Šta je novo?

Novi pasoši

Da li neko ima neke proverene i poverljive informacije kad će pasoši za običnu raju. I da li i delje stoje pri tome da moraju pasoši da se promene do kraja godine?
 
^^
Da, stoje i dalje pri tome da stari pasoši važe do kraja ove godine jer je to već objavljeno u Službenom glasniku RS.

A odgovor na prvo pitanje možda se krije u sledećem članku:

Intervju: Božidar Đelić
Novi pasoši od juna
Zašto kasne novi pasoši i hoće li to usporiti vizne olakšice?

Moram da kažem da sam bio vrlo nezadovoljan kada me je Zavod za izradu novčanica obavestio da će zbog određenih teškoća doći do kašnjenja u izdavanju novih pasoša, i da ćemo ih imati tek od avgusta ili septembra. Lično sam išao u Minhen, gde sam se sa firmama koje proizvode tehničke elemente za naš biometrijski pasoš dogovorio da se procesa ubrza i očekujem da krajem maja počnemo da primamo prve zahteve za novi pasoš, a izdavanje prvih pasoša očekujem u junu. Što se tiče ukidanja viza, očekujem da će nam za par nedelja biti i zvanično predstavljen plan mera koje treba da ispunimo. Lista uslova je podugačka, ali smo većinu već ispunili. Jedan od uslova je sigurno i izdavanje novih pasoša do leta.
Krajnji cilj ostaje isti, a to je da do kraja godine dođemo na belu šengen listu.
Izvor: http://www.blic.co.yu/politika.php?id=38646
 
Kad ce vise ti novi pasosi?
Zna li neko neke konkretne informacije ili rokove? :rolleyes:
 
Nedavno sam produžavao vozačku dozvolu.
Čekao 3 sata pred jedinim šalterom na kojem se predaju zahtevi i podižu gotove vozačke i pasoši. Kada sam došao bilo je sedmoro ljudi u redu ispred mene. Na tabli piše da je rok za izdavanje 1 dan, rekli su mi da će biti za 10.Ovi koji podižu godtova dokumenta takodje moraju da čekaju u redu.
U SUP-u Novi Beograd, jedinom na 450.000 stanovnika opštine, jedan šalter prima, obradjuje i izdaje gotove i vozačke dozvole i pasoše! Uzgred, vidjao sam decu od 6 godina koja brže koriste računar od gospodje na šalteru. Prijem jednog zahteva ne može da traje kraće od 20 min.
Naravno, svi koji ste ikada registrovali auto u istom SUPu znate šta su prave muke. Ja ove godine plaćam agenciji, nije vredno vremena i živaca.

Zahteve za ove nove lične karte primaju samo do 16h (SUP radi do 20.30)! Zašto - ko zna,,,

Tako da, da sam na vašem mestu, ne bih žurio sa vadjenjem novog pasoša. Veliki maltretman, bez nade da će se stvari popraviti.
Meni je ovaj SRJ s kojim putujem i ovako drag, izvadio sam ga dan pošto sam se skinuo iz VSCG :D
 
Čekaj, da li si siguran da su prihvatali zahteve za vađenje novih (crvenih) pasoša?!
Pošto meni treba što pre, jer treba da mi se lupa studentska viza na godinu dana, a onda mi je žešći cim ako lupe u plavi pasoš, jer moram da ga vucaram sa sobom, a i vađenje novog pasoša u inozemstvu je mnogo skupo.
 
Novi pasoši se još uvek ne izdaju, izdaju se samo nove lične karte.
Medjutim, baš bih voleo da mi neko objasni zbog čega možemo da biramo da li hoćemo novu ili staru ličnu kartu.

Čini mi se da je u toku neka žešća opstrukcija. Pre dve nedelje sam ponovo uzimao pasoš na Zvezdari i bilo je mučenje, jedan zahtev se obradjuje XX minuta, redovi su ogromni.
Pričao sam sa ljudima koji su zahteve za novi pasoš predali pre više od 14 dana ! I još ga nisu dobili.

Medjutim, pre dve godine sam sve to završio za tri dana bez ikakvog čekanja u redu.
 
Nove licne karte su krajnje problematicne jer se adresa prebivalista ne upisuje na njima vec se nalazi unutar cipa. Samo u policiji su opremljeni da citaju podatke sa tog cipa, ali u 90% slucajeva vama adresu traze mnogi drugi organi. Recimo kada treba nesto da resite u opstini vi dajete licnu kartu na uvid i oni treba da provere vasu adresu, a vama adresa ne pise na karti vec je u cipu. Prosto neverovatno da se o necemu tako obicnom nije razmisljalo. Recimo da vam treba kopija licne karte za vizu ili neki drugi dokument i vama opet fali adresa na karti itd. Da ne pricam o debilizmu sa dve slike na licnoj karti (obe na istoj strani karte). STRASNO
 
Shmeksi, a recimo promeniš adresu, pa da ponovo vadiš novu karticu - mnogo cimanja. A nemam pojma kako će to za adrese, mogu u mupu da provere preko jmbga-a.. :/
Što se tiče pasoša, znam isto neke ljude koji moraju da vade plavi pasoš, isto im je cimanje nikad žešće, jer da li imaju problema sa obrascima da troše čitav štek, pa da ih u nekim stanicama imaju, a u nekim nemaju. Ako ti treba pasoš brzo, odeš im sa pismom neke firme koja te šalje negde poslovno i moraju u roku od 72h da ti daju.. :/
 
Ortak izvadio novu licnu kartu pre neki dan, kad ono stavli mu onu sliku sto se slikao u sup-u a ne onu sto je doneo... I jos odsekli mu donji deo brade, tj. slika pocije od donje usne.... KATASTROFA!!! Ma zalosno BRE!
 
