Šta je novo?

Nove registarske tablice

mekbejn":1k3dhrzb je napisao(la):
...Osnovnoskolac bi mogao da izracuna za 5 minuta koliki broj kombinacija je potreban.


Mogao bi da izračuna mogući broj kombinacija, ali potreban - teško.
Firme i pojedinci danas češće menjaju vozila, veliki je priliv novih vozila.
Problem sa kombinacijama će imati samo veliki gradovi u kojima osim velikog broja vlasnika privatnih automobila ima i puno firmi sa svojim voznim parkovima, a vozila se redovno zanavljaju. Neko je trebao da misli i na to...
 
OK, malo karikiram, ali nije daleko od istine. Vidis kako se kretao broj vozila u BG u poslednjih recimo 10 god pa napravis neku aproksimaciju. Nije bas za osnovnoskolca, ali nije ni 'rocket science' :)
 
Mislim da preterujete.
Znacajan broj vozila koja su registrovana pre 5 godina kada su uvedene nove tablice, danas nije registrovan tacnije odjavljen je.
Ti brojevi cekaju na raspolaganju.
Sto se tice nepreglednosti cetvorocifrenih oznaka, problem je u izradi, jer je oznaka grada i grb ostala na istoj poziciji, pa je razmak izmedju brojeva manji.
Samo pomeranjem grba u desno, dobilo bi se dovoljno prostora da cetvorocifren broj bude dovoljno citko 'slozen'.

Naravno, za to bi se verovatno trebao korigovati neki pravilnik o izradi registarskih tablica, koji sigurno definise poziciju, velicinu(...) svakog od simbola prisutnog na registarskoj tablici.

Moram da dodam i sledece.
Mislim da je ovaj 'propust' uradjen sa namerom, jer je 'nekome' bio cilj da nam ponovo uzima pare za 'nove' registarske tablice, svakih nekoliko godina.
 
Propust nije urađen sa namerom, jer je za nameru potrebno razmišljanje.

Mislim da je u pitanju bila čista glupost i neznanje osoba koje su bile zadužene za nove tablice.
 
astrodule":2jufek43 je napisao(la):
Propust nije urađen sa namerom, jer je za nameru potrebno razmišljanje.

Mislim da je u pitanju bila čista glupost i neznanje osoba koje su bile zadužene za nove tablice.

Presudnu ulogu ipak igra jedan ustaljeni fenomen koji je najbolje opisao Ajs Nigrutin:

"Ja sam ovde došao da me bole brige".
 
laki72":391t53ij je napisao(la):
...
Ti brojevi cekaju na raspolaganju.
...

Da li si siguran?
Po meni, registarski broj bi trebao da bude jedinstven i vezan za vozilo, da u evidenciji MUPa ne mogu postojati dva vozila sa istim tablicama u različitom periodu.
 
Pa ako se kola odjave nevidim sto te tablice ne bi dobili neko drugo auto Predhodno recimo kola slupana .reciklirana itd
 
Direktore, ako te ne mrzi, ti si pravnik pa pretresi zakone. Još nisam čuo za dodelu tablica drugom vozilu.
 
Mislim da to i nije relevantno, jer samo može malo da ublaži i uspori nestašicu kombinacija.
 
relja":2rajotio je napisao(la):
laki72":2rajotio je napisao(la):
...
Ti brojevi cekaju na raspolaganju.
...

Da li si siguran?
Po meni, registarski broj bi trebao da bude jedinstven i vezan za vozilo, da u evidenciji MUPa ne mogu postojati dva vozila sa istim tablicama u različitom periodu.
Jesam, siguran sam, jer je to vec bio slucaj sa prethodnim registarskim tablicama.

Registarske tablice nisu nesto sto je trajno vezano za automobil.
Kada stanovnik BG proda automobil u NS tablice se odjavljuju, a izdaju se nove, iako automobil ostaje u bazi MUP-a Srbije.

Ono sto je jedinstveno je broj sasije, koji je poput JMBG-a, ili LIB-a (koji inace kasni sa uvodjenjem).
 
