Šta je novo?

Nove registarske tablice

U sadašnjem sistemu moraju da postoje naša slova jer za Beograd nema dovoljno kombinacija sa "normalnim" slovima.
To je jedan od razloga zašto mislim da prva dva znaka ne treba da imaju geografsko određenje.
Ja ta prva dva slova vidim samo kao način da policija može da maltretira vozila koja nisu iz njihove opštine.

Poslato sa telefona
 
Nije logično da oko 40% svih registrovanih vozila u Srbiji budu na BG, a ostatak na nekoliko desetina. BG (i NI) po meni treba razbiti po opštinama ili slovno npr. ovako:
SG - stari grad
SV - savski venac
NB - NBG
ČU- čukarica
RK- rakovica
PL- palilula
VO- voždovac
VČ - vračar
SČ -surčin
ZM - zemun
ZV- zvezdara
GR- grocka
SO- sopot (a da sombor bude npr. SB)
BA - barajevo
LA, OB, ML itd.
Ako ima poklapanja sa postojećim, može se menjati
 
svsavic":2oz967d3 je napisao(la):
Registracione oznake vojske su podeljene po kategorijama T-transport, K-kamioni, P-putnički itd.

може да се регулише бројчано, тако да прва цифра означава категорију (1-транспорт, итд.), а преостале цифре регистарски број. код таблица за војску има места за 6 карактера, тако да то није неки проблем

svsavic":2oz967d3 je napisao(la):
Ne sviđaju mi se ova podela po okruzima sa brojevima i slovima tipa B04 itd, veliki je broj karaktera i samim tim i manji font. Bolje ostaviti staro a samo BG, NS i NI razbiti (npr. BG B1-B9, B1 (stari grad, vračar i savski venac), B2 (NBG), B3 (čukarica), B4 (palilula) itd. srazmerno raspodeljeno po br. stanovnika u opštinama)

као што рекох раније, поента је да буду ћирилична слова, која би се на западу читала како их већ они читају. и по мени, без обзира на број становника, све општине треба да буду равноправне и да добију своју ознаку. такође, као што видиш на слици, сасвим лепо стане на таблицу, поготово што сам користио праве димензије таблица (520,5x112,9 мм).

direktor":2oz967d3 je napisao(la):
to se tice policije ona moze da bude registrovana po policijskim upravama , kao i vatrogasci , ovo za hitnu mi se dopada , tako bi mogli i vatrogasci sa pozivnim za njih 193 , takodje za vldina voizlia da konacno prebroje koliko kola imaju

идеја је и да полиција буде по полицијским управама. мислио сам за ватрогасце 193, али се њихова возила региструју као полицијска, тако да би морала да имају исти систем као полиција. једино да буде [01 193-11]. код Владиних возила би били свако министарство један број (101 Председништво, 102 председник Владе итд. или 10, 11, итд.)

као што сам рекао, дозвољене су све комбинације које садрже наведена слова, изузев комбинације која садржи Т на крају, јер је то резервисано за такси возила (друга регистрација на сликама). може да регистрација буде и свих 6 бројева.

што се тиче АА комбинација, има свега 144 двословних и 12 једнословних, што чини 156 ознака, а имамо 201 општину, тако да би морале да се уводе и трословне (ААА), али се тада може доделити онда по броју становника (највеће једнословне, најмање трословне, као у Немачкој).

и зашто појединачно по општинама: да се не би дошло у ситуацију да се попуне комбинације, као што се у Београду већ стигло до 9хх, па ће сада нове таблице да буду 0001-АА, итд.
 
tragac":2hfz8ugq je napisao(la):
ja ne vidim smisao toga da Bogatić, Lebane i Ub imaju svoje oznake a Bečej, Lazarevac koji su veći, bogatiji i imaju mnogo više vozila, ih nemaju.
Бечеј има регистарску таблицу БЧ или ти BČ
Лазаревац нема регистраску таблицу јер је део Београда или ти београдска општина.
 
Када већ понављамо своје предлоге за ћирилицу. Иначе мислим да и У може да уђе у та слова, као и слово З.

drum1":33m34elz je napisao(la):
registarsketablicesrbijenacililici.jpg


Мислим да је Џони Лијев шифрарник доста конфузан и да би било лакше искористити већ постојећ и у народу познат и признат.
Свиђа ми се ВС за војску и РС за државу, али мислим да може да остане и П за полицију (јер је то локално, а тако је и данс) а свиђа ми се и та идеја за 194 и 193 можда и полиција треба да буде 192.