Ambassador":1r5ngvz2 je napisao(la):
Čekaj, da li si siguran da su prihvatali zahteve za vađenje novih (crvenih) pasoša?!
Pošto meni treba što pre, jer treba da mi se lupa studentska viza na godinu dana, a onda mi je žešći cim ako lupe u plavi pasoš, jer moram da ga vucaram sa sobom, a i vađenje novog pasoša u inozemstvu je mnogo skupo.
Zahtev za pasoš, onaj koji se izdaje, ako Goran kaže da se još uvek ne izdaju novi, onda valjda stari.

I nemoj da se odmah sekiraš zbog nečeg što se još nije desilo i možda se i neće desiti...
 
Ambassador":158kptzh je napisao(la):
Shmeksi, a recimo promeniš adresu, pa da ponovo vadiš novu karticu - mnogo cimanja. A nemam pojma kako će to za adrese, mogu u mupu da provere preko jmbga-a.. :/
upravo to i ovi iz mupa govore kao razlog zasto se adresa stavlja u cip, a ne na samu karticu, ali ne znam koliko ljudi zna, da sve zahteve koje opstina dobija prvo gleda adresu, e sad ti zamisli koliko je sluzbi u opstini i koliko zahteva one dnevno dobiju i kada za svaki zahtev moraju da zovu sup, totalni debilizam i nadam se da je to jedna slucajna greska kod sup-a jer na samoj kartici postoji odeljak "adresa prebivalista" ali ispod nje nista ne pise. najocigledniji primer koga mogu da se setim, jeste prilikom glasanja, ti dodjes u opstinu da ti provere da li si u birackom spisku, a adresu nemas, veoma cudno. Uostalom sadasnje licne karte su imale stranice pozadi na kojima je mogla da se upise promena boravista. Citav taj posao oko licnih karata je krajnje aljkavo i neprofesionalno odradjen.

Sto se tice pasosa, valjda je Djelic u nekim novinama pricao, kako je neka nemacka firma koja pravi materijal ili sta vec za te pasose, totalno zeznula stvar i da se tek od septembra ocekuje normalizacija stvari.
 
"NEMAČKA firma .... koja je totalno zeznula stvar" i to baš u poslu sa državom Srbijom :D

iz nekog razloga on mene nije ubedio, a ne znam tačno zašto :D :D :D
 
Jedan moj poznanik koji radi u ZINu rekao je da se pasosi odlazu zbog toga sto sva oprema za stampu navodno jos nije stigla.
 
Nemci koče pasoše
S. S. ROVČANIN, 06.04.2008 18:37:10

VIRUS informacije “to mora da sačeka novu vladu” preneo se, izgleda, i na nove pasoše Srbije. “Novostima” je potvrđeno da su se poteškoće pojavile kada je nemačka firma “Giseke i devrijent”, koja učestvuje u njihovoj izradi, zadužena za deo materijala za zaštitu dokumenata, zatražila garancije da će za taj posao biti isplaćena na vreme, bez obzira na rezultat izbora i novi sastav Vlade.
Međutim, u kabinetu potpredsednika Vlade Srbije Božidara Đelića kažu da nema bojazni da će Srbija prve pasoše dobiti na vreme, u maju, kako je planirano.
- Vlada Srbije i Zavod za izradu novčanica i kovanog novca čine sve da štampanje novih dokumenata počne u maju i da, kao što je dogovoreno, prve pasoše dobiju 204 najplemenitija građanina - kaže Tamara Glišić iz Đelićevog kabineta. - Naći ćemo rešenje ukoliko se pojavi bilo kakav problem.
- Nemci su se uplašili, s obzirom na zbivanja u zemlji, napade na ambasade, celokupnu političku situaciju - kaže naš izvor. - Zanimalo ih je hoće li posao biti završen, da li će biti isplaćeni...
Novi pasoši jedan su od glavnih uslova da bi se ime Srbije našlo na beloj šengenskoj listi.