Не видим разлог да се не издају исте таблице уколико се аутомобил одјави. Аналогно као што се бројеви телефона деделе новом власнику када истекне власништво претходном власнику.
 
laki72":2v90y43d je napisao(la):
relja":2v90y43d je napisao(la):
laki72":2v90y43d je napisao(la):
...
Ti brojevi cekaju na raspolaganju.
...

Da li si siguran?
Po meni, registarski broj bi trebao da bude jedinstven i vezan za vozilo, da u evidenciji MUPa ne mogu postojati dva vozila sa istim tablicama u različitom periodu.
Jesam, siguran sam, jer je to vec bio slucaj sa prethodnim registarskim tablicama.

Registarske tablice nisu nesto sto je trajno vezano za automobil.
Kada stanovnik BG proda automobil u NS tablice se odjavljuju, a izdaju se nove, iako automobil ostaje u bazi MUP-a Srbije.

Ono sto je jedinstveno je broj sasije, koji je poput JMBG-a, ili LIB-a (koji inace kasni sa uvodjenjem).

Tačno, tako je uvek bilo (i ja bih danas mogao da kupim nove tablice BG-RELJA), ali ovo je druga situacija - šta se radi sa odjavljenom registracijom (u tvom primeru sa BG registracijom)?
Ne pričamo o slučaju "više registracija za jedno vozilo" već "jedna registracija na više vozila"...
 
Силиконске налепнице.
Ово је мој допринос, мало нормалнијем изгледу таблица, кад већ не могу да утичем на промену њиховог целокупног изгледа (правилник о регистрацији).

image upload with preview



free upload pictures
 
Sto stati tu... sto ne silikonske nalepnice za slova brojeve i ovu kockicu izmedju
Jel moze neko da mi kaze jel moguce da u Bg-u ima preko 10000 taksista...?
 
Bulbulderac17":81pwjrlx je napisao(la):
...
Jel moze neko da mi kaze jel moguce da u Bg-u ima preko 10000 taksista...?

Nema. Kupovali su i registrovali ove automobile (na TX).
 
Gledano sa vremenske distance od 4 godine od početka izdavanja, mislim da su srpske registarske tablice ispale pravi debakl i predstavljaju još jedan u nizu primera kako se kod nas stvari rešavaju bez mozga, ili uz ozbiljan nedostatak stručnosti.

Neki od apsurda sa kojima smo se susreli:
1) Font je nečitak, na autoputu se može videti jasna razlika između čitljivosti naših tablica i npr nemačkih ili slovenačkih, sa sličnim brojem karaktera.
2) Dešavalo mi se da ne mogu da produžim parking u NS pošto je neko već platio parking za tablicu koja je parnjak mojoj, ali bez kvačice.
3) U inostranstvu su me zaustavljali zbog vinjeta koje glase na slovo bez kvačice - sistem vidi da imam kvačicu pa me jure po autoputu, ne jednom.
4) Napakovali su sva moguća slova kojih su uspeli da se sete u sistem ali nisu stavili Q. Može li neko reći zašto... jedino kod nas su nagurali C, Č, Ć i nikome se ne čini da "suviše liče" ali O i Q su ipak suviše slični?
5) Umesto da jednoobrazno podele registarske oblasti da svaka bude jedinstveno označena, dobili smo BČ & BĆ, VŠ & VS i slično... kao da nije bilo moguće dodeliti npr. Vranju - VE, a Vršcu - VR, Bečeju BJ a Bogatiću - BI i da su svi namireni.
6) Beograd je preveliko registraciono područje... trebalo ga je podeliti u bar tri, ima čak i slobodnih kombinacija da se iskoriste: BE, BR, BD kao što su slovaci uradili sa Bratislavom...
7) Izdavanje kvadratnih zadnjih tablica se radi po principu, dobiješ dve obične, vratiš jednu običnu, doplatiš, pa dobiješ jednu kvadratnu.
8 ) Zastareli grb na tablicama
9) Fiksirali su mesto grba, sa veoma čudnim razmakom između slova... npr. austrijske tablice dozvoljavaju opciju da se grb pomera, u slučaju da ima manje slova nego što je maksimum, kod nas to nije slučaj.
10) Ugurali su ćirilicu, iako objektivno nikakvu dodatu vrednost na tablicama nema (ne bi mi smetala ćirilica na tablicama, samo da budem jasan, ali da je smisleno primenjena)
11) Tablice za motocikle su ostale one male, formata kao za skutere, tako da svako može da ih ubaci u blatobran i da pravi svinjac po gradu i autoputu, da su napravljene kao nemačke za motocikle, ne bi bile tako male i motociklisti bi morali da ih imaju vidno istaknute. Ovako neki manijak prozuji, ne možeš ništa videti, zaustavi ga policija, on ima zakucanu neku malu tablicu kod zadnjeg točka i pojeo vuk magarca, dok nekog ne ubije.
12) Taksi tablice su morale biti biti vezane za dozvolu za taksiranje, onu tablu na krovu, da sve bude deo jedne uvezane priče a ne da se TX tablice štancuju unedogled, mahinacije na sve strane.