На страну што ја мислим да треба да усвојимо британски метод регистрације, где нема географске одреднице и где се ауто региструје само једном (без обзира на промену власника и локације).
А може онда и да се само плаћа годишње осигурање, са пунктовима за принудни технички преглед и драконским казнама за неисправна возила (тако је некад било).

Све ово је, разуме се огроман трошак за државу која је на ивици банкрота годинама. Једини полуизговор да се овакав харач направи је што су ове таблице направљене са роком важења од 7 година, ако се добро сећам, мада очекујем да промене тај део закона, ако већ нису.
 
у Британији постоје географске одреднице (прва два слова)
640px-British_car_registration_plate_labels.svg.png


иначе, правио сам са З и У. али код З би био проблем што би неко 303 читао као Знулатри а неко тринулатри или тринулаЗ или ЗнулаЗ, а У не личи баш нешто са ова два фонта која сам користио
 
Аха, онда постоји али мислим да је то геог. одредница за место где је само први пут регистрован ауто, не мења се како ауто мења власника.

Можда си у праву за З. Мада би се знало где је ту слово а где је број. Али да, кад размислим ипак је паметније избацити слово З.

Шта мислиш о географској одредници?

Иначе мени се свиђа тај пољски фонт. Овај наш тренутни је криминалан са све Ђ Ћ Ч Ш итд... који се не виде осим са 2 метра..
 
варијанта 1 је са географском одредницом (А-Београд, В-Бачка и Срем итд.). е сад, истина је да после иду 01, 02, итд. за општинску одредницу, али бих могао да дотерам да личи на британски стил, само не пре уторка


што се тиче овог мог система, ни ту се не би мењала географски регистрација ако се возило прода или власник промени адресу становања (осим на изричит захтев власника). зато сам и ставио:
JohnnyLee":17k242j1 je napisao(la):
што се тиче општина, свако би имао право да изабере општину на којој би регистровао возило и то по следећем кључу: општина пребивалишта, општина рођења, општина рођења родитеља, општина куповине возила. нпр. неко живи на Новом Београду (А09 или Н16), рођен је у Чачку (Ј15 или Х08 у зависности од варијанте), један родитељ је из Пожеге (О05 или Р08), други из Краљева (Ј07 или М03), а возило је купио на Звездари (А06 или Ј12). наравно, при првој регитрацији мора да оде у СУП у општини у којој жели да региструје возило, а сваку следећу регистрацију може да обави у најближем СУП-у јер је возило у централној бази и све једно је где се поновно региструје возило

дакле, ако се пресели не мора да мења регистрацију. такође, поред везивања регистрације за возило, увео бих и правило везивања за власника, па када особа промени возило, остаје му лична таблица (али би се за то плаћало мало више)

drum1":17k242j1 je napisao(la):
Иначе мени се свиђа тај пољски фонт.

и мени је тај фонт најлепши јер је врло читак са било које даљине. и француски фонт је исто добар
 
оно што сам такође заборавио је то да би велики превозници и фирме са великим бројем возила добиле своје регистарске ознаке (пр. ГСП А23, Ласта А25, Ниш Експрес НЕ или Н19, итд.) да они не би улазили у остале комбинације. тако би нрп. возило ГСП-а било регистровано [А23 1111] (тј. рег. ознака па гаражни број), или Ластино [А25 9205]
 
zar ne mislis da je jednostavnije da postanski broj bude gepgrafska odrednica kao u rus i fra?

Tapatalk
 
а како ћеш петоцифрен број да стабиш као географску одредницу? позивини и ајде, али поштански?
елем, ево словних комбинација:

варијанта 3 (општине су поређане по броју становника)


варијанта 4 (груписање по окрузима)
 
Да се и мало насмејемо.

Интересантна регистарска таблица у Немачкој због комбинације слова. На први поглед већини није познато због чега, али ова комбинација слова је подругивање полицији и увредљива било где у свету.

Ових дана су се спрдали са полицијом у Немачкој, а у управи полиције су скинули ову слику са рекламне кампање са свог сајта, тек након пријаве.


Наиме, полиција Немачке је спровела кампању против вожње у алкохолисаном стању, јер се приближавају тамошњи празници, и поставили су слику овог Аудија са овом регистрацијом. Али у опште нису размишљали о овој комбинација слова на таблици. Ова комбинација слова је у ствари скраћеница за А.Ц.А.Б. (A.C.A.B.) и значи "All Cops Are Bastards" = „Сви полицајци су копилад“, а на немачком је "Alle Polizisten sind Bastarde". Скоро све новине, ауто портали су ово објавили, а ево из аустријских новина „Данас“ (Хојте или ти Heute):

"ACAB"-Kennzeichen blamiert deutsche Polizei
"ACAB" - ein Schriftzug der hundertfach in Städten zu finden ist. Das Akronym steht für "All cops are bastards", ist also nicht unbedingt sehr schmeichelhaft für die Exekutive. Umso erstaunlicher, dass sich die deutsche Polizei bewusst diesen Schriftzug als Autokennzeichen in einer Presseaussendung aussuchte.
http://www.heute.at/kurioses/art23706,1101596

Иначе регистарска ознака АЦ је ознака градске регије Ахена (Aachen).
 
