu, nemaju bilo kakvih problema u putovanjima", rekao je Đelić novinarima u parlamentu Srbije.

Đelić je uveren da će taj projekat biti uspešno zaokružen i da ubuduće neće biti bilo kakvih problema.

Ministar Dačić prethodno je rekao da je MUP-u dostavljeno 6.000 pasoša, od kojih jedan deo ne zadovoljava nove propise i pogotovo standarde Evropske unije.

"Ministarstvo neće izdavati građanima pasoše na kojima su uočene tehničke nepravilnosti", rekao je Dačić. Zahtevi za izdavanje novih biometrijskih pasoša počeli su da se podnose 7. jula.
izvor, B92
link http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=07&dd=21&nav_category=12&nav_id=309481
 
Jos nisu poceli srpski pasosi? U CG pocelo sve odavno (licna, pasos, saobracajna, tablice). I moram reci da su stvarno dobro uradili :), sto ne mogu reci za srpske jer mi nekako nije neki dizajn, ali koga to puno briga ako cemo moci i SRB i MNE da idemo kroz EU bez viza ako Bog da :D. Poz!

http://www.gom.cg.yu/minunutr/vijesti.php?akcija=vijesti&id=153055
http://forum.cafemontenegro.com/attachment.php?attachmentid=20958&d=1211305960
http://forum.cafemontenegro.com/attachment.php?attachmentid=20972&d=1211445397

Mada mnogo bolje izgledaju uzivo. Takodje prva strana je plasticna. Kada pocinje izdavanje SRB pasosa?
 
Pa pocelo je vec samo su neki malko nekvalitetni. Od augusta se ocekuje "novi pocetak".
 
Rave92":1l1qovj0 je napisao(la):
Jos nisu poceli srpski pasosi? U CG pocelo sve odavno (licna, pasos, saobracajna, tablice). I moram reci da su stvarno dobro uradili :), sto ne mogu reci za srpske jer mi nekako nije neki dizajn, ali koga to puno briga ako cemo moci i SRB i MNE da idemo kroz EU bez viza ako Bog da :D. Poz!
Sa dizajnerske strane gledano, katastrofa su i SRB i MNE dokumenta. Užas. Najgore je ispao CG pasoš, a ne zaostaje ni naša lična karta.

Jel neko od nadležnih malo pogledao dokumenta ostalih evropskih zemalja? Ne mora daleko da se ide, dovoljno je do Bosne...
 
Design? Hm.. mislim da sam to negde vec cuo, ali... doesnot ring the bell!

Kod nas je izgleda design zakonom zabranjen, a njime se bave ujne, strine, tetke i komsinice. Pa sta da se ocekuje?
 
Dobar dizajn je u Srbiji umro krajem 80ih... IMa par svetlih, privatnih, momenata, ali sve ostalo, vene seci..
 
Kartograf":2hwyan63 je napisao(la):
Rave92":2hwyan63 je napisao(la):
Jos nisu poceli srpski pasosi? U CG pocelo sve odavno (licna, pasos, saobracajna, tablice). I moram reci da su stvarno dobro uradili :), sto ne mogu reci za srpske jer mi nekako nije neki dizajn, ali koga to puno briga ako cemo moci i SRB i MNE da idemo kroz EU bez viza ako Bog da :D. Poz!
Sa dizajnerske strane gledano, katastrofa su i SRB i MNE dokumenta. Užas. Najgore je ispao CG pasoš, a ne zaostaje ni naša lična karta.

Jel neko od nadležnih malo pogledao dokumenta ostalih evropskih zemalja? Ne mora daleko da se ide, dovoljno je do Bosne...
Ti mora da se salis? CG pasos ti katastrofa? Vidjeo sam skoro sve EU dokumenta, i mogu reci da je crnogorski pasos bolje uradjen nego bilo koji EU. To ti i potvrdjuje komentari Srba koji rade u ambasadama u BG u apiaciji za vize, i kad su dobili crnogorski pasos i srpski (valjda od onih 204), da je crnogorski em dizajna em kvalitetu bolju uradjen od srpskog. Kad ga vidis uzivo javi mi se, 100x ljepsi od bosanskog (isto sam taj vidjeo tj. drzao u ruke).