Ima li nešto sa našim tablicama da valja? Ubija me to što stručni ljudi iz neke zemlje kao npr Danska (stavili su crveni ram - boje danske), Slovenija (zeleni ram - karakteristično za SLO) ili Norveška (font je odličan!) lepo osmisle čak i registarsku tablicu, da predstavlja nešto... a kod nas... kod nas se sve radi traljavo, bez mozga... Kao što su rešili odvajanje za Novi Sad sa autoputa E75, tragično. Toliko para bačeno. No to je već za drugu temu.
 
Можда је ово са таблицама намјерно урађено овако. Па ће за коју годину прописати нове, да нам поново узму паре и мало допуне касу?
 
Зна ли неко зашто интервентна једина у МУПу нема плаве П таблице, већ има беле са натписом "ПОЛИЦИЈА" и бројевима?
 
Nažalost, sklon sam da poverujem da nije urađeno namerno. Naše tablice su zapravo vrh dostignuća odgovornih osoba, najveći domet osoba koje ne umeju čak ni da prepišu na kontrolnom. Da umeju da prepisuju, preuzeli bi uspešna i korisna evropska rešenja. Pa to je ipak komad lima, koji treba da jednoobrazno označi prevozno sredstvo u saobraćaju, nije to nuklearna fizika ili operacija na otvorenom srcu.

Na uvrnut način bilo bi mi drago da je neko u policiji bio perverzni genije koji je uvalio narodu par miliona tablica (i naplatio ih) sa planom da za 5 godina pravi nove... i da mu to uspe... pa čovek kapu da mu skine.

Nažalost ne. Mislim da je u pitanju odsustvo odgovornosti, nezainteresovanost za konačan rezultat, nedostatak stručnosti i činjenica da realno gledano, u sistemu kakav je sada suviše veliki broj ljudi može da zasere motku i da ih niko ni za šta ne prozove, ikada. I onda dobijamo saobraćajna rešenja kakva imamo, ružne nečitke tablice sa ĆW, petlje na autoputu gde se ljudi gube, puteve koji propadaju posle samo par godina korišćenja, parking mesta u koja samo fića može da stane, zelene talase na bulevarima koji su podešeni na 65 km/h umesto na 50 koliko je dozvoljeno u gradu...

Hvala svima što ste pročitali ovo moje ventiliranje.
 
Вентилирање ти је добро. И сам мислим да је тако јер нас сваки боговетни дан својим поступцима уверавају да су невиђене незналице где се год окренеш.
Ово ме сад' подсети на ситуацију када је војска мењала обележја. Можете мислити, ознаке је осмислио мајор полицајац.
Поред толико стручних људи који цели живот раде хералдику.
Али, не, ми смо способнији, образованији, шта ће нам они, само да нам узму паре а ми то можемо јефтиније, без пара.
Ето ти.
Све нам је тако.
Овом "баји" и не треба влада, све он зна и све ће он сам, шта ће нам институције, шта ће нам државни апарат?
 
Contrails, имаш на претходној и оно пре ње страни моју идеју од прошле године
 
Vrh