Po Beogradu se od skoro voze taksisti sa petocifrenim registracijama.
NIje se broj taksista u Beogradu naglo uvećao, već taksisti obnavljaju vozni park, sa starih automobila se skidaju TX registracije jer se ne mogu dva različita vozila registrovati na iste tablice.

O ovome se očigledno nije razmiljalo.
Petocifreni broj i dvoslovna oznaka mogu da stanu na tablicu, ali je registracija nečitka, znaci su zgurani.

Neminovno će doći dan kada će se i za ostala vozila iskoristiti sve raspoložive kombinacije od tri broja i dva slova.
 
relja":1uiv479r je napisao(la):
Po Beogradu se od skoro voze taksisti sa petocifrenim registracijama.
NIje se broj taksista u Beogradu naglo uvećao, već taksisti obnavljaju vozni park, sa starih automobila se skidaju TX registracije jer se ne mogu dva različita vozila registrovati na iste tablice.

O ovome se očigledno nije razmiljalo.
Petocifreni broj i dvoslovna oznaka mogu da stanu na tablicu, ali je registracija nečitka, znaci su zgurani.

Neminovno će doći dan kada će se i za ostala vozila iskoristiti sve raspoložive kombinacije od tri broja i dva slova.

Neka neka, verovatno krajem sledeće godine u Beogradu će se potrošiti sve trocifrene kombinacije, pa ćemo imati i prve redovne četvorocifrene tablice.

Ovo za taksiste je stvarno nonsens par ekselans! Kad sam ih prvi put video bilo je pomešanih osećanja. Ovako nekako:

:grand: :grand: :bash: :bash: i na kraju:

:violina: :violina:
 
Zar nije trebalo kaf proda vozilo razduzi tablicu prijavi novo i da mu daju istu staru tablicu umjesto pravljenja nove
 
Drugar koji taksira za Pink mi je objasnio kako je Pink postao najveći. Naime, bukvalno je svako mogao da dobije Pink oznaku samo da ima pristojan auto. Ko je imao neku falinku bio je izbacivan iz udruženja.

On je vozio za Žuti i prešao je kod njih. U principu ima samo reči hvale za ubijenog suvlasnika.
 
јел има неко ограничење да буду три слова и два броја? делује ми практичније него увођење новог карактера
 
GOJE":2erwgyxp je napisao(la):
Neka neka, verovatno krajem sledeće godine u Beogradu će se potrošiti sve trocifrene kombinacije, pa ćemo imati i prve redovne četvorocifrene tablice.

па већ сада су БГ табле стигле до 9ХХ
 
JohnnyLee":1cwkaf53 je napisao(la):
GOJE":1cwkaf53 je napisao(la):
Neka neka, verovatno krajem sledeće godine u Beogradu će se potrošiti sve trocifrene kombinacije, pa ćemo imati i prve redovne četvorocifrene tablice.

па већ сада су БГ табле стигле до 9ХХ
Tako je, i trenutnim tempom, za oko godinu i po, iscrpljujemo sve kombinacije po sadašnjem sistemu.
 
GOJE":1czce711 je napisao(la):
JohnnyLee":1czce711 je napisao(la):
GOJE":1czce711 je napisao(la):
Neka neka, verovatno krajem sledeće godine u Beogradu će se potrošiti sve trocifrene kombinacije, pa ćemo imati i prve redovne četvorocifrene tablice.

па већ сада су БГ табле стигле до 9ХХ
Tako je, i trenutnim tempom, za oko godinu i po, iscrpljujemo sve kombinacije po sadašnjem sistemu.

Javite kada budete videli tablice BG - 001 - ŽŽ :)
 
orion":2nizix9f je napisao(la):
јел има неко ограничење да буду три слова и два броја? делује ми практичније него увођење новог карактера
ovo je toliko zdreavorazumski da sam ja godinam vec ubjedjen da nas neko namerno zaj. :(


Prosto ne mogu da nadjem nijedno opravdanje za ovaj sadasnji glup sistem. Osnovnoskolac bi mogao da izracuna za 5 minuta koliki broj kombinacija je potreban.
 
Vrh