Takodje se ni meni nije svidjeo na slikama, ali uzivo mnogo bolje izgleda. A takodje, prvi si Srbin sto kaze na net-u da mu se ne svidja CG pasos, jer svudgje o temama, gdje su prikazane pasos srbije i cg, receno je d je cg pasos odlicno dizajniran, neki cak poceo da psuje kako to da Crnogrci imaju i cool dokumenta i zastavu, a mi nista :laugh:.

Ali svako ima neki svoj ukus, vaznije da cemo "nadam se" do kraja ili pocetka sledece godine ici bez viza u EU.
 
I meni se svidja CG pasos, bar slike koje si postavio - nisam video original pa o tome ne mogu suditi, ali je font na srpskom mnogo bolji, stvarno mi se mnogo svidja.

Zastava je OK, srpska mi se vise svidja sa dizajnerske tacke gledista, iako je crnogorska istorijski mnogo bliza vojnim zastavama starog srpskog carstva... ali ja se ionako ne palim na historicizam, valja u dizajnu najbolje iz proslosti, a gledati u buducnost...

CG licna karta i vozacka su extra, doduse...

EDIT: Da se ispravim, srpska bez krune, jer zaboga republika smo..
 
Rave92":2151aiej je napisao(la):
Ti mora da se salis? CG pasos ti katastrofa? Vidjeo sam skoro sve EU dokumenta, i mogu reci da je crnogorski pasos bolje uradjen nego bilo koji EU. To ti i potvrdjuje komentari Srba koji rade u ambasadama u BG u apiaciji za vize, i kad su dobili crnogorski pasos i srpski (valjda od onih 204), da je crnogorski em dizajna em kvalitetu bolju uradjen od srpskog. Kad ga vidis uzivo javi mi se, 100x ljepsi od bosanskog (isto sam taj vidjeo tj. drzao u ruke).

Takodje se ni meni nije svidjeo na slikama, ali uzivo mnogo bolje izgleda. A takodje, prvi si Srbin sto kaze na net-u da mu se ne svidja CG pasos, jer svudgje o temama, gdje su prikazane pasos srbije i cg, receno je d je cg pasos odlicno dizajniran, neki cak poceo da psuje kako to da Crnogrci imaju i cool dokumenta i zastavu, a mi nista :laugh:.

Ali svako ima neki svoj ukus, vaznije da cemo "nadam se" do kraja ili pocetka sledece godine ici bez viza u EU.
Rekao sam da je katastrofa jer u trenutku nisam mogao da se setim neke gore reči od te, šteta zbog toga.

Ne govorim o kvalitetu izrade, to me i ne zanima, već isključivo o dizajnu. I on je zaista užasan (Hint: MNE vođice od mape Evrope ka mapi CG, kao i izbor tipografije, boja, narandžasti MNE holo znak - OMG.).

Da se razumemo, ni SRB dokumenta ne zaostaju za crnogorskim, jednako su ili negde manje a negde više loša. Naša lična karta je užasna, zadržaću onu jadnu staru dok god mogu.

O tablicama se isto da raspravljati, CG su trivijalne, malo nesrećno uklopljenog grba između grada i registraske oznake. Srpske su, međutim, sterilne sa DIN condensed opcijom koja im daje ozbiljnost ali i jednostavnost. Na žalost, ocila i ćirilična oznaka su blagi užas.

Kao što si i sam rekao - ukusi su različiti i o njima ne treba previše aspravljati jer to ode u neverending story.

E sad, što ove naše banana-states žele da što pre imaju svoja obeležja i što ih trpaju gde treba i ne treba, to je druga stvar. Bolje da su sačekali malo, dali profesionalcima da odrade stvari i sve super.

Cheers!
 
Uh.. nesto mi bug bio, pa mi se nisu pokazivali post-ovi.- Drago mi je jovanovm da ti se svidja.

