Šta je novo?

Novi pasoši

^^^Bilo bi lepse da su to implementirali na licnim kartama, umesto grba sa cetiri ocila. Doduse, kako mi se cini, to stilizovano resenje koje je sada stavljeno je prilicno estetski prijatno.
 
Ama ljudi,
nisam otvorio ovu temu da bi diskutovali o kvalitetu i izgledu novih pasosa,vec koji su ljudi zasluzni da budu medju prvih 204!!!!Dajte neka imena,a ne da li je pasos crven,plav,zut,teget,dunkl ili roze!,i da li je na njemu grb,mapa,granica,obris,totem,sveti petar i sta ti ja znam sve..
 
NOLE Djokovic !!! :) Svi najbolji sportasi zemlje koji su najzasluzniji za Pozitivan imidz zemlje ! Nadam se da se po ovom pitanju slazete samnom !?
 
Mislim da bi pasoš trebalo posthumno dodeliti Svetom Savi i Sv. vladici Nikolaju Velimiroviću.
Apsolutna besmislena farsa. Uostalom, šta će nam pasoši? Ionako ćemo uskoro sa l.k. u [......].
 
„Novi srpski pasoš - Novo lice Srbije“
Vlada Republike Srbijeu saradnji sa medijskim partnerima – Večernjim novostima i RTS, poziva građane
da kandiduju ljude iz svojih gradova, mesta i sela, ali i iz dijaspore, koji po njihovom mišljenju zaslužuju da
budu nosioci prvih pasoša, a medijski nisu eksponirani.

Kandidovanje počinje u ponedeljak, 10. marta i traje do 25. marta 2008. godine.
Od pristiglih kandidatura žiri će utvrditi konačnu listu od 204 prvih nosioca putne isprave Republike Srbije.
Novosti ceo text : http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=142
 
Po mom Pasos bi trebao da nalicje na Srpskom (cirilici ) kao sto je prikazano ali i na engleskom . E sad dobro je i ovako, samo neka nema vise onih od nepostojece drzave.
SRB-RS-CG
 
Bez veze je sto su uokvirili ovaj grb. Bilo bi lepse da je malo "slobodniji"... No dobro. Svidja mi se boja
 
Pasos ovako spolja deluje sasvim pristojno ali mene mnogo vise interesuje kako ce unutra da odrade sve strane - pogotovo onu sa slikom.
 
НОВИ ПАСОШ КРАЈЕМ МАЈА
БЕОГРАД – Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић, после разговора са председницом жирија пројекта „Нови српски пасош - ново лице Србије” Биљаном Степановић, изразио је уверење да ће до краја године Србија бити на белој шенген листи, што ће омогућити да њени грађани без виза путују у земље потписнице Шенгенског споразума.

„Нови српски пасош, модеран, биометријски, који отвара границе шенгена биће доступан грађанима крајем маја”, рекао је Ђелић у изјави Фонету.

Он је изразио очекивање да ће почетком маја бити додељено 204 првих српских пасоша најистакнутијим грађанима Србије, који нису медијски експонирани.

Ђелић је позвао грађане да кандидују људе за добијање првих пасоша Србије и нагласио да није идеја да познате личности добију прве пасоше.

Идеја је, како је истакао Ђелић, да пасоши буду додељени људима који нису познати јавности, али су током живота урадили племенита и храбра дела која их издвајају од осталих грађана.

Ђелић је подсетио да су преговори о визној либерализацији са Европском комисијом почели крајем јануара и додао да очекује да ће Србија за неколико недеља добити листу критеријума из Брисела које је потребно испунити да би се Србија нашла на белој шенген листи.
Izvor: politika
 
Zdavo svima,
Mislim da bi svi trebalo da predlozimo Stevu za jednog od dobitnika tih prvih pasosa, jer ne mogu da zamislim dan bez Beobuild-a:) Covek stvarno ispunjava sve uslove.
Pozdrav iz Kalifornije
 
Jer vam je sumnjiv ovaj datum - KRAJEM MAJA!?!?! :rolleyes:

ps: Izbori su pocetkom maja.... :D
 
MarkoCalCrew":2orb5nu7 je napisao(la):
Zdavo svima,
Mislim da bi svi trebalo da predlozimo Stevu za jednog od dobitnika tih prvih pasosa, jer ne mogu da zamislim dan bez Beobuild-a:) Covek stvarno ispunjava sve uslove.
Pozdrav iz Kalifornije
Apsolutno se slažem sa predlogom i mislim da ga najozbiljnije treba procesuirati. :kk:
 
Doneta odluka o počasnim pasošima
7. april 2008. | 12:25 | Izvor: B92
Beograd -- Sedmočlani žiri doneo je odluku ko su počasni vlasnici prvih 204 biometrijskih pasoša Republike Srbije.