MAŠINE SPREMNE I ČEKAJU
U meĐuvremenu, treba ispunit još nekoliko uslova EU za “beli šengen”. Aktuelan je dokument “Mapa puta kroz Srbiju”, gde se navode standardi o kontroli granica, ilegalnoj migraciji i organizovanom kriminalu. A, pre svega toga, mašine koje spremne čekaju u Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca moraju odštampaju prvi srpski crveni pasoš.
Извор: Вечерње Новости
Линк:http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=119200&datum=2008-04-07

То је било у априлу, касније је Ђелић преко "својих веза" средио да му одштампају бар 204, како би их поделио у кампањи пре избора...
 
btw
Vezano za adresu na novoj ličnoj karti, ovo je primer:
0.3A0

9.48DC

http://www.mup.sr.gov.yu/domino/mup.nsf/lkspecimen

Ima adrese ulice.. :/
 
Da, to je licna karta bez cipa. Cip se nalazi na strani na kojoj je otisak prsta, a nalazi se u nivou levo od drzave rodjenja i mesta rodjenja, i kada ima cip onda nista ne pise ispod stavke prebivaliste i adresa stana.
 
shmeksi":1uffdq20 je napisao(la):
Nove licne karte su krajnje problematicne jer se adresa prebivalista ne upisuje na njima vec se nalazi unutar cipa.
Potpuno se slažem. Posle slike i imena, adresa je verovatno najkorisnija informacija koja stoji na ličnoj karti. Takođe ne kapiram zašto su stavili imena polja na srpskom i engleskom ako se ispod toga koristi isključivo ćirilica. First and last name: МИКА ПЕТРОВИЋ. Odlično, to je baš bilo od pomoći.

Inače za moj ukus su previše busy busy busy, što bi rekao Kurt Vonnegut. Dva grba, LK-LK, previše glasne boje, ne znam da li su mogli da tutnu još neku džidža bidžu na to malo površine, recimo mapu Srbije ili stilizovane slike Nikole Pašića, vožda Karađorđa i sv. Save raspoređene u trougao koji simbolizuje sv. Trojicu. Ko uopšte radi dizajn zvaničnih dokumenata?

Usput, kad menjaš adresu u Californiji, ili popuniš formular da ti pošalju na novu adresu novu ličnu kartu odnosno vozačku, ili ako nećeš da se zezaš i da čekaš, odeš u Department of Motor Vehicles aka SUP i daju ti kartončić sa novom adresom preko koje je lupljen pečat. Najkorisnija stvar na tim mašinski čitljivim karticama je, barem ovde, datum rođenja: kad kreneš u bar, vratar ti provuče karticu kroz čitač i na ekranu zasvetli koliko imaš godina, bez da mora da se zeza sa lampicom i zagleda gde je datum. Sad, da sam dama i da imam više godina nego što imam ne znam da li bih i dalje bio entuzijasta povodom toga, ali u ovoj inkarnaciji mi skroz odgovara. :)
 
Vlada Kalif":3v9bp3zb je napisao(la):
shmeksi":3v9bp3zb je napisao(la):
Nove licne karte su krajnje problematicne jer se adresa prebivalista ne upisuje na njima vec se nalazi unutar cipa.
Potpuno se slažem. Posle slike i imena, adresa je verovatno najkorisnija informacija koja stoji na ličnoj karti. Takođe ne kapiram zašto su stavili imena polja na srpskom i engleskom ako se ispod toga koristi isključivo ćirilica. First and last name: МИКА ПЕТРОВИЋ. Odlično, to je baš bilo od pomoći.
Znaci veci debilizam jos nisam video u svom zivotu.

Inače za moj ukus su previše busy busy busy, što bi rekao Kurt Vonnegut. Dva grba, LK-LK, previše glasne boje, ne znam da li su mogli da tutnu još neku džidža bidžu na to malo površine, recimo mapu Srbije ili stilizovane slike Nikole Pašića, vožda Karađorđa i sv. Save raspoređene u trougao koji simbolizuje sv. Trojicu. Ko uopšte radi dizajn zvaničnih dokumenata?
Potpuno se slazem. Karta je prenatrpana i moglo je to mnogo lepse da se uradi.
 
Srbija, kada je reč o ukidanju viza, prema Đelićevim rečima, nakon dobijanja mape puta za viznu liberalizaciju ima jasan spisak koraka koje mora da preduzme da bi bila stavljena na "belu šengensku listu", tako da će od nje same zavisiti kada će taj cilj biti ostvaren.

Jedan od uslova je uvođenje novih pasoša sa većim stepenom zaštite, i oni će, kako je najavio Đelić, početi da se izdaju građanima od 23. juna.

Đelić je zahvalio na saradnji koalicionim partnerima, saradnicima i svima sa kojima je njegov kabinet sarađivao u ostvarivanju ciljeva, i izrazio zadovoljstvo zbog toga što su građani ponovo na poslednjim izborima podržali proevropski kurs vlade.
Izvor: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=06&dd=05&nav_category=11&nav_id=302085
 
Sad sam video na sajtu MUP-a, može da se skine program za čitanje podataka sa novih ličnih karata.

"ЧЕЛИК" - Читач Електронске ЛИчне Карте.

Mnogo liči na instaliju softvera za E-banking, čitač je isti - Omnikey.

Dobro je, odustali su od tradicije, mogao je i da se zove npr - OSA 2008 :cool:
 
Vrh