@Kartograf
Vjeruj mi, ja kad sam vidjeo uzivo, ovo naradzasto MNE nisam ni primjetio... A oni nisu govorilo samo o kvalitetu, nego i dizajnu, da je mnogo bolje MNE pasos, nego SRB. A tablice su meni ok, mada nekima se ne svidja, nekima svidja. Moglo je to puno bolje naravno, npr kao poljske, na lijevo plavo polje sa MNE i zastavom ili grbom, a ovamo PG *hologram* broj slova, ili umjesto holograma, znakovi opstina, jer kad udjemo u EU, a ne zamijenimo tablice (ono u sredinu tj) bicemo samo sa Slovackom jedine zemlje koje imaju nacionalna obeljezja na tablicama. Dok su meni SRB tablice bljak... umjesto onog stita, mogli su fino grb Srbije, i izgledalo i odlicno, a ovako mi nesto nije, ili ovo sto sam i rekao za crnogorske, hologram ili znakovi opstina.

MNE tablice:
http://www.vijesti.co.me/_slike/1210113769.jpg

Ali eto... bice bolje, a vala profesionalci su imali vise od 2 godine, tako da su se trebali javiti.
 
MUP: Rešeni problemi s pasošima
Beograd -- Problemi u izradi pasoša su otklonjeni i oni će se izdavati u skladu s tehničkim specifikacijama, saopštio je MUP Srbije.

Nakon posete ministra Ivice Dačića Zavodu za izradu novčanica, saopšteno je da će MUP, u domenu svojih nadležnosti, preduzeti sve neophodne i potrebne mere kako bi se ubrzala procedura izdavanja novih putnih isprava i obavestiti javnost o listi i spisku mera koje bi građanima omogućile nesmetano i ubrzano izdavanje novih putnih isprava.

Predstavnici Zavoda i firme koja isporučuje tehnologiju izrade polikarbonatske stranice obavestili su ministra o trenutnim tehničko-tehnološkim problemima i dinamici izrade pasoša, u skladu sa ugovorenim rokovima.
Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=07&dd=23&nav_category=11&nav_id=309884
 
Super, nadam se da cete i Vi moci da putujete sa pasosem SVOJE drzave, a ne neke drzave koja ne postoji od 2003.
 
Slaba organizacija, kao kod nas oko tablica za motore. Ljude bi 2x slali sa porukom "dodjite za 2 dana"...
 
Rave92":2j6zvkog je napisao(la):
Uh.. nesto mi bug bio, pa mi se nisu pokazivali post-ovi.- Drago mi je jovanovm da ti se svidja.

@Kartograf
Vjeruj mi, ja kad sam vidjeo uzivo, ovo naradzasto MNE nisam ni primjetio... A oni nisu govorilo samo o kvalitetu, nego i dizajnu, da je mnogo bolje MNE pasos, nego SRB. A tablice su meni ok, mada nekima se ne svidja, nekima svidja. Moglo je to puno bolje naravno, npr kao poljske, na lijevo plavo polje sa MNE i zastavom ili grbom, a ovamo PG *hologram* broj slova, ili umjesto holograma, znakovi opstina, jer kad udjemo u EU, a ne zamijenimo tablice (ono u sredinu tj) bicemo samo sa Slovackom jedine zemlje koje imaju nacionalna obeljezja na tablicama. Dok su meni SRB tablice bljak... umjesto onog stita, mogli su fino grb Srbije, i izgledalo i odlicno, a ovako mi nesto nije, ili ovo sto sam i rekao za crnogorske, hologram ili znakovi opstina.

MNE tablice:
http://www.vijesti.co.me/_slike/1210113769.jpg

Ali eto... bice bolje, a vala profesionalci su imali vise od 2 godine, tako da su se trebali javiti.
OK, skapirao sam o čemu se radi; bolji je MNE pasoš, tablice, lična karta i vozačka dozvola.

SRB tablice su bljak, pasoš je loš, lična karta i vozačka takođe.

Ja sam danas na nebu video UFO, a i dve svinje da lete.

No more replies from me on this subject.
 
Nisu lose. Tablice su "bljak" koliko i crnogorske, znaci nisu nesto ni jedni ni drugi. MNE pasos je meni ljepsi, a za licnu... pa ne znam, a vozacku SRB nisam ni vidjeo. Nisu ni jedni ni drugi bljak, ali ja govorim na ono sto i samim Srbima se nesto ne svidja, barem sta sam moga zakljuciti na nekim forumima, ali svako ima svoj ukus.
 
Vrh