Novi pasoš Srbije
Novi pasoš Srbije
Nove putne isprave sadržaće biometrijske podatke vlasnika i elektronski čip. One će biti svečano dodeljene na ceremoniji početkom maja. Pitanje koje deli javnost oko ovih inovacija jeste šta je sa privatnošću pojedinca. Građani Srbije dobiće putne isprave po uzoru na većinu evropskih zemalja.

Novi pasoši sadržaće otiske prstiju i potpis vlasnika putne isprave, podatke koji stoje u postojećim dokumentima, kao i elektronski čip.

Udruženje Fidis, koje okuplja stručnjake evropskih ustanova iz informatike i elektronskog identiteta, izdalo je upozorenje da će biometrijski dokumenti znatno ugroziti bezbednost i privatnost ljudi.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić objašnjava kako prikupljanje ovakvih podataka otvara mogućnost mnogih zloupotreba.

"Jedna je stvar skupiti takve identifikacione materijale o kriminalcima, druga stvar je o vama ili o svakom građaninu. Mnogi kažu 'čemu to'. Dakle, smatraju totalitarističkim jedan pristup u kom država skuplja što može više podataka o građanima, i to podataka iz sfere privatnosti. Ali, ne priča se samo o zloupotrebama koje vrši vlast", rekao je Šabić.

Dakle, kada govorimo o biometrijskim i elektronskim čipovima, snabdevenim ličnim dokumentima, treba razlikovati dve vrste isprava: Putne isprave, pasoše sa jedne strane i lične karte, s druge strane.

Pasoš se nosi kada se putuje. Ličnu kartu, pak, građani moraju da nose uvek.

Dodatni problem predstavlja zastarelost Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Aktuelni zakon iz 1998. godine ne reguliše korišćenje ovakvih dokumenata.

Ipak, njihovo uvođenje je i jedan od uslova za ulazak Srbije na belu šengen listu.

"Prema nekim međunarodnim standardima, država je, sa jedne strane, dužna da se uzdržava od ugrožavanja privatnosti pojedinaca, dok, sa druge strane, dužna je da donese adekvatne zakonske propise i da pruži efikasnu primenu ovih propisa, odnosno efikasnu sudsku zaštitu podataka o ličnosti. U tom smislu, veoma je važno donošenje zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji se sada nalazi u skupštinskoj proceduri, zbog toga što trenutno važeći zakon ima niz propusta i niz pravnih praznina koji bi, u stvari, omogućili različite zloupotrebe", kaže Jovana Zorić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Iako postoje rizici korišćenja ovakvih dokumenata bez prethodnog pravnog definisanja ove oblasti, oni imaju i svoje prednosti.

Sa takvim ispravama, biće mnogo lakša i brža identifikacija lica, što skraćuje posao policije.

Identifikaciona dokumenta na papirnoj osnovi moguće je lako falsifikovati, a ukradena isprava brzo se prepravlja.

Nova dokumeta imaće osam nivoa zaštite od falsifikovanja, te će njihova zloupotreba biti otežana.
 
jovanovm":3bka3r22 je napisao(la):
Pravo da vam kazem, srecan sam i zbog toga sto kada udjemo u EU, necemo morati ponovo da menjamo pasose, a da su sad napravili plave, imam osecaj da bi se bas to desilo.
Sve jedno ces morati da menjas pasos kad udjemo u EU, doduse ne odmah, ali sigurno za godinu dve, jer svi EU pasosi na koricama pored naziva drzave u kojoj zive (tacnije iznad naziva) mora da stoji naziv Evropska Unija (na srpskom jeziku) jer svaka drzava ima ispisano EU na svom jeziku. Tipa:

Evropska Unija

Republika Srbija

GRB

PASOS

samo jos sve to na cirilici...
 
i vecina (one koje sam video pasos, njih 3,4) EU zemalja ima ispisanu prednju stranu (koricu) samo na svom jeziku.
 
Nema svaka drzava ispisano EU na svom jeziku, niti je to zahtev - primer:

E-pasas.gif


Za jezik se slazem.
 
pa ja govorim o drzavamo koje su vec duze u EU, pa ce i ove nove clanice morati jednom da promene pet, kao i mi...ali otom potom. Samo kazem da nam ovo nije poslednji izgled pasosa. :D
 
Pocinjem da mislim kako ova zelena uopste nije lose resenje za putnu ispravu. I onako su svi pasosi crveni ili teget. Dobro je razbiti monotoniju ponekad...
 
Pa dobro, i sta sad? Samo kazem da onda nijeni njima poslednji. kad udjes u EU nisi odmah punopravan chlan i ne mozes sve povlastice da koristis kao ostali stari chlanovi, vec treba da prodje dal 2 ili 4 god, nisam siguran. Samo ocu da kazem da nam nije ovo poslednja promena :)

Zivi bili pa videli...a i to sada nije vazno, nismo ni ove dobili :D
 
Davanje prva 204 pasosa bilo kome je totalna diskriminacija,pasosi trebaju da su dostupni svima a ne kao da su neki luksuz.
 
